Przed drugą turą w Sosnowcu: Górski czy Chęciński?

W Sosnowcu niemal remis.

Różnica głosów w I turze między Kazimierzem Górskim (SLD- Lewica Razem) a Arkadiuszem Chęcińskim (PO) wyniosła jedynie 105. Obaj zyskali blisko 26 proc. poparcie

Przewagę miał Chęciński. Absolwent Wyższej Szkoły Humanitas na kierunku administracji publicznej, przez 20 lat (l. 1992-2011) prowadził własną działalność gospodarczą, związana z kontrolą jakości żywienia. Przez pięć lat sprawował mandat radnego PO.

 

Kazimierz Górski, absolwent AGH na wydziale mechanicznym. Przez siedem lat (l.1983-1990) pracował w dozorze technicznym w KWK "Porąbka-Klimontów". Potem prowadził działaność gospodarczą i spółdzielnię mieszkaniową. Osiem lat, od 1994 r. sprawował funkcję radnego miasta, w 1998 r. został wiceprezydentem, a w 2002 r. prezydentem. Tę funkcję sprawuje już trzecia kadencję.

 

Górski i Chęciński mieli okazję współpracować: w 2011. r. obecny prezydent powołał ówczesnego przewodniczącego rady miasta na wiceprezydenta. Funkcję tę Chęciński sprawował przez dwa lata, do momentu gdy został członkiem zarządu województwa śląskiego.

 

Problemem, który dotyka wiele miast w tym Sosnowiec, jest odpływ mieszkańców. Według GUS, spadek liczby mieszkańców trwa od 1987 r i wynika głównie z ujemnego salda migracji. W porównaniu do 2010 roku liczba mieszkańców zmniejszyła się o 5,5 tysiąca. Górski, chce zatrzymać mieszkańców zwiększając liczbę mieszkań i wspierając działania integracyjne. Zapowiada wspieranie oddolnych inicjatyw mieszkańców i rozwój idei “budżetu obywatelskiego”. Pomysłem Chęcińskiego jest wprowadzenie niższego podatku od nieruchomości dla osób, które po raz pierwszy zameldują się w mieście i kupią nieruchomość. Zamierza także wprowadzić losowanie mieszkań komunalnych (po kilka rocznie) dla najzdolniejszych absolwentów szkół wyższych.

 

Na tle innych miast podobnych rozmiarów jak Sosnowiec zwraca uwagę wysoka przestępczość: w 2013 roku policja zanotowała 40 przestępstw w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Górski zapowiada szeroką promocję działającego w Sosnowcu systemu powiadamiania SMS, ostrzegającego o zagrożeniach. Chęciński chce kontynuować zasadę zero tolerancji i wprowadzić zajęcia profilaktyczne wychowawcza w szkołach podstawowych. Obaj widzą szansę w rozszerzeniu monitoringu miejskiego.