PE: Co powie Juncker?

Przyszłość Europy według Junckera, energetyka, ochrona środowiska, darmowe wi-fi i prawa człowieka w Myanmarze. W poniedziałek 11 września zaczyna się pierwsze po wakacyjnej przerwie posiedzenie Parlamentu Europejskiego.

Parlament Europejski chce zobowiązać państwa członkowskie do wzajemnej pomocy w przypadkach niedoborów gazu, spowodowanych np. katastrofą naturalną lub wstrzymaniem dostaw z Rosji. W przypadku kryzysu priorytet uzyskają dostawy gazu do gospodarstw domowych, ciepłowni i instytucji o szczególnym znaczeniu, takich jak szpitale i szkoły. Nad projektem rozporządzenia posłowie zagłosują we wtorek 12 września. Sprawozdawcą jest poseł Jerzy Buzek (EPP, PO), przewodniczący komisji przemysłu, badań naukowych i energii.

Szósty zamysł Junckera

W środę rano przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wygłosi w Parlamencie coroczne orędzie o stanie Unii Europejskiej. Pięć możliwych ogólnych scenariuszy dla przyszłości Europy ogłosił w marcu. W rozmowie z serwisem Politico Juncker zapowiedział, że tym razem zamierza przedstawić szósty – zgodny z własnymi poglądami – plan działania na najbliższe lata.

W Brukseli panuje przekonanie, że najbliższe miesiące to dogodny czas na ambitne projekty. Europa wychodzi z kryzysu gospodarczego, kryzys uchodźczy zelżał, eurosceptyczni politycy ponieśli porażki we Francji i w Holandii, a w nadchodzących wyborach w Niemczech zmierzą się ze sobą dwie proeuropejskie siły – CDU Angeli Merkel i SPD Martina Schultza. Zarówno Juncker jak i liderzy parlamentarnych frakcji spróbują wykorzystać ten moment, żeby jasno przedstawić swoje polityczne priorytety.

Lotnictwo reguluje się samo

Parlament zagłosuje nad poprawką do rozporządzenia o unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (ETS). System obejmuje sektory, które zużywają najwięcej energii (m.in. paliwowy, chemiczny, metalurgiczny) oraz lotnictwo cywilne – cel to ograniczenie emisji o 43 proc. w stosunku do poziomu z 2005 r.

W 2014 r. spod działania ETS-u zostali wyjęci przewoźnicy powietrzni. W zamian za to organizacja międzynarodowego lotnictwa cywilnego zobowiązała się wypracować własne, globalne mechanizmy redukcji emisji. W 2016 r. przyjęła bardziej ekologiczne standardy (m.in. lżejsze elementy, bardziej wydajne silniki) oraz rozwiązania rynkowe – mechanizm zbliżony do unijnego ETS-u, dodatkowe opłaty oraz równoważenie emisji inwestycjami w przyjazne środowisku projekty.

W związku z wprowadzeniem wewnętrznych regulacji w sektorze lotniczym Komisja Europejska zdecydowała się przedłużyć jego wyłączenie spod ETS-u. Sprawozdawcą jest Julie Girling (ECR, Wielka Brytania).

Zero emisji netto z gruntów

Parlament planuje zmiany w sektorze użytkowania gruntów i leśnictwa. Lasy i inne obszary zielone pochłaniają dwutlenek węgla. Jeśli ktoś wycina las i przeznacza ziemię pod uprawę lub wypas, przyczynia się do zwiększenia zawartości CO2 w atmosferze. Dodatkowo nawozy i bydło również produkują gazy cieplarniane. We wtorek posłowie zagłosują nad projektem rozporządzenia, które od 2021 r. ma wprowadzić zasadę „zero emisji netto”. Oznacza ona, że każda wycinka lasu będzie musiała zostać zrekompensowana poprzez sadzenie nowego albo zwiększenie wydajności gospodarki leśnej (np. stosując techniki wycinki, które produkują mniej odpadów drewnianych). Parlament zagłosuje nad projektem rozporządzenia o użytkowaniu gruntów w środę 13 września. Sprawozdanie przygotował Norbert Lins (EPP, Niemcy).

Komisja wobec NordStream 2

Stanowisko w sprawie gazociągu NordStream 2 łączącego Rosję i Niemcy przedstawi Komisja Europejska. Bruksela negocjuje z Moskwą warunki realizacji tego projektu. Kontrowersje dotyczą między innymi tego, czy rurociąg będzie podlegał unijnemu prawu.

Budowie gazociągu stanowczo sprzeciwiał się polski rząd i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

120 mln euro na darmowe wi-fi

Unia chce przeznaczyć 120 mln euro na uruchomienie w Europie sieci hotspotów oferujących darmowy, bezprzewodowy dostęp do internetu. Posłowie zagłosują nad projektem rozporządzenia we wtorek po południu. Unii zależy na zwalczaniu tzw. „przepaści cyfrowej” – nierówności w dostępie do internetu oraz do technologii i umiejętności cyfrowych. Sprawozdawcą jest Carlos Zorrinho z Portugalii (S&D).

Masakry ludności cywilnej w Myanmarze

Parlament zajmie stanowisko w sprawie sytuacji grupy etnicznej Rohingya żyjącej na zachodzie Myanmaru (dawnej Birmy). Rząd Myanmaru odmawia Rohingya obywatelstwa, ogranicza ich swobodę ruchu, dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej. 25 sierpnia grupa bojowników Rohingya zaatakowała siły rządowe. Od tamtej pory birmańskie wojsko prowadzi akcję odwetową.

Dziennikarze i organizacje humanitarne nie mogą dostać się do kraju, ale uchodźcy, którzy przekroczyli granicę z Bangladeszem, donoszą o masakrach ludności cywilnej i paleniu wiosek. Rezolucję w sprawie Rohingya w Myanmarze posłowie przyjmą w czwartek 14 września.

Zobacz najnowsze