PE: Debaty o Polsce nie będzie, o Węgrzech tak

Parlament Europejski spotyka się na ostatniej w tym roku sesji plenarnej (14-17 grudnia). Część posłów apeluje o bardziej polityczną postawę wobec rządów Viktora Orbána.

Trzy główne frakcje w europarlamencie – chadecy, socjaldemokracji i liberałowie – chciały debaty o sytuacji w Polsce związanej z zamieszaniem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Szef największej z nich, Europejskiej Partii Ludowej, Manfred Weber mówi, że jest zaniepokojony ty, co się dzieje. Tak samo przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Jednak na prośbę Platformy Obywatelskiej, która wchodzi w skład EPL, debaty na razie nie będzie. Nie chciał jej także sam Tusk, który w środę powiedział dziennikarzom: – Jako Polak wolałbym, żeby Polska nigdy nie była traktowana jako państwo specjalnej troski, które wymaga doglądania, już nie mówiąc o jakiejkolwiek formie kontroli. Byłbym bardzo ostrożny i powściągliwy z takimi próbami stawiania Polski na wokandzie, także tutaj w Parlamencie Europejskim.

Posłowie zajmą się natomiast stanem demokracji na Węgrzech. W środę ocenią pracę Komisji Europejskiej, która monitorowała sytuację w tym kraju i na początku grudnia oświadczyła, że nie dostrzega systemowego zagrożenia dla demokracji, rządów prawa i praw podstawowych na Węgrzech. Jednocześnie Komisja wszczęła kilka postępowań w sprawie naruszenia konkretnych przepisów Unii, kolejne mogą jeszcze się zacząć.

Jak podaje biuro prasowe PE, część posłów krytykowała Komisję i apelowała o bardziej polityczną postawę wobec rządów Viktora Orbána.

Powrót 15 posłów. Po konferencji klimatycznej

Wcześniej, we wtorek posłowie omówią wyniki zakończonej właśnie konferencji klimatycznej COP21 w Paryżu. 195 krajów zgodziło się na porozumienie, którego celami są „utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż o 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur o 1,5 stopnia”.

W drugim tygodniu konferencji wzięła udział delegacja 15 europosłów z komisji środowiska i komisji przemysłu. Teraz efekty prowadzonych w Paryżu negocjacji na temat klimatu zostaną omówione przez posłów, przedstawicieli Rady i Komisji Europejskiej.

Gospodarka w 2016, wzmocnienie Fronteksu i walka z terroryzmem

Na najbliższym posiedzeniu przewodniczący Eurogrupy (ministrowie finansów z państw strefy euro) Jeoren Dijsselbloem po raz pierwszy weźmie udział w parlamentarnej debacie u boku przedstawicieli Komisji i Rady. Omawiać będą priorytety gospodarcze i społeczne Unii w 2016 r.

We wtorek po południu pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans przedstawi plany wzmocnienia unijnej agencji Frontex (zarządza zewnętrznymi granicami Unii) i utworzenia europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej.

W związku z Radą Europejską 17 i 18 grudnia odbędzie się poselska dyskusja na temat walki z terroryzmem oraz działań Unii wobec migracji. Wezmą w niej udział w środę rano przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker oraz przedstawiciel prezydencji Luksemburga w Radzie. Przedmiotem debaty będą także wzmocnienie unii gospodarczej i walutowej oraz propozycje reform Davida Camerona przed brytyjskim referendum w sprawie obecności w Unii.

Posłowie będą także debatować o zwiększeniu przejrzystości prawa podatkowego dla korporacji oraz o koordynacji polityk podatkowych na poziomie Unii. Ze względu na europejskie bezpieczeństwo posłowie wezwą państwa członkowskie do ściślejszego przestrzegania ośmiopunktowego kodeksu Unii w sprawie eksportu broni. Parlament zagłosuje w sprawach wizji unii energetycznej i polityki zmian klimatycznych oraz dostaw energii elektrycznej na terenie Unii przez europejską sieć elektroenergetyczną.

Nagroda im. Sacharowa dla blogera z Arabii Saudyjskiej Raifa Badawiego

Tegorocznym laureatem Nagrody im. Sacharowa na rzecz wolności myśli został Raif Badawi, bloger i autor strony internetowej Wolni Liberałowie Saudyjscy, skazany za obrazę wartości islamskich na swojej stronie internetowej na 10 lat więzienia, karę chłosty (tysiąc uderzeń) oraz wysoką grzywnę. Badawiego aresztowano w 2012 r. Nagrodę odbierze w jego imieniu żona – Ensaf Haidar. Ceremonia w Strasburgu odbędzie się w środę w południe.

Nagroda im. Sacharowa na rzecz wolności myśli nosi imię radzieckiego naukowca i dysydenta Andrieja Sacharowa. Ustanowiona przez Parlament w 1988 r. nagroda przyznawana jest, co roku, osobom i organizacjom w dowód uznania dla ich poświecenia na rzecz obrony praw człowieka, swobód obywatelskich a w szczególności wolności słowa i prawa do wyrażania opinii.

Zobacz najnowsze