Jakie tematy z ochrony zdrowia NIK skontroluje w 2022 r.?

19 maja członkowie komisji głosowali nad tematami, które zgłoszą jako propozycje do zbadania przez Najwyższą Izbę Kontroli. Tematów było w sumie 12, w tym jeden bezpośrednio związany ze zdrowiem psychicznym: „Kontrola działalności Rzecznika Praw Pacjenta w odniesieniu do jego interwencji podejmowanych w lecznictwie psychiatrycznym”.

Czytaj całość

Dramat, który kosztuje. Posłowie i posłanki o ochronie zdrowia psychicznego w Polsce

W jednym politycy zgadzają się na pewno. Ochrona zdrowia, po wyczerpującym roku pandemii, wymaga strategicznego planu działania – jednym głosem mówią przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy, KO, Lewicy, PSL, Polskich Spraw, Konfederacji i Polski 2050. A choroby psychiczne to także choroby, przypomina Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska (Lewica).

Czytaj całość

Kalendarze poselskie. Jak posłowie pracują?

Na co komu kalendarz posła? Może być źródłem wiedzy o tym, nad czym poseł pracuje, z kim najczęściej się spotyka, czy angażuje się w sprawy regionu i wywiązuje ze swoich obietnic. W pandemii jednak trudno stwierdzić, jak posłowie i posłanki pracują.

Czytaj całość

Kwestionariusz: jakie poglądy na aborcję mają posłowie?

Przed wyborami parlamentarnymi w 2019 r. zapytaliśmy kandydatów o aborcję. Na stwierdzenie “Kobieta powinna mieć prawo legalnie przerwać ciążę do 12 tygodnia” można było odpowiedzieć: tak / nie / nie mam zdecydowanej opinii oraz dodać swój komentarz. Odpowiedziało nam w sumie 114 obecnych posłów i posłanek z każdego klubu. Oto pełna, alfabetyczna lista posłów i posłanek oraz ich odpowiedzi.

Czytaj całość

Sejm: 20. posiedzenie w cieniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Nawet wypowiedzi o tzw. estońskim podatku CIT zaczynały się od nawiązania do trwających protestów i prawa do aborcji. W gorącej atmosferze posłowie przyjęli nową ustawę covidową. Teraz czeka na podpis prezydenta.

Czytaj całość

Jacek Sokołowski: Czy można z praw i wolności korzystać w pełni? Z żadnego nie można.

Sokołowski: Jeśli chodzi o nietykalność i wolność osobistą to niepokojąca jest ilość tzw. aresztów wydobywczych. Liczba mechanicznie przyklepywanych przez sądy aresztów zawsze była wysoka, a w obecnej kadencji jeszcze wzrosła.

Czytaj całość

Prawo do wolności i prawo do dobrego państwa. Jakie gwarancje mają Polacy?

Rudzińska–Bluszcz: Obserwujemy nasilenie posługiwania się narzędziami prawnymi w obronie dobrego imienia z powodu publikacji w mediach. Po te narzędzia sięga się również po to by wywołać efekt mrożący na dziennikarzach. To jest niepokojące.

Czytaj całość