W środę odbędzie się kilkugodzinne posiedzenie Parlamentu Europejskiego. W porządku posiedzenia są: klimat, fundusz inwestycji strategicznych i prawa antyterrorystyczne.
Posłowie będą debatować nad planem działania wobec nowego międzynarodowego porozumienia w sprawie klimatu. Ma ono zostać zawarte na tegorocznym szczycie klimatycznym ONZ, który odbędzie się na przełomie listopada i grudnia (30 listopada – 15 grudnia) w Paryżu. Porozumienie zaproponowane przez Komisję Europejską zakłada, że Unia do 2030 r. zredukuje emisję gazów cieplarnianych o 40 proc. oraz zwiększy udział odnawialnych źródeł energii do co najmniej 27 proc.
Ponadto europosłowie zajmą się Europejskim Funduszem na rzecz Inwestycji Strategicznych. W instytucji tej skupi się odpowiedzialność za zarządzanie co najmniej 315 mld euro. Według założeń planu szefa KE Jeana-Claude’a Junckera z pieniędzy funduszu mają być finansowane projekty obciążone ryzykiem, co ma z kolei pobudzić inwestycje sektora publicznego. Z funduszu będą mogły korzystać wszystkie kraje członkowskie oraz m.in. podmioty prywatne (jednak za zgodą obecnych członków funduszu).
Europosłowie będą także debatować o nowych prawach antyterrorystycznych Unii. Jest to na tyle istotne, że na następny dzień szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zwołała nadzwyczajne posiedzenie ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich. Spotkanie ma dotyczyć sytuacji na wschodniej Ukrainie.
Posiedzenie PE będzie tzw. minisesją. W odróżnieniu od normalnej czterodniowej sesji, jak ostatnia, która odbyła się w Strasburgu między 12 a 15 stycznia, minisesja odbywa się w Brukseli. Europarlament zobowiązany jest do odbywania określonej liczby sesji plenarnych w Strasburgu, a dodatkowo organizuje się minisesje – zawsze jednodniowe – w Brukseli.
Zobacz, nad czym będą pracowały PE i komisje europejskie w tym tygodniu
Zobacz transmisje z sesji plenarnej. Początek o godzinie 15