Informacje ogólne

Polityk archiwalny
Data i miejsce urodzenia: 1957-08-01, Kosobudy
Zawód: ekonomista
Wykształcenie: wyższe

Kwestionariusze

KRÓTKA PIŁKA
Ostatni rok kadencji (2022)

Prosimy wymienić i zwięźle uzasadnić trzy najważniejsze sukcesy w Pani/Pana pracy jako posłanki/posła w Sejmie IX kadencji. Prosimy o wymienienie i ewentualne uzasadnienie odpowiedzi.
Pierwszy sukces
Pomimo bycia posłem opozycji i pomimo tego, że PIS jest w stanie przeforsować w Sejmie każdą ustawę, nawet o tym, że białe jest czarne, a urzędnicy marnujący publiczne pieniądze i mają zapewnienie bezkarności, mam kilka powodów do satysfakcji: Ochrona mieszkańców Bydgoszczy przed truciznami składowanymi przez państwowe firmy na terenach Zachemu oraz obronienie Szpitala Uniwersyteckiego im. Jana Biziela przed likwidacją pod płaszczykiem „reorganizacji” i „optymalizacji”.
Drugi sukces
Presja na Rząd i poszczególne ministerstwa w kwestii podwyżek dla pracowników sfery budżetowej, w tym dla służby zdrowia, szeregowych pracowników urzędów i inspekcji, pracowników cywilnych Policji i innych służb mundurowych.
Trzeci sukces
Aktywność poselska i liczne interwencje podejmowane wobec Rządu i ministerstw w sprawach 
o charakterze ogólnopaństwowym, społecznym i lokalnym. Ich liczba przekroczyła na pewno tysiąc, 
a 850 z tych interwencji stanową interpelacje poselskie.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi.
Na terenie Zachemu firmy należące do państwa od wielu dekad produkują  trotyl i inne trujące związki,  a różne odpady chemiczne i poprzemysłowe zatruwają powietrze i wodę okolicznym mieszkańcom.  Rząd PiS przez wiele lat umywał ręce od odpowiedzialności  za zatruwanie Bydgoszczan odpadami poprzemysłowymi i umywa je nadal, a reaguje dopiero na presję społeczną i parlamentarną, w dodatku po pisowsku, czyli byle jak. Poparta przeze mnie poprawka do ustawy o medycynie laboratoryjnej pozwala na zablokowanie likwidacji kluczowego dla Bydgoszczy szpitala oraz kluczowego dla pacjentów SOR przez rektora UMK w Toruniu, bez zgody Ministra Zdrowia oraz Ministra Edukacji i Nauki. Rząd jest bardzo aktywny w przyznawaniu nagród swoim kolegom w Warszawie, także za marnowanie publicznych pieniędzy, czy za ewidentne knoty ustawowe, jak tzw. Polski Ład, czy ustawy zastępujące polski system wymiaru sprawiedliwości jakimś obcym systemem, na pewno nie zachodnioeuropejskim. Rząd odmawia natomiast przyznawania wyrównań inflacyjnych i realnych podwyżek wszystkim innym grupom zawodowym sfery budżetowej i „znajduje” pieniądze na jakiekolwiek podwyżki w różnych swoich schowkach, dopiero po interwencjach posłów i związków zawodowych. Staram się, by żaden problem i żadna sprawa zgłoszona mi przez wyborców nie pozostawała bez mojej reakcji na forum Sejmu, w komisjach sejmowych oraz w interpelacjach i wystąpieniach interwencyjnych podejmowanych wobec urzędów państwowych. Oprócz 850 interpelacji, 811 razy występowałem w trakcie obrad plenarnych Sejmu, wygłosiłem 100 oświadczeń, zgłosiłem 38 zapytań do Rządu w sprawach bieżących, podpisałem 89 projektów ustaw zgłaszanych przez Lewicę, uczestniczyłem w 99,71 % głosowań.
Jakie Pani/Pana zdaniem trzy najważniejsze ustawy przyjął Sejm IX kadencji? Prosimy o wymienienie i ewentualne uzasadnienie odpowiedzi.
Tzw”Polski Ład”, w tym realizacja programów PIS w sporcie i inwestycjach sportowych,
KPO i pozyskiwanie funduszy europejskich
Powołanie na prezesa NBP kogoś, kto kompromituje NBP, publicznie pokazuje swoją niekompetencję, nie potrafi obliczyć inflacji i któremu młodzi kredytobiorcy „zawdzięczają” skokowe podnoszenie rat kredytowych.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi.
Nie potrafię odpowiedzieć, które z ustaw narzuconych przez Prawicę w Sejmie są najważniejsze, bo każda z nich albo służyła załatwianiu jej partyjnych interesów, albo została spartolona (przepraszam za określenie) w czasie realizacji. Mogę zatem wskazać, że do najbardziej spartolonych ustaw i działań podjętych przez PiS i koalicjantów należą te ,które wynienilem
W obecnej kadencji Sejmu działa 246 zespołów parlamentarnych zrzeszających posłów i posłanki zainteresowanych daną sprawą. Prosimy o przypomnienie, do których zespołów parlamentarnych Pani/Pan należy.
Parlamentarny Zespół ds. Budowy Drogi S10 Parlamentarny Zespół ds. Nauczycieli, Nauczycielek i Osób Pracujących w Oświacie Parlamentarny Zespół ds. Odbudowy Ukrainy Parlamentarny Zespół ds. Organizacji Pozarządowych i Społeczeństwa Obywatelskiego Parlamentarny Zespół ds. Reformy Służb Specjalnych Parlamentarny Zespół ds. Samorządności Parlamentarny Zespół ds. Spółdzielczości Mieszkaniowej Parlamentarny Zespół ds. walki z pandemią COVID-19 i jej skutkami Parlamentarny Zespół Strażaków
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

KRÓTKA PIŁKA
Szczepienia (2022)

Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pan poglądom? Szczepienia przeciw Covid-19 powinny być:
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
  1. Obowiązkowe dla wszystkich dorosłych Polaków (dorośli – powyżej 18 r.ż., pod warunkiem, że nie mają ku temu przeciwwskazań medycznych stwierdzonych przez lekarza)
  2. Obowiązkowe dla wybranych grup zawodowych (pod warunkiem, że nie mają ku temu przeciwwskazań medycznych stwierdzonych przez lekarza)
  3. Dobrowolne – tylko dla osób, które chcą z nich skorzystać
  4. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Czy osobom, które otrzymały pełny cykl szczepień złożony z 2 dawek, powinny przysługiwać ułatwienia w dostępie do wybranych usług i/lub ulg?
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
  1. Tak
  2. Nie
  3. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Prosimy o wskazanie, ułatwienia w dostępie do jakich usług i/lub ulg powinny przysługiwać osobom zaszczepionym. Pytanie otwarte, obowiązkowe.
Wstęp do kina i placówek kultury
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

KRÓTKA PIŁKA
Zdrowie psychiczne w Polsce (2021)

Pandemia spowodowała kryzys w szeregu obszarów funkcjonowania państwa i gospodarki. Poniżej wymieniliśmy obszary szczególnie dotknięte przez skutki COVID-19.
Prosimy wybrać te, które według Pani/Pana wymagają strategicznych rozwiązań w Polsce: Prosimy wybrać maksymalnie trzy odpowiedzi
  1. przeciążenie sądownictwa
  2. ochrona zdrowia psychicznego
  3. powrót do szkół po okresie edukacji zdalnej
  4. branże gospodarki szczególnie dotknięte przez lockdown
  5. bezpieczeństwo na rynku pracy
  6. system ochrony zdrowia
  7. działanie instytucji kultury
  8. finanse samorządów
  9. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia (ok. 630 tys.) wymaga pomocy systemu lecznictwa psychologicznego i/lub psychiatrycznego (NIK, 2020 r.). Poniżej wymieniliśmy propozycje działań mogących poprawić stan ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Prosimy o wybranie propozycji, za których wprowadzeniem głosowałaby Pani/głosowałby Pan w pierwszej kolejności:
Prosimy wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi
  1. zatrudnienie psychologa w każdej szkole
  2. szkolenia dla nauczycieli z przeciwdziałania i wykrywania oznak przemocy i dyskryminacji oraz postępowania z osobami w kryzysie
  3. włączenie tematyki zdrowia psychicznego do programów nauczania
  4. zmiany w systemie kształcenia lekarzy pediatrów w kierunku wczesnego wykrywania nieprawidłowości w zachowaniu/rozwoju psychicznym dziecka
  5. szkolenia dla pracowników socjalnych ze wstępnej diagnozy kryzysów psychicznych
  6. szkolenia z wiedzy o zdrowiu psychicznym skierowane do rodziców
  7. zapewnienie finansowania ogólnopolskiego telefonu zaufania w trybie całodobowym
  8. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
W Polsce psychiatria dziecięca znajduje się na liście specjalizacji deficytowych. Zawód lekarza ze specjalizacją psychiatrii dzieci i młodzieży wykonuje 482 lekarzy (Naczelna Izba Lekarska, 2021 r.). Jakie działania należy według Pani/Pana podjąć, aby poprawić tę sytuację?
Prosimy wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi
  1. zwiększyć wynagrodzenie dla rezydentów na specjalizacji psychiatrii dzieci i młodzieży
  2. przygotować prognozę zapotrzebowania na lekarzy psychiatrów dzieci i młodzieży, która uwzględni rozwój demograficzny
  3. zadbać o równomierne rozmieszczenie specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży na terenie kraju
  4. zwiększyć liczbę pielęgniarek/pielęgniarzy psychiatrycznych oraz psychoterapeutów
  5. stworzyć zachęty do powrotu do kraju dla lekarzy-psychiatrów, którzy po studiach wyjechali do pracy w Unii Europejskiej
  6. zatrudnić lekarzy-psychiatrów z zagranicy (np. obywateli Białorusi, Rosji, Ukrainy)
  7. Zwiększenie liczby psychiatrów dziecięcych nie jest koniecznie.
  8. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Artykuły

Wyniki 1–1 z 1
pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie
Znalezione artykuły

4.07.2022, Trzy tygodnie debaty, trzy miesiące wątpliwości. O co w związku z budową muru na granicy polsko-białoruskiej pytali posłowie?

…odpowiedź Ministerstwo Klimatu i Środowiska Rafał Adamczyk, Maciej Kopiec, Paweł Krutul, Robert Obaz, Wiesław Szczepański, Jan Szopiński Interpelacja nr 27600, w sprawie zapory na polsko-białoruskiej granicy 25.10.2021 09.12.2021 Ministerstwo Obrony Narodowej 31.03.2021 Ministerstwo…

pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie