Nasi deputowani - francuski projekt

Późnym latem tego roku ruszyła we Francji strona internetowa “Nasi deputowani” (“Nos Deputes”). Jak zwykle jest to oddolna inicjatywa zrealizowana przez kilku informatycznych zapaleńców, którym na sercu leży dostęp do informacji.

Ludzie chcą wiedzieć, co robią ich przedstawiciele w parlamencie. Strona prowadzona przez francuski parlament, tak samo jak jej polski odpowiednik, jest mało czytelna i nie sprzyja zwykłym użytkownikom. Można z niej jednak pozyskiwać informacje, które są następnie umieszczane na miłej i czytelnej stronie „Nos Deputes”.

Mamy tam listę parlamentarzystów wg. nazwisk, mamy mapę Francji ze wszystkimi okręgami wyborczymi, mamy projekty ustaw, mamy dyskusje parlamentarne oraz wykresy pokazujące aktywność parlamentarną każdego przedstawiciela i każdej przedstawicielki.

Francuscy „deputes” już słyszeli o tej stronie. Ciekawe są ich komentarze na jej temat. Ci, których wykresy aktywności wykazują duże zaangażowanie w pracę parlamentarną, chwalą przedsięwzięcie. Natomiast ci, którzy skupiają się na działalności kuluarowej, której nie można zbadać ani zmierzyć, krytykują jako nieadekwatną.

Bez większej kampanii promocyjnej i bez wielkich środków finansowych, za to z szerokim echem wprowadzona akcja. Niestety strona tylko w wersji francuskojęzycznej.

Warto zobaczyć i posłuchać, co mówią o „Nos Deputes” francuskie media.

Francuska telewizja La Tele Libre

Telewizyjna dyskusja o "Nos Deputes"

Zobacz najnowsze