1 2

Jak zagłosować poza miejscem swojego zamieszkania?

W dniu wyborów nie będziesz w miejscu zamieszkania, ale chcesz oddać głos? Podpowiadamy Ci, jak to zrobić.

Czytaj całość

Jak zagłosować za granicą?

Głosować w wyborach parlamentarnych może każdy obywatel, który na stałe lub tymczasowo przebywa poza terytorium Polski. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Czytaj całość

Kogo upomina Komisji Etyki Poselskiej?

Głównym organem Sejmu, który ma stać na straży debaty publicznej, jest Komisja Etyki Poselskiej, składająca się z posłów reprezentujących wszystkie kluby poselskie. Sprawdzamy kogo Komisja upominała najczęściej w kończącej się kadencji Sejmu.

Czytaj całość

Przymusowe relokacje? Na czym polega nowa polityka migracyjna i azylowa UE?

W czerwcu Jarosław Kaczyński zaproponował przeprowadzenie referendum, które ma dotyczyć nowej polityki migracyjnej i azylowej UE. Zdaniem opozycji rząd nieprawdziwie przedstawia nowe przepisy, aby wykorzystać lęk przed migracją do mobilizacji swojego elektoratu. Nad czym tak naprawdę dyskutują państwa Unii Europejskiej?

Czytaj całość

Kto zorganizuje referendum w trakcie wyborów parlamentarnych?

Rząd zapowiada przeprowadzenie referendum dotyczące nowej polityki migracyjnej i azylowej UE. Odbędzie się ono prawdopodobnie razem z jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Sprawdzamy, w jaki sposób będzie zorganizowane, kto je przeprowadzi i kto za nie zapłaci.

Czytaj całość

Czego możesz wymagać od posła i jak sprawdzić, czy to robi?

Po nadchodzących, jesiennych wyborach parlamentarnych rozpocznie się kolejna, już X kadencja Sejmu – oto parę porad, które pomogą Ci zrozumieć, jak nawiązać kontakt z posłem i monitorować jego pracę w końcówce tej oraz podczas nadchodzącej kadencji.

Czytaj całość

Parlament Europejski zaniepokojony wyborami w Polsce

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w które uznał, że zmiany w prawie wprowadzone przez rząd Zjednoczonej Prawicy mogą zagrażać wolności i uczciwości najbliższych wyborów parlamentarnych.

Czytaj całość

Czy obywatel ma inicjatywę ustawodawczą?

W drugiej części naszego poradnika przedstawiamy dwie możliwości wpływu na proces ustawodawczy przez obywateli – zgłoszenie petycji oraz złożenie własnego projektu w ramach inicjatywy obywatelskiej.

Czytaj całość

Jak obywatel może dochodzić swoich praw?

W ostatniej części poradnika przedstawiamy trzy kolejne sposoby obywatelskiego zaangażowania się w działalność władz publicznych. Pierwszym jest możliwość nadsyłania uwag do procesu legislacyjnego. Dwa kolejne to wniosek o udostępnienie informacji oraz zwrócenie się do właściwego rzecznika.

Czytaj całość

Co może Sejm?

Jesienią odbędą się wybory parlamentarne, w których Polki i Polacy zdecydują, kto będzie sprawował władzę ustawodawczą. Sejm, czyli izba niższa parlamentu, zajmuje szczególnie ważną pozycję w polskim systemie politycznym. Odgrywa najważniejszą rolę w procesie legislacyjnym, ale pełni również wiele innych funkcji. Na czym one polegają?

Czytaj całość
1 2