Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Wybrany na posła do PE Komitet wyborczy: Koalicja Obywatelska Okręg: 7, wielkopolski Partia: nie należy do partii politycznej Zawód: adwokat

Informacje ogólne

Poseł do Parlamentu Europejskiego

Zawód: adwokat
Absolwent Wydziału Prawa UW. Od 2003 r. prowadzi praktykę z zakresu prawa cywilnego, handlowego oraz inwestycji infrastrukturalnych i prawa nieruchomości. Ekspert zespołów parlamentarnych ds. Uregulowania Stosunków Własnościowych oraz ds. Ładu Konstytucyjnego i Praworządności. Konsultant oraz autor... ekspertyz Biura Analiz Sejmowych. Członek Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy. Współzałożyciel inicjatywy #WolneSądy. Jeden z inicjatorów powołania Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS. Na przełomie 2022 i 2023 r. przebywał na stypendium National Endowment for Democracy w Waszyngtonie. W 2023 r. został współzałożycielem i członkiem zarządu międzynarodowej organizacji DemoCrisis.
Czytaj więcej
Zwiń

Kwestionariusze

KWESTIONARIUSZ
Wybory do Parlamentu Europejskiego (2024)

Około 30 proc. budżetu Unii Europejskiej przeznaczane jest na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Wszystkie polityki unijne powinny odpowiadać na zmiany klimatyczne, dlatego dopłaty dla rolników powinny być uzależnione od tego, czy dbają oni o przyrodę i klimat.
B. Produkcja żywności wewnątrz Unii jest kluczowa dla bezpieczeństwa żywieniowego krajów członkowskich. Dopłaty dla rolników nie powinny być uzależnione od przestrzegania przez nich zasad ochrony środowiska i klimatu.
  1. Zdecydowanie A
  2. Raczej A
  3. Raczej B
  4. Zdecydowanie B
  5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi.
Unia Europejska, jak również państwa członkowskie, powinny w jak największym stopniu wspierać lokalnych rolników. Czynione jest to już teraz, chociażby za sprawą bezpośrednich dopłat dla rolnictwa w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, gdzie środki unijne służą przeznaczane są na rozwój obszarów wiejskich i wsparcie indywidualnych rolników. Bazą rozwoju europejskiego rolnictwa powinna być produkcja żywności wewnątrz państw członkowskich; to europejska żywność musi stanowić podstawę bezpieczeństwa żywieniowego. Unia Europejska, aby móc osiągnąć cele klimatyczne, powinna skorygować swoją politykę tworząc dla rolników raczej system zachęt, aniżeli zakazów i nakazów. To pomoże przekonać ich do przestrzegania unijnych zasad ochrony środowiska i klimatu, pokazując benefity w krótkiej i długiej perspektywie czasowej. Zatem zmiany idące w kierunku neutralności klimatycznej jak najbardziej tak, ale przy uwzględnieniu interesów i postulatów rolników oraz wrażliwości społecznej.
Czy zgadza się Pani/Pan z poniższymi stwierdzeniami?
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Unia Europejska powinna przyjąć cel redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r. (względem 1990 r.).
Unia Europejska powinna odroczyć zakaz rejestracji nowych aut spalinowych, który ma obowiązywać od 2035 r.
W Unii Europejskiej atom stanowi alternatywę dla produkcji energii z paliw kopalnych. Mimo to, w przeciwieństwie do odnawialnych źródeł energii, UE nie finansuje inwestycji w energię jądrową. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Atom jest niezbędny do przeprowadzenia transformacji przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego. Unia Europejska powinna finansować inwestycje w energię jądrową, bo jest to stabilne źródło niskoemisyjne.
B. Inwestycje w atom nie powinny być finansowane przez Unię Europejską. Dalszy rozwój elektrowni jądrowych powinien być co najwyżej samodzielnie finansowany przez państwa członkowskie.
  1. Zdecydowanie A
  2. Raczej A
  3. Raczej B
  4. Zdecydowanie B
  5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi.
Rozwój energii jądrowej jest niezwykle istotnym czynnikiem, który pomoże przeprowadzić sprawną i sprawiedliwą transformację energetyczną. Wygaszanie kopalń węgla wiąże się z utratą pracy przez osoby w nich zatrudnionych; budowa elektrowni jądrowych zapewni nowe miejsca pracy w regionach, które najbardziej ucierpią w wyniku transformacji energetycznej, a także da wielki impuls do rozwoju gospodarczego regionów, w których powstaną elektrownie, przyciągając inwestorów i tworząc nowe miejsca pracy, intensyfikując rozbudowę infrastruktury.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Artykuły

Wyniki 1–1 z 1
pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie
Znalezione artykuły

11.06.2024, Kto będzie reprezentował Polskę w Brukseli? Podsumowanie wyborów do Parlamentu Europejskiego

…Kopacz Janusz  Lewandowski Elżbieta Łukacijewska Jagna Marczułajtis-Walczak Mirosława Nykiel Jacek Protas Bartłomiej Sienkiewicz Michał Szczerba Michał Wawrykiewicz Marta Wcisło Bogdan Zdrojewski Prawo i Sprawiedliwość: Adam Bielan Tobiasz Bocheński Joachim Brudziński  Waldemar Buda…

pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie