We wrześniu minie rok odkąd branża turystyczna na granicy polsko-białoruskiej nie prowadzi działalności. Sprawdziliśmy jak w ostatnich wyborach głosowali wyborcy 183 miejscowości objętych zakazem przebywania osób z zewnątrz.
Czytaj całośćRok temu obywatele zgłosili w Warszawie ok. 1600 zgromadzeń. Warszawiacy wychodzili na ulice m.in. przeciwko ustawie 447 (16 razy), w obronie praw zwierząt i przeciwko tzw. piątce dla zwierząt (59 razy) oraz by wesprzeć Białoruś (34 razy). Przeanalizowaliśmy jakie powody wypychały Polaków na demonstracje mimo pandemicznych obostrzeń.
Czytaj całośćJeszcze w 1992 r. kobiety w Polsce mogły przerywać ciąże nie tylko w szpitalach, ale również w gabinetach prywatnych, z trzech powodów. Obok przesłanek medycznych oraz ciąży w wyniku przestępstwa, dopuszczalna była aborcja ze względu na „trudne warunki życiowe kobiety ciężarnej”. Takie przepisy obowiązywały przez 36 lat na mocy ustawy z 27 kwietnia 1956 r. o warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. W 1993 r. posłowie ograniczyli dopuszczalność przerywania ciąży, a następnie 23 razy próbowali tę regulację zmieniać.
Czytaj całośćJeszcze w 1992 r. kobiety w Polsce mogły przerywać ciąże nie tylko w szpitalach, ale również w gabinetach prywatnych, z trzech powodów. Obok przesłanek medycznych oraz ciąży w wyniku przestępstwa, dopuszczalna była aborcja ze względu na „trudne warunki życiowe kobiety ciężarnej”. Takie przepisy obowiązywały przez 36 lat na mocy ustawy z 27 kwietnia 1956 r. o warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. W 1993 r. posłowie ograniczyli dopuszczalność przerywania ciąży, a następnie 23 razy próbowali tę regulację zmieniać. Ograniczenie przesłanki medycznej nastąpiło 27 stycznia 2021 r., kiedy w Dzienniku Ustaw opublikowany został wyrok TK z 22 października 2020 r.
Czytaj całośćPrzewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS, Krzysztof Sobolewski zapowiedział publikację wyroku stwierdzającego niezgodność z Konstytucją prawa do aborcji ze względu na uszkodzenie płodu. Co to oznacza?
Czytaj całość17 kwietnia prezydent podpisał drugą tzw. tarczę antykryzysową. Ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 uruchamia pomoc dla przedsiębiorców. Przy okazji odbiera Państwowej Komisji Wyborczej kompetencje do organizowania wyborów, a obywatelom – prawo do informacji.
Czytaj całośćMiniony tydzień przyniósł szereg informacji o wyborach. Sejm przegłosował przepisy, które określają – wbrew obowiązującemu Kodeksowi Wyborczemu – sposób, w jaki wybierzemy Prezydenta RP. Mimo wciąż niepełnej wiedzy na temat zmian w głosowaniu, jedno staje się jasne – niezależnie od tego, czy weźmiemy w nim udział, czy nie, będzie decydujące dla naszej przyszłości.
Czytaj całośćPóki co, obowiązuje Kodeks Wyborczy, a wybory mają odbyć się 10 maja.Prawo i Sprawiedliwość zaproponowała jednak i przegłosowała ustawę zmieniającą zasady wyborów. Teraz mielibyśmy głosować korespondencyjnie, a wybory miałaby przeprowadzić Poczta Polska pod kierunkiem ministra aktywów państwowych, Jacka Sasina. Przepisy trafiły już do Senatu. Jeśli Sejm ostatecznie je przegłosuje – będziemy mieć zupełnie nowe zasady głosowania.
Czytaj całośćW stanie epidemii w Polsce miało się odbyć 90 lokalnych referendów lub wyborów uzupełniających. Wszystkie elekcje zaplanowane na najbliższą niedzielę, 5 kwietnia, zostały przełożone lub obsadzenie mandatu odbyło się bez głosowania. Wojewodowie powołali się na stan epidemii.
Czytaj całośćPrezydent i rząd nie chcą ogłosić stanu wyjątkowego i odroczyć wyborów do jesieni. Zaplanowane na 10 maja wybory prezydenckie, ze względu na nowo wprowadzony do przepisów stan epidemii, mogą się odbyć, chociaż z ograniczeniami. Nadal nie wiemy, czy zostaną przełożone, czy korespondencyjnie zagłosują obywatele 65+, czy wszyscy.
Czytaj całość