Kto może wziąć udział w programie Mieszkanie Plus? Kto nie będzie zasiadać w zarządzie związku sportowego?
#weszło w poniedziałek, 11 września
Gospodarowaniem gruntami należącymi do Skarbu Państwa, Lasów Państwowych, Agencji Mienia Wojskowego, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz samorządów terytorialnych zajmuje się nowa instytucja - Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN).
KZN prowadzi rejestr wszystkich nieruchomości, które można przeznaczyć na budowę mieszkań w ramach programu “Mieszkanie Plus”.
Prezes KZN ogłosi przetargi na użytkowanie wieczyste gruntów i w ten sposób zostaną wyłonieni inwestorzy. Inwestorzy mogą nabyć grunty po niższych cenach oraz wynająć 30 proc. powierzchni mieszkaniowej, a 20 proc. przeznaczyć na lokale usługowe.
Pierwszeństwo podczas naboru najemców mają osoby o niższych dochodach, osoby wychowujące przynajmniej jedno dziecko, osoby niepełnosprawne, seniorzy oraz osoby, które straciły dach nad głową wskutek żywiołu lub katastrofy.
Mieszkania są dostępne pod zwykły wynajem (maks. 15 lat) lub pod wynajem z opcją nabycia prawa własności (30 lat, po 15 latach można przenieść własność na najemcę).
KZN nadzoruje najem mieszkań. Jest odpowiedzialne za pilnowanie, aby czynsz nie przekraczał wysokości określonej w przepisach oraz aby wynajmujący i najemcy przestrzegali warunków zawierania i rozwiązywania umów.
Najemca musi podpisać oświadczenie w formie aktu notarialnego, w którym zgadza się na eksmisję bez wyroku sądu, jeśli przestanie płacić czynsz.
Ścieżka prac nad projektem ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości
#weszło we wtorek, 12 września
W zarządzie polskich związków sportowych nie może zasiadać osoba, która m.in. była karana za doping, ma udziały w spółce prowadzącej działalność związaną z zadaniami statutowymi związku lub pracowała w organach bezpieczeństwa PRL między 22 lipca 1944 r. a 31 lipca 1990 r.
Członkowie zarządów urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r. muszą złożyć oświadczenia lustracyjne.