Oświadczenie AKOP w sprawie tekstu w "Rzepie"

Na stronie NGO.PL pojawiło się Oświadczenie Antykorupcyjnej Koalicji Organizacji Pozarządowej zamieszczone przez Grażynę Czubek . To odpowiedź na napisany przez Izabelę Kacprzak i opublikowany 27 listopada 2009 w „Rzeczpospolitej” artykuł „Antykorupcyjny cios w PO”, w ktorym działalność konsultacyjna Antykorupcyjnej Koalicji Organizacji Pozarządowych (AKOP) została przedstawiona w sposób nierzetelny i niezgodny z prawdą.

W tekście pojawiło się stwierdzenie: „AKOP zaznacza, że będzie współpracować z PiS przy pełnej jawności”. Natomiast autoryzowany przez Grażynę Czubek tekst brzmiał: ” „Grażyna Czubek z Programu Przeciw Korupcji Fundacji im. S. Batorego zaznacza, że nie ma mowy o współpracy z jedną partią”. Kacprzak nie zamieściła też zdania: „Do AKOP zwróciła się też niedawno Platforma. - Poproszono nas o materiały dotyczące konfliktu interesów”.

W artykule pojawiła się również informacja o członkostwie Stowarzyszenia 61 w Antykorupcyjnej Koalicji Organizacji Pozarządowych. „Projekty PiS zgodziła się opiniować Antykorupcyjna Koalicja Organizacji Pozarządowych, która od kilku lat kontroluje realizację wyborczych obietnic Platformy. Należą do niej m.in. Fundacja Batorego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Stowarzyszenie 61”. Ta informacja także jest niezgodna z prawdą.

Stowarzyszenie 61 nie jest i nigdy nie było członkiem AKOP. Nasza współpraca opiera się jedynie na konsultacjach i opiniach, w tym związanych z antykorupcyjnymi obietnicami przedwyborczymi, których dotyczył raport opublikowany w październiku 2009.

 
 

Zobacz najnowsze