Na czym polega cisza wyborcza?

W niedzielę 15 października odbędą się wybory parlamentarne. Już o północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa aż do 21:00, do zamknięcia lokali wyborczych w niedzielę. Wyjaśniamy na czym będzie ona polegać.

Po co nam cisza wyborcza?

W trakcie ciszy wyborczej każda niezdecydowana osoba będzie mogła przemyśleć swój wybór i w spokoju zagłosować w wyborach.

Czego nie można robić podczas ciszy wyborczej?

Cisza wyborcza zaczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i kończy się wraz z ostatnią godziną głosowania. W przypadku tegorocznych wyborów parlamentarnych rozpocznie się ona już o północy z piątku (13 października) na sobotę (14 października). To czas, w którym zakazane jest agitacji wyborczej, w tym: 

Zobacz najnowsze

  • zwoływanie zgromadzeń, 
  • organizowanie pochodów i manifestacji, 
  • wygłaszanie przemówień,
  • oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych. 

Nie wolno udostępniać wyników sondaży wyborczych.

Zakaz rozpowszechniania materiałów wyborczych dotyczy także internetu. Ograniczenie obejmuje jednak wyłącznie dodawanie nowych treści lub modyfikowania starych. Oznacza to, że materiały opublikowane przed rozpoczęciem ciszy wyborczej pozostaną widoczne dla osób szukających wiadomości o kandydatach, a reklama opłacona przez komitet przed wyborami będzie się wyświetlać również w dniu wyborów. 

Cisza wyborcza obowiązuje także osoby głosujące. W lokalu wyborczym nie wolno eksponować napisów, znaków ani symboli związanymi z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Za naruszenie ciszy wyborczej grozi grzywna. Może wynieść od 20 zł do 5 tys. zł. Podawanie wyników sondaży w trakcie ciszy wyborczej również jest naruszeniem i skutkuje sankcją od 500 tys. zł do 1 mln zł.