Informacje ogólne

Polityk archiwalny
Data i miejsce urodzenia: 1958-01-09, Wrocław
Zawód: lekarz
Wykształcenie: wyższe
Doktor nauk medycznych, lekarz, ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie (obecnie Warszawski Uniwersytet Medyczny), studia z zakresu medycyny rodzinnej oraz z ekonomiki zdrowia. W latach 1980–1981 był prezesem Niezależnego Zrzeszenia Studentów Akademii Medycznej i... skarbnikiem Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS. Praktykę lekarską rozpoczął w 1983 r. W latach 1986-1991 był lekarzem zakładowym w przedsiębiorstwach przemysłowych. Od 1996 r. pracuje w przychodni medycyny rodzinnej w Warszawie. W latach 2001–2008 wykładał w Szkole Wyższej Przymierza Rodzin w Warszawie, od 2005 r. jest wykładowcą Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w latach 2010-2011 był starszym asystentem w Wojskowym Instytucie Medycznym. Pracownik Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia w Warszawie (2010–2015). Jest ekspertem Europejskiego Biura WHO ds. certyfikacji i regulacji zawodów medycznych. Związany z licznymi towarzystwami lekarskimi i stowarzyszeniami. Prezes (2001–2010), wiceprezes (2010–2014) i sekretarz (1997–2001 i od 2014 r.) Naczelnej Rady Lekarskiej. W latach 2013-2015 pełnił funkcję wiceprezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Od 2013 r. ekspert Polski Razem. Od 2016 r. członek PiS. Od listopada 2015 do stycznia 2018 r. minister Zdrowia w rządzie Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Senator od 2015 r. (IX kadencja), zasiada w komisji regulaminowej, etyki i spraw senatorskich oraz komisji zdrowia.
Czytaj więcej
Zwiń

Kwestionariusze

KWESTIONARIUSZ
Wybory parlamentarne (2019)

Czego Pani/Pana zdaniem przede wszystkim powinna uczyć szkoła?
Prosimy wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi
  1. Przygotowywać przyszłych absolwentów do funkcjonowania na rynku pracy.
  2. Uczyć umiejętności zdobywania wiedzy i krytycznego myślenia.
  3. Kształtować postawy i upowszechniać wspólne wartości.
  4. Wyrównywać szanse życiowe uczniów.
  5. Rozwijać umiejętności społeczne, np. komunikację i pracę w grupie.
  6. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Lepiej wykształcone społeczeństwo to gwarancja rozwoju państwa – należy dążyć do tego, by jak najwięcej osób uzyskiwało wykształcenie wyższe.
B. Powszechność wyższego wykształcenia obniża jego jakość – należy rozwijać ofertę kształcenia zawodowego, a wykształcenie akademickie zapewniać wyłącznie uczniom o najlepszych predyspozycjach.
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
  1. Zdecydowanie A
  2. Raczej A
  3. Raczej B
  4. Zdecydowanie B
  5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Czy zgadza się Pani/Pan z poniższym stwierdzeniem?
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Należy dopuścić możliwość, by szpitale państwowe mogły wykonywać usługi medyczne na zasadach komercyjnych.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
Przyznając szpitalom takie prawo, należy jednocześnie zapewnić, żeby wykonywanie takich świadczeń w żadnym stopniu nie ograniczyło praw pacjentów leczonych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Artykuły

Wyniki 1–1 z 1
pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie
Znalezione artykuły

21.03.2017, Sejm: Sieć szpitali i mocne ograniczenie konkursów NFZ na świadczenia zdrowotne

…ze środków publicznych. Nowelizacja zakłada utworzenie tzw. sieci szpitali. Sześć poziomów dla pacjenta. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł dzieli sieć szpitali na sześć kategorii. Pierwsza to szpitale powiatowe z podstawową opieką medyczną. Druga – szpitale…

pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie

Biografia

Filtruj wyniki

Rodzaj

Filtruj
Wyczyść filtry
Przefiltrowane przez:
2019
kandydat na posła do Parlamentu Europejskiego, Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, Warszawa, liczba głosów: 34 063
źródło
Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej wybory.gov.pl
od 19.11.2018
Związek Dużych Rodzin Trzy Plus, członek Zarządu, Warszawa
źródło
Lex Informator Prawno-Gospodarczy — Wolters Kluwer Polska
od 8.03.2018
Senat RP IX kadencji, Komisja Zdrowia, członek
źródło
Oficjalna strona Senatu RP www.senat.gov.pl
Pokaż więcej

Obietnice

Opieka poszpitalna

Z kolei po szpitalu, dzisiaj pacjent wypisywany ze szpitala, bardzo często z zaleceniem kontaktu z lekarzem specjalistom w przychodni, albo z zaleceniem rehabilitacji, zderza się z niemożnością uzyskania tych świadczeń właśnie przez kolejkę, którą spotyka w przychodniach na zewnątrz szpitala. My to zmieniamy w ten sposób, że szpital działający w sieci będzie organizował tę pomoc u siebie. Szpital, w którym pacjent, zapewni mu także poszpitalną pomoc w poradni przyszpitalnej oraz rehabilitację, jeśli to potrzebne.

Źródło: www.tvn24.pl

Data obietnicy: 3.04.2017

sprawy ogólnopolskie
ochrona zdrowia
szpitale
PiS
41 Warszawa
Znieczulenie przy porodzie

- A czy znieczulenie to jest coś złego? - Nie, nie. To nie jest nic złego. Oczywiście tam, gdzie kobieta oczekuje tego znieczulenia, powinno ono być jej zapewnione. - Jeśli poprosi, to powinno być zapewnione? Czyli na żądanie? - Tak, ale to dotyczy znieczulenia, a nie cięcia cesarskiego.

Źródło: www.tvn24.pl

Data obietnicy: 3.04.2017

sprawy ogólnopolskie
ochrona zdrowia
położnictwo
PiS
41 Warszawa
Kolejki w szpitalach i sieć szpitali

- Panie Ministrze, kiedy będą pierwsze efekty, kiedy zostaną skrócone kolejki? Jeżeli tak będzie, to do jakich lekarzy? - Niektóre kolejki, rzeczywiście bardzo wyraźnie zredukują się, albo nawet mogą zniknąć, już wtedy kiedy zadziała sieć szpitali. (...) - Na przykład jakie kolejki? - Na przykład ta wstydliwa kolejka na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Gdzie kłębią się i mieszają ze sobą dwie kolejki. (...) My te dwie kolejki rozdzielamy, organizując obok każdego szpitalnego oddziału ratunkowego przychodnie nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. - Ale pacjent będzie mógł to odczuć kiedy? - Od razu.

Źródło: www.tvn24.pl

Data obietnicy: 3.04.2017

sprawy ogólnopolskie
ochrona zdrowia
szpitale
PiS
41 Warszawa
Leczenie niepłodności

- Panie Ministrze, dlaczego nie powołał pan Rady ds. leczenia niepłodności, której powołane przewiduje ustawa regulująca wykonywanie procedury in vitro? - Na dzisiaj nie widzę takiej potrzeby po prostu. - Dlaczego? Co to oznacza? - Nie widzę takiej potrzeby na dzisiaj. - Czy uważa pan, że ta ustawa nie powinna obowiązywać? - Panie Redaktorze, ta ustawa obowiązuje. Natomiast równolegle zwracam uwagę, że już pełną parą realizujemy program zdrowia prokreacyjnego. Powstają ośrodki, pierwszy działa już w Łodzi w Centrum Zdrowia Matki Polki. Ośrodki leczenia niepłodności, które zajmują się kompleksowo sprawą prokreacji. To znaczy zarówno diagnostyką, jak i leczeniem i myślę, że idziemy dobrą drogą.

Źródło: www.tvn24.pl

Data obietnicy: 3.04.2017

sprawy ogólnopolskie
ochrona zdrowia
polityka rodzinna
PiS
41 Warszawa
Wolności obywatelskie i system zdrowia

[...] będę się starał, aby Polska zapewniła każdej rodzinie godziwe życie, szanowała autonomię rodziców i prawo wszystkich dzieci do wzrastania w godnych warunkach, a system ochrony zdrowia gwarantował każdemu choremu to, czego potrzebuje.

Data obietnicy: październik 2015

sprawy ogólnopolskie
41 Warszawa
PiS
prawa i wolności obywatelskie
wybory 2015