Informacje ogólne

Polityk archiwalny
Data i miejsce urodzenia: 1963-01-25, Londyn
Zawód: historyk
Wykształcenie: wyższe
Absolwent Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Historyk, dziennikarz, poseł I i III kadencji, wiceminister kultury i sztuki w 1993 r., w l. 1997-1998 minister ds. europejskich. Był wiceprezesem i prezesem wrocławskiego klubu żużlowego WTS Atlas, kierował Wydziałem... Zagranicznym w PZPN. W 2004 r. dołączył do Samoobrony RP. Europoseł od 2004 r. W 2008 r. wstąpił PiS. W wyborach do PE w 2009, 2014 i 2019 r. uzyskiwał reelekcję. W VIII kad. PE wiceprzewodniczący PE (do 2018 r.). W IX kad. PE przewodniczący Delegacji do komisji współpracy parlamentarnej UE-Rosja, wiceprzewodniczący Komisji Petycji, członek Komisji Rozwoju i Komisji Kontroli Budżetowej.
Czytaj więcej
Zwiń

Kwestionariusze

KRÓTKA PIŁKA
Podsumowanie kadencji posłów do Parlamentu Europejskiego (2019)

Prosimy o wskazanie dwóch największych sukcesów i jednej największej porażki Parlamentu Europejskiego w ciągu mijającej kadencji.
Sukces 1: Zwiększenie monitorowania wydawania środków unijnych przez instytucje i agencje UE - aż do odmowy udzielania absolutorium Radzie Europejskiej.
Sukces 2: Utrzymanie współpracy z krajami Partnerstwa Wschodniego oraz rozszerzenie współpracy z państwami Bałkanów Zachodnich, z których wywodzić się będą za minimum 10 lat kolejne kraje członkowskie Unii.
Największa porażka: Olbrzymia ideologizacja PE, największa od 2004 r. oraz narastający podział na "starą Unię" i "nową Unię".
Posłowie do Parlamentu Europejskiego pracują w komisjach, delegacjach i grupach roboczych. Jako sprawozdawcy i kontrsprawozdawcy kształtują prawo, które obowiązuje 500 mln Europejczyków. Prosimy o wymienienie trzech Pana/Pani konkretnych sukcesów w pracy nad prawem unijnym. Jaka była Pana/Pani rola we wprowadzeniu wskazanych rozwiązań?
Pana/Pani sukces w pracy nad prawem unijnym: Jaka była Pana/Pani rola we wprowadzeniu wskazanych rozwiązań?
Sporządzenie przeze mnie pierwszego raportu o (braku) absolutorium dla Rady i Rady Europejskiej (w myśl Traktatu Lizbońskiego stały się organami UE i muszą podlegać procedurze absolutoryjnej). Byłem sprawozdawcą i raport ten stał się wyznacznikiem dla następnych kolegów-sprawozdawców (odmowa absolutorium).
Sporządzenie przeze mnie pierwszego w historii PE raportu o kontroli finansowej EEAS (Europejska Służba Działań Zewnętrznych) i podniesienie sprawy braku równowagi geograficznej, gdy chodzi o stanowiska ambasadorów i urzędników EEAS dla przedstawicieli krajów "nowej Unii" w tym Polski. Byłem sprawozdawcą tego raportu.
Przyjęcie opinii ws. międzynarodowych standardów rachunkowości (MSR), działalności Fundacji Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), Europejskiej Grupy Doradczej ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG) oraz Rady Nadzoru nad Interesem Publicznym (PIOB). Byłem sprawozdawcą tej opinii przyjętej ogromną większością głosów.
Które głosowanie w minionej kadencji Parlamentu Europejskiego było dla Pani/Pana najtrudniejsze? Dlaczego?
Ostatnia regulacja w sprawie zakazu do roku 2021 produkcji... patyczków do uszu. Uważam, że wpływ na ekologię z tego tytułu będzie żaden, a tego typu unijne prawo tylko ośmiesza Unię Europejską. Żeby było jasne ograniczenia innych "plastyków", przynajmniej niektórych, wydają się bardziej racjonalne.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Artykuły

Wyniki 1–3 z 19
pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3 4 5 6 7
Znalezione artykuły

14.06.2024, Wybory do PE – najwięksi przegrani

…u – byłym rzecznikiem rządu Mateusza Morawieckiego – Piotrem Müllerem.  Zawiedzeni mogą też być wieloletni europosłowie, jak Ryszard Czarnecki, Jacek Saryusz-Wolski czy Karol Karski. O ile pierwszy z nich po prostu okazał się słabszy…

11.06.2024, Kto będzie reprezentował Polskę w Brukseli? Podsumowanie wyborów do Parlamentu Europejskiego

…Hernik, która z sukcesem startowała z drugiej pozycji na warszawskiej liście Konfederacji. Parlament Europejski opuszcza natomiast Ryszard Czarnecki (PiS), który mandat europosła wykonywał już od 20 lat. „Jestem dumny, że mogłem przez wiele lat…

13.05.2024, Europoselskie reelekcje, smutne pożegnania i hojne emerytury

…woj. mazowieckie poza Warszawą i „obwarzankiem”), Włodzimierz Cimoszewicz (Lewica) kandyduje w woj. lubuskim i zachodniopomorskim,  Ryszard Czarnecki (PiS) startuje z woj. wielkopolskiego, a  Jacek Saryusz-Wolski (PiS) z woj. lubelskiego. W innych…

pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3 4 5 6 7

Biografia

Filtruj wyniki

Rodzaj

Filtruj
Wyczyść filtry
Przefiltrowane przez:
od 26.09.2019
Parlament Europejski IX kadencji, Konferencja Przewodniczących Delegacji, członek
źródło
Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego www.europarl.europa.eu
od 26.09.2019
Parlament Europejski IX kadencji, Delegacja do komisji współpracy parlamentarnej UE-Rosja, przewodniczący
źródło
Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego www.europarl.europa.eu
od 16.09.2019
Parlament Europejski IX kadencji, Delegacja do spraw stosunków z państwami Półwyspu Arabskiego, członek
źródło
Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego www.europarl.europa.eu
Pokaż więcej

Obietnice

Wspólna polityka obronna

W kontekście tego, co dzieje się na Wschodzie koordynacja działań w zakresie bezpieczeństwa i obrony krajów członkowskich UE, a przynajmniej głównych państw Unii − w tym Polski − jest rzeczą konieczną. Dodane przez: Dominika

Źródło: wpolityce.pl

okręg 7
wielkopolskie
sprawy globalne
bezpieczeństwo i obronność
Podstawowe wartości Unii Europejskiej

Chcemy, aby Unia Europejska powróciła do wartości, które legły u fundamentów zjednoczonej Europy, a potem uznane zostały za podstawowe przez mężów stanu i katolików, dziś kandydatów na ołtarze Kościoła Katolickiego, Francuza Roberta Schumana i Włocha Alcide de Gasperi.

Źródło: www.salon24.pl

Data obietnicy: 7.06.2019

Warszawa
PiS
sprawy europejskie
wartości chrześcijańskie
Polskie rolnictwo

Chcemy, aby UE w przyszłości gwarantowała europejskie wsparcie dla polskiej wsi. Oznacza to w praktyce politycznej funkcjonowanie „koalicji zadaniowej”, która będzie skupiać państwa o istotnej roli rolnictwa. Ten sojusz już w praktyce działa i skupia Polskę, Francję, Włochy, Hiszpanię, Portugalię i Grecję .

Źródło: www.salon24.pl

Data obietnicy: 7.06.2019

Warszawa
PiS
sprawy ogólnopolskie
wspólna polityka rolna
Wspólny rynek

Unijny Wspólny Rynek musi być rzeczywiście w s p ó l n y . A to oznacza naprawdę równe traktowanie polskich firm, także np. transportowych na terenie choćby Niemiec, Francji czy Austrii. Ograniczenia w tym zakresie [...]pokazuje, że w tej sprawie „stara Unia” dalej dzieli Europę na Europę „A” i „B”. Walka o dostęp do r z e c z y w i ś c i e wspólnego rynku będzie jednym z priorytetów dla europosłów PiS w Parlamencie Europejskim.

Źródło: www.salon24.pl

Data obietnicy: 7.06.2019

Warszawa
PiS
sprawy europejskie
wspólny rynek
transport
Budżet unijny 2021-2027

My to bardzo mocno skorygujemy, zarówno gdy chodzi o kwestie polityki rolnej, bo tutaj mamy na razie minus 5% [...], dopłaty minus 1%.

Źródło: www.superstacja.tv

Data obietnicy: 24.05.2019

Warszawa
PiS
sprawy ogólnopolskie
wybory europejskie 2019
budżet UE
rolnictwo
Przejrzystość wydawania unijnych środków

Unijne instytucje powinny świecić przykładem, jeśli chodzi o sposób wydawania środków. Wydawanie publicznych pieniędzy powinno być transparentne i zrozumiałe dla obywateli UE. Dodane przez: Dominika

Źródło: www.pis.org.pl

Data obietnicy: kwiecień 2014

okręg 7
wielkopolskie
sprawy globalne
fundusze unijne