Informacje ogólne

Senator

Klub/koło: Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy
Data i miejsce urodzenia: 1953-10-29, Poznań
Zawód: zarządca
Wykształcenie: wyższe
Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej, ukończył także podyplomowe studia pedagogiczne. Na tej samej uczelni pracował jako nauczyciel akademicki. W l. 1985-2001 był prezesem zarządu Spółdzielni Pracy „Akademik”. Prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej im. Hipolita Cegielskiego w... Poznaniu w l. 1992-2001 oraz od 2005 r. Od 2007 r. prezes Klubu Sportowego Posnania. W l. 1976-1990 członek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, od 1992 r. należy do Unii Pracy, od 2006 r. jest przewodniczącym partii. W l. 2001-2003 był drugim wicewojewodą, a następnie do 2006 r. pierwszym wicewojewodą wielkopolskim. Bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy SLD-UP w 2001 r. i do Senatu z ramienia SDPL w 2005 r. W l. 2006-2018 radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Bez powodzenia kandydował do Sejmu również w 2007, 2011 i 2015 r., do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. oraz na urząd prezydenta RP w 2020 r. Od 2023 r. senator XI kadencji.
Czytaj więcej
Zwiń

Kwestionariusze

KWESTIONARIUSZ
Wybory do Parlamentu Europejskiego (2019)

Zasady działania, kompetencje i obszary, które obejmuje współpraca państw w ramach Unii Europejskiej, są uzgodnione w traktatach. Która z poniższych opinii jest bliższa Pani/ Pana poglądom?
A. W ciągu najbliższych pięciu lat Unia Europejska wymaga pilnych reform na poziomie traktatów.
B. W ciągu najbliższych pięciu lat nie powinno się reformować traktatów europejskich, a Unia Europejska powinna stabilnie rozwijać się poprzez wprowadzanie nowych praw.
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
  1. Zdecydowanie A
  2. Raczej A
  3. Raczej B
  4. Zdecydowanie B
  5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Jeśli odpowiedź A: jakie zmiany są potrzebne?
wzmocnienie roli PE ,inny sposób wyłaniania komisarzy,obniżenie roli rady europejskiej
Czy zgadza się Pani/ Pan z poniższymi stwierdzeniami?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Należy zobowiązać państwa członkowskie, by w programach szkolnych uwzględniały naukę o chrześcijańskich korzeniach Europy.
Powinny zostać wprowadzone ogólnounijne referenda.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
w bardzo waznych sprawach i głosowanie internetowe
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Artykuły

Wyniki 1–3 z 3
pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie
Znalezione artykuły

26.06.2020, Gdzie podróżowali kandydaci w kampanii prezydenckiej 3-26 czerwca 2020 r.?

…się na miastach wojewódzkich i dużych ośrodkach miejskich. Mirosław Piotrowski bywał wyłącznie w rodzinnych stronach, a Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek kampanii w terenie nie prowadzili. Kandydaci odbyli łącznie ponad 330 wizyt w ponad…

25.06.2020, Czy poznaliśmy programy wyborcze wszystkich kandydatów na prezydenta?

…trzy projekty gospodarcze .  Robert Biedroń zaprezentował też skrótowo ogólny programy wyborczy , zaś Mirosław Piotrowski i Waldemar Witkowski przedstawili kilka do kilkunastu haseł wyborczych.  Marek Jakubiak odsyła wyborców ze swojej strony wyborczej do…

24.02.2020, Ile wiesz o mniej znanych kandydatach?

…oraz Polska Lewica w wyborach prezydenckich popierają  A. Roberta Biedronia, wspólnego kandydata Lewicy  B. Waldemara Witkowskiego, przewodniczącego Unii Pracy Odp: Waldemara Witkowskiego. Przewodniczący Polskiej Lewicy komentował ten wybór mówiąc, że „Robert…

pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie

Obietnice

Uchodźcy

Obojętnie, czy ktoś się urodził w Afryce, w Azji, czy w Europie - jest takim samym człowiekiem, jak my, Polacy. W związku z tym dziwię się, że dyskutujemy nad czymś, co powinno być naturalną chęcią pomocy innym. Karol Modzelewski, honorowy przewodniczący Unii Pracy, zawsze mawiał: solidaryzm jest bardzo ważny. Czy bać się tych ludzi, którzy w niesprawiedliwej wojnie utracili rodziny, mają dzieci, których nie mogą wychować, kobiety głodujące, niemogące wykarmić swoich dzieci. Należy im pomagać. I tu przypomnę pewien fakt historyczny. W latach 2001-2006 byłem wicewojewodą Wielkopolski, podlegały mi sprawy obywatelskie. Może nie wszyscy pamiętają, ale prawie 100 tys. Czeczenów trafiło do Polski. Czy widzimy negatywne skutki ich obecności? Nie. Część z nich jest, pracuje, założyło rodziny, wytwarza nasz produkt krajowy. Nie zamykajmy granic. Szanujmy ustalenia europejskie.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 17.06.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Religia w szkołach

Jako młody człowiek uczęszczałem na lekcje religii do sal katechetycznych w kościołach. I chciałbym, żeby dzisiaj też tak było. Fikcją jest religia w szkole, która powoduje, że część dzieci, która nie chce uczestniczyć w lekcjach religii, jest stygmatyzowana i tak naprawdę przymuszana do siedzenia w kątach. Religia i przygotowanie do komunii świętej powinna być też nie w szkole, a właśnie w kościele. To miejsce jest dla tych, którzy są katolikami, którzy praktykują, a niekoniecznie szkoła, która powinna być świecka. Co jest innego jest nauka religioznawstwa, nauka o różnych wyznaniach, ale nie praktykowanie na siłę i wmuszanie wszystkim jednej religii, ponieważ wyznawców różnych religii w Polsce jest wielu. Konkludując - państwo świeckie. Unia Pracy ma mnóstwo katolików w swoich szeregach, ale religia i przygotowanie do komunii - w kościołach.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 17.06.2020

edukacja
prezydent2020
Szczepionka na koronawirusa

Trzeba podziękować wszystkim służbom medycznym, ale także naukowcom, którzy poświęcają często swoje życie po to, żeby stworzyć nową, bezpieczną szczepionkę przeciwko wirusom, w tym temu, który nas w tej chwili zaatakował. Jestem i dwoma rękami się podpisuje za tym, żeby nie tylko Polska, ale i cała UE zaczęła to robić - przygotowała bezpieczną szczepionkę. I wtedy oczywiście szczepienia muszą być obowiązkowe. Ponieważ to jest jedyna szansa, żeby w perspektywie roku, a może dwóch, wirus zniknął. I tak, jak powiedziałem wcześniej - to jest wielka zasługa naukowców i służby zdrowia.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 17.06.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Związki partnerskie

Jestem Wielkopolaninem z dziada pradziada. Szkoły, które kończyłem i nauczyciele zawsze mówili mi, żeby odpowiadać na pytanie. Później, jako nauczyciel akademicki, to samo mówiłem studentom. Wsłuchując się w tą debatę, widać, że każdy przemawia nauczonymi frazesami. Powiem krótko: jestem dzisiaj prezesem zarządu spółdzielni mieszkaniowej im. H. Cegielskiego w Poznaniu. Jednym ze współpracowników jest gej. Musiał wyjechać do innego kraju europejskiego, żeby wziąć ślub. Ale to nie jest największy problem. Problemem jest co innego. Jeżeli związek partnerski kobiety i mężczyzny, bądź dwóch kobiet, bądź dwóch mężczyzn, chce mieć wspólne mieszkanie, dziedziczyć to mieszkanie, wspólnie je wyposażyć - są olbrzymie problemy. To trzeba zmienić.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 17.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Euro

Ponad tysiąc lat temu umownie wstąpiliśmy do Europy. Kilkanaście lat temu ponownie wstąpiliśmy - do Unii Europejskiej. Te decyzje powodują, że prędzej czy później musimy zdecydować się na wspólną walutę. Czy Amerykanina interesuje, czy jest wspólna waluta, czy nie? Nie. We wszystkich 49 stanach jest jeden dolar. O tym oczywiście, czy mamy wstąpić do UE, czy nie, zdecydowali ludzie w referendum. I teraz, gdyby polska waluta miałaby być zmieniona na euro, też powinniśmy zdecydować w referendum. Co to da? Po pierwsze - na czym mi zależy i Unii Pracy - żeby płace w Polsce wzrosły. Płace wzrosną, jeżeli będziemy mieć taką samą walutę w całej UE. Dzisiaj wygrywają spekulanci, którzy grają kursem złotego, zmieniają go z dnia na dzień, a ludzie pracy nic z tego nie mają. Więc jestem za euro w drodze referendum.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 17.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Miejsce Polski w UE

8 czerwca [2003 roku - przyp. PMW] zakończyło się referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Prawie 80 proc. poparło nasze członkostwo we wspólnocie. (...) Czas najwyższy by przywrócić Polsce należne jej miejsce w Europie.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 8.06.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020