Raport z kampanii (3-9 lutego)

Spotkania z samorządowcami, seniorkami, górnikami, nauczycielkami, a nawet odwiedziny szkółki leśnej. A w ich efekcie – prezydencka lista zakupów, piątka dla mieszkalnictwa, plan 15-letni i Plan Prąd 33%. Kandydaci odsłaniają kolejne programowe karty, a w międzyczasie nawiedzają kolejne miejscowości od Tatr po Bałtyk.

ilustr.: Katarzyna Prachnio

Szymon Hołownia

Przedstawił prezydencką „listę zakupów”, czyli zbiór spraw do załatwienia opracowany na podstawie rozmów z wyborcami. Hołownia chce rozbudowy transportu publicznego, budownictwa społecznego, uproszczenia systemu podatkowego, obniżenia cen energii, zachęty dla lokalnych inwestycji w OZE oraz odpolitycznienia zarządów spółek skarbu państwa. 

Zaproponował wprowadzenie ustawy, która utrudniłaby Polexit. Wyjście Polski z Unii Europejskiej byłoby możliwe tylko po przeprowadzeniu referendum. 

Wraz z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem wziął udział w noworocznym spotkaniu działaczy PSL na Podlasiu. Odwiedził również ​​Uniwersytet Młodego Strażaka w Jagatowie. 

Karol Nawrocki

Na Śląsku spotykał się z górnikami, w łódzkiem z sadownikami, na Podlasiu z kołami gospodyń wiejskich, w warmińsko-mazurskim odwiedził szkółkę leśną. Był też na północnym Mazowszu. W tym tygodniu odbył 15 otwartych spotkań z mieszkańcami, a od początku kampanii odwiedził już ponad 100 powiatów

Obiecuje, że w ciągu pierwszych stu dni rządów wprowadzi plan „Plan Prąd 33%”, czyli zmniejszy rachunki za energię o jedną trzecią

Do kampanii Nawrockiego włącza się jego żona, para ogłosiła wspólny „urlop dla Polski” na czas kampanii. 

Magdalena Biejat

We wtorek (4.02) ogłosiła „Piątkę Biejat dla mieszkalnictwa”. Chce wydawać więcej na mieszkalnictwo komunalne, zagospodarować pustostany, uregulować zasady najmu krótkoterminowego, ustalić maksymalny poziom marż bankowych i wprowadzić podatek antyflipperski.

W Lipsku na Mazowszu postulowała reformę finansowania ochrony zdrowia. Biejat chce zastąpić składkę zdrowotną jednolitym podatkiem dla płatników PIT i CIT. W systemie ma pojawić się więcej środków dzięki wyższemu opodatkowaniu wielkich korporacji.

W Makowie Podhalańskim podkreślała potrzebę „doinwestowania Polski powiatowej”, w tym konieczność rozwoju połączeń kolejowych i autobusowych.

Grzegorz Braun

W piątek (7.02) odwiedził Gdańsk, a weekend spędził na Wyżynie Śląskiej. Z wyborcami spotykał się w Żorach, Jastrzębiu Zdroju, Raciborzu, Rybniku i Wodzisławiu Śląskim.

Przed Okręgową Izbą Lekarską w Gdańsku domagał się „denazyfikacji medycyny”. W budynku odbywał się proces medyków, którzy w trakcie pandemii podpisali się pod listem bagatelizującym zagrożenie koronawirusem. Nazwał ich „dobrymi lekarzami”.

Na konferencji prasowej w Sejmie wzywał wojskowych do planowania akcji „Wisła 2.0”. Nawiązał do wysiedleń ludności ukraińskiej i łemkowskiej, które na terenie dzisiejszego województwa podkarpackiego w 1947 r. przeprowadziły władze komunistyczne. 

Adrian Zandberg

Odwiedził Lubelszczyznę – w Bogdance mówił o rozwoju przemysłu, w Lublinie krytykował dopłaty dla deweloperów i banków. Weekend spędził na Pomorzu.

Stanowczo krytykował działania Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Uważa, że Krzysztof Paszyk (PSL) symbolizuje wszystko, co najgorsze w dzisiejszej władzy – „nieróbstwo, wysługiwanie się deweloperom, obojętność na los młodych ludzi, których nie stać na mieszkanie”. 

W Gdyni podsumował swoje postulaty rozwojowe – 8 bloków jądrowych, 1% PKB na budownictwo mieszkaniowe, własne fabryki leków. To flagowe projekty jego „Planu 15-letniego”, którym nawiązuje do tradycji II Rzeczypospolitej.

Rafał Trzaskowski

Objechał woj. dolnośląskie i kujawsko-pomorskie, w których zgodnie z wypracowaną formułą spotkał się z samorządowcami (Jawor, Ciechocinek), seniorami (Chełmno) i polskimi przedsiębiorcami (Rypin, Osie). Rozmawiał z grupami zawodowymi (związkowcami w Legnicy, nauczycielami w Brodnicy) i odwiedził publiczne placówki (szpital w Świeciu). Dzień kończył spotkaniem otwartym (Legnica, Grudziądz, Inowrocław).

Zobacz najnowsze

Na spotkaniu ze związkowcami Grupy KGHM wyszedł z postulatem obniżenia podatku miedziowego.

Zakończył pierwszy etap kampanii. Drugi – pod hasłem „samorządy naprzód” – został zainaugurowany dzisiaj (10.02).

Sławomir Mentzen

Zintensyfikował swój objazd po Polsce. W ciągu tygodnia odwiedził 17 miejscowości w 17 powiatach, głównie w województwie warmińsko-mazurskim, ale był obecny również na Mazowszu i Pomorzu. 

W Sejmie nawoływał do przegłosowania uchwały mającej na celu wycofanie się Polski z paktu migracyjnego.

Złożył pozew w trybie wyborczym przeciwko Sławomirowi Ćwikowi z Polski 2050. Ćwik z mównicy sejmowej oskarżył Mentzena o malwersacje finansowe: „Może opowie nam [Mentzen - red.], jak zebrał od Polaków 12 mln zł przez fundację rodzinną, żeby nie płacić podatków”. 

Marek Jakubiak

Chciałby rządzić dekretami. Uważa, że prezydent powinien mieć taką możliwość w zakresie polityki obronnej i zagranicznej. Swoje życzenie wyraził w wywiadzie na youtubowym kanale SuperExpressu. 

„Tusk ustalił to z von der Leyen, to jest tyle warte, co ustalanie z teściową” – tak na portalu X skomentował wypowiedź premiera o tym, że Polska nie wdroży paktu migracyjnego.

Jakubiak chce wprowadzenia tzw. bykowego – podatku dla osób nieposiadających dzieci. Pierwotnie stwierdził, że bykowe powinno wynosić 800 zł miesięcznie, obecnie ucieka od precyzowania jego wysokości. Uważa, że byłaby to recepta na trudną sytuację demograficzną kraju.

Krzysztof Stanowski

Wygłosił drugie orędzie na Kanale Zero. Mówił o tym, jak największe partie zmonopolizowały polską scenę polityczną. Zachęcał widzów do wysyłania podpisów poparcia pod jego kandydaturą.

„Jeśli wybierzecie mnie, będziecie za prąd płacić dwa razy tyle. A to dlatego, że wszyscy będziemy kopać kryptowaluty, stawiać w salonach ścianki LED zamiast małych telewizorków i ładować elektryki w garażach” – napisał na X w odniesieniu do obietnic Karola Nawrockiego o obniżeniu cen energii dla konsumentów.

Wciąż nie zarejestrował w Państwowej Komisji Wyborczej swojego komitetu – potrzeba do tego 1 tys. podpisów.

Nowi gracze

Utworzenie komitetu wyborczego zgłosili: 

  • Dawid Jackiewicz – w przeszłości poseł i europoseł PiS, minister skarbu w rządzie Beaty Szydło, wiceprezydent Wrocławia; w l. 2022-2024 wiceprezes Orlen Synthos Green Energy.

  • Aldona Skirgiełło – znana z serialu paradokumentalnego „Żony Podlasia” jako „Aldona z Podlasia", zajmuje się hodowlą koni. Związana z Samoobroną, startowała w wyborach do Senatu w 2019 r. i samorządowych w 2024 r.

  • Dominika Jasińska – mediatorka i trenerka Porozumienia Bez Przemocy. 

  • Joanna Senyszyn – profesorka nauk ekonomicznych, publicystka; była posłanka i europosłanka z ramienia SLD, którego była wiceprzewodniczącą.

Sejm w kampanii

Lewica złożyła w Sejmie projekty ustaw związane z „Piątką dla mieszkalnictwa” Magdaleny Biejat, które mają poprawić sytuację mieszkaniową w Polsce. Pierwsze ustawy mają zapewnić więcej środków na rozwój budownictwa socjalnego i komunalnego. Projekt przedstawi posłom Anna Maria Żukowska.

Podczas konferencji prasowej Żukowska podkreśliła, że ówczesny wiceminister rozwoju i technologii Krzysztof Kukucki (Lewica) już w kwietniu 2024 r. przygotował projekt dot. mieszkań na tani wynajem w ramach prac tego resortu.

„Chcemy zmobilizować ministra rozwoju Krzysztofa Paszyka do tego, żeby wyciągnął z zakamarków swojego biurka ten projekt, ale jeżeli to się nie wydarzy w najbliższym czasie, to postanowiliśmy złożyć ten projekt [w Sejmie]” – mówiła Żukowska.

Obserwatorium Demokracji Cyfrowej