Jak zagłosować w szpitalu?

To, że w trakcie wyborów będziesz w szpitalu nie oznacza, że nie możesz głosować. Wyjaśniamy, na czym to polega.

Czy można zagłosować w szpitalu?

Wiele osób martwi się tym, czy będą mogli zagłosować w wyborach, jeżeli 15 października znajdą się w szpitalu. Na szczęście w Kodeksie wyborczym przewidziana została możliwość głosowania przez osoby w szczególnych sytuacjach. W szpitalach (tak jak w więzieniach, domach pomocy społecznej i aresztach śledczych) zostaną utworzone tzw. odrębne obwody głosowania.

Każda osoba, która najpóźniej dzień przed wyborami trafi do szpitala i będzie musiała zostać w nim 15 października, zostanie wypisana ze swojej komisji i przypisana do specjalnej komisji utworzonej w danym szpitalu. 

Oznacza to, że nawet jeśli obywatel lub obywatelka trafi do szpitala w piątek, 13 października, to bez problemów będzie mógł lub mogła zagłosować w wyborach. Szpitale, w których zostaną utworzone komisje wyborcze możecie znaleźć w wyszukiwarce na stronie wybory.gov.pl.

Zobacz najnowsze

Inaczej wygląda sytuacja osób, które do szpitala trafią np. już w dzień wyborów. W takim wypadku komisja nie będzie miała jak sprawdzić czy taka osoba nie oddała już swojego głosu w innej komisji. Głosowanie dla osób, które trafiły do szpitala 14 lub 15 października jest możliwe tylko, jeśli będą mieć ze sobą zaświadczenie o prawie do głosowania. Zaświadczenie takie wyrobić można w każdym urzędzie gminy do 12 października. Mając je, można zagłosować w dowolnym lokalu wyborczym w całej Polsce i za granicą. Zaświadczenia o prawie do głosowania nie można jednak zgubić! Jest wydawane jednorazowo i jeśli je stracisz – nie będziesz głosować w nadchodzących wyborach. 

Jeżeli chcesz dokładnie wiedzieć jak wyrobić zaświadczenie o prawie do głosowania, przeczytaj nasz poradnik o zmianie miejsca głosowania.