Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS, Krzysztof Sobolewski zapowiedział publikację wyroku stwierdzającego niezgodność z Konstytucją prawa do aborcji ze względu na uszkodzenie płodu. Co to oznacza?
W czwartek 22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej wydał wyrok w odpowiedzi na wniosek grupy posłów, złożony 19 listopada 2019 r., o stwierdzenie zgodności z Konstytucją artykułów z ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.
Trybunał zdecydował, że art 4a ust. 1 pkt 2 (czyli zapis dotyczący aborcji ze względu na “duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”) nie jest zgodny z Konstytucją.
Wyrok: Planowanie rodziny, ochrona płodu ludzkiego i warunki dopuszczalności przerywania ciąży
W wydaniu orzeczenia wzięło udział 13 sędziów, dwóch złożyło zdanie odrębne. Byli to Leon Kieres oraz Piotr Pszczółkowski.
Artykuł 190 Konstytucji mówi, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. A orzeczenia dotyczące zgodności ustaw z Konstytucją muszą zostać niezwłocznie ogłoszone (art. 190 ust. 2 Konstytucji). W przypadku ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży miejscem publikacji będzie Dziennik Ustaw.
Zgodnie z art. 114 ust. 2 ustawy z 2016 r. o organizacji i trybie postępowania przed TK ogłoszenie orzeczenia w Dzienniku Ustaw zarządza prezes TK (czyli Julia Przyłębska). Dziennik Ustaw i Monitor Polski, w których publikowane są akty normatywne, podlegają premierowi, a prowadzi je Rządowe Centrum Legislacji. Wyrok został już przekazany do RCL, według wykazu zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw najpóźniej 2 listopada.
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, czyli z dniem publikacji w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że w dniu publikacji art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu ciąży przestanie obowiązywać.
Co oznacza, że najpóźniej 2 listopada, prawo do aborcji ze względu na prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu przestanie w Polsce obowiązywać.
https://ipo.trybunal.gov.pl/ipo/view/sprawa.xhtml?&pokaz=dokumenty&sygnatura=K%201/20
https://www.sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/kon1.htm
https://trybunal.gov.pl/fileadmin/content/dokumenty/Akty_normatywne/ustawa.pdf
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19930170078