Chodzi o warszawską reprywatyzację. Część przepisów z ustawy, którą prezydent Andrzej Duda podpisał pod koniec września, weszła w życie 5 listopada.
Ustawę, przygotowaną przez posłów PiS, która ma ograniczać skutki reprywatyzacji w Warszawie i usprawniać wypłatę rekompensat dla poszkodowanych lokatorów, Sejm uchwalił 17 września. Zgodnie z nią wszystkie decyzje komisji ds. reprywatyzacji o przyznaniu poszkodowanym lokatorom odszkodowań lub zadośćuczynień, które zakwestionował ratusz warszawski, stały się ostateczne i prawomocne. Sprzeciw ratusza nie będzie uznawany. Działająca od 2017 r. komisja ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich wydała 267 takich decyzji.
Minister finansów od 5 listopada do 4 grudnia 2020 r. wypłaci lokatorom odszkodowania i zadośćuczynienia przyznane przez komisję.Ustawa nakłada na ministra spraw wewnętrznych i administracji odpowiedzialność za uruchomienie i działanie aplikacji mobilnej „Alarm 112”. Dzięki niej można dokonywać zgłoszeń alarmowych poprzez SMS-y. Aplikacja już działa, ale dopiero teraz to uregulowano. Ustawa zakłada także powołanie Krajowego Centrum Monitorowania Systemu Powiadamiania Ratunkowego w MSWiA, które ma zajmować się m.in. nadzorem nad działaniem CPR czy prowadzeniem szkoleń dla jego pracowników. Te przepisy wejdą w życie za pół roku.
Ścieżka prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego
Uchwalono jednolite zasady, według których samorządy będą przygotowywać strategie. Poza tym zainteresowane gminy będą mogły, zamiast strategii rozwoju gminy, przygotować strategię rozwoju ponadlokalnego, która będzie wspólnym dokumentem dla kilku gmin.