Celem działania gminy jest realizacja potrzeb mieszkańców i tworzenie warunków do pełnego uczestnictwa obywateli w życiu wspólnoty. Gmina odpowiada za wszelkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, które nie są zastrzeżone dla innych instytucji. Realizuje zadania własne, takie jak np. budowa boiska, zadania zlecone, np. organizację wyborów, lub powierzone, np. organizację komunikacji miejskiej. Co jest źródłem finansów gminy?
Do budżetu gminy trafia 38 proc. podatku PIT odprowadzanego przez mieszkańców i 7 proc. podatku CIT płaconego przez firmy, działające na jej terenie.
Jeśli mieszkańcy rozliczają się w urzędzie skarbowym na terenie innej gminy, ich podatek trafia do innej miejscowości.
Źródłem budżetu są również:
Gmina otrzymuje tzw. subwencję oświatową – środki przeznaczone na prowadzenie edukacji w gminie, przede wszystkim wypłaty dla nauczycieli i utrzymanie szkół. Wysokość subwencji dla gminy jest uzależniona od liczby i rodzaju szkół oraz liczby uczniów.
Gminy, które osiągają niskie dochody, dostają też subwencję równoważącą i wyrównawczą, na którą składają się bogatsze gminy w formie tzw. janosikowego. Gmina sama decyduje w uchwale budżetowej, jak dokładnie wyda środki z subwencji.
Gmina realizuje też zadania obowiązkowe określone w różnych ustawach np. wypłaca zasiłki 500 plus, wydaje dowody osobiste, organizuje wybory. Na ich realizację otrzymuje dotacje celowe z budżetu państwa.
Radni mogą decydować:
Uchwała budżetowa rady gminy znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej Twojej miejscowości (www.bip.gov.pl). Tam też znajdziesz sprawozdanie z wykonania budżetu za rok poprzedni.
Jeśli chcesz porównać budżet swojej gminy z innymi, możesz zajrzeć do baz Głównego Urzędu Statystycznego:
Zapytaj kandydatów i kandydatki:
Zanim zdecydujesz, na kogo zagłosujesz:
Więcej o tym jak przepytać kandydatów na stronie obywatelewwyborach.pl
21 października 2018 r. odbędzie się I tura wyborów samorządowych, 4 listopada zagłosujemy w II turze.
Na pięcioletnią kadencję wybierzemy wójtów/burmistrzów/prezydentów, radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a w Warszawie również radnych dzielnic.
Głosować będziemy w godz. 7-21 w obwodowych komisjach wyborczych w naszych miejscowościach.