Podsumowanie 6. posiedzenia Sejmu

Za nami kolejne, trwające ostatecznie dwa dni posiedzenie Sejmu. W jego trakcie odbyło się 19 głosowań. Parlamentarzyści przegłosowali dwie ustawy, a także odrzucili w pierwszym czytaniu dwa obywatelskie projekty ustaw. Co jeszcze wydarzyło się w tym tygodniu w Sejmie?

Sejm przyjął rządową nowelizację ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. W przypadku pozytywnego zaopiniowania ustawy przez Senat, a następnie podpisania jej przez prezydenta nastąpi przesunięcie terminu przekazywania danych o opiece onkologicznej przez placówki zrzeszone w sieci. Ponadto posłowie i posłanki przyjęli projekt ustawy zapewniającej dostęp do antykoncepcji awaryjnej bez recepty. 224 posłów było za (wszyscy obecni na sali posłowie KO, Polski 2050, Lewicy oraz 24 posłów PSL), 196 było przeciw (170 posłów PIS, 17 posłów Konfederacji, 7 posłów PSL oraz 2 posłów Kukiz’15), posłanka Katarzyna Sójka (PIS) wstrzymała się od głosu.

W głosowaniach podjęto także decyzje dotyczące dalszego procedowania projektów obywatelskich referowanych na poprzednim posiedzeniu – „Tak dla rodziny, nie dla gender” oraz projektu o zmianie ustawy o zgromadzeniach. Sejm przyjął wnioski o odrzucenie obu projektów po pierwszych czytaniach. Oznacza to, że prace nad projektami zostały zakończone.

Głosowano także nad przyjęciem wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Wnioskodawcy reprezentowani przez Sebastiana Kaletę oraz Michała Wójcika (Suwerenna Polska, KP PiS) argumentowali złożenie wniosku m.in. „nadużyciami prawa i łamaniem konstytucji” przez ministra sprawiedliwości. Po emocjonalnej dyskusji na sali plenarnej Sejm odrzucił wniosek o udzielenie wotum nieufności Adamowi Bodnarowi – za przyjęciem wniosku byli wszyscy obecni na sali przedstawicieli PiS, Konfederacji i Kukiz’15, a przeciwko przedstawiciele klubów tworzących koalicję rządową. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Zobacz najnowsze

Ponadto Sejm wysłuchał m.in. informacji przedstawiciela Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz przewodniczącej Krajowej Rady Sądownictwa na temat działalności KRS w 2022 roku. Posłanki i posłowie wysłuchali również informacji prezesa rady ministrów o działaniach rządu w związku z protestem rolników w Polsce, którą przedstawił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

Następne posiedzenie Sejmu jest zaplanowane na 6-8 marca 2024 r. Początek obrad w środę 6 marca o godzinie 10:00.