Do udziału w tegorocznych wyborach prezydenckich zgłosiła się absolutnie rekordowa liczba komitetów wyborczych. Do tej pory najwięcej komitetów było w 2020 r. – wówczas do PKW zgłosiło się ich 35. Obecnie to aż 53 komitety wyborcze. Przedstawiamy wszystkich potencjalnych kandydatów.
W historii polskich wyborów prezydenckich najwięcej komitetów wyborczych zgłosiło się w 2020 r. – w pierwotnym, majowym terminie zarejestrowało się ich 35. 5 lat temu wybory zostały przesunięte z powodu pandemii, w nowym, czerwcowym terminie komitetów było 23 – tyle samo co w 2015 r. Dużo, bo aż 26 zgłoszono też w 2005 r. Wszystkie te liczby wydają się jednak niewielkie w porównaniu do tego, co obserwujemy obecnie – do PKW zgłosiły się aż 53 komitety wyborcze.
Przypominamy: aby kandydować w wyborach prezydenckich należy założyć komitet wyborczy i zgłosić go do PKW (razem z listą 1 tys. podpisów poparcia) – czas na to działanie upłynął 24 marca, a następnie zarejestrować kandydaturę, składając 100 tys. podpisów poparcia – do 4 kwietnia.
Prawdopodobnie część kandydatów zarejestrowała komitet tylko po to, aby móc zgłaszać osoby na członków obwodowych komisji wyborczych. Zgodnie z obecnymi przepisami Kodeksu wyborczego, aby to zrobić, wystarczy zarejestrować komitet wyborczy, nawet jeżeli sam kandydat nie zostanie ostatecznie zarejestrowany (nie zbierze 100 000 podpisów). Przypomnijmy, że członkom OKW przysługuje dieta w wysokości 500-700 zł (w zależności od pełnionej funkcji) w pierwszej turze wyborów i ¾ tej kwoty w drugiej turze wyborów, a także dodatkowe dni urlopowe w trakcie i wyborach. Taka motywacja wydaje się przyświecać co najmniej kilku kandydatom, którzy nie prowadzą aktywnej kampanii wyborczej i w zasadzie trudno dowiedzieć się, kim tak właściwie są.
Możliwe, że część pretendentów zarejestrowała komitety, bo chce w ten sposób budować rozpoznawalność i mobilizować lub tworzyć lokalne struktury swoich partii i ruchów politycznych. Ta hipoteza może dotyczyć tych potencjalnych kandydatów, którzy faktycznie prowadzą jakieś działania w ramach swojej kampanii. Mimo, że nie są znani na szeroką skalę, to formułują programy wyborcze, są aktywni w mediach społecznościowych i zabiegają o uwagę mediów (częściej tych lokalnych i internetowych).
Aktywizacja tzw. politycznego planktonu może mieć jeszcze jedną przyczynę: coraz bardziej funkcjonujemy w bańkach informacyjnych, które napędzają algorytmy mediów społecznościowych. Bańki łączą ludzi o podobnych poglądach i sprawiają, że docierają do nas określone treści, a coraz rzadziej mamy do czynienia z odmiennymi poglądami. Taka sytuacja może doprowadzić do złudnego wrażenia popularności i przecenienia swoich szans na uzyskanie szerokiego poparcia. Poza tym “w Polsce ma miejsce duże rozgorączkowanie polityczne i nie startuje urzędujący prezydent, co daje pozory szansy na dobry wynik” – tłumaczył w Rzeczpospolitej socjolog prof. Jarosław Flis.
Ostatecznie zgłoszenia 9 komitetów zostały odrzucone przez PKW ze względu na błędy w podpisach (np. błędny adres, PESEL, kilka podpisów tej samej osoby) lub zbyt małą liczbę podpisów, a dwoje pretendentów zrezygnowało i udzieliło poparcia innej osobie.
Nie oznacza to, że 18 maja na karcie do głosowania zobaczymy 42 nazwiska. Na pewno nie wszystkim potencjalnym kandydatom uda się zebrać wymagane 100 tysięcy podpisów poparcia (mają na to czas do 4 kwietnia).
Adrian Zandberg (zarejestrowany kandydat)
Wiesław Lewicki (nie złożył jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Przedsiębiorca, były działacz i lider regionu śląskiego Kongresu Nowej Prawicy, usunięty z partii w 2014 r. Obecnie jest prezesem partii Normalny Kraj, która powstała w 2015 r. po rozłamie w prawicowej organizacji „Republikanie”. Bez powodzenia kandydował do Sejmu (2023) i Sejmiku Województwa Śląskiego (2024). O urząd prezydenta chciał walczyć już w 2020 r., jednak nie udało mu się zebrać 100 tys. podpisów poparcia.
Maciej Maciak (złożył podpisy poparcia, czeka na zatwierdzenie przez PKW)
Lider „Ruchu Dobrobytu i Pokoju”, bezskutecznie kandydował do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2006), na prezydenta Włocławka (2018, 2024) oraz do Sejmu (2023). Właściciel lokalnej telewizji CW 24tv, która od 2009 r. była nadawana w telewizji kablowej, od 2019 r. internetowo, a obecnie zachował się jedynie program samego Maciaka „Musisz to wiedzieć” na YouTube (65 tys. subskrypcji). W jego filmach i mediach społecznościowych pojawiają się treści prorosyjskie, antyukraińskie i teorie spiskowe.
Magdalena Biejat (złożyła podpisy poparcia, czeka na zatwierdzenie przez PKW)
Marek Woch (złożył podpisy poparcia, czeka na zatwierdzenie przez PKW)
Przedsiębiorca, doktor nauk prawnych, prowadzi kancelarię prawną. Współzałożyciel, a od 2024 r. przewodniczący Ogólnopolskiej Federacji „Bezpartyjni i Samorządowcy”. W l. 2016-2019 był pełnomocnikiem prezesa NFZ ds. kontaktów z organizacjami pozarządowymi i organami władzy publicznej; od 2020 r. dyrektor generalny biura, a w l. 2023-2024 zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Bezskutecznie kandydował do Senatu (2015), na wójta Kąkolewnicy (2018), do Sejmu (2023), Sejmiku Województwa Lubelskiego oraz Parlamentu Europejskiego (2024). Woch chce wzmocnienia roli prezydenta, postuluje też likwidację NFZ i ograniczenie możliwości pełnienia funkcji posła i senatora do maksymalnie 2 kadencji. 9 marca poparcia udzieliła mu Katarzyna Cichos, która sama zrezygnowała z kandydowania pomimo zgłoszenia komitetu wyborczego.
Marek Jakubiak (złożył podpisy poparcia, czeka na zatwierdzenie przez PKW)
Karol Nawrocki (zarejestrowany kandydat)
Wojciech Papis (nie złożył jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Przedsiębiorca branży drzewnej, a także członek Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej. Wcześniej związany z partiami: Prawica Rzeczpospolitej i Europa Wolnych Ojczyzn – Partia Polska. Bezskutecznie kandydował do Parlamentu Europejskiego (2009) i Sejmiku Województwa Mazowieckiego (w 2018 r. z listy Bezpartyjnych Samorządowców, w 2024 r. z listy stowarzyszenia „Obywatele i Sprawiedliwość”, którego jest prezesem). W swoim programie postuluje m.in. odbudowę polskiego górnictwa i przemysłu w oparciu o produkcję syntetycznego metanu z węgla, ustawowy zakaz importu towarów rolno-spożywczych „ze wschodu”, a także odrzucenie Zielonego Ładu i „wszelkiego prawa obciążającego finansowo polską energetykę”.
Romuald Starosielec (nie złożył jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Współzałożyciel i redaktor naczelny miesięcznika „Polityka Polska”. Współzałożyciel i lider partii Jedność Narodu, obecnie prezes partii Ruch Naprawy Polski. Bezskutecznie kandydował do Sejmiku Województwa Mazowieckiego (2018), Parlamentu Europejskiego (2019) i na prezydenta Warszawy (2024). W 2020 r. chciał kandydować w wyborach prezydenckich, jednak nie udało mu się zebrać 100 tys. podpisów. Chce, żeby większa władza leżała w rękach obywateli, dlatego proponuje obligatoryjne uznanie wyników każdego referendum, uproszczenie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej i wprowadzenie „obywatelskiego weta”. Sprzeciwia się Zielonemu Ładowi, ale uważa, że należy opracować „wieloletnią strategię ochrony środowiska, która harmonijnie pogodzi ochronę naszych dóbr naturalnych z potrzebami cywilizacyjnymi człowieka”. Chce, aby sędziowie i prokuratorzy byli powoływani i odwoływani przez obywateli w wyborach powszechnych.
Paweł Tanajno (nie złożył jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Doradca w kwestiach marketingu internetowego. W przeszłości związany z PO, Ruchem Poparcia Palikota, Demokracją Bezpośrednią i Kukiz’15, obecnie przewodniczący partii Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców. Bezskutecznie Kandydował w wyborach do Rady Dzielnicy Mokotów (2002), Sejmu (2015), w wyborach prezydenckich (2015, 2020), na prezydenta Warszawy (2018) i do Parlamentu Europejskiego (2019). Krytykuje większość polskiej sceny politycznej (przede wszystkim PiS, KO i Konfederację), a także Donalda Trumpa za jego antyeuropejskie i antyukraińskie działania, popiera bliskie relacje w ramach Unii Europejskiej. Chce dobrowolnego ZUS-u, obniżenia podatków i likwidacji programów socjalnych. Uważa, że system emerytalny uratuje masowe przyjęcie pracowników z Ukrainy z jednoczesnym ograniczeniem dostępu do świadczeń emerytalnych tylko dla obywateli.
Dawid Jackiewicz (nie złożył jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Przedsiębiorca, wiceprezydent Wrocławia (2003-2005), poseł (2005-2014) i europoseł (2014-2015) z listy PiS, minister skarbu w rządzie Beaty Szydło (2015-2016); w l. 2022-2024 wiceprezes Orlen Synthos Green Energy – spółki zajmującej się modułowymi reaktorami jądrowymi. Chce, aby członkowie KRS, Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich i prezes NIK byli wybierani przez obywateli, a parlamentarzyści nie mogli obejmować funkcji we władzy wykonawczej. Postuluje inwestycje w energię atomową, w tym w małe reaktory jądrowe. Chce obowiązkowego szkolenia rezerw wojskowych i wypowiedzenia aktu o wzajemnej współpracy między NATO a Rosją.
Aldona Skirgiełło (nie złożyła jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Znana z serialu paradokumentalnego „Żony Podlasia” jako „Aldona z Podlasia", pasjonatka jeździectwa, mentorka rozwoju duchowego, zajmuje się hodowlą koni i kóz. Związana z Samoobroną, bezskutecznie kandydowała w wyborach do Senatu w 2019 r. i samorządowych w 2018 i 2024 r. (na wójta i do rady gminy Nurzec-Stacja). Kandydując w wyborach parlamentarnych, postulowała ochronę tradycyjnych wartości chrześcijańskich, a także ponowne nawiązanie stosunków ekonomicznych z Białorusią i Rosją.
Dominika Jasińska (nie złożyła jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Mediatorka i certyfikowana trenerka Porozumienia Bez Przemocy, właścicielka centrum szkoleniowego Strefa NVC w Gdańsku, autorka książki dla dzieci „Sowa, Krowa i z wielorybem rozmowa”. Uważa, że prezydent powinien być terapeutą narodu. Od 2023 r. realizuje projekt „Obejmując Polskę”, a startując w wyborach prezydenckich chce „budować społeczność Polaków w oparciu o zgodę i porozumienie”.
Joanna Senyszyn (złożyła podpisy poparcia, czeka na zatwierdzenie przez PKW)
Profesorka nauk ekonomicznych, nauczycielka akademicka, autorka książek, publicystka i działaczka społeczna. Wieloletnia posłanka i europosłanka z ramienia SLD, którego była wiceprzewodniczącą. Była rektorką Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni (1994-95), pełniła też funkcję dziekanki Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego (1996-2002). Sama opisuje się jako „kobieta, która się Kościołowi nie kłania, ateistka, feministka, profesorka, posłanka, europosłanka, obrończyni uciśnionych, matka terminu «kaczyzm»”. Swój program określa jako 3xTAK: tak dla ochrony przed drożyzną, tanich mieszkań i świeckiego państwa. Chce zmniejszyć wydatki na obronność do 3,5-3,7 proc. PKB, a środki przekierować np. na dopłaty do minimalnych emerytur czy obniżenie VAT do 0 proc.
Krzysztof Tołwiński (nie złożył jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Prowadzi gospodarstwo rolno-hodowlane. W przeszłości związany z PSL (był m.in. wiceprezesem zarządu wojewódzkiego i członkiem rady naczelnej), wójt gminy Dziadkowice (1998-2002), radny Sejmiku Województwa Podlaskiego (2002-2006), bez powodzenia kandydował do Sejmu w 2001 i 2005 r. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego (wrzesień-listopad 2007 r.). W 2007 r. bezskutecznie kandydował do Sejmu z listy PiS, jednak objął mandat w 2010 r. w miejsce Krzysztofa Putry, który zginął w katastrofie w Smoleńsku. Bez powodzenia kandydował do Sejmu w 2011 i 2015 r. z listy PiS, w 2019 r. z listy Konfederacji Wolność i Niepodległość oraz w 2023 r. z listy partii Normalny Kraj. W 2023 r. założył partię Front i został jej przewodniczącym. Chce „deamerykanizacji i deukrainizacji” Polski, a za to współpracy politycznej i gospodarczej z Rosją i Białorusią.
Eugeniusz Maciejewski (nie złożył jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Rolnik, inżynier technologii żywności, kandyduje z ramienia organizacji Piast – Jedność Myśli Europejskich Narodów i Świata. Reprezentuje wartości tradycyjne, odwołujące się do religii i „cywilizacyjnego dziedzictwa Polski”. Uważa, że należy „wypowiedzieć WHO i wszystkie dyrektywy Unii Europejskiej niszczące naszą gospodarkę”. Uważa, że Polska powinna być neutralna militarnie, ma utrzymywać silną armię, ale jedynie do obrony; każdy mężczyzna powinien wziąć udział w obowiązkowym szkoleniu wojskowym. Chce zmian konstytucji, np. w kwestii referendum, którego wynik powinien być wiążący dla rządu, oraz zlikwidowania immunitetu poselskiego.
Katarzyna Cichos – REZYGNACJA
Doktorka nauk prawnych, wykłada na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Katedrze Prawa Dyplomatycznego i Dyplomacji Publicznej. Chce stworzyć nowy ruch polityczny: centro-prawicową Platformę Rozwoju Polski. 9 marca ogłosiła rezygnację z kandydowania i udzieliła poparcia Markowi Wochowi.
Piotr Szumlewicz (nie złożył jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Dziennikarz i publicysta, działacz związków zawodowych, obecnie przewodniczący Związku Zawodowego „Związkowa Alternatywa”, wcześniej przez lata związany z OPZZ. W 2015 r. bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy Zjednoczonej Lewicy. Postuluje ograniczenie programów socjalnych i przekierowanie funduszy na poprawę jakości usług publicznych. Domaga się całkowitego oddzielenia państwa od kościołów. Chce wprowadzenia urlopu regeneracyjnego w wymiarze 3 miesięcy co 7 lat oraz skrócenia tygodnia pracy, ale wydłużenia wieku emerytalnego. Postuluje wprowadzenie refundacji zabiegów weterynaryjnych dla psów i kotów do 500 zł rocznie i prawa do 2 dni urlopu z powodu choroby pupila.
Jan Kubań (nie złożył jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Współtwórca inicjatywy Generator Referendów, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego, autor książek na tematy społeczno-polityczne. Wolnorynkowiec, zwolennik demokracji bezpośredniej w stylu szwajcarskim, związany ze środowiskami prawicowymi. Postuluje zmianę Konstytucji, tak aby „przywrócić narodowi prawa suwerena”. Uważa, że wybory nie powinny być jedyną formą kontroli polityków przez wyborców. Za szczególnie istotne uważa referenda, które obywatele mogliby inicjować i za ich pomocą podejmować ważne decyzje dotyczące kraju. Chce większej transparentności i odpowiedzialności polityków, włącznie z możliwością odwołania ich przez obywateli.
Włodzimierz Rynkowski (nie złożył jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Prawnik, przewodniczący partii Związek Słowiański, związany ze Stowarzyszeniem „Nie dla Unii Europejskiej”. Bezskutecznie kandydował do Sejmiku Województwa Mazowieckiego w 2024 r. Jest zwolennikiem neoslawizmu, za którym stoi idea integracji Słowian Zachodnich, czyli Europy Środkowo-Wschodniej. Sprzeciwia się polskiej pomocy dla Ukrainy.
Marcin Bugajski (nie złożył jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Politolog z okolic Kielc, wcześniej związany z Kukiz’15, obecnie bezpartyjny. Kilkakrotnie, bez powodzenia startował w wyborach: do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego (2018, 2024), do Senatu (2019, 2023) i do Parlamentu Europejskiego (2024). Instruktor w Kieleckim Klubie Karate Kyokushin Koronea. W ostatnich wyborach (do PE w 2024 r.) kandydował z listy komitetu Bezpartyjni Samorządowcy – Normalna Polska (czyli BS z partią KORWiN). Głosił hasła silnej Polski, niezależnej od Europy. Sprzeciwiał się przyjmowaniu imigrantów oraz „demoralizacji, która występuje w Unii Europejskiej, czego przykładem jest Eurowizja”.
Jolanta Duda (nie złożyła jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Działaczka organizacji polonijnych, zarejestrowana w Sejmie jako lobbystka działająca na rzecz Polaków powracających z zagranicy. Sama przez kilkanaście lat mieszkała i pracowała w Londynie. W wyborach prezydenckich próbowała wystartować już w 2020 r., ale nie zebrała 100 tys. podpisów. Bez powodzenia kandydowała w wyborach do Senatu (2023) i Parlamentu Europejskiego (2024) z ramienia Konfederacji WiN. Chce zachęcać Polaków do powrotu z zagranicy. Postuluje rozwój przedsiębiorczości i innowacji (m.in. dzięki ulgom podatkowym), minimalną emeryturę w wysokości 3500 zł, wprowadzenie zmian w systemie publicznej opieki zdrowotnej (m.in. prawo do ubezpieczenia w okresie 3 miesięcy po zakończeniu zatrudnienia).
Artur Bartoszewicz (zarejestrowany kandydat)
Doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, ekspert od analiz ekonomiczno-finansowych, członek Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Lider prawicowego Ruchu 777. W jego programie znajdziemy propozycje m.in. ograniczenia rządu do 8 ministerstw, wprowadzenia weta obywatelskiego, wiążących referendów i odpowiedzialności finansowej polityków, powiązania liczby posłów z liczbą obywateli (1 poseł na 100 tys. obywateli), zmiany hymnu na „Rotę”, codziennego składania przyrzeczenia wierności RP na flagę i godło przez każdego młodego Polaka (3-18 lat), odbudowy zamków piastowskich oraz zabytków zniszczonych podczas II WŚ, pełnego dostępu do broni.
Kamil Całek (nie złożył jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Żołnierz rezerwy Wojska Polskiego, były policjant, obecnie trener zawodniczki reprezentacji Polski, a prywatnie swojej żony – lekkoatletki Justyny Franieczek. W ciągu 4 lat ukończył kilka kierunków studiów (w tym doktorskich) na Collegium Humanum i Apsley Business School – partnera biznesowego CH. Następnie został profesorem uczelnianym Apsley Business School. Założyciel założył think tanku Środkowoeuropejskie Centrum Analiz Strategicznych (SCAS). Do jego postulatów należą: amnestia m.in. dla osób skazanych na czas do roku pozbawienia i ograniczenia wolności, osób skazanych za przestępstwa nieumyślne, posiadanie marihuany i dopalaczy, utworzenie funduszu wsparcia w nabyciu pierwszego mieszkania dla osób do 26 roku życia, rodzin z dziećmi oraz osób z niepełnosprawnościami, jedna składka zdrowotna bez względu na ilość umów, wprowadzenie maksymalnej ceny paliw na poziomie 4,90 zł. Jest członkiem organu reprezentacji Polskiego Towarzystwa Geostrategicznego, którego prezesem jest jawnie prorosyjski Leszek Sykulski. Wcześniej działał także w organizacji Braterstwo Polsko-Rosyjskie.
Krzysztof Sitko (nie złożył jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Redaktor naczelny prawicowego portalu Pressmania.pl, związany z partią Alternatywa Społeczna, określającą się jako polityczna inicjatywa przedsiębiorców.
Jakub Perkowski (nie złożył jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Członek założonej przez Marka Jakubiaka partii Federacja dla Rzeczypospolitej, bezskutecznie kandydował już kilkukrotnie, m.in. do Sejmu w 2023 r. (z listy Bezpartyjnych Samorządowców) oraz do PE w 2024 r. (z listy PolExit). Uważa, że należy zreformować system emerytalny – odejść od składek, a emerytury finansować z zysków z wydobycia złóż naturalnych. Chce likwidacji podatku dochodowego i zapowiedział, że od pierwszego dnia prezydentury będzie wetował wszystkie inne ustawy, dopóki do tego nie dojdzie. Uważa, że Unia Europejska jest „tworem szkodliwym dla Polski”.
Sebastian Ross (nie złożył jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Przedsiębiorca, należał do partii: KORWIN i Nowa Nadzieja. Kandydował do Sejmu w 2019 i 2023 r. z listy Konfederacja Wolność i Niepodległość oraz do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. z listy Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy. Popiera Grzegorza Brauna, którego nazywa jedynym prawicowym kandydatem. Sławomira Mentzena uważa za „lewaka”. Prowadzi „lajwy” z Sebastianem Pitoniem, znanym z szerzenia teorii spiskowych i negowania istnienia pandemii COVID-19.
Marta Ratuszyńska (nie złożyła jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Doradczyni restrukturyzacyjna, żołnierka rezerwy, założycielka i prezeska partii Dobry Radom. W 2023 r. bezskutecznie kandydowała do Sejmu z listy Nowej Lewicy, a w 2024 r. na prezydentkę Radomia z KWW Radom dla Mieszkańców (zdobyła 3,9 proc. głosów).
Stanisław Żółtek – REZYGNACJA
Polityk i przedsiębiorca, wieloletni członek Unii Polityki Realnej, wiceprezes, a następnie prezes Kongresu Nowej Prawicy. Założyciel i prezes partii PolExit. Radny (1994-2002) i wiceprezydent (1997-1998) Krakowa, europoseł (2014-2019). Bezskutecznie kandydował do Sejmu w 1993, 2001, 2005, 2007 i 2019 r., na prezydenta Krakowa w 2010 r., do PE w 2019 i 2024 r. oraz na prezydenta RP w 2020 r. 20 marca zrezygnował z kandydowania i udzielił poparcia Grzegorzowi Braunowi.
Krzysztof Stanowski (nie złożył jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Były dziennikarz sportowy i założyciel Kanału Zero. O tym, że wystartuje w wyborach prezydenckich, poinformował już na początku 2024 r. w trakcie wywiadu z Andrzejem Dudą. Stanowski kandyduje „bo chce zobaczyć, jak to jest być kandydatem na prezydenta”. Kulminacyjnym momentem jego startu ma być debata w TVP z udziałem wszystkich kandydatów. Jednocześnie zapewnia, że nie zamierza zostać prezydentem, ponieważ nie posiada do tego kompetencji i doświadczenia, a „prezydent za mało zarabia”.
Robert Śledź (nie złożył jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Lider partii Polski Interes Narodowy, związany z ruchem Kamratów Rodaków (utworzonym przez kontrowersyjnych, prorosyjskich „patostreamerów” Wojciecha Olszańskiego i Marcina Osadowskiego) oraz z inicjatywą Narodowego Centrum Monitorowania Antypolonizmu (NCMAPL). Rozpowszechnia teorie spiskowe i narracje antyukraińskie.
Adam Nawara (nie złożył jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Przedsiębiorca, właściciel sklepu z zabawkami. Członek partii Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców, z jej ramienia bezskutecznie kandydował do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. Nie prowadzi kampanii wyborczej, otwarcie popiera lidera swojej partii Pawła Tanajno.
Grzegorz Kołek (nie złożył jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Założył komitet wyborczy, ale nie prowadzi żadnej kampanii w przestrzeni publicznej. Nie jesteśmy w stanie zidentyfikować jego tożsamości.
Tomasz Ziółkowski (nie złożył jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Założył komitet wyborczy, ale nie prowadzi żadnej kampanii w przestrzeni publicznej. Nie jesteśmy w stanie zidentyfikować jego tożsamości.
Roman Jackowski (nie złożył jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Założył komitet wyborczy, ale nie prowadzi żadnej kampanii w przestrzeni publicznej. Nie jesteśmy w stanie zidentyfikować jego tożsamości.
Piotr Lechowicz (nie złożył jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Członek Ruchu Narodowego, należącego do Konfederacji. W 2024 r. bezskutecznie kandydował do Sejmiku Województwa Mazowieckiego z listy Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców. Nie prowadzi kampanii, popiera Sławomira Mentzena.
Robert Więcko (nie złożył jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Nie prowadzi kampanii, popiera Artura Bartoszewicza, zbierał dla niego podpisy poparcia.
Zbigniew Litke (nie złożył jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Polityk i lokalny działacz z Rudy Śląskiej. Były członek SLD, w l. 1994-2002 był miejskim radnym, pełnił też funkcję przewodniczącego rady. W 2002 r. kandydował na prezydenta miasta, zapowiadał także start na to samo stanowisko w 2022 r. po śmierci prezydentki Grażyny Dziedzic, ale ostatecznie nie kandydował. W 2024 r. założył partię Zdrowa Polska. W programie partii znajdziemy m.in. wiążące referenda, rozdział państwa od kościołów, ograniczenie podatków, które łącznie nie powinny przekraczać 20 proc. dochodów obywatela, ograniczenie immunitetów i pełną odpowiedzialność prawną i finansową instytucji publicznych i ich pracowników.
Grzegorz Niedźwiedzki – ODRZUCONY
Maria Leśniak-Wojciechowska – ODRZUCONA
Katarzyna Łysik (nie złożył jeszcze podpisów poparcia w PKW)
Specjalistka od zarządzania jakością, rolniczka, członkini stowarzyszenia „Kłodawskie Dwory” propagującego lokalną historię i kulturę. W 2023 r. bezskutecznie kandydowała do Sejmu z listy Ruchu Dobrobytu i Pokoju. Nie prowadzi aktywnej kampanii wyborczej.
Dariusz Eligiusz Staszczak – ODRZUCONY
Artur Szostak – ODRZUCONY
Andrzej Kasela
Przedsiębiorca z Myślenic, przez wiele lat przebywał w Stanach Zjednoczonych. W 2024 r. bezskutecznie kandydował do Parlamentu Europejskiego z komitetu Normalny Kraj. W tamtej kampanii wyborczej sprzeciwiał się m.in. Zielonemu Ładowi i Paktowi Migracyjnemu.
Krzysztof Kaszewiak – ODRZUCONY
Zbigniew Józef Burzyński – ODRZUCONY
Mieczysław Eugeniusz Sendecki – ODRZUCONY
Sławomir Grzywa – ODRZUCONY
Krzysztof Samberger – ODRZUCONY