PE: Jak nakłonić innych do konwencji antyprzemocowej?

Czy w placówkach oświatowych będzie więcej owoców i warzyw, bananów i mleka? Co dalej z konwencją antyprzemocową? Europarlament spotyka się na minisesji 27 maja.

Posłowie wysłuchają najpierw wystąpienia sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona. Potem będą debatować o zbliżającym się szczycie państw G7 w Bawarii (7–8 czerwca). Weźmie w nim udział 7 najbardziej wpływowych państw świata: Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Stany Zjednoczone i Kanada. Dawniej państwa obradowały w formule G8 wraz z Rosją, jednak po anektowaniu przez nią Krymu, kanclerz Niemiec Angela Merkel stwierdziła, że Rosja straciła swoje miejsce w grupie.

Szczyt w Bawarii będzie poświęcony głównie sprawom rozwoju i ochrony środowiska. W obawie przed napływem demonstrantów i zamieszkami władze Niemiec przywróciły kontrole na granicach z Austrią i Czechami, które sąsiadują z Bawarią.

Oprócz tego PE zajmie się zaopatrzeniem placówek oświatowych w żywność. Czy będzie w nich więcej owoców i warzyw, bananów i mleka? Posłowie porozmawiają o otwarciu międzyinstytucjonalnych negocjacji w sprawie programu pomocy dla państw członkowskich w tej sprawie.

Posłowie będą także debatować o udzieleniu pomocy dla Erytrei w udokumentowaniu przypadków łamania praw człowieka w tym kraju oraz o problemie cyberataków na media.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej odpowie na dwa pytania Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia PE: po pierwsze, w sprawie przedwczesnego wydawania dziewcząt za mąż w krajach Afryki i Azji Południowej, z którymi Unia utrzymuje kontakty; po drugie, jakie kroki podjęła KE, by nakłonić państwa członkowskie do ratyfikowania konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Konwencja została przyjęta przez 9 państw europejskich: Czechy, Francję, Hiszpanię, Holandię, Szwecję, Portugalię, Słowenię, Włochy i Polskę. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ją 14 marca. Zgodnie z ramami strategicznymi Unii w sprawie praw człowieka i demokracji z 2012 r. zapobieganie małżeństw z dziećmi jest priorytetowe.

EOG

Zobacz najnowsze