PDF 2015: Porozmawiajmy o świadomym głosowaniu

17 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie na Personal Democracy Forum MamPrawoWiedziec.pl poprowadzi sesję o vote smartach – instytucjach, które ułatwiają świadome głosowanie.

Czego właściwie potrzebujemy, by przygotować się do świadomego głosowania w wyborach? Co to w ogóle znaczy „głosować świadomie”? Co chcemy wiedzieć o kandydatach i które informacje są ważne? Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi na Personal Democracy Forum, podczas sesji prowadzonej przez MamPrawoWiedziec.pl. Udział w niej wezmą działacze organizacji Chesno z Ukrainy i KohoVolit z Czech.

W ostatnich latach obserwujemy wysyp inicjatyw typu vote smart. Niektóre zbierają dane o wykształceniu i doświadczeniu kandydatów, gromadzą obietnice wyborcze. Inne pozwalają obywatelom porównać własne poglądy z poglądami polityków. Jeszcze inne sprawdzają, czy dany kandydat nie był oskarżany o przestępstwa.

Podczas sesji porozmawiamy o metodach i narzędziach wykorzystywanych przez tzw. vote smarty w Europie. Omówimy ich skuteczność w różnych krajach i porównamy doświadczenia w kontaktach z politykami, mediami i wyborcami. Porozmawiamy o wyzwaniach.

Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli czesko-słowackiego KohoVolit i ukraińskiego Czesno. Czesi i Słowacy na co dzień monitorują wydatki budżetowe Czech oraz analizują głosowania parlamentarne z ostatnich kilkudziesięciu lat. W czasie kampanii tworzą dla obywateli testy wyborcze. Przed pierwszymi bezpośrednimi wyborami prezydenckimi w 2013 r. z tekstu KohoVolit skorzystało ponad milion obywateli.

Ukraińcy w 2012 r. stworzyli ruch społeczny, który na podstawie 6 ustalonych wcześniej kryteriów sprawdził najpierw parlamentarzystów kończącej kadencję Dumy, a potem kandydatów. Ruch składał się z różnych organizacji oraz aktywistów rozsianych po całym kraju.

MamPrawoWiedziec.pl prowadzi monitoring wyborów na szczeblach europejskim, krajowym i lokalnym oraz kandydatów i osób wybranych na funkcje publiczne od 2007 r. Publikuje ich biogramy, oświadczenia majątkowe, rejestry głosowań i analizy poglądów. Prowadzi archiwum obietnic wyborczych. Od 2010 r. współpracuje z organizacjami w całym kraju, które tworzą lokalne serwisy MamPrawoWiedziec.pl, monitorują wybory samorządowe i działania władz lokalnych.

Sesja jest adresowana do wszystkich, którzy tworzą lub chcieliby tworzyć projekty związane ze świadomym głosowaniem na poziomie krajowym czy lokalnym, do działaczy organizacji i wszystkich świadomych wyborców.

Wstęp wolny. Należy się jednak zarejestrować.

PDF to największa w Europie inicjatywa poświęcona przenikaniu się światów technologii i demokracji. Łączy osoby z organizacji pozarządowych, aktywistów, pracowników administracji publicznej i dziennikarzy z ponad 20 krajów świata.

Program całego PDF.

Zobacz najnowsze