Podziały wewnątrz koalicji – co parlamentarzyści sądzą o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych?

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna (KO) zapowiedziała, że rząd podejmie prace nad wprowadzeniem ustawy, która zakaże sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. W resorcie podobno trwają już pierwsze analizy, które zlecić miał sam premier Donald Tusk. Temat wywołuje ogromne emocje i dzieli opinię publiczną. Jak na ten pomysł zapatrują się parlamentarzyści?

W kwestionariuszu MamPrawoWiedziec.pl przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r. zapytaliśmy kandydatów, czy należy wprowadzić ustawowy zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Pytanie było nieobowiązkowe – kandydaci odpowiadali na nie, jeśli wśród interesujących ich obszarów tematycznych wybrali kategorię Transport i infrastruktura. Znalazło się obok pytań m.in. o opłaty za przejazdy autostradami czy obowiązek zapinania pasów w samochodzie. 

Odpowiedzi udzieliło 24 parlamentarzystów: 21 posłów i trzech senatorów. Wśród odpowiedzi znajdziemy przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych i poselskich oprócz Prawa i Sprawiedliwości. Na ten wynik składa się dwanaście odpowiedzi KO, pięć Polski 2050, cztery Lewicy (wszystkie ze strony członkiń partii Razem) oraz po jednej odpowiedzi z PSL-u, Konfederacji i od posła niezrzeszonego.

Największym zwolennikiem zakazu pozostaje Lewica. Wszystkie parlamentarzystki z tego ugrupowania (Magdalena BiejatDaria Gosek-PopiołekPaulina MatysiakDorota Olko) które odpowiedziały na pytanie, chcą zmiany w prawie. Najbardziej podzielona z kolei wydaje się być Koalicja Obywatelska. Czterech parlamentarzystów w głosowaniu nad zakazem poszłoby za wzorem Lewicy, pięciu z kolei byłoby przeciwnych. Trzech nie ma zdania. Z pięcioosobowej reprezentacji Polski 2050 za prohibicją na stacjach benzynowych opowiedział się tylko jeden poseł – Rafał Kasprzyk. Reszta nie planuje poparcia dla ustawy.

Zobacz najnowsze

Jako jedyna z PSL-u odpowiedzi udzieliła Urszula Pasławska, negatywnie odnosząc się do proponowanej zmiany. Podobnego zdania pozostaje Grzegorz Braun, reprezentujący Konfederację. Z kolei poseł niezrzeszony Adam Gomoła (startował z list Trzeciej Drogi) nie wyraził opinii w tej sprawie. Pomimo braku odpowiedzi ze strony polityków PiS-u, można zakładać, że obóz opozycyjny będzie w tej sprawie podzielony. Z jednej strony bowiem b. premier Mateusz Morawiecki publicznie poparł rządowy projekt, z drugiej zaś poseł Suwerennej Polski Marcin Warchoł jest mu zdecydowanie przeciwny. 

Poniżej prezentujemy pełną listę parlamentarzystów, którzy odpowiedzieli na pytanie o zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych wraz z ich odpowiedziami. Jeśli chcecie poznać odpowiedzi parlamentarzystów w innych kwestiach – zapraszamy tutaj.