PE: Czy Korwin-Mikke straci immunitet?

Europosłowie planują ograniczenie geolokalizacji w internecie, czyli blokowanie stron internetowych dla użytkowników z rożnych krajów. Sesja plenarna potrwa od popołudnia w poniedziałek 18 maja do czwartku 21 maja.

Europosłowie zdecydują m.in. o uchyleniu immunitetu Janusza Korwin-Mikkego (niezrzeszony, KORWiN). Wnioskowała w tej sprawie do Parlamentu Europejskiego Prokuratura Okręgowa w Warszawie za pośrednictwem polskiego prokuratora generalnego.

Uchylenie immunitetu jest konieczne, by pociągnąć europosła do odpowiedzialności karnej. Według ustaleń prokuratury istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przez Korwin-Mikkego przestępstwa naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego podczas pełnienia obowiązków służbowych. Grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 3, a przestępstwo ścigane jest z urzędu, niezależnie od woli pokrzywdzonego – informował prok. Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

 

 

Chodzi o sytuację z 11 lipca 2014 r., kiedy Korwin-Mikke spoliczkował europosła Michała Boniego. Doszło do tego podczas organizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych spotkania polskich posłów do PE. Dochodzenie zostało wszczęte z zawiadomienia sekretarza stanu z MSZ.

„Powiedziałem dzień dobry posłowi Korwin-Mikkemu, uderzył mnie w twarz. To nie jest normalne!!” – informował Boni na Twitterze. – Pierwsze słyszę, by prowadzono w Polsce postępowania w sprawach honorowych – komentował Korwin-Mikke. Twierdził, że wcześniej obiecał Boniemu policzek.

Dlaczego Korwin-Mikke spoliczkował Boniego? – Kiedy w czasie debaty w sprawie ustawy lustracyjnej (w 1992 r.) Boni wypierał się, że był agentem SB i wyzywał mnie od idiotów, dałem mu słowo i go dotrzymałem. Przyznał się potem, że był agentem, od początku miałem rację – mówił Korwin-Mikke Polskiej Agencji Prasowej.

W październiku 2007 r., po otrzymaniu propozycji wejścia do rządu Donalda Tuska, Boni poinformował, że pod wpływem szantażu podpisał w 1985 r. deklarację współpracy z SB, choć współpracy nigdy nie podjął.

Oprócz Mikkego immunitet na posiedzeniu może stracić jeszcze trzech innych europosłów: Viktor Uspaskicha (Litwa, GPLD), Jérôme Lavrilleuxa (Francja, EPL), Theodoros Zagorakisa (Grecja, EPL). Wniosek w sprawie ostatniego z nich przedstawi poseł Andrzej Duda (EKR, PiS).

Polska ma przyjąć uchodźców

Posłowie będą debatować nad europejską agendą ds. migracji, zaproponowaną przez Komisję Europejską. Opiera się ona na 4 filarach: wspólnej polityce azylu, zawierającej wiążące kwoty rozdziału poszukujących azylu między państwa członkowskie, walce z nielegalną migracją i przemytem ludzi, kontroli granic zewnętrznych oraz nowej polityce legalnej migracji.

Zgodnie z propozycję KE Polska miałaby przyjąć ok. 5 proc. osób ubiegających się o status uchodźcy i prawie tysiąc osób przebywających obecnie w obozach dla uchodźców.

Polacy w PE o uchodźcach: Wspierać, ale nie u nas

Przeciw finansowaniu terroryzmu i praniu pieniędzy

Parlament zadecyduje, czy każdy kraj członkowski będzie miał obowiązek prowadzenia rejestru właścicieli przedsiębiorstw. Banki oraz instytucje podatkowe, prawnicy, księgowi i doradcy kredytowi mieliby obowiązek zwracać uwagę na podejrzane transakcje klientów.

Nowe przepisy maja na celu zwalczanie prania pieniędzy, przestępstw podatkowych i finansowania terrorystów.

Aby ograniczyć finansowanie organizacji terrorystycznych, posłowie planują także zaostrzenie przepisów dotyczących handlu złotem i rudami miedzi w rejonach ogarniętych konfliktami zbrojnymi. Na unijne huty i rafinerie zostałby nałożony obowiązek certyfikacji.

Jak wskazuje analiza przeprowadzona przez PE, „w Afryce, kontynencie, na którym znajduje się 30 proc. światowych zasobów surowców mineralnych i gdzie dochody z przemysłu wydobywczego stanowią 24 proc. PKB, uznaje się, że podłoże 27 konfliktów związanych jest z tymi zasobami”.

Wspólny rynek cyfrowy. Plan bezpiecznej opieki zdrowotnej

Jednolity rynek cyfrowy to nowa strategia zaproponowana przez KE na początku maja. Propozycje dotyczą m.in. ujednolicenia przepisów zakupów przez internet, szybszego egzekwowania przepisów konsumenckich oraz tańszego kosztu wysyłu paczek. PE planuje ograniczenie geolokalizacji w internecie, czyli blokowania stron internetowych dla użytkowników z rożnych krajów.

Posłowie przedstawią plan działania dla bezpiecznej opieki zdrowotnej w Unii. Jego główne punkty to walka ze zwiększająca sie opornością bakterii na antybiotyki oraz infekcjami nabywanymi podczas hospitalizacji. Dane Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób pokazują, że 31 tys. ludzi umiera z powodu infekcji nabytych w szpitalu. Uważa się, że można wyeliminować od 20 do 30 proc. z nich przy zachowaniu odpowiedniego poziomu kontroli i higieny.

Nieaktualne „umowy tytoniowe”

Europarlamentarzyści zajmą się problemem obowiązujących „umów tytoniowych”, podpisanych z 4 największymi producentami wyrobów tytoniowych: Philip Morris International (PMI), Japan Tobacco International (JTI), Imperial Tobacco Limited (ITL) i British American Tobacco (BAT).

Miały one zapobiegać podrabianiu papierosów, jednak wraz z wejściem nowej dyrektywy tytoniowej stały się nieaktualne.

O Wschodzie i sytuacji na Węgrzech

W czwartek posłowie zagłosują nad rezolucją w sprawie zbliżającego się szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze (21–22 maja). Będą o nim rozmawiać wspólnie z wysokim przedstawicielem Unii Federiką Mogherini.

Posłowie będą debatować o sytuacji na Węgrzech w związku z ostatnimi wypowiedziami premiera Victora Orbana, który zapowiedział możliwość przywrócenia kary śmierci w tym kraju oraz z przeprowadzanymi narodowymi konsultacjami społecznymi dotyczącymi zaostrzenia przepisów imigracyjnych. Oba projekty Orbana godzą w podstawy umowy zawartej między Węgrami a Unią.

Z polskich posłów swoje sprawozdanie wygłosi także Tadeusz Zwiefka (EPL, PO). Dotyczy ono postępowania upadłościowego.

Eurodeputowani ustalą harmonogram posiedzeń plenarnych na 2016 r. Początek transmisji w poniedziałek o godzinie 17.

 

Wszyscy obywatele mają prawo dostępu do informacji o tym, kto finansuje kampanie Andrzej Duda i Bronisław Komorowski....

Posted by MamPrawoWiedziec.pl on 15 maja 2015
 

Zobacz najnowsze