Jak zarabia posłanka Agnieszka Ścigaj?

Przepisaliśmy oświadczenia majątkowe posłanki Agnieszki Ścigaj za lata 2019 i 2020. Na czym i ile zarabia, co posiada oraz jakie zobowiązania finansowe zaciągnęła przewodnicząca koła poselskiego Polskie Sprawy?

Na czym zarabia?

Do listopada 2020 r. Agnieszka Ścigaj była posłanką zawodową. Między styczniem a październikiem zarobiła 104 660,91 zł (uposażenie poselskie). Od listopada 2020 r. pracuje jako dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Kluczach. Jej zarobki w OPS w listopadzie i grudniu 2020 r. wyniosły 15 364,38 zł.

Każdy poseł i posłanka, bez względu na to, czy jest posłem zawodowym czy nie, pobiera dietę poselską, którą może przeznaczyć na pokrycie wydatków związanych z pełnieniem mandatu. W 2020 r. Ścigaj z tytułu diety otrzymała 29 477,83 zł.

Ile zaoszczędziła?

Posłanka Ścigaj posiada niewielkie oszczędności – 5 000 zł. W 2019 r. miała dwa razy więcej środków – 10 000 zł.

Co posiada?

Agnieszka Ścigaj posiada dom o wartości 350 000 zł. Podając wartość domu prawdopodobnie popełniła błąd wpisując wartość 35 000 zł (we wszystkich wcześniejszych oświadczenia podawała kwotę 350 000 zł).

W oświadczeniach za 2020 r. i za 2019 r. nie wykazała żadnego mienia ruchomego. W oświadczeniu złożonym na początku kadencji (2019 r.) zaznaczyła, że posiada samochód Skodę Roomster z 2010 r. Auto albo nie jest już w posiadaniu posłanki (sprzedaż lub darowizna) albo straciło na wartości (poniżej 10 tys zł) i nie musiała go deklarować w oświadczeniu.

Jakie ma zobowiązania?

Agnieszka Ścigaj spłaca kredyt hipoteczny na budowę domu zaciągnięty w Banku Paribas. Do spłaty pozostało jej 45 000 CHF.

Co z tego wynika?

Zobacz najnowsze

Posłanka Agnieszka Ścigaj godzi pełnienie mandatu poselskiego i przewodniczeniu kołu Polskie Sprawy z wykonywaniem funkcji urzędniczej – pracą na stanowisku dyrektora OPS w małopolskich Kluczach.

Wypełniła oświadczenie majątkowe ręcznie, co utrudnia zapoznanie się z jego treścią.

W oświadczeniu zaznaczyła, że posiada majątek odrębny, czyli poszczególne składniki majątku są jej własnością.

Oświadczenia majątkowe Agnieszki Ścigaj za lata 2019 i 2020 są dostępne w jej profilu w serwisie : https://mamprawowiedziec.pl/polityk/50437#oswiadczenia-majatkowe

Dlaczego musieliśmy to zrobić?

Ponieważ posłowie nie posiadają elektronicznego formularza do wypełniania oświadczeń majątkowych. Otrzymują pliki tekstowe, które wypełniają ręcznie lub komputerowo, a kancelaria Sejmu, po anonimizacji części danych, publikuje je w formie skanów. Żeby zapoznać się z dochodami posłów, trzeba przeczytać każde oświadczenie po kolei. Większość z nich wypełniona jest ręcznie, a posłowie w różny sposób odpowiadają na te same pytania. W rezultacie – kontrola majątku posłów jest utrudniona. 

MamPrawoWiedziec.pl od 2007 r. udostępnia poselskie oświadczenia majątkowe w formie, która pozwala na ich analizę i porównanie. Nasze archiwum pomaga śledzić, w jaki sposób zarabiają posłowie i jakie mają zobowiązania, jak szybko je spłacają, czy ukrywają majątek przepisując go na żonę.  

Czy jest to potrzebne?

Tak. W 2018 r. archiwalne oświadczenia majątkowe zaczęły znikać ze strony sejm.gov.pl. Obecnie wyświetlane są tylko oświadczenia do 6 lat wstecz. A, jak uczy doświadczenie – oświadczenia majątkowe mogą być źródłem wiedzy o sposobie sprawowania władzy w naszym imieniu. 

  • aby archiwum było kompletne, 
  • aby każdy poseł był tak samo kontrolowany (a nie tylko ten z pierwszych stron gazet), 
  • abyśmy mogli sprawdzić, czy posłanka nie nadużyła swojej funkcji, żeby się wzbogacić. 

Potrzebujemy darowizn lub czasu. Spraw, żeby oświadczenia były jawne: zgłoś się jako wolontariusz albo wpłać 25 zł.  → https://mamprawowiedziec.pl/wesprzyj-finansowo