Partyjni kandydaci i postulaty ruchów miejskich. Jaka polityka czeka Warszawę?

Budżet w wysokości 27 mld zł – czyli ponad 3 razy większy niż w Krakowie. Warszawa dysponuje środkami nieporównywalnymi z innymi miastami w Polsce i może pozwolić sobie na inwestycje niedostępne dla innych samorządów. Może być więc poligonem doświadczalnym dla nowych miejskich rozwiązań. Z drugiej strony, to tu, jak nigdzie indziej, w dyskusji o samorządzie odbija się polityka krajowa.

7 kwietnia 2024r. odbędą się wybory samorządowe. Serwis MamPrawoWiedziec.pl przygotował kwestionariusz skierowany do kandydatek i kandydatów na prezydentów 23 miast (miasta wojewódzkie, a dodatkowo Gdynia i Sopot w województwie pomorskim, Częstochowa i Bielsko-Biała na Śląsku i Radom w województwie mazowieckim). Wypełnij kwestionariusz i dowiedz się, kto najlepiej reprezentuje twoje poglądy.  

W Warszawie o reelekcję ubiega się wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski (KO), który już raz prawie zostawił stolicę w trakcie kadencji (w 2020 r. Trzaskowski kandydował na prezydenta Polski, przegrał w II turze z Andrzejem Dudą). Rękawicę Trzaskowskiemu rzucili: formalnie bezpartyjny, były wojewoda łódzki i mazowiecki w czasie rządów PiS, Tobiasz Bocheński (PiS), wicemarszałkini Senatu, współprzewodnicząca partii Razem, Magdalena Biejat (Lewica),  poseł Konfederacji Przemysław Wipler (Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy), nestor polskiej libertariańskiej prawicy, ostatnio odsunięty na boczny tor przez młodych liderów Konfederacji, były poseł Janusz Korwin-Mikke oraz prezes partii Ruch Naprawy Polski, pilot, Romuald Starosielec (Ruch Naprawy Polski).  

Poniżej publikujemy analizę poglądów kandydatów i kandydatki w wybranych kwestiach. Wszystkie pytania, pełne odpowiedzi kandydatów, a także ich dodatkowe wyjaśnienia i krótkie notki biograficzne znajdziecie w profilach kandydatów. W Warszawie na pytania MamPrawoWiedziec.pl nie odpowiedział tylko Romuald Starosielec (stan na 3 kwietnia, g. 15:00).  

Metro, infrastruktura, przychodnie czy mieszkania?

W najbliższych latach do samorządów trafi 150 mld zł z unijnej Polityki Spójności i Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Pierwszą transzę środków Polska ma otrzymać w kwietniu 2024 r. Część z nich trafi do Warszawy. Spytaliśmy o trzy inwestycje, które priorytetowo, zdaniem kandydatów, należy zrealizować w stolicy. W odpowiedziach dominuje transport. Troje kandydatów (Biejat, Bocheński, Wipler) chce ze środków KPO budować nowe linie metra. Kandydaci zaznaczają, że chodzi im przede wszystkimi o tzw. 4 linię – z Tarchomina na Wilanów. Wśród propozycji pojawia się także konieczność budowy nowych linii tramwajowych (Bocheński, Wipler) na Białołękę i Gocław. Trzaskowski w transporcie stawia na rozwój taboru. Biejat i Trzaskowski postulują termomodernizację/termoizolację budynków. Oprócz tego Biejat chce wybudować 10 tys. miejskich mieszkań, Bocheński postuluje inwestycje w przychodnie i szpitale, Trzaskowski w OZE, zaś Wipler w infrastrukturę drogową. Odpowiedzi Janusza Korwina-Mikke nie poddają się analizie. 

Opozycja pierwsza – auta i komunikacja zbiorowa

Prawie wszyscy kandydaci (Janusz Korwin-Mikke nie ma w tej sprawie zdania) zgadzają się, że w Warszawie należy stworzyć sieć ścieżek rowerowych dla całego miasta. Na tym jednak kończy się powszechna zgoda. Dla Biejat i Trzaskowskiego priorytetem są inwestycje w komunikację zbiorową oraz wyznaczanie stref ruchu uspokojonego. Przeciwny pogląd mają Bocheński, Mikke i Wipler – dla nich to ruch samochodowy ma w mieście inwestycyjny priorytet.

Opozycja druga – mieszkania własne i komunalne 

Taki samo dzielą się głosy kandydatów w kwestii mieszkań komunalnych. Biejat i Trzaskowski zdecydowanie zgadzają się, że mieszkania komunalne nie powinny podlegać sprzedaży, a miasto powinno dążyć do zwiększania ich liczby. Zdecydowanie odmienny pogląd, zgodnie z którym lokatorzy mieszkań komunalnych powinni mieć możliwość odkupienia ich na preferencyjnych warunkach, mają Bocheński, Mikke i Wipler. 

Nieco inaczej rozkładają się poglądy kandydatów na regulacje najmu krótkoterminowego. Za ograniczeniem liczby lokali wynajmowanych krótkoterminowo zdecydowanie optuje Biejat. Mniej zdecydowani, choć popierają regulacje, są Bocheński i Trzaskowski. Zdecydowanie przeciwny regulacjom jest poseł Wipler, zaś Janusz Korwin-Mikke nie ma w tej sprawie zdania. 

Warszawa wesprze nauczycieli 

Wszyscy warszawscy kandydaci zgadzają się (Korwin-Mikke raczej, reszta zdecydowanie), że miasto powinno oferować atrakcyjne pensje nauczycielom, nawet jeśli oznacza to konieczność dopłacania z budżetu samorządu do subwencji oświatowej.

Zobacz najnowsze

Prawie tak samo zgodni są w kwestii dostępu do szkolnych boisk. Czworo (Biejat, Bocheński, Trzaskowski i Wipler) uważa, że zdecydowanie powinny być one dostępne za darmo i dla wszystkich mieszkańców. Odmienne zdanie ma Janusz Korwin-Mikke, który zdecydowanie opowiada się za komercyjnym wykorzystaniem boisk. 

Kultura i sport raczej lokalnie 

Troje kandydatów (Biejat, Bocheński, Trzaskowski) uważa, że raczej należy promować lokalne instytucje kultury – biblioteki, miejsca aktywności lokalnej, kina czy teatry niż organizować duże miejskie imprezy kulturalne. Janusz Korwin-Mikke i Przemysław Wipler nie mają w tej sprawie zdania. 

Ta sama trójka (Biejat, Bocheński, Trzaskowski) raczej opowiada się za inwestycjami w sport amatorski i rekreacyjny, a nie profesjonalny. Tym razem przeciwnego zdania jest Wipler, który zdecydowanie chce dotować sport profesjonalny. Mikke ponownie nie ma zdania. 

Szczególną ochronę terenów zielonych i wprowadzenie uchwały krajobrazowej popiera troje kandydatów (Biejat, Bocheński i Trzaskowski), przeciwnego zdania są Wipler i Korwin-Mikke.

Nie dla ciszy alkoholowej

Kandydaci prezentują różne podejście do alkoholu w mieście. Magdalena Biejat jest przeciwna zwiększeniu liczby miejsc, w których alkohol mógłby być spożywany legalnie, i uważa, że w Warszawie należy wprowadzić nocną ciszę alkoholową (podobne prawo funkcjonuje obecnie np. w Krakowie i polega na zakazie sprzedaży alkoholu w sklepach w wyznaczonych godzinach). W pierwszej kwestii z Biejat zgadza się Tobiasz Bocheński, w drugiej jest odmiennego zdania – jest przeciwnikiem nocnej ciszy alkoholowej w całym mieście. Bocheński w komentarzu dodaje, że o nocnej prohibicji powinni decydować mieszkańcy dzielnic. Najbardziej liberalne podejście do napojów procentowych mają Wipler i Korwin-Mikke, którzy chcą wprowadzenia nowych miejsc, w których spożycie alkoholu byłoby legalne, i sprzeciwiają się ograniczeniom w sprzedaży alkoholu nocą. Rafał Trzaskowski nie ma w tej sprawach zdania.  

Warszawa (raczej) bez własnej telewizji

Czy samorząd powinien mieć możliwość wydawania własnych mediów (gazet, portali internetowych, a nawet telewizji)? Przeciwna tzw. mediom samorządowym jest większość z warszawskich kandydatów (Biejat, Korwin-Mikke, Trzaskowski, Wipler), odmiennego zdania jest Tobiasz Bocheński.

*** 

Kwestionariusz MamPrawoWiedziec.pl to 25 pytań skierowanych do 133 kandydatów starających się o prezydenturę w 23 największych miastach w Polsce. Analizujemy odpowiedzi na wybrane pytania. Oprócz polityki transportowej, mieszkaniowej czy przestrzennej pytaliśmy kandydatów o programy integracji uchodźców, priorytety w polityce zdrowotnej, sposoby walki ze smogiem i wiele innych kwestii. Odpowiadając na pytania, kandydaci często dodają dodatkowe wyjaśnienia. Aby poznać pełne poglądy kandydatów, wypełnij kwestionariusz – sprawdź, kto jest Twoim kandydatem.