Smog to utrzymująca się w powietrzu mieszanina różnego rodzaju cząstek – pyłów, rakotwórczego benzo(a)pirenu, tlenków azotu i siarki, metali ciężkich i innych niebezpiecznych substancji. Jest niezwykle toksyczny dla organizmu. Co może zrobić gmina, aby ograniczyć działanie smogu?
W dni, kiedy stężenie pyłów przekracza i tak bardzo wysokie polskie normy, wychodząc z domu, narażamy swoje zdrowie. Smog najgorzej oddziałuje na seniorów oraz najmłodszych. W miastach z największym zanieczyszczeniem powietrza oddychanie nim to jak wypalanie paczki papierosów dziennie. Komisja Europejska szacuje, że smog w Polsce każdego roku przyczynia się do przedwczesnej śmierci nawet 46 tys. osób!
Jedną z głównych przyczyn smogu są domowe piece i kotły, w których pali się złej jakości węglem, miałem i mułami, a nawet śmieciami. Smog nie jest problemem tylko wielkich miast. Groźba smogu pojawia się we wszystkich miejscowościach, których położenie i zabudowa utrudniają wymianę powietrza, np. tych leżących w dolinach.
Wpływ na jakość powietrza mają wszyscy palący w piecach mieszkańcy. Samorząd może jednak pomóc im walczyć ze smogiem, na przykład poprzez dofinansowanie bardziej ekologicznych metod ogrzewania.
Sejmik województwa może nakazać wymianę pieców, które emitują zbyt wiele szkodliwych substancji, lub zakazać palenia np. „ekogroszkiem” i węglem brunatnym. Taką decyzję radni sejmiku podejmują w drodze uchwały antysmogowej.
Samorząd może również edukować. Powinien informować mieszkańców o poziomie zanieczyszczeń i o tym, jakie zagrożenia wynikają z tego poziomu, zachęcać do korzystania z publicznego transportu oraz tłumaczyć, jak samemu dbać o czyste powietrze.
Jeśli w Twojej miejscowości zawartość pyłów w powietrzu przekracza dopuszczalne normy, gmina musi wprowadzić program ochrony powietrza. Opracowuje go sejmik województwa i przyjmuje w drodze uchwały. Jeśli gmina nie realizuje przyjętego programu, może otrzymać karę finansową.