Zmieniamy lokalne prawo? Dlaczego nie!

Tylko co piąty samorząd umożliwia zgłoszenie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. MamPrawoWiedziec.pl w specjalnej broszurze pokazuje, co mogą zrobić mieszkańcy, by zyskać prawo zgłaszania projektów uchwał.

– Tylko radni mogą zmienić statut i nadać mieszkańcom gminy, powiatu lub województwa prawo do zgłaszania projektów uchwał. Mieszkańcy mogą jednak próbować ich do tego przekonać – mówi współautorka broszury Anna Ścisłowska z MamPrawoWiedziec.pl.

W broszurze podpowiadamy, jak wprowadzić inicjatywę uchwałodawczą w swojej gminie, jakie przepisy warto znać, pokazujemy przykłady gmin, w których funkcjonuje takie prawo.

Dzięki wprowadzeniu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w Katowicach powstał program zniżek dla seniorów i rodzin wielodzietnych, w Gorzowie Wielkopolskim, mieszkańcy zainicjowali budowę pomników Wincentego Witosa i Żołnierzy Wyklętych, w Jaworznie rada przyjęła zgłoszoną przez mieszkańców uchwałę o budżecie obywatelskim.

– Broszurę polecamy aktywistom miejskim i wszystkim Polakom, którym nie jest obojętny stan ich miejscowości, a także radnym i urzędnikom – mówi Ścisłowska. Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza jest korzystna dla radnych: dostają informację o sprawach ważnych dla mieszkańców, gotowe propozycje rozwiązań, często już skonsultowane. Np. radni Gdańska odrzucili obywatelski projekt uchwały w sprawie cen wywozu śmieci. Skłonił on jednak samorząd do poszukiwania alternatywnych rozwiązań w tym temacie.

Broszurę można pobrać jako:
plik PDF – tutaj,
pojedyncze plansze w PDF – tutaj,
pojedyncze pliki jpg – tutaj.

Więcej informacji na temat obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w artykule MamPrawoWiedziec.pl.

Chcemy, aby jak najwięcej mieszkańców mogło korzystać z obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Jeśli skorzystacie z naszej broszury i spróbujecie wprowadzić ją u siebie – dajcie nam znać! Napiszcie, co zrobiliście i jaki był tego efekt na adres: anna.scislowska@art61.pl.

Broszura powstała we współpracy MamPrawoWiedziec.pl ze Stowarzyszeniami „Akcja Konin” i „Kaliska Inicjatywa Miejska” przy wsparciu Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności oraz Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Zobacz najnowsze