Informacje ogólne

Polityk archiwalny
Data i miejsce urodzenia: 1954-04-13, Kraków
Zawód: filolog angielski
Wykształcenie: wyższe
Absolwentka Uniwersytetu Jagielońskiego, magistra filologii angielskiej. Publicystka, w l. 1992-2005 prezeska zarządu Fundacji im. Roberta Schumana, w l. 1998-2000 radna gminy Warszawa-Centrum. W l. 2005-2009 dyrektorka Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. W 2009 r. wybrana na posłank...ę do Parlamentu Europejskiego z listy Platformy Obywatelskiej. W tym samym roku wstąpiła do PO. W 2014 r. uzyskała reelekcję do PE. W VIII kad. PE członkini Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów oraz w l. 2016-2017 Komisji Śledczej ds. pomiarów emisji w sektorze motoryzacyjnym. W 2019 r. ponownie uzyskała reelekcję z listy KO. W IX kad. PE objęła funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, zdegradowana do roli członka w 2021 r. W maju 2021 r. wystąpiła z PO, a następnie w listopadzie dołączyła do Polski 2050 i do frakcji Renew Europe w PE.
Czytaj więcej
Zwiń

Kwestionariusze

KWESTIONARIUSZ
Wybory do Parlamentu Europejskiego (2024)

Około 30 proc. budżetu Unii Europejskiej przeznaczane jest na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Wszystkie polityki unijne powinny odpowiadać na zmiany klimatyczne, dlatego dopłaty dla rolników powinny być uzależnione od tego, czy dbają oni o przyrodę i klimat.
B. Produkcja żywności wewnątrz Unii jest kluczowa dla bezpieczeństwa żywieniowego krajów członkowskich. Dopłaty dla rolników nie powinny być uzależnione od przestrzegania przez nich zasad ochrony środowiska i klimatu.
  1. Zdecydowanie A
  2. Raczej A
  3. Raczej B
  4. Zdecydowanie B
  5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Czy zgadza się Pani/Pan z poniższymi stwierdzeniami?
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Unia Europejska powinna przyjąć cel redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r. (względem 1990 r.).
Unia Europejska powinna odroczyć zakaz rejestracji nowych aut spalinowych, który ma obowiązywać od 2035 r.
W Unii Europejskiej atom stanowi alternatywę dla produkcji energii z paliw kopalnych. Mimo to, w przeciwieństwie do odnawialnych źródeł energii, UE nie finansuje inwestycji w energię jądrową. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Atom jest niezbędny do przeprowadzenia transformacji przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego. Unia Europejska powinna finansować inwestycje w energię jądrową, bo jest to stabilne źródło niskoemisyjne.
B. Inwestycje w atom nie powinny być finansowane przez Unię Europejską. Dalszy rozwój elektrowni jądrowych powinien być co najwyżej samodzielnie finansowany przez państwa członkowskie.
  1. Zdecydowanie A
  2. Raczej A
  3. Raczej B
  4. Zdecydowanie B
  5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KWESTIONARIUSZ
Wybory do Parlamentu Europejskiego (2019)

Zasady działania, kompetencje i obszary, które obejmuje współpraca państw w ramach Unii Europejskiej, są uzgodnione w traktatach. Która z poniższych opinii jest bliższa Pani/ Pana poglądom?
A. W ciągu najbliższych pięciu lat Unia Europejska wymaga pilnych reform na poziomie traktatów.
B. W ciągu najbliższych pięciu lat nie powinno się reformować traktatów europejskich, a Unia Europejska powinna stabilnie rozwijać się poprzez wprowadzanie nowych praw.
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
  1. Zdecydowanie A
  2. Raczej A
  3. Raczej B
  4. Zdecydowanie B
  5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Czy zgadza się Pani/ Pan z poniższymi stwierdzeniami?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Należy zobowiązać państwa członkowskie, by w programach szkolnych uwzględniały naukę o chrześcijańskich korzeniach Europy.
Powinny zostać wprowadzone ogólnounijne referenda.
Czy zgadza się Pani/ Pan z poniższymi stwierdzeniami?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Od 2021 r. w Unii Europejskiej nie będzie można wykorzystywać m. in. słomek, patyczków do uszu i jednorazowych sztućców plastikowych. Zakaz powinien być rozszerzony o kolejne tego typu nieprzetwarzalne produkty.
Należy zakazać sprzedaży produktów różnej jakości pod tą samą nazwą (np. żywności i chemii domowej).
Państwa członkowskie powinny ustalić europejską listę leków refundowanych.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KRÓTKA PIŁKA
Podsumowanie kadencji posłów do Parlamentu Europejskiego (2019)

Prosimy o wskazanie dwóch największych sukcesów i jednej największej porażki Parlamentu Europejskiego w ciągu mijającej kadencji.
Sukces 1: Konsekwentne wymaganie praworządności od krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz upominanie się o osoby prześladowane w krajach trzecich.
Sukces 2: Wprowadzanie w życie konkretnych rozwiązań, które poprawiają życie naszych obywateli w UE. Między innymi: walka z plastikiem, jakość powietrza, urlopy rodzicielskie, bezpieczeństwo na drogach, prawa konsumenckie, zakaz geoblokowania i wiele innych.
Największa porażka: Zbyt słabe docieranie z informacją do obywateli, co pozostawia wolną przestrzeń propagandzie populistycznej.
Posłowie do Parlamentu Europejskiego pracują w komisjach, delegacjach i grupach roboczych. Jako sprawozdawcy i kontrsprawozdawcy kształtują prawo, które obowiązuje 500 mln Europejczyków. Prosimy o wymienienie trzech Pana/Pani konkretnych sukcesów w pracy nad prawem unijnym. Jaka była Pana/Pani rola we wprowadzeniu wskazanych rozwiązań?
Pana/Pani sukces w pracy nad prawem unijnym: Jaka była Pana/Pani rola we wprowadzeniu wskazanych rozwiązań?
zniesienie dodatkowych opłat za roaming i obniżenie cen połączeń międzynarodowych Roamingiem zajmowałam się już w kadencji 2009-2014. W kadencji 2014-2019 nie miałam żadnej oficjalnej funkcji, natomiast złożyłam poprawki w komisji zajmującej się tym tematem. Następnie organizując spotkania, przekonując posłów z innych krajów, udało mi się najpierw przekonać większość do przyjęcia moich postulatów na szczeblu Komisji, póżniej całego Parlamentu i wreszcie w negocjacjach z Radą. W sprawie połączeń międzynarodowych pełniłam funkcję sprawozdawcy-cienia w komisji opiniującej. Było podobnie, przekonałam do swoich racji najpierw moja własna Komisję (Rynku Wewnetrznego i Ochrony Konsumentów), później komisję główną. W negocjacjach z państwami członkowskimi nie wszystkie moje postulaty udało się zrealizować, ale i tak doszło do znacznego obniżenia cen za połączenia międzynarodowe.
wprowadzenie zakazu geoblokowania Byłam sprawozdawczynią. Prowadziłam temat od początku do końca. Najpierw konsultowałam się z wszystkimi zainteresowanymi stronami, nastepnie prowadziłam dyskusje w mojej komsiji (Rynku Wewnetrznego i Ochrony Konsumentów) i na końcu negocjacje z państwami członkowskimi.
wprowadzenie w nowoprodukowanych samochodach obowiązkowych urządzeń zwiększających bezpieczeństwo na drogach Byłam sprawozdawczynią. Prowadziłam temat od początku do końca. Najpierw konsultowałam się z wszystkimi zainteresowanymi stronami, nastepnie prowadziłam dyskusje w mojej komsiji (Rynku Wewnetrznego i Ochrony Konsumentów) i na końcu negocjacje z państwami członkowskimi.
Które głosowanie w minionej kadencji Parlamentu Europejskiego było dla Pani/Pana najtrudniejsze? Dlaczego?
W sprawie uruchomienia art.7 Traktatu o UE wobec Polski. Musiałam głosować "za", bo konsekwentnie zawsze walczyłam i walczę o demokrację i nie mogłam się tego wyrzec. Czułam się zobowiązana do takiego głosowania przez te tysiące osób z którymi razem w Polsce walczę o praworządność. A jednocześnie było mi przykro, że po raz pierwszy w historii taka procedura została uruchomiona właśnie wobec rządu polskiego.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KWESTIONARIUSZ
Wybory do Parlamentu Europejskiego (2014)

Który z wymienionych poglądów jest najbliższy Pani/ Pana opinii:
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
  1. Unia Europejska powinna zmierzać w kierunku federacji, czyli wspólnego państwa europejskiego.*
  2. Unia Europejska powinna zmierzać w kierunku związku suwerennych państw opartego na umowach gospodarczych.
  3. Unia Europejska powinna się rozwiązać.
  4. Nie ma potrzeby wprowadzania zmian w obecnym systemie funkcjonowania Unii Europejskiej.
  5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Obecnie Unia Europejska nie ma prawa do tworzenia przepisów w kwestiach światopoglądowych i etycznych. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/ Pana poglądom? *
A. Powinno się zmierzać do ujednolicania na poziomie europejskim prawnych regulacji dotyczących kwestii światopoglądowych i etycznych.
B. Regulacje prawne dotyczące kwestii światopoglądowych i etycznych powinny pozostać wewnętrznymi sprawami państw narodowych.
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
Zdecydowanie A. Raczej A. Raczej B. Zdecydowanie B. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Czy zgadza się Pani/ Pan z poniższą opinią?
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
Tak. Nie. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Obywatele państw spoza Unii Europejskiej, którzy mieszkają w państwie członkowskim (tzw. stali rezydenci), powinni móc głosować w wyborach lokalnych oraz w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Parlament Europejski powinien dążyć do uchwalenia przepisów (tzw. dyrektywy horyzontalnej) gwarantujących ochronę przed dyskryminacją ze względu na religię lub wyznanie, niepełnosprawność, wiek oraz orientację seksualną; w opiece zdrowotnej, edukacji, mieszkalnictwie oraz w dostępie do dóbr i usług powszechnie oferowanych.
W Unii Europejskiej konieczna jest harmonizacja standardów dotyczących stosowania tymczasowego aresztowania (poprzez przyjęcie odpowiedniej dyrektywy).
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Obietnice

Prawa pasażerów

Wzmocnienie praw pasażerów pasażerów w ruchu lotniczym

Źródło: www.rozathun.pl

sprawy globalne
PO
transport
PE
prawa konsumenckie
wybory europejskie 2014
małopolsko-świętokrzyski
Ochrona polskich przedsiębiorstw

Do zrobienia w PE: Ochrona polskich przedsiębiorstw przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi i nieuczciwą konkurencją na jednolitym rynku europejskim.

Źródło: www.rozathun.pl

sprawy europejskie
przedsiębiorczość
PO
Prawa konsumentów w Internecie

Dalsze wzmocnienie praw konsumentów w Internecie i większa ochrona ich danych osobowych.

Źródło: www.rozathun.pl

sprawy globalne
PO
internet
Usuwanie barier na unijnym rynku

Obniżenie kosztów funkcjonowania polskich przedsiębiorstw na unijnym rynku poprzez usuwanie barier m.in. poprzez obniżenie kosztów przesyłek międzynarodowych.

Źródło: www.rozathun.pl

sprawy ogólnopolskie
PO
przedsiębiorczość
Jednolity Rynek Cyfrowy

Musimy z jednej strony zadbać o to, by konsumenci czuli się bezpieczniej na rynku cyfrowym, a z drugiej, żeby to w Europie powstawały najbardziej innowacyjne przedsięwzięcia. Do tego potrzebne jest nam dobre prawo, wspierające poszukiwanie nowych rozwiązań

Źródło: krakow.gazeta.pl

sprawy europejskie
PO
innowacje i nowe technologie
internet
Reforma mediów, sądownictwa

Trzeba zrobić dobrą telewizję publiczną, gdzie będą poważne dyskusje, a nie ohydna propaganda. Trzeba uzdrowić prokuraturę i sądy.

Źródło: krakow.wyborcza.pl

Data obietnicy: 17.05.2019

PO
sprawy ogólnopolskie
media
sądy i prokuratura
Kiedy Polska powinna przystąpić do euro?

Jak będziemy gotowi. Na razie robimy kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Musimy rozwijać naszą gospodarkę, patrzeć jak zrobiły to kraje nadbałtyckie, bo poza Czechami wszystkie kraje wokół nas są już w strefie euro, zobaczyć co im się udało, wyciągnąć najlepsze wnioski i powolutku się przygotowywać. Nie ma pośpiechu i dziś, nawet gdybyśmy bardzo chcieli wejść, to nikt nas nie przyjmie do strefy euro.

Źródło: kielce.onet.pl

Data obietnicy: 15.05.2019

małopolsko-świętokrzyski
PO
sprawy ogólnopolskie
wybory europejskie 2019
euro
Produkty podwójnej jakości

Nie zgadzam się na gorsze traktowanie polskiego konsumenta

Źródło: kielce.onet.pl

Data obietnicy: 15.05.2019

małopolsko-świętokrzyski
PO
sprawy ogólnopolskie
wybory europejskie 2019
prawa konsumenckie
Europejski program onkologiczny

Kandyduję do Parlamentu Europejskiego, aby wprowadzić europejski program walki z rakiem.

Źródło: rozathun.pl

Data obietnicy: 9.05.2019

małopolsko-świętokrzyski
PO
sprawy europejskie
wybory europejskie 2019
ochrona zdrowia
Pozycja Polski

Kandyduję do Parlamentu Europejskiego, aby Polska pozostała w Unii Europejskiej i powróciła do grona najbardziej wpływowych państw.

Źródło: rozathun.pl

Data obietnicy: 9.05.2019

małopolsko-świętokrzyski
PO
sprawy europejskie
wybory europejskie 2019
stosunki międzynarodowe
Europejskie Obserwatorium Sztucznej Inteligencji

Kandyduję do Parlamentu Europejskiego, aby powołać Europejskie Obserwatorium Sztucznej Inteligencji

Źródło: rozathun.pl

Data obietnicy: 9.05.2019

małopolsko-świętokrzyski
PO
sprawy europejskie
wybory europejskie 2019
innowacje i nowe technologie
instytuty badawcze
Równe szanse dla kobiet

Kandyduję do Parlamentu Europejskiego, aby zagwarantować dla kobiet równe szanse na unijnym rynku pracy.

Źródło: rozathun.pl

Data obietnicy: 9.05.2019

małopolsko-świętokrzyski
PO
sprawy europejskie
wybory europejskie 2019
rynek pracy
prawa kobiet i mniejszości
Wypadki drogowe

Kandyduję do Parlamentu Europejskiego, aby znacząco zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych na europejskich drogach

Źródło: rozathun.pl

Data obietnicy: 9.05.2019

małopolsko-świętokrzyski
PO
sprawy europejskie
wybory europejskie 2019
transport
bezpieczeństwo na drogach
Opodatkowanie światowych koncernów

Kandyduję do Parlamentu Europejskiego, aby zadbać, aby największe światowe koncerny płaciły podatki w Unii Europejskiej.

Źródło: rozathun.pl

Data obietnicy: 9.05.2019

małopolsko-świętokrzyski
PO
sprawy europejskie
wybory europejskie 2019
działalność gospodarcza
Ekologia

Kandyduję do Parlamentu Europejskiego, aby walczyć o czyste powietrze, wsparcie dla zielonych technologii oraz redukcję plastikowych odpadów.

Źródło: rozathun.pl

Data obietnicy: 9.05.2019

małopolsko-świętokrzyski
PO
sprawy europejskie
wybory europejskie 2019
ekologia i środowisko
śmieci
Prawa konsumentów i pasażerów

Kandyduję do Parlamentu Europejskiego, aby walczyć o rozszerzenia praw konsumentów i pasażerów

Źródło: rozathun.pl

Data obietnicy: 9.05.2019

małopolsko-świętokrzyski
PO
sprawy europejskie
wybory europejskie 2019
prawo
prawa konsumenckie
Produkty podwójnej jakości

Kandyduję do Parlamentu Europejskiego, aby wprowadzić bezwzględny zakaz sprzedaży produktów podwójnej jakości.

Źródło: rozathun.pl

Data obietnicy: 9.05.2019

małopolsko-świętokrzyski
PO
sprawy europejskie
prawo
prawa konsumenckie
System eCall

System eCall dzięki dobremu stosowaniu nowej technologii będzie ratować ludzkie życie. Na to nie wolno oszczędzać wysiłków.

Źródło: www.rozathun.pl

Data obietnicy: marzec 2015

PE
sprawy europejskie
prawa konsumenckie
ochrona zdrowia
Cele na obecną kadencję

Wzmocnienie jednolitego rynku UE jako wzmocnienie bezpieczeństwa Polaków, czy to przez budowę unii energetycznej, umowę handlową ze Stanami Zjednoczonymi, ochronę praw konsumentów, wzmocnienie siły polskich przedsiębiorców, rozszerzenie rynku pracy i edukacji dla młodych Polaków na całą UE.

Źródło: www.rozathun.pl

Data obietnicy: marzec 2015

PO
sprawy europejskie
integracja europejska
PE
małopolsko-świętokrzyski
Róża od konkretów

Zajmuję się konkretami i mogę pokazać czarno na białym, ile ich jest i jak wpływają na życie konsumenta czy przedsiębiorcy.

Źródło: www.rozathun.pl

Data obietnicy: maj 2014

PE
wybory europejskie 2014
małopolsko-świętokrzyski
PO
przedsiębiorczość
prawa konsumenckie
sprawy europejskie
Spot wyborczy "Nie będzie lekutko"

Data obietnicy: maj 2014

wybory europejskie 2014
małopolsko-świętokrzyski
PE
PO
Priorytety działania

To my walczymy, by małe i średnie przedsiębiorstwa napotykały na coraz mniej barier, które dzielą wspólny rynek, by telekomunikacja nie zdzierała z nas skóry, byśmy rozsądnie zarządzali wydobywaniem energii.

Źródło: wyborcza.pl

Data obietnicy: 5.04.2014

sprawy ogólnopolskie
gospodarka i energetyka
wspólny rynek
PO
11 śląski
wybory europejskie 2014
Umowa handlowa UE-USA

Do zrobienia w Parlamencie Europejskim: Podpisanie umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi do końca 2015 w formie korzystnej dla polskich producentów i konsumentów

Źródło: www.rozathun.pl

Data obietnicy: 2014

sprawy globalne
PO
TTIP

Biografia

Filtruj wyniki

Rodzaj

Filtruj
Wyczyść filtry
Przefiltrowane przez:
od 10.07.2019
Parlament Europejski IX kadencji, Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, wiceprzewodnicząca
źródło
Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego www.europarl.europa.eu
od 2.07.2019
Parlament Europejski IX kadencji, Delegacja do spraw stosunków z Australią i Nową Zelandią, zastępca członka
źródło
Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego www.europarl.europa.eu
od 2.07.2019
Parlament Europejski IX kadencji, Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, zastępca członka
źródło
Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego www.europarl.europa.eu
Pokaż więcej