Nowelizacja prawa lotniczego, akcyza na e-papierosy, kara więzienia za tzw. kłamstwo wołyńskie i podwyższenie kwoty wolnej od podatku to najważniejsze tematy, którymi zajmie się Sejm na 28. posiedzeniu.
Rząd chce znowelizować prawo lotnicze. Chodzi o obiekty budowlane, które zagrażają wojskowemu ruchowi lotniczemu. Konstrukcje o wysokości od 50 m do 99 m trzeba będzie zgłosić do Ministerstwa Obrony Narodowej.
Rząd chce nałożyć akcyzę na substytuty tradycyjnych wyrobów tytoniowych, wielorazowe papierosy elektroniczne oraz podgrzewacze do tytoniu.
Odbędzie się drugie czytanie rządowego projektu ustawy zmieniającej wzór proporców obowiązujących w Marynarce Wojennej i szachownic na samolotach używanych przez Siły Powietrzne.
Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy, którego celem jest umożliwienie nadawania pism do urzędu u dowolnego operatora pocztowego. Do tej pory trzeba było korzystać z usług Poczty Polskiej. Projekt jest konsekwencją wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt przewidujący karę 3 lat więzienia za tzw. kłamstwo wołyńskie, czyli negowanie faktu ludobójstwa polskiej ludności zamieszkującej Wołyń i Galicję Wschodnią w trakcie II wojny światowej.
Konfederacja przygotowała projekt podwyższający kwotę wolną od podatku. Ma ona wynieść 12-krotność płacy minimalnej, ale minimum 60 000 zł. Wprowadzenie podobnych przepisów obiecywała KO w ramach 100 konkretów.
Komisja Kultury i Środków Przekazu przedstawi sprawozdanie w sprawie uchwały o uczczeniu 105. Zaślubin Polski z Morzem. Będzie to, jak czytamy w uchwale, okazja do „refleksji nad tym, czy jako naród właściwie wykorzystujemy wolność przywróconą czynem zbrojnym narodu”.
Posłowie zagłosują nad propozycją zmian w Kodeksie pracy. Pierwsze czytanie projektu odbyło się na poprzednim posiedzeniu Sejmu. Teraz posłowie zdecydują, czy chcą dalej go procedować. Wydaje się, że to formalność, bo chęć dalszych prac zadeklarowała większość klubów parlamentarnych.
Rząd przygotował nowelizację zasad delegowania sędziów do pracy w innym sądzie. To dostosowanie prawa polskiego do regulacji UE. Warunki wysłania sędziego na delegację mają być bardziej precyzyjne. Zmianie ulegnie również system wypłacania sędziom dodatków finansowych związanych z delegacją.