1 marca rozpoczęły się konsultacje publiczne dotyczące rejestru lobbingowego w Unii Europejskiej.
Frans Timmermans, vice przewodniczący Komisji Europejskiej, otwierając konsultacje stwierdził:
ta Komisja zmienia sposób, w jaki dotychczas pracowaliśmy, poprzez konsultowanie się z osobami zainteresowanymi i otwarte informowanie o tym z kim się spotyka i dlaczego. Musimy pójść dalej i wprowadzić obligatoryjny rejestr lobbingowy obejmujący trzy instytucje unijne [Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej – przyp. BK], zapewniając pełną przejrzystość działań lobbystów, którzy próbują wpływać na kształt polityk unijnych. Żeby móc przedstawić dobrą propozycję nowego rejestru potrzebujemy zebrać opinię obywateli oraz interesariuszy z całej Europy dotyczącą tego jak działa obecny rejestr i jak powinien się rozwijać.
Konsultacje potrwają 12 tygodni, do 1 czerwca 2016 r. Pytania podzielono na dwie grupy – pierwsza z nich jest ogólna i nie wymaga znajomości szczegółów funkcjonowania obecnego Rejestru Przejrzystości; druga skierowana jest do osób na co dzień korzystających z rejestru.
Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w konsultacjach. To od nas zależy czy proces podejmowania decyzji w Unii Europejskiej stanie się bardziej przejrzysty i dostępny dla obywatela.
Kwestionariusz konsultacyjny (w języku polskim) można znaleźć tutaj.
Bądźmy tymi którzy dostarczą organom Unii Europejskiej świeżego spojrzenia z zewnątrz:
This public consultation is extremely important, as we see some fish that aren't always seen in Brussels aquarium. Good to get outside view.
— Frans Timmermans (@TimmermansEU) 2 maja 2016