Spotkanie "Wymyślanie Polski od nowa"

Przed pierwszymi posiedzeniami Sejmu i Senatu Pracownia Duży Pokój, Stowarzyszenie Rozwój w Biały Dzień i MamPrawoWiedziec.pl zapraszają na pokaz pierwszego odcinka filmu dokumentalnego Bolesława Sulika „W Solidarności" (1990; 50 min.) oraz dyskusję z udziałem marszałka seniora Kornela Morawieckiego.

Spotkanie „Wymyślanie Polski od nowa” będzie pierwszym w cyklu „Rozmowy w Dużym Pokoju”. Odbędzie się w poniedziałek, 9 listopada o g. 18 w Pracowni Duży Pokój w Warszawie przy ul. Wareckiej 4/6.

W rozmowie po pokazie filmu udział wezmą:
Marszałek senior Kornel Morawiecki
Wiktor Jędrzejewski, warszawski przewodniczący Nowoczesnej
Dariusz Kowalski, współtwórca filmu
Spotkanie poprowadzi Jakub Halcewicz, MamPrawoWiedziec.pl

Wstęp wolny

Strona spotkania na Facebooku

Samochodem z Balcerowiczem

Twórcy czteroodcinkowego filmu dokumentalnego przez ponad rok nagrywali reakcje polskich polityków na doniosłe wydarzenia i problemy codziennej polityki po rozpadzie komunizmu. Rozmawiali z Jackiem Kuroniem w szpitalu, z Leszkiem Balcerowiczem w samochodzie, z Bronisławem Geremkiem oraz Ludwiką i Henrykiem Wujcami w mieszkaniu, z braćmi Lechem i Jarosławem Kaczyńskimi w biurze. Byli z warszawiakami podczas burzenia pomnika Feliksa Dzierżyńskiego, towarzyszyli Lechowi Wałęsie podczas demonstracji w fabrykach i zebrań Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Dokument mówi o polskich politykach, którzy znaleźli się na rozdrożu historii. „Na żywo” obserwujemy wymyślanie nowej Polski i powstawanie współczesnej polityki.

Film prowokuje do stawiania pytań o to, ile wspólnego mają ze sobą ówczesna polityka po komunizmie z dzisiejszą polityką po postkomunizmie. Jak dziś ocenić polityków czasu przemian? Jaki jest mit założycielski demokratycznej Polski?

Kornel Morawiecki. Człowiek opozycji, marszałek senior

Gościem spotkania będzie marszałek senior Kornel Morawiecki, który 12 listopada otworzy pierwsze posiedzenie Sejmu.

– Chociaż cieszę się z wolności i z tego, że mamy państwo względnie niezależne i nie rządzą nami obcy, to stała się rzecz bolesna. Transformacja z 1989 r. zrujnowała w kraju poczucie wspólnoty, podzieliła nas. W przemianach zabrakło uczciwości, przeprowadziliśmy ułomną lustrację, a ludzie starego systemu przejęli dużą część majątku państwa – mówił Morawiecki w marcowym wywiadzie z MamPrawoWiedziec.pl, w czasie gdy zbierał podpisy pod swoją kandydaturą w wyborach prezydenckich.

Morawiecki jest znany głównie z działalności opozycyjnej w PRL. Zajmował się redagowaniem i kolportażem tekstów w prasie podziemnej. W latach 1973–2009 pracował na Politechnice Wrocławskiej jako doktor fizyki.

W sierpniu 1980 r. wydawał ulotki wzywające do podjęcia strajku solidarnościowego z Wybrzeżem. Był aktywnym działaczem „Solidarności”, uczestnikiem I Krajowego Zjazdu Delegatów. W przerwie obrad został aresztowany pod zarzutem wydania ulotek w języku rosyjskim, wzywających do odmowy udziału w ewentualnej interwencji w Polsce. Zwolniony i sądzony z wolnej stopy.

W 1982 r. założył „Solidarność Walczącą”. Po kilkumiesięcznym śledztwie zmuszono go do wyrażenia zgody na wyjazd (twierdzono, że aresztowany w styczniu 1988 r. Andrzej Kołodziej ma raka, którego można wyleczyć tylko za granicą, wyjazd zaś możliwy jest jedynie we dwóch). Gdy po kilku dniach Morawiecki próbował wrócić do kraju, został odesłany za granicę. Wrócił nielegalnie w trakcie strajków w sierpniu 1988 r. Przeciwnik obrad Okrągłego Stołu, uważał, że komunistom należy postawić twarde warunki kapitulacji. Zaprzestał ukrywania się w 1990 r., a na bazie „SW” założył Partię Wolności.

Bezskutecznie startował w wyborach prezydenckich w 1990 r. oraz do Sejmu w 1991 r. W 1997 r. i 2007 r. próbował sił w wyborach do Senatu, jednak nie zdobył mandatu. W 2010 r. ponownie próbował swoich sił w wyborach prezydenckich, uzbierał 100 tys. podpisów, a w pierwszej turze zdobył 21 596 głosów (0,13 proc.). Wiosną 2015 r. nie zdołał zebrać wymaganej liczby podpisów w wyborach prezydenckich. Kilka miesięcy później z powodzeniem wystartował w wyborach do Sejmu z listy komitetu Kukiz'15.

 

 

W poniedziałek wieczorem zapraszamy na wspólne oglądanie wyjątkowego dokumentu o wymyślaniu Polski od nowa! Godzina oglądania, brownie, kieliszek wina i czekamy na nowy rząd :)

Posted by MamPrawoWiedziec.pl on 6 listopada 2015

 

Spotkanie jest częścią projektu pn. „Pracownia Duży Pokój. Kulturalna Spółdzielnia Obywatelska” dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich FIO.