Relacja z 15. posiedzenia Sejmu

Dwudniowe posiedzenie Sejmu przyniosło długą serię głosowań. Wymaganej większości nie zdobył projekt dekryminalizacji pomocy w aborcji. Z poprawkami w ostatnim czytaniu przegłosowana została za to ustawa zwiększająca uprawnienia służb na granicy. Relację z tych wydarzeń zobaczycie na zdjęciach Piotra Wójcika/PictureDoc.

11 lipca, pierwszy dzień 15. posiedzenia Sejmu X kadencji, upłynął na składaniu sprawozdań komisji z prac nad szeregiem ustaw, m.in. projektem dekryminalizacji aborcji i ustawą zwiększającą uprawnienia służb mundurowych na granicy. 

fot. Piotr Wójcik

„Te rozwiązania, które są proponowane w projekcie ustawy, dotyczą dekryminalizacji pomocy w aborcji. Przerywanie własnej ciąży na gruncie prawa polskiego nie jest karalne, nie jest czynem przestępnym. W związku z tym tym bardziej nie można karać za pomocnictwo w czymś, co przestępstwem nie jest” – mówiła sprawozdawczyni Komisji Nadzwyczajnej Anna Maria Żukowska (Lewica).

fot. Piotr Wójcik

„[...] przedstawiony projekt jest kolejnym wypowiedzeniem wojny człowieczeństwu (...). Każdy, kto godzi się na bezkarne zabijanie bezbronnych, jak chcą tego projektodawcy ustawy, otwiera szeroko nie furtkę, ale całą bramę, frontowe drzwi przed cywilizacją śmierci. Jakże przy tym obłudnie, wręcz fałszywie brzmi troska o ofiary przemocy, środowisko czy klimat” – przekonywała w imieniu klubu PiS Lidia Burzyńska.

fot. Piotr Wójcik

Do poparcia procedowanego projektu przekonywała Dorota Łoboda (KO): „Prawo jednak nie powstrzymuje kobiet przed przerywaniem ciąży i nie powstrzymuje ich bliskich przed pomocą kobiecie w ciąży. Za to polskie prawo chce tych partnerów, matki, przyjaciółki wsadzać do więzienia za pomoc w czymś, co przestępstwem nie jest. Ta ustawa jest ustawą ratunkową, która sprawi, że zniknie efekt mrożący, że osoby najbliższe kobiecie nie będą bały się udzielić jej pomocy”.

fot. Piotr Wójcik

Zobacz najnowsze

Równolegle do obrad Sejmu przed budynkiem parlamentu trwała antyaborcyjna pikieta zorganizowana przez Fundację Życie i Rodzina. Organizacja deklaruje walkę „o bezpieczeństwo dzieci poczętych i już narodzonych”.

fot. Piotr Wójcik

Przed rozpoczęciem bloku głosowań zaplanowanych na drugi dzień posiedzenia Sejmu, na mównicy pojawił się premier Donald Tusk (KO). Szef rządu przedstawił posłankom i posłom informację sporządzoną w 2019 r. przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego na temat Tomasza Szatkowskiego – ambasadora Polski przy NATO w l. 2019-2024. „[...] panu Szatkowskiemu zarzucono: nieprawidłowe obchodzenie się z dokumentami niejawnymi, kontakty z zagranicznymi służbami specjalnymi, uzyskiwanie nieuprawnionych korzyści majątkowych, a także opieranie się na sugestiach, inspiracjach zagranicznych firm przy sporządzaniu ważnych dokumentów państwowych dotyczących bezpośrednio bezpieczeństwa państwa” – mówił Tusk. Według premiera prezydent Andrzej Duda prawdopodobnie miał dostęp do powyższych informacji, mimo to wsparł kandydaturę Szatkowskiego na przedstawiciela Polski przy NATO.

fot. Piotr Wójcik

Sejm odrzucił projekt ustawy zakładający dekryminalizację pomocy w aborcji do 12. tygodnia ciąży. Za projektem głosowało 215 posłów i posłanek, przeciw 218, dwójka się wstrzymała. Oprócz polityków partii opozycyjnych przeciw zmianom w prawie zagłosowało też 24 posłów i posłanek PSL-TD, w tym wicepremier i minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz (na zdjęciu drugi od lewej). Za projektem zagłosowały 4 posłanki PSL: Agnieszka KłopotekUrszula PasławskaMagdalena SrokaJolanta Zięba-Gzik. Od głosu wstrzymał się Adam Dziedzic. W głosowaniu nie wziął udziału Czesław Siekierski Zbigniew Ziejewski.

Projekt poparli wszyscy posłowie i posłanki KO, którzy wzięli udział w głosowaniu. Emocje wzbudziło postępowanie Romana Giertycha – poseł, który demonstrował w przeszłości antyaborcyjne poglądy, nie wziął udziału w głosowaniu, choć był obecny na sali. W budynku przy Wiejskiej zabrakło 2 posłów KO – Krzysztofa GrabczukaWaldemara Sługockiego.

fot. Piotr Wójcik

Sejm przyjął rządowy projekt ustawy zwiększający kompetencje służb na granicy państwa oraz wprowadzający do polskiego prawa kategorię operacji wojskowej w trakcie pokoju. W przyjętym projekcie ustawy znalazło się 6 poprawek. O tym, jak zmieniły ustawę, możecie przeczytać w artykule Michała Piedziuka. Na zdjęciu premier Donald Tusk (KO) opuszcza kompleks budynków sejmowych po zakończeniu głosowań.