Informacje ogólne

Polityk archiwalny
Data i miejsce urodzenia: 1962-04-12, Wyszków
Zawód: rolnik
Wykształcenie: wyższe
Jarosław Kalinowski, 1 z Mazowsza, PSL. Absolwent zootechniki na SGGW, w l. 1993-2009 poseł, od 2009 europoseł. Samorządowiec: w l. 1990-1997 wójt gminy Somianka, w 1998-1999 radny sejmiku woj. Mazowieckiego. Z PSL związany od l. 90; wcześniej działał w Związku Młodzieży Wiejskiej i PSL... „Odrodzenie”; w l. 1997-2004 prezes partii; wicepremier, minister rolnictwa w rządach: W. Cimoszewicza i L. Millera. Dwukrotnie pełnił funkcję wicemarszałka Sejmu. Przewodniczący Rady Naczelnej PSL. Od 2004 r. prezes zarządu Stowarzyszenia Promni. W l. 2000 i 2005 bezskutecznie ubiegał się o urząd głowy państwa. Poseł do Parlamentu Europejskiego od 2009 r. W PE pracował m.in. w komisji rolnictwa; ochrony środowiska naturalnego, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności. Obecnie zasiada w komisji rolnictwa.
Czytaj więcej
Zwiń

Kwestionariusze

KWESTIONARIUSZ
Wybory do Parlamentu Europejskiego (2019)

Zasady działania, kompetencje i obszary, które obejmuje współpraca państw w ramach Unii Europejskiej, są uzgodnione w traktatach. Która z poniższych opinii jest bliższa Pani/ Pana poglądom?
A. W ciągu najbliższych pięciu lat Unia Europejska wymaga pilnych reform na poziomie traktatów.
B. W ciągu najbliższych pięciu lat nie powinno się reformować traktatów europejskich, a Unia Europejska powinna stabilnie rozwijać się poprzez wprowadzanie nowych praw.
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
  1. Zdecydowanie A
  2. Raczej A
  3. Raczej B
  4. Zdecydowanie B
  5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Czy zgadza się Pani/ Pan z poniższymi stwierdzeniami?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Należy zobowiązać państwa członkowskie, by w programach szkolnych uwzględniały naukę o chrześcijańskich korzeniach Europy.
Powinny zostać wprowadzone ogólnounijne referenda.
Czy zgadza się Pani/ Pan z poniższymi stwierdzeniami?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Od 2021 r. w Unii Europejskiej nie będzie można wykorzystywać m. in. słomek, patyczków do uszu i jednorazowych sztućców plastikowych. Zakaz powinien być rozszerzony o kolejne tego typu nieprzetwarzalne produkty.
Należy zakazać sprzedaży produktów różnej jakości pod tą samą nazwą (np. żywności i chemii domowej).
Państwa członkowskie powinny ustalić europejską listę leków refundowanych.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KRÓTKA PIŁKA
Podsumowanie kadencji posłów do Parlamentu Europejskiego (2019)

Prosimy o wskazanie dwóch największych sukcesów i jednej największej porażki Parlamentu Europejskiego w ciągu mijającej kadencji.
Sukces 1: Szereg rozwiązań prawnych ukierunkowanych na scalenie Unii, zmniejszenie gospodarczo-społecznych różnic między państwami.
Sukces 2: Dotychczasowa praca komisji AGRI nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021 - 2027 skutkująca przyjęciem przez komisję rozporządzenia dotyczącego planów strategicznych.
Największa porażka: Brak wystarczających działań promujących wspólne wartości i idee integracyjne. Stąd obserwowany obecnie wzrost populizmu i eurosceptycyzmu.
Posłowie do Parlamentu Europejskiego pracują w komisjach, delegacjach i grupach roboczych. Jako sprawozdawcy i kontrsprawozdawcy kształtują prawo, które obowiązuje 500 mln Europejczyków. Prosimy o wymienienie trzech Pana/Pani konkretnych sukcesów w pracy nad prawem unijnym. Jaka była Pana/Pani rola we wprowadzeniu wskazanych rozwiązań?
Pana/Pani sukces w pracy nad prawem unijnym: Jaka była Pana/Pani rola we wprowadzeniu wskazanych rozwiązań?
Po raz pierwszy w oficjalnym dokumencie Parlamentu Europejskiego znalazł się zapis dotyczący konieczności wyrównania dopłat bezpośrednich. Ten dokument to raport o tworzeniu miejsc pracy z wykorzystaniem instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej. Byłem sprawozdawcą tego raportu z ramienia EPL i autorem tego zapisu.
Zagwarantowanie Polsce, na zasadzie wyjątku, możliwości transferu środków pomiędzy filarami w ramach WPR w wysokości do 15% - stanowi to de facto zwiększenie środków na dopłaty bezpośrednie o 1 miliard euro. Jako członek komisji rolnictwa uczestniczyłem w kształtowaniu zapisów sprawozdania. W ramach roboczych spotkań wewnętrznych odbywałem również bezpośrednie konsultacje ze sprawozdawczynią.
Utrzymanie poziomu 7 proc. wykorzystania biopaliw w transporcie, mimo że Komisja Europejska proponowała zmniejszenie tej produkcji. Byłem organizatorem konferencji poświęconych energii odnawialnej w Parlamencie Europejskim.
Które głosowanie w minionej kadencji Parlamentu Europejskiego było dla Pani/Pana najtrudniejsze? Dlaczego?
Głosowanie nad dyrektywą dotyczącą praw autorskich na wspólnym rynku cyfrowym. Z jednej strony miałem świadomość, że nowe prawo ma szansę pomóc artystom i twórcom, ale kontrowersyjne zapisy zawarte m.in. w Artykule 13 groziły jednocześnie ograniczeniem dostępu i używania informacji przez internautów. Ostatecznie zagłosowałem za odrzuceniem dyrektywy, ale nie była to łatwa decyzja a problem był złożony.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Artykuły

Wyniki 1–3 z 7
pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3
Znalezione artykuły

13.05.2024, Europoselskie reelekcje, smutne pożegnania i hojne emerytury

…Buzek ,  Danuta Hübner ,  Włodzimierz Karpiński ,  Jan Olbrycht (Platforma Obywatelska, Europejska Partia Ludowa),  Jarosław Kalinowski (PSL, Europejska Partia Ludowa),  Marek Balt ,  Bogusław LIberadzki (Nowa Lewica, Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów…

4.03.2024, Polska delegacja w Parlamencie Europejskim, czyli kto reprezentuje nas w Strasburgu i Brukseli?

…niej polityków z doświadczeniem w najwyższych organach rządowych – w tym sześcioro byłych premierów i jednego wicepremiera (Jarosław Kalinowski z PSL). Włodzimierz Cimoszewicz, Jerzy Buzek, Leszek Miller, Marek Belka, Ewa Kopacz oraz Beata Szydło byli…

30.05.2019, Parlament Europejski jak magnes: czego premierzy, posłowie i samorządowcy szukają w Brukseli?

…z polskiego Sejmu, z kolei dla Jerzego Buzka (byłego premiera w rządzie AWS i posła) oraz Jarosława Kalinowskiego (wicepremiera w rządach Cimoszewicza i Millera) będzie to kontynuacja wieloletniej kariery – Kalinowski jest europosłem od…

pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3

Obietnice

Rozwój infrastruktury

Jesteśmy za rozwojem infrastrukturalnym. Dobre drogi to magnes dla inwestycji. Przecież nikt nie zbuduje zakładów przemysłowych, jeśli nie można do nich dojechać, czy dowieźć surowców, wywieźć produktów.

Źródło: isokolka.eu

Data obietnicy: 23.05.2019

podlasko-warmińsko-mazurski
PiS
sprawy ogólnopolskie
wybory europejskie 2019
infrastruktura
drogi i autostrady
Rozwój Radomia i rozwoju

Powinniśmy zrobić wszystko, aby zbliżająca się perspektywa unijna była bardzo dobra dla Radomia i regionu radomskiego. Powinniśmy zrobić wszystko, aby były największe pieniądze na politykę spójności i na rozwój obszarów wiejskich były nie mniejsze niż są obecnie

Źródło: echodnia.eu

Data obietnicy: 23.05.2019

mazowiecki
PSL
sprawy lokalne
wybory europejskie 2019
polityka spójności
rozwój regionalny
Młodzi radomianie

Trzeba uczynić wszystko, wykorzystać wszelkie możliwości, żeby młodzi ludzie nie wyjeżdżali z Radomia, lecz wręcz przeciwnie – znaleźli tu miejsce realizacji własnych aspiracji. [...] Radom ma swój potencjał, ma dwie renomowane uczelnie. Należy wykorzystać położenie Radomia. Możliwości jest dużo.

Źródło: radioradom.pl

Data obietnicy: 22.05.2019

mazowiecki
PSL
sprawy lokalne
wybory europejskie 2019
polityka społeczna
młodzi
Emerytura bez podatku

Nasz sztandarowy produkt to emerytura bez podatku. I już zapowiedzieliśmy, że nie wejdziemy do żadnego rządu, który nie będzie chciał zrealizować tego projektu.

Źródło: wyborcza.pl

Data obietnicy: 21.05.2019

PSL
sprawy ogólnopolskie
wybory parlamentarne 2019
polityka społeczna
system emerytalny
Związki partnerskie dla osób homoseksualnych

Jeżeli są te kwestie dotyczące informacji medycznych, dziedziczenia - takie regulacje są dla mnie do przyjęcia

Źródło: www.rmf24.pl

Data obietnicy: 20.05.2019

mazowiecki
PSL
sprawy ogólnopolskie
wybory europejskie 2019
prawa i wolności obywatelskie
prawa mniejszości
Małżeństwo

Zapewniam, że małżeństwo dla PSL jest małżeństwem i tego nie zmienimy, natomiast możemy się zastanawiać nad propozycjami ułatwienia życia ludziom, którzy żyją w nieformalnych związkach.

Źródło: www.rmf24.pl

Data obietnicy: 20.05.2019

PSL
sprawy ogólnopolskie
wybory parlamentarne 2019
prawa i wolności obywatelskie
związki partnerskie
Przyszłość polityczna UE

Prawica skrajna najchętniej by rozbiła Unię Europejską. Ja uważam, że i jedna, i druga wersja są dramatyczne i niedobre i dla Europy, i dla Polski. Nasza koncepcja, ale też chadecji europejskiej to jest taka, że Unia Europejska powinna pozostać wspólnotą suwerennych państw, oczywiście z pogłębianymi politykami gospodarczymi czy społecznymi, bo to jest Europie bardzo potrzebne, żebyśmy mogli wszyscy razem wspólnie odpowiadać wyzwaniom konkurencyjności naszej gospodarki w całym globalnym świecie. Dodane przez: Mateusz

Źródło: www.polskieradio.pl

Data obietnicy: 19.05.2014

PSL
wybory europejskie 2014
5 mazowiecki
sprawy europejskie
integracja europejska
Wsparcie dla rolnictwa

Na pomoc będą też prawdopodobnie mogły liczyć mniejsze, kilkuhektarowe gospodarstwa: .- Gospodarstwa będą mogły liczyć na 60 tysięcy jednorazowego wsparcia na 5 lat. Pieniądze mają iść na zwiększenie efektywności. Preferowane będzie wsparcie produkcji zwierzęcej; bydła mlecznego i mięsnego, ale też trzody chlewnej. Dodane przez: Mateusz

Źródło: zamosc.naszemiasto.pl

Data obietnicy: 14.05.2014

PSL
5 mazowiecki
wybory 2011
sprawy ogólnopolskie
rolnictwo
gospodarka i energetyka
Wsparcie przedsiębiorczości na terenach wiejskich

A czy środków na wsparcie miejsc pracy, przedsiębiorczości na obszarach gminnych i wiejskich nie potrzeba? To właśnie tymi sprawami się zajmujemy i jestem przekonany, że będziemy się zajmować! Dodane przez: Mateusz

Źródło: www.zamosconline.pl

Data obietnicy: 14.05.2014

PSL
5 mazowiecki
wybory 2011
sprawy lokalne
przedsiębiorczość
polityka społeczna
Drogi gminne i powiatowe

A czy powiatowych dróg nie potrzeba, a czy gminnych dróg nie potrzeba? To właśnie tymi sprawami się zajmujemy i jestem przekonany, że będziemy się zajmować! Dodane przez: Mateusz

Źródło: www.zamosconline.pl

Data obietnicy: 14.05.2014

PSL
5 mazowiecki
wybory europejskie 2014
sprawy lokalne
infrastruktura
Przyszłość energetyki - inwestycje w źródła odnawialne

Duże nakłady finansowe mają też pójść na produkcję energii odnawialnej i, co za tym idzie, tworzenia dzięki temu nowych miejsc pracy: - Chcemy odejść od biomasy i iść, za przykładem Niemiec, w stronę energii wiatrowej i fotowoltaniki. Dodane przez: Mateusz

Źródło: zamosc.naszemiasto.pl

Data obietnicy: 13.05.2014

PSL
5 mazowiecki
sprawy ogólnopolskie
gospodarka i energetyka
wybory europejskie 2014
OZE
Większe dopłaty dla rolników

Zapewniał m.in., że polscy rolnicy mogą liczyć na większe unijne dofinansowanie niż w poprzednim budżecie. Dodane przez: Mateusz

Źródło: www.zamosconline.pl

Data obietnicy: 13.05.2014

PSL
5 mazowiecki
sprawy ogólnopolskie
rolnictwo
dopłaty dla rolników
wybory europejskie 2014
gospodarka i energetyka
Obniżenie kosztów pracy.

Płaca minimalna, ale jaka - polska czy niemiecka? W Polsce trzeba obniżyć koszty pracy, by było lepiej - mówił Jarosław Kalinowski. Dodane przez: Mateusz

Źródło: radom24.pl

Data obietnicy: 8.05.2014

PSL
5 mazowiecki
wybory europejskie 2014
sprawy ogólnopolskie
rynek pracy
polityka społeczna

Biografia

Filtruj wyniki

Rodzaj

Filtruj
Wyczyść filtry
Przefiltrowane przez:
od 2.07.2019
Parlament Europejski IX kadencji, Delegacja do spraw stosunków z Bośnią i Hercegowiną oraz Kosowem, zastępca członka
źródło
Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego www.europarl.europa.eu
od 2.07.2019
Parlament Europejski IX kadencji, Komisja Rybołówstwa, zastępca członka
źródło
Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego www.europarl.europa.eu
od 2.07.2019
Parlament Europejski IX kadencji, Delegacja do Parlamentarnego Komitetu Stabilizacji i Stowarzyszenia UE-Serbia, członek
źródło
Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego www.europarl.europa.eu
Pokaż więcej