W dniach 22-24 stycznia 2025 r. odbędzie się 27. posiedzenie Sejmu. Stwierdzanie ważności wyborów prezydenckich, zmiany w prawach i obowiązkach posłów, a także jawne wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę to najważniejsze tematy, którymi zajmą się posłowie.
Posłowie wysłuchają sprawozdania sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w sprawie ustawy zmieniającej sposób stwierdzania ważności wyborów prezydenckich w 2025 r. Rządowa większość chce wykluczyć z procesu powołaną przez PiS Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Odbędzie się też debata nad sprawozdaniem Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych w sprawie ustawy zmieniającej prawa i obowiązki parlamentarzystów. W jej myśl członkowie parlamentu, w stosunku do których zdecydowano o tymczasowym aresztowaniu, nie wykonują praw i obowiązków związanych z pełnieniem mandatu.
Posłowie pracujący w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka przedstawią sprawozdanie do projektu, który będzie pozwał cywilom pracować na niektórych stanowiskach kierowniczych w Służbie Więziennej. Do tej pory za sprawy takie jak inwestycje, finanse lub obsługę informatyczną mogli odpowiadać tylko oficerowie Służby Więziennej. Sprawozdanie Komisji w tej sprawie to czysta formalność – nie wnosi do projektu żadnych poprawek.
Komisja Kultury i Środków Przekazu przedstawi reszcie posłów sprawozdanie w sprawie uchwały upamiętniającej 120. rocznicę Rewolucji 1905 r. – zrywu przeciw carskiemu uciskowi i nierównościom społecznym.
Posłowie będą dyskutować nad rządowym projektem ustawy, której celem jest usprawnienie funkcjonowania urzędów pracy. Projekt wraz z uzasadnieniem liczy ponad 2 tys. stron i jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. W tej samej dyskusji posłowie zajmą się rządowym projektem ustawy, która zakłada m.in. wyższe kary za nielegalne zatrudnienie obcokrajowców.
Kolejny projekt rządowy, który rozpatrzy Sejm, wprowadza restrykcje w zasadach przyjmowania na studia w Polsce studentów zza granicy i procesie podejmowania przez nich pracy w kraju.
Posłowie PiS zgłosili projekt ustawy wprowadzającej działania osłonowe na rynku energii w 2025 r. Projekt uzasadni przed izbą Zbigniew Kuźmiuk (PiS).
Posłowie zagłosują nad wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu PiS, który podwyższa kwotę wolną od podatku PIT dla rodzin, które mają czwórkę lub więcej dzieci, z kwoty 85.528 zł rocznie do kwoty 120 tys. zł.
Poseł KO Witold Zembaczyński uzasadni projekt ustawy wprowadzającej obowiązek zamieszczania w ogłoszeniach o pracę proponowanej kwoty wynagrodzenia.
Przemysław Wipler (Konfederacja) zaprezentuje przed Sejmem uzasadnienie projektu wprowadzającego do Kodeksu postępowania karnego nowe środki zapobiegawcze, np. areszt domowy i dozór elektroniczny. Mają one ograniczyć liczbę osób, które podlegają tymczasowemu aresztowaniu.