PE: Czy można fotografować budynki publiczne?

Od 6 do 9 lipca europosłowie będą rozmawiali o nowym prawie autorskim, TTIP i założeniach zaczynającej się prezydencji Luksemburga w Radzie Europejskiej.

? Unia Europejska może udzielić Atenom kredytów ratunkowych, by uniknąć chaosu ? powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz w wywiadzie dla ?Welt am Sonntag? cytowanym przez PAP. W niedzielnym referendum Grecy zagłosowali przeciwko przyjęciu warunków zagranicznej pomocy dla kraju (wynik 61,31 do 38,69 proc. przy frekwencji 62,5 proc.). Na wtorek szef Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał szczyt przywódców krajów strefy euro w sprawie Grecji.

Na zaczynającym się dziś posiedzeniu PE Tusk przedstawi postanowienia ostatniego szczytu Rady. Zgodnie z nimi w ciągu najbliższych dwóch lat państwa członkowskie przyjmą do siebie blisko 60 tys. migrantów, którzy przebywają we Włoszech i Grecji. Na grudzień zaplanowano dyskusję o brytyjskim referendum w sprawie pozostania tego kraju w Unii. Podczas szczytu Rady premier Wielkiej Brytanii David Cameron przedstawił założenia takiego referendum.

Komisja Europejska zaproponowała, by agencjom odpowiedzialnym za migracje przekazać dodatkowe 70 mld euro. Europosłowie będą głosowali nad poparciem tego wniosku we wtorek. Środki mają zostać przeniesione z budżetu europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Wsparcie zasili kasy Fronteksu (Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich Unii Europejskiej z siedzibą w Warszawie), Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO) oraz Europejskiego Urzędu Policji (Europol).

Luksemburg przejmuje prezydencję po Łotwie. Wraca TTIP

Premier Luksemburga Xavier Bettel będzie debatował z eurodeputowanymi o priorytetach rozpoczynającej się prezydencji w Radzie. Ma się ona opierać m.in. na stymulowaniu inwestycji i doprowadzeniu do wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, pogłębieniu wymiaru społecznego Unii i zarządzaniu migracjami. Sprawozdanie z kończącej się właśnie prezydencji złoży premier Łotwy Laimdota Straujuma.

Do agendy sesji plenarnej wraca TTIP. W środę posłowie będą głosować nad zaleceniami dla KE przygotowanymi przez komisję handlu międzynarodowego wraz z innymi 13 komisjami.

W rezolucji mowa jest m.in. o stworzeniu listy wrażliwych produktów rolnych, które miałyby być wyłączone z nowych przepisów (by posiadające przewagę konkurencyjną Stany Zjednoczone nie przejęły europejskiego rynku), czy łatwiejszym eksporcie surowców energetycznych ze Stanów Zjednoczonych do Europy.

Posłowie chcą zwrócić uwagę na potrzebę redukcji produkowanych odpadów. Dlatego we wtorek będą głosować nad rezolucją, która mówi o przerwaniu zależności między wzrostem gospodarczym a zużyciem zasobów.

Nowe prawo autorskie do końca 2015 r.

Czy można fotografować budynki publiczne? M.in. na ten temat będą debatować w czwartek posłowie. Dyskusja będzie dotyczyła dopasowania prawa autorskiego do wymagań ?ery cyfrowej?. Jej tematami będzie dostęp do treści w internecie, który często jest utrudniany przez tzw. geolokalizację (blokowanie odbioru treści poza granicami kraju). Komisja Europejska do końca 2015 r. ma przedstawić projekt nowelizacji prawa autorskiego.

Na sesji plenarnej posłowie będą debatować o postępie wdrażania pakietu mlecznego. Umożliwił on producentom mleka negocjowanie ceny dla reprezentowanych przez siebie rolników z jego przetwórcami. Pakiet mleczny miał przygotować rynek europejski do odejścia od systemu kwotowego sprzedaży mleka.

Jak czytamy w przygotowanym projekcie rezolucji, cena mleka w styczniu 2014 r. była o 17 proc. wyższa niż przed rokiem. Tym samym osiągnęła najwyższy poziom od 1977 r.

Działalność Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji

Andrzej Grzyb (EPL, PSL) przedstawi ocenę działalności Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji. Powstanie EED były inicjatywą polskiej prezydencji w Radzie Europejskiej. Do jego zadań należy reagowanie na przypadki łamania praw obywatelskich i wspieranie rozwijającego się społeczeństwa obywatelskiego. Od 2013 r. Fundusz wsparł 186 inicjatyw kwotą przekraczającą 10,5 mln euro w krajach graniczących z Unią ? od Białorusi, przez Ukrainę, po Tunezję i Egipt.

Swoje sprawozdanie zaprezentuje Jerzy Buzek (EPL, PO), który będzie mówił o współpracy naukowej i technologicznej z Indiami, Szwajcarią i Wyspami Owczymi w ramach projektu Horyzont 2020. Jest to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet w latach 2014-2020 wynosi prawie 80 mld euro.

Obrady PE zaczną się o 17. Schulz uczci wtedy pamięć 8 tys. Bośniaków zamordowanych 11 i 12 lipca 1995 r. w Srebrenicy. Masakra ta została uznana przez ONZ za największą zbrodnię od czasów II wojny światowej.

Zobacz najnowsze