Jakie pomniki i nazwy muszą zniknąć z przestrzeni publicznej? Co zmieniło się w zasadach reklamowania kredytów?
#wchodzi w środę, 18 października
Polska rozwiązała umowę z Portugalią w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji, którą sporządzono w Lizbonie 11 marca 1993 r. – dwustronne porozumienia tego typu za niezgodne z prawem unijnym uznała Komisja Europejska. Przed przystąpieniem do Wspólnoty Polska podpisała je ze wszystkimi obecnymi członkami UE oprócz Malty, Irlandii i Włoch.
Umowa z Portugalią została rozwiązana jako pierwsza ze względu na najbliższy termin wypowiedzenia. Umożliwiała m.in. dochodzenie swoich praw przed międzynarodowym sądem arbitrażowym w sytuacji, gdy inwestor został poszkodowany przez dane państwo. Teraz będą to regulować przepisy krajowe.
#wchodzi w sobotę, 21 października
Nazwy jednostek organizacyjnych (np.szpitale, szkoły, instytucje kultury) oraz nazwy jednostek pomocniczych gmin (np. dzielnice) zostaną zdekomunizowane.
Istniejące nazwy muszą zostać zmienione do października 2018 r.
Zostaną usunięte komunistyczne pomniki (w tym m.in. tablice pamiątkowe, napisy). Odpowiedzialność za to ponosi właściciel terenu, na którym znajduje się pomnik. Jeśli zrobi to do października przyszłego roku, otrzyma z budżetu zwrot kosztów.
Obiekty wpisane do rejestru zabytków oraz znajdujące się na terenie cmentarzy nie mogą zostać usunięte.
#częściowo wchodzi w niedzielę, 22 października
Banki, firmy pożyczkowe i SKOK- i muszą reklamować kredyt konsumencki tak, aby jego parametry (np. stopa oprocentowania, całkowita kwota kredytu, wysokość rat) były widoczne, czytelne i słyszalne dla klienta.
Kredytodawcy muszą podawać w materiałach informacyjnych o ofercie kredytu rzeczywistą roczną stopę oprocentowania – czyli całkowity koszt kredytu.