Podsumowanie 5. posiedzenia Sejmu

Zakończyło się pierwsze lutowe posiedzenie Sejmu. Tym razem parlamentarzyści debatowali przez trzy dni – od środy 7 lutego do piątku 9 lutego. Posiedzenie było zdominowane przez pierwsze czytania kilku projektów ustaw – głównie obywatelskich.

Na posiedzeniu przegłosowano przyjęcie jednej ustawy i jednej uchwały. Sejm przyjął rządowy projekt nowelizujący uchwaloną w marcu 2022 r. Ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowy projekt został przyjęty w związku z przedłużeniem przez Radę Unii Europejskiej decyzji o tymczasowej ochronie uchodźców wojennych z Ukrainy do 2025 r. Przyjęta nowelizacja zakłada m.in. przedłużenie legalności pobytu uchodźców czy okresu ważności ich wiz do czerwca 2024 r. Projekt wprowadza też korzystne rozliczenia podatkowe darowizn przekazanych na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy w 2024 roku. Projekt został przyjęty 415 głosami posłów i posłanek ze wszystkich klubów i kół poza Konfederacją. Poprzez uchwałę Sejm postanowił upamiętnić Eugeniusza Romera w 70. rocznicę jego śmierci.

Sejm pracował nad ustawą zapewniającą dostęp do antykoncepcji awaryjnej bez recepty. Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Zdrowia. Możliwe, że na kolejnym posiedzeniu odbędzie się jego trzecie, ostatnie czytanie. W trakcie posiedzenia odbyły się także czytania projektów ustaw dotyczących wprowadzenia tzw. renty wdowiej (projekt obywatelski) oraz wprowadzenia emerytury stażowej przysługującej po 35 latach pracy zawodowej dla kobiet i 40 latach dla mężczyzn (projekt posłów Lewicy oraz projekt obywatelski dotyczący tego samego obszaru). Oba projekty skierowano do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Zobacz najnowsze

W piątek pierwotnie miały odbyć się czytania czterech obywatelskich projektów ustaw o charakterze skrajnym światopoglądowo. Przeprowadzono pierwsze czytanie projektu „Tak dla rodziny, nie dla gender” postulującym wypowiedzenie konwencji stambulskiej, którego sprawozdawcą był marszałek Sejmu w latach 2005-2007 Marek Jurek. Następnie odbyło się pierwsze czytanie projektu o zmianie ustawy o zgromadzeniach, którego sprawozdawcą był Krzysztof Kasprzak z Fundacji Życie i Rodzina. Z powodu kontrowersyjnego wystąpienia sprawozdawcy marszałek Szymon Hołownia dwukrotnie zarządził przerwę, po czym dwa uprzednio zaplanowane punkty dotyczące projektów „STOP 447” oraz ustawy o zmianach w Kodeksie karnym zostały skreślone z porządku dziennego. Jak podkreślił marszałek, ustawy zostaną przeprocedowane w ustawowym terminie – do 10 maja.