W środę, 25 IX rozpoczęło się 18. posiedzenie Sejmu i będzie to jeden z najbardziej pracowitych tygodni dla posłów i posłanek X kadencji. Posiedzenie potrwa aż 4 dni – zakończy się we wtorek w przyszłym tygodniu, a wszystko przez powódź i konieczność natychmiastowego przeprocedowania specjalnych projektów ustaw. Czym jeszcze zajmą się parlamentarzyści?
Czytaj całośćW zeszłym tygodniu odbyło się pierwsze powakacyjne posiedzenie Sejmu. Posłowie rozpatrzyli senackie poprawki do ustaw o Trybunale Konstytucyjnym, wybrali dwoje nowych członków Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich, a także skierowali do dalszych prac kilka poselskich projektów ustaw.
Czytaj całośćWystąpienie prezesa NIK Mariana Banasia, przyjęcie uchwały w sprawie rocznicy zbrodni na Wołyniu, życzenia dla polskich olimpijczyków, ostateczne przyjęcie ustawy w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa i deklaracja ministra finansów w sprawie obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Między innymi tymi kwestiami zajmowali się posłowie na ostatnim przed wakacjami posiedzeniu Sejmu. Relację z tych wydarzeń zobaczycie na zdjęciach Piotra Wójcika/PictureDoc.
Czytaj całośćMinister spraw wewnętrznych wydał rozporządzenie wprowadzające na granicy polsko-białoruskiej tzw. strefę buforową. Posłużył się przepisami przygotowanymi przez PiS w poprzedniej kadencji Sejmu. Ówczesna opozycja głosowała przeciwko nim i twierdziła, że są one niezgodne z Konstytucją.
Czytaj całośćW Kielcach szykuje się jeden z najciekawszych pojedynków wyborczych – stanowisko prezydenta opuszcza Bogdan Wenta (PO), a o schedę po byłym piłkarzu ręcznym powalczy aż siedmioro kandydatów. Przyciągnięcie inwestycji, remont infrastruktury i termomodernizacja budynków – to wyzwania, które widzą przed sobą.
Czytaj całośćBudżet w wysokości 27 mld zł – czyli ponad 3 razy większy niż w Krakowie. Warszawa dysponuje środkami nieporównywalnymi z innymi miastami w Polsce i może pozwolić sobie na inwestycje niedostępne dla innych samorządów. Może być więc poligonem doświadczalnym dla nowych miejskich rozwiązań. Z drugiej strony, to tu, jak nigdzie indziej, w dyskusji o samorządzie odbija się polityka krajowa.
Czytaj całośćTrudno znaleźć prezydenta, który 5 razy z rzędu wygrał wybory w pierwszej turze – to właśnie przypadek Wojciecha Szczurka, który rządzi Gdynią od 1998 r. W niedzielnych wyborach zmierzy się z nim czworo kandydatów. Inwestycje w drogi i kolej, tak dla miejskiego mieszkalnictwa, nie dla ciszy alkoholowej – co proponują gdyńscy kandydaci i kandydatka?
Czytaj całość30 kwietnia 2024 r. w Krakowie zakończą się ponad 20-letnie rządy Jacka Majchrowskiego. Miasto potrzebuje zmian w transporcie i jest zmęczone turystyką. Nowy włodarz będzie musiał odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców – czyste powietrze, porządek w przestrzeni i usługi publiczne w dzielnicach. Czego dla miasta chcą kandydaci na prezydenta Krakowa?
Czytaj całośćKto pełni obecnie funkcję prokuratora krajowego? Czy prokurator generalny i minister sprawiedliwości Adam Bodnar mógł odwołać z tej funkcji Dariusza Barskiego bez zgody prezydenta? Dlaczego funkcja prokuratora krajowego jest tak istotna i czy zawsze tak było? Szukamy odpowiedzi na te pytania.
Czytaj całośćW sierpniu oficjalnie rozpocznie się parlamentarna kampania wyborcza. Jednak partie zaczęły kampanię wcześniej – konwencje i spotkania wyborcze trwają już od wiosny. Sprawdzamy, w jaki sposób obywatele mogą wspierać działanie partii i komitetów wyborczych.
Czytaj całość