Kielce potrzebują inwestycji od zaraz

W Kielcach szykuje się jeden z najciekawszych pojedynków wyborczych – stanowisko prezydenta opuszcza Bogdan Wenta (PO), a o schedę po byłym piłkarzu ręcznym powalczy aż siedmioro kandydatów. Przyciągnięcie inwestycji, remont infrastruktury i termomodernizacja budynków – to wyzwania, które widzą przed sobą.

7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Serwis MamPrawoWiedziec.pl przygotował kwestionariusz skierowany do kandydatek i kandydatów na prezydentów 23 miast (miasta wojewódzkie, a dodatkowo Gdynia i Sopot w województwie pomorskim, Częstochowa i Bielsko-Biała w województwie śląskim i Radom w województwie mazowieckim). Wypełnij kwestionariusz i dowiedz się, kto najlepiej reprezentuje twoje poglądy. 

Do wyborczego wyścigu w Kielcach stanęło siedmioro kandydatek i kandydatów. Na karcie wyborczej kielczanie znajdą obecnego wiceprezydenta, członka Nowej Lewicy, Marcina Chłodnickiego (Lewica), byłą wiceprezydent miasta (2021-2023) Agatę Wojdę (KO), troje miejskich radnych – przedsiębiorcę Macieja Burszteina (Maciej Bursztein Przyjazne Kielce), członka PiS Marcina Stępniewskiego (PiS), bezpartyjnego Kamila Suchańskiego (Suchański Bezpartyjni Koalicja dla Kielc) i byłego posła Adama Cyrańskiego (Trzecia Droga PSL – PL 2050 Szymona Hołowni) oraz bezpartyjną przedsiębiorczynię Agata Marjańska (Razem dla Kielc). 

Poniżej publikujemy analizę poglądów kandydatów i kandydatki w wybranych kwestiach. Wszystkie pytania, pełne odpowiedzi kandydatów, a także ich dodatkowe wyjaśnienia i krótkie notki biograficzne znajdziecie w profilach kandydatów. W Kielcach na pytania MamPrawoWiedziec.pl nie odpowiedziała tylko Agata Marjańska (stan na 5 kwietnia, g. 17:00).  

Inwestycje, inwestycje i jeszcze raz inwestycje

W najbliższych latach do samorządów trafi 150 mld zł z unijnej Polityki Spójności i Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Pierwszą transzę środków Polska ma otrzymać w kwietniu 2024 r. Część z nich trafi do Kielc. Spytaliśmy o trzy inwestycje, które priorytetowo, zdaniem kandydatów, należy zrealizować w stolicy województwa świętokrzyskiego. Czworo kandydatów chce działać na rzecz przyciągnięcia do Kielc większych inwestycji prywatnych – Bursztein, Stępniewski i Wojda stawiają na przygotowanie terenów pod inwestycje, a Adam Cyrański chce zbudować nowoczesny biurowiec. Wśród odpowiedzi powtarza się postulat poprawy infrastruktury drogowej (Bursztein, Cyrański, Suchański), remontu i termomodernizacji budynków oświatowych (Chłodnicki, Stępniewski, Wojda), a także cyfryzacji urzędu miasta (Cyrański, Stępniewski). Kandydaci nie zapominają o ekologii – Bursztein i Suchański wskazują rewitalizację terenów zielonych, a Chłodnicki stawia na odnawialne źródła energii. Agata Wojda chce zainwestować w komunikację publiczną (buspasy, przystanki, tabor).      

Priorytety transportowe – przytłaczający brak zdania 

Choć kandydaci i kandydatka jednoznacznie wskazują na konieczność poprawy infrastruktury drogowej i transportu zbiorowego, nie są przekonani, jaki rodzaj transportu powinien być w Kielcach priorytetem. Jasne poglądy w tej sprawie ma właściwie tylko Wojda, która stawia na inwestycje w transport publiczny ponad infrastrukturą dla samochodów. Cyrański i Suchański chcą traktować priorytetowo zarówno inwestycje dla ruchu samochodowego, jak i transportu zbiorowego. Bursztein i Stępniewski nie mają w tych sprawach zdania. Chłodnicki chciałby priorytetu dla zbiorkomu, ale nie ma opinii w sprawie ruchu samochodowego. Kandydatów łączy postulat stworzenia sieci ścieżek rowerowych dla całego miasta (jedynie Stępniewski nie ma w tej sprawie zdania). Większość (Bursztein, Chłodnicki, Cyrański, Wojda) stawia też na wyznaczenie stref ruchu uspokojonego.     

TAK dla otwartych boisk szkolnych 

W niewielu przypadkach kieleccy pretendenci prezentują pełną zgodność poglądów, ale tak właśnie jest w przypadku zasad korzystania ze szkolnych boisk. Wojda „raczej”, a reszta „zdecydowanie” uważa, że po godzinach pracy szkoły powinny być one dostępne za darmo dla wszystkich mieszkańców. 

Podobna zgodność występuje, gdy zapytamy kandydatów o wprowadzenie uchwały krajobrazowej. Wszyscy są za. 

Prawie wszyscy uznają też, że tereny zielone powinny być objęte szczególną ochroną, nawet jeśli będzie to miało negatywny wpływ na plany inwestycyjne. Przeciwnego zdania jest tylko Cyrański. 

Czy samorząd powinien dopłacać do pensji nauczycieli?

Pełne spektrum poglądów kieleccy kandydaci prezentują w dyskusji o zaangażowaniu samorządu w finansowanie pensji nauczycielek i nauczycieli. Zdaniem Burszteina to zdecydowanie rząd, poprzez subwencję oświatową, w pełni powinien finansować wynagrodzenia nauczycieli. Podobnego zdania, choć nieco mniej zdecydowanie, jest Wojda. Chłodnicki i Stępniewski „raczej”, a Cyrański i Suchański „zdecydowanie” dopuszczają możliwość dopłacania do pensji dla nauczycieli z budżetu miasta, tak aby oferować im atrakcyjne wynagrodzenia, jeśli subwencja oświatowa okaże się za mała.

Zobacz najnowsze

Co z kieleckimi mieszkaniami?      

Kandydatów dzieli też stosunek do miejskiej polityki mieszkaniowej. Cyrański i Stępniewski stoją na stanowisku, że najem krótkoterminowy raczej nie powinien być regulowany. Za regulacjami opowiadają się Chłodnicki i Wojda. Zdania w tej sprawie nie mają Bursztein i Suchański. 

Większy konsens panuje w podejściu do lokali komunalnych. Za zwiększaniem zasobu komunalnego opowiada się czworo kandydatów (Bursztein, Cyrański, Suchański i Wojda), do możliwości odkupywania mieszkań komunalnych na preferencyjnych warunkach przez lokatorów przekonany jest Chłodnicki. Zdania w tej sprawie nie ma Stępniewski. 

Kultura? Nie wiem, nie mam zdania

Aż pięcioro kandydatów nie ma zdania w kwestii priorytetów w wydawaniu miejskich funduszy na kulturę. Jedynie Marcin Chłodnicki raczej uważa, że Kielce powinny postawić na organizację dużych wydarzeń kulturalnych, a nie wspieranie kultury osadzonej lokalnie. 

Bardziej zdecydowani są kandydaci w kwestii finansowania sportu. Czworo (Bursztein, Chłodnicki, Cyrański i Wojda) stawiają na sport rekreacyjny i amatorski. Suchański chce priorytetowo wspierać profesjonalne kluby sportowe. Stępniewski nie ma zdania. 

Nocnej ciszy alkoholowej raczej nie będzie     

Tylko Cyrański opowiada się za wprowadzeniem tzw. nocnej ciszy alkoholowej (podobne prawo funkcjonuje obecnie np. w Krakowie i polega na zakazie sprzedaży alkoholu w sklepach w wyznaczonych godzinach), reszta albo jest przeciw, albo nie ma w tej sprawie zdania. Połowa kandydatów (Chłodnicki, Suchański, Wojda) uważa, że należy zwiększyć liczbę miejsc publicznych, w których legalnie można by spożywać alkohol, połowa (Bursztein, Cyrański, Stępniewski) jest temu przeciwna.   

Media w rękach samorządu

Czy samorząd powinien mieć możliwość wydawania własnych mediów (gazet, portali internetowych, a nawet telewizji)? Czworo kieleckich kandydatów (Chłodnicki, Stępniewski, Suchański, Wojda) uważa, że tak, przeciwnego zdania są Bursztein i Cyrański.

***

Kwestionariusz MamPrawoWiedziec.pl to 25 pytań skierowanych do 133 kandydatów starających się o prezydenturę w 23 największych miastach w Polsce. Analizujemy odpowiedzi na wybrane pytania. Oprócz polityki transportowej, mieszkaniowej czy przestrzennej pytaliśmy kandydatów o programy integracji uchodźców, priorytety w polityce zdrowotnej, sposoby walki ze smogiem i wiele innych kwestii. Odpowiadając na pytania, kandydaci często dodają dodatkowe wyjaśnienia. Aby poznać pełne poglądy kandydatów, wypełnij kwestionariusz – sprawdź, kto jest Twoim kandydatem.