1 2 3 4

Czy Benjamin Netanjahu stanie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym?

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan złożył wniosek o nakaz aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu, ministra obrony w jego rządzie – Joawa Galanta oraz trzech przywódców Hamasu. Wyjaśniamy, co to oznacza.

Czytaj całość

Zapowiedź 8. posiedzenia Sejmu

20 marca rozpocznie się ósme posiedzenie Sejmu X kadencji – ostatnie przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi. Dwudniowe posiedzenie rozpocznie się w środę o 10:00, a zakończy w czwartek po południu. O czym dyskutować będą posłowie w jednym z ostatnich tygodni kampanii wyborczej?

Czytaj całość

Pushbacki w centrum niezgody

Wiceminister Duszczyk „nie rekomenduje” stosowania pushbacków, natomiast nie jest w stanie stwierdzić, czy rząd gotów jest z nich zrezygnować. Relacja ze spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Migracyjnej, na którym Maciej Duszczyk odpowiadał na pytania organizacji pozarządowych.

Czytaj całość

Relacja ze spotkania sejmowej komisji edukacji z przedstawicielami organizacji edukacyjnych

„Sejm X kadencji otworzył się dla organizacji pozarządowych” – zadeklarowała wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska (KO), dodając – „szkoła wymaga odświeżenia, odkurzenia i przewietrzenia. A jeśli nie teraz, to kiedy?”.

Czytaj całość

Kto zawalczy o Biały Dom, czyli system prawyborów w Stanach Zjednoczonych

Jesienią odbędą się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. W starciu o Biały Dom prawdopodobnie ponownie zmierzą się były prezydent Donald Trump i urzędująca głowa państwa – Joe Biden. Najpierw jednak obaj muszą zdobyć oficjalne nominacje swoich partii.

Czytaj całość

Czy Adam Bodnar mógł odwołać prokuratora krajowego?

Kto pełni obecnie funkcję prokuratora krajowego? Czy prokurator generalny i minister sprawiedliwości Adam Bodnar mógł odwołać z tej funkcji Dariusza Barskiego bez zgody prezydenta? Dlaczego funkcja prokuratora krajowego jest tak istotna i czy zawsze tak było? Szukamy odpowiedzi na te pytania.

Czytaj całość

Jak Sejm może ukarać Grzegorza Brauna?

We wtorek 12 grudnia poseł Konfederacji Grzegorz Braun, korzystając z gaśnicy, zgasił świecę na menorze chanukowej, zakłócając w ten sposób coroczne świętowanie Chanuki w Sejmie. Jego działania przyćmiły exposé Donalda Tuska i wywołały międzynarodowy skandal. Jak Sejm może ukarać posła Brauna?

Czytaj całość

Jakie są zadania Rzecznika Praw Dziecka?

W grudniu tego roku zakończyła się pięcioletnia kadencja Mikołaja Pawlaka – Rzecznika Praw Dziecka. Zgodnie z wolą Sejmu nową Rzeczniczką została mecenas Monika Horna-Cieślak. Przypominamy, jakie ustawowe obowiązki spoczywają na osobie pełniącej ten urząd.

Czytaj całość

Co dzieje się na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji?

Pierwsze posiedzenie nowo wybranego Sejmu otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów.

Czytaj całość

O co chodzi z tym referendum?

15 października, w trakcie wyborów parlamentarnych, odbędzie się referendum. Pierwszy raz w historii demokratycznej Polski podczas wyborów parlamentarnych w lokalu wyborczym otrzymać będzie można nie dwie, ale aż trzy karty do głosowania – do Sejmu, do Senatu i referendalną.

Czytaj całość
1 2 3 4