Ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Do 2018 r. radna w sejmiku województwa dolnośląskiego. W l. 2009-2016 jest prezesem zarządu SSEMP S.A. w Kamiennej Górze. Wcześniej, przez pięć lat, była dyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze.
Biografia
Filtruj wyniki
Przefiltrowane przez:
od 5.12.2018
Sejm RP VIII kadencji, Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska, członek
Sejm RP VIII kadencji, poseł (zajęła miejsce Stanisława Huskowskiego), Warszawa, Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP, Legnica, liczba głosów: 7954
kandydat na radnego do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska, liczba głosów: 23 144
Jakie Pani/Pana zdaniem cele powinna zrealizować Polska w perspektywie 30 lat? Prosimy o opisanie Pani/ Pana propozycji w maksymalnie 900 znakach.
Główny cel związany jest z wprowadzeniem paktu odnowy demokracji, przywrócenia trójpodziału władzy i praworządności w kraju. Ponadto aspekt bezpieczeństwa w zakresie: energetycznym, ekologicznym, zdrowotnym. Zapewnienie wszystkim Polakom równego dostępu do nowoczesnej edukacji oraz europejskiej ochrony zdrowia. Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia, edukację, kulturę oraz zapewnienie godnego życia seniorom.
Jakich Pani/Pana zdaniem reform potrzebuje Polska w nadchodzącej kadencji Sejmu? Prosimy wskazać trzy najważniejsze.
1
Reforma ochrony zdrowia, bo system w postaci sieci szpitali nie sprawdził się.
2
Reforma służb mundurowych.
3
Reforma sądownictwa.
Jakie główne cele zamierza Pani/Pan osiągnąć jako posłanka/poseł lub jako senator? Prosimy wskazać trzy najważniejsze.
1
Wsparcie dla przedsiębiorców, w tym wprowadzenie urlopu dla przedsiębiorców, tak aby składka ZUS za czas trwania urlopu była pokrywana z budżetu państwa.
2
Powrót do decentralizacji środków na budowę i modernizację bazy sportowej. Wspieranie inicjatywy organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich Karkonosze 2030.
3
Wprowadzenie bilansu zdrowotnego dla 20-, 30-, 40-, 50-, 60-, 70-, 80- latków, obowiązek szczepień, program in-vitro finansowany z budżetu państwa, dostęp do nowoczesnych terapii leczenia nowotworów dla wszystkich pacjentów.
Czego Pani/Pana zdaniem przede wszystkim powinna uczyć szkoła?
Prosimy wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi
Przygotowywać przyszłych absolwentów do funkcjonowania na rynku pracy.
Uczyć umiejętności zdobywania wiedzy i krytycznego myślenia.
Kształtować postawy i upowszechniać wspólne wartości.
Wyrównywać szanse życiowe uczniów.
Rozwijać umiejętności społeczne, np. komunikację i pracę w grupie.
Z jakimi umiejętnościami i wiedzą powinni wychodzić absolwenci szkół, by byli dobrze przygotowani do wejścia na rynek pracy?
Wiedza teoretyczna musi korespondować z umiejętnościami praktycznymi, a pozyskane w trakcie edukacji umiejętności społeczne wpływać powinny na właściwą komunikację i umiejętność pracy w grupie. Niezwykle istotną częścią procesu edukacyjnego są praktyki zawodowe, realizowane w rzeczywistych warunkach pracy.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
Istotną kwestią jest doradztwo zawodowe, które w sposób profesjonalny, ukierunkuje młodego człowieka do zdobywania zawodu, zgodnego z jego indywidualnymi umiejętnościami i zainteresowaniami.
Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Lepiej wykształcone społeczeństwo to gwarancja rozwoju państwa – należy dążyć do tego, by jak najwięcej osób uzyskiwało wykształcenie wyższe. B. Powszechność wyższego wykształcenia obniża jego jakość – należy rozwijać ofertę kształcenia zawodowego, a wykształcenie akademickie zapewniać wyłącznie uczniom o najlepszych predyspozycjach.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
Powszechność wykształcenia wyższego wcale nie musi obniżać jego jakości, a kształcenie zawodowe nie musi i nie powinno kończyć się wyłącznie na szkole branżowej pierwszego czy drugiego stopnia.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
Możliwość wykorzystania specjalistycznego sprzętu, jak również kadry w sposób komercyjny, może wpłynąć z jednej strony na przychód dla jednostki świadczącej usługi, a z drugiej strony na szybszy dostęp do konkretnych usług medycznych dla pacjentów.
Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Należy regulować rzeki, aby przynosiły wymierne korzyści gospodarcze – jako drogi wodne i źródło produkcji energii. B. Najcenniejsze są rzeki naturalne – zapewniają lepszy stan wody, nawodnienie terenów i ochronę przeciwpowodziową.
By zaspokajać potrzeby obywateli państwo realizuje szereg zadań. Ograniczony budżet powoduje, że konieczny jest wybór priorytetów. Rozwój których wymienionych usług publicznych powinien być Pani/Pana zdaniem priorytetem w najbliższych czterech latach?
Prosimy wybrać maksymalnie trzy najpilniejsze zadania
budowa żłobków w najmniejszych gminach
dostęp do specjalistycznych szpitali
przychodnie z podstawową opieką lekarską
transport publiczny między miejscowościami powiatowymi
Czy zgadza się Pani/Pan z poniższym stwierdzeniem?
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
Tak
Nie
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Aby zwiększyć budżet państwa i lepiej realizować poszczególne polityki (m.in. zdrowotną, społeczną, rozwoju) należy podnieść lub wprowadzić nowe podatki.
Coraz większą część społeczeństwa będą stanowić osoby starsze, które już nie pracują. Jaką politykę Pani/ Pana zdaniem powinno prowadzić państwo, aby utrzymać stabilny rozwój kraju i jednocześnie płacić emerytury?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
Należy zachęcać obywateli do posiadania większej liczby dzieci.
Polityka prorodzinna nie rozwiąże problemu zbyt małej liczby pracowników. Potrzebujemy pracowników z zagranicy.
Polacy za wcześnie przechodzą na emeryturę. Należy podnieść wiek emerytalny.
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Inne (jakie?): Zachęcić do aktywności zasodowej osoby, które osiągnęły wiek emerytalny- bony za aktywnośc zawodową.
Konstytucja RP gwarantuje szereg praw i wolności. Niektóre z nich wymieniliśmy poniżej. Z których wymienionych praw i wolności nie można obecnie Pani/Pana zdaniem w pełni korzystać w Polsce?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
godność osobista
równość obywateli
ochrona życia
nietykalność i wolność osobista
prawo do sprawiedliwego sądu
ochrona prywatności
prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami
wolność sumienia i religii
wolność słowa
ochrona zdrowia
bezpieczeństwo ekologiczne
wolna działalność gospodarcza
prawo do edukacji
Państwo zapewnia realizację wszystkich praw wymienionych w Konstytucji.
Jakie nowe zadania i kompetencje należy Pani/Pana zdaniem przekazać samorządom? Jakie powinny być ich źródła finansowania?
Zdecentralizować te kwestie, które przez ostatnie 4 lata zostały scentralizowane: NFOŚ i jego wojewódzkie oddziały, Wody Polskie, Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej. Koszty wszystkich przeprowadzanych reform, w tym np. reformy edukacji, powinny być ponoszone z budżetu państwa, a nie finansowane przez samorządy. Obniżanie podatków, które zasilają budżety gmin, powiatów czy województw, powinno być rekompensowane samorządom z budżetu państwa. Wystarczy obniżać obciążenia w podatku VAT, wówczas to budżet państwa, a nie samorząd poniesie koszty tych zmian. Ponadto kontrakty z NFZ-u muszą finansować nie tylko konkretne świadczenia, ale także utrzymanie placówek medycznych i niezbędne inwestycje.
Rozwój komunikacji w internecie pociąga za sobą wyzwania dotyczące m.in. mowy nienawiści czy innych form agresji stosowanych przez użytkowników. Czy zgadza się Pani/Pan z poniższymi stwierdzeniami na temat regulacji dotyczących korzystania z przestrzeni internetu?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
Tak
Nie
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Internet powinien być wolny od kontroli wypowiedzi. Internet daje możliwość dojścia do głosu grupom i obywatelom, którzy w tradycyjnej debacie publicznej nie mają możliwości wyrażania swoich poglądów.
Strony i portale internetowe powinny być objęte obowiązkiem zwalczania dezinformacji i mowy nienawiści na swoich platformach.
Polskie drogi są jednymi z najbardziej niebezpiecznych w Europie – co roku prawie 3 tys. osób ginie w wypadkach. Które z poniższych rozwiązań najskuteczniej ograniczy Pani/Pana zdaniem liczbę wypadków?
W ostatnich miesiącach doszło do zaostrzenia sporów handlowych między najważniejszymi globalnymi potęgami, w tym przede wszystkim USA, UE i Chinami. Ma to wpływ na polską gospodarkę, szczególnie pozycję firm-eksporterów. Jakie stanowisko powinien zajmować w tych sporach polski rząd?
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
Powinniśmy przede wszystkim wspierać pozycję Unii Europejskiej, bo Polska jest jej częścią i nasza gospodarka zależy najbardziej od UE.
Powinniśmy stanąć po stronie USA, bo to nasz najważniejszy partner w dziedzinie bezpieczeństwa i sojusz z Waszyngtonem ma dla Polski znaczenie pierwszoplanowe
Polska powinna dążyć do prowadzenia samodzielnej polityki handlowej, niezależnie od USA czy UE i postawić na dwustronne negocjacje z Chinami
Prosimy o wskazanie kiedy i w jakich okolicznościach przedstawiciele władz publicznych łamali Konstytucję RP. Czy Pani/Pana zdaniem te osoby powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności? Jeśli tak, prosimy o wskazanie w jakiej formie.
Niepublikowanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego, nieusuwalność sędziów, brak w KRS przedstawicieli sędziów, uznanie niekorzystnych orzeczeń TK za nieistniejące, ułaskawienie przez Prezydenta Mariusza Kamińskiego, choć wyrok w jego sprawie był nieprawomocny, głosowanie nad budżetem państwa w 2017 roku - bez wymaganej połowy posłów, po uniemożliwieniu dostępu do sali głosowań dla opozycji, pozyskiwanie i gromadzenie danych o aktywności w internecie i połączeniach telefonicznych bez wiedzy i zgody sądów.
Czy zgadza się Pani/Pan z poniższymi stwierdzeniami?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
Tak
Nie
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Możliwość działalności na polskim rynku zagranicznych wydawców mediów informacyjnych np. Axel Springer (wydawca Onet.pl, „Newsweeka", „Faktu" ) czy Discovery Channel (wydawca TVN24) powinna być ograniczona.
Należy wprowadzić większą kontrolę finansowania organizacji pozarządowych przez podmioty z zagranicy.
Kalendarze spotkań ministrów powinny być publicznie dostępne.
Kodeks karny chroni przed znieważeniem oraz naruszeniem nietykalności cielesnej ze względu na przynależność narodową, etniczną, rasową, wyznanie albo bezwyznaniowość. Czy Pani Pana zdaniem należy rozszerzyć grupę osób podlegających ochronie ze względu na jakieś cechy?
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
Rozdział kościoła i państwa wynika z zapisów Konkordatu, gdzie wprost wskazuje się na rozdział państwa od kościoła. Strony umowy zobowiązują się w nim do poszanowania niezależności we wzajemnych stosunkach. Konstytucja RP pomimo że nie wprowadza zasady "świeckości" państwa, jednak w art. 25 ust. 2 Knstytucji RP wyraźnie potwierdza jego bezstronność w sprawach światopoglądowych i religijnych.
Istnieje wiele mechanizmów i zasad, które pozwalają na zwiększenie udziału obywateli w procesie stanowienia prawa. Które z wymienionych mechanizmów należy Pani/ Pana zdaniem wprowadzić?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
Wprowadzenie obowiązku niezwłocznego (w ciągu najdalej 3 miesięcy) przeprowadzania referendum na wniosek co najmniej 500 tys. obywateli.
Częstsze stosowanie wysłuchania publicznego dla projektów ustaw.
Ułatwienie zainteresowanym osobom uczestnictwa w posiedzeniach komisji sejmowych (obecnie w posiedzeniu komisji obywatel może brać udział na zaproszenie przewodniczącego).
Ustalenie czasu, w jakim Sejm musi rozpatrzyć projekt obywatelski, by uniemożliwić kierowanie takich projektów do tzw. „zamrażarki”.
Projekty ustaw, zgłaszane przez posłów, powinny podlegać obowiązkowym konsultacjom publicznym (obecnie ten obowiązek dotyczy tylko projektów rządowych).
Obowiązkowym elementem procesu wyłaniania nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego powinno być wysłuchanie publiczne.
W czerwcu 2019 r. Skierniewice nie miały dostępu do bieżącej wody, a straty w rolnictwie wynikające z suszy w 2018 r. wyniosły 3,6 mld zł. Jakie działania należy Pani/Pana zdaniem podjąć w najbliższych czterech latach, by zapobiec kryzysowi wody w Polsce?
Prosimy wybrać trzy najważniejsze odpowiedzi
Przywracać naturalne obszary zalewowe rzek.
Zwiększać obszary i wiek lasów.
Budować tamy i sztuczne zbiorniki retencyjne.
Zwiększać wykorzystanie deszczówki m.in. poprzez budowanie zbiorników na terenie gospodarstw rolnych i w miastach.
Zwiększać tereny zielone w miastach.
Wprowadzać normy ograniczające zużycie wody w przemyśle i energetyce.
Podnieść opłaty za korzystanie z wody w gospodarstwach domowych.
Poniżej wymieniliśmy główne postulaty dotyczące zmian w oświacie, aktualnie obecne w debacie publicznej. Czy popiera Pani/Pan wprowadzenie wymienionych rozwiązań?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
Tak
Nie
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Należy wprowadzić obowiązek przedszkolny dla pięciolatków.
Należy wprowadzać rozwiązania korzystne dla tworzenia i utrzymywania małych szkół.
Jednym z głównych celów polityki edukacyjnej powinno być zmniejszanie liczby uczniów w klasie.
Program nauczania powinien być ustalany przez szkoły w ramach określonego centralnie minimum.
Samorządy powinny mieć większy niż obecnie wpływ na program nauczania na swoim terenie.
Należy wrócić do trzystopniowego systemu edukacji (powrót gimnazjów).
Rolą kuratora powinno być wspieranie szkoły w przeprowadzaniu wewnętrznej ewaluacji i poprawie jakości działań, a nie ścisła kontrola pracy szkoły.
Szkoły niepubliczne nie powinny otrzymywać dofinansowania ze środków publicznych.
Pracodawcy powinni w większym niż obecnie stopniu finansować szkolnictwo zawodowe.
Czy popiera Pani/Pan wprowadzenie wymienionych rozwiązań?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
Tak
Nie
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Należy zwiększyć tzw. pensum, czyli liczbę godzin, które nauczyciel ma przepracować w bezpośrednim kontakcie z uczniami (dziś to 18 godzin tygodniowo dla większości nauczycieli).
Wysokość wynagrodzenia nauczyciela powinna być uzależniona od nauczanego przedmiotu.
Dyrektor szkoły powinien mieć prawo zatrudniania i zwalniania nauczyciela na podstawie Kodeksu pracy.
Należy powołać Izbę Nauczycielską – samorząd zawodowy dla wszystkich nauczycieli.
Jakie zmiany należy Pani/Pana zdaniem wprowadzić w procesie kształcenia, awansu zawodowego, rekrutacji i wynagradzania nauczycieli, by w szkołach pracowali najlepsi fachowcy w swoich dziedzinach?
W procesie kształcenia należy zwiększyć ilość rzeczywistych praktyk zawodowych. Awans zawodowy na każdym etapie powinien zawierać realizację przez nauczyciela innowacyjnych projektów, angażujących nie tylko uczniów, ale ich rodziców. Nauczyciel musi mieć obligatoryjnie możliwość pokrywania kosztów swojego dokształcania, podnoszenia swoich kwalifikacji z budżetu na doskonalenie nauczycieli, a jego warsztat pracy, w tym pomoce dydaktyczne, powinny odpowiadać jego zapotrzebowaniom.
Średnia pensja podstawowa nauczyciela z 5-letnim stażem pracy to, zgodnie z Kartą nauczyciela, ok. 3380 zł brutto (pensja nauczyciela kontraktowego z tytułem magistra). Ile Pani/Pana zdaniem powinien zarabiać nauczyciel z pięcioletnim stażem?
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
Ok. 3 380 zł brutto, jak przewiduje Karta nauczyciela.
Gdyby mogła Pani/mógł Pan zaproponować jedną lekturę obowiązkową, która trafiłaby do kanonu lektur, co to by było? Prosimy o podanie tytułu i autora utworu.
Czy zgadza się Pani/Pan z poniższymi stwierdzeniami?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
Tak
Nie
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Należy rozwijać sprzedaż żywności w oparciu o sieci łączące bezpośrednio rolników i konsumentów.
Należy zachęcać rolników do tworzenia gospodarstw wielkoobszarowych.
Należy uprościć system dostępu do środków finansowych na rozwój rolnictwa.
Produkty rolne z Polski powinny obowiązkowo stanowić większość oferty spożywczej hipermarketów.
Należy zaangażować gospodarstwa rolne w politykę klimatyczną poprzez wspieranie produkcji energii z OZE (np. tworzenie biogazowni zagospodarowujących odpady produkcji rolnej).
Minimalne ceny produktów rolniczych powinny być regulowane przez rząd.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
Należy zwiększyć zasięg terytorialny dla ubojni mobilnych, aby mogły dostosować swoje prace do zapotrzebowani oraz obsłużyć zainteresowanych ubojem rolników.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
Najistotniejszą kwestią w celu skutecznej walki z rozprzestrzenianiem się ASF jest wprowadzanie i stosowanie 10 podstawowych zasad bioasekuracji w każdym gospodarstwie hodowlanym.
Czy zgadza się Pani/Pan z poniższymi stwierdzeniami?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
Należy nałożyć na deweloperów i samorządy obowiązek zapewnienia dostępu do podstawowych usług publicznych (transportu, przedszkoli, szkół, placówek zdrowotnych) dla osiedli tworzonych na nowych obszarach.
Państwo powinno remontować i przeznaczać na cele mieszkaniowe pustostany należące do Skarbu Państwa, spółek Skarbu Państwa i samorządów.
Możliwość umieszczania reklamy zewnętrznej na prywatnych posesjach powinna być ściśle uregulowana przepisami.
Umieszczanie w przestrzeni publicznej drastycznych lub gorszących zdjęć i obrazów powinno być zabronione.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
Uregulowanie kwestii pustostanów Skarbu Państwa, będących w zarządzie samorządów powinno być ustawowe. Przekazanie na własność tego mienia gminom, spowodowałoby szybsze i lepsze zagospodarowanie, pod kątem zabezpieczenia potrzeb mieszkańców oraz uniemożliwiłoby dalszą degradację tych obiektów.
Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej do 2025 r. wydatki na ochronę zdrowia muszą wzrosnąć do 6 proc. PKB. Na jakie cele w ochronie zdrowia należy najpilniej zwiększyć nakłady?
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
Rozwój sieci gabinetów lekarzy rodzinnych (POZ)
Rozwój sieci przychodni ze specjalistyczną opieką zdrowotną
Rozwój szpitali ze specjalistyczną opieką zdrowotną
Polacy mają utrudniony dostęp do specjalistów i specjalistycznych świadczeń zdrowotnych. Które z następujących rozwiązań należy Pani/Pana zdaniem wprowadzić, żeby zmniejszyć czas oczekiwania na wizytę?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
To, ile szpital lub przychodnia mogą wykonać badań lub zabiegów, powinno zależeć wyłącznie od możliwości placówki – liczby zatrudnionych lekarzy i dostępności sprzętu – a nie od kontraktu przyznanego przez NFZ.
Każdy pacjent powinien opłacać niewielką część kosztu wizyty u specjalisty (np. 20 zł).
Pacjenci powinni sami opłacać leczenie na zasadzie opłaty za usługę.
Pacjent powinien mieć możliwość dopłacenia do wyższego standardu świadczeń medycznych – np. protezy z lepszego materiału lub operacji w nowocześniejszej technologii.
Samorządy powinny przejąć część środków NFZ i same zarządzać organizacją opieki zdrowotnej na swoim terenie.
Całość świadczeń powinna być finansowana z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych.
Należy ograniczyć liczbę medycznych świadczeń gwarantowanych.
Jedną z przyczyn kolejek do specjalistów w publicznych zakładach zdrowia jest zbyt mała liczba lekarzy. Jak Pani/Pana zdaniem można zwiększyć liczbę lekarzy specjalistów w Polsce w perspektywie kolejnych 15 lat?
Prosimy wybrać dwie odpowiedzi, które najbardziej pasują
Należy zwiększyć środki w budżecie państwa przeznaczone na ochronę zdrowia
Należy zwiększyć liczbę studentów i co roku wykształcać większą liczbę lekarzy
Należy poprawić warunki pracy w szpitalach i przychodniach
Należy stworzyć zachęty dla lekarzy, którzy po studiach wyjechali do pracy w Unii Europejskiej, do tego, by wracali do kraju
Należy zatrudnić lekarzy z zagranicy (np. obywateli Białorusi, Rosji, Ukrainy)
Należy zwiększyć personel administracyjny, żeby odciążyć personel medyczny
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi na pytanie.
Każdy lekarz,zatrudniony na umowę o pracę w przychodni powinien,poprzez system motywacyjny, zostać zachęcony do wzięcia jednego, bądź kilku dyżurów w najbliższym szpitalu. Mogłoby to w dużym stopniu wpłynąć na zabezpieczenie kadrowe placówek szpitalnych.
KRÓTKA PIŁKA Posłowie-nauczyciele o strajku
(2019)
Z danych MamPrawoWiedziec.pl wynika, że w przeszłości wykonywał/a Pan/Pani zawód nauczyciela. Czy kiedykolwiek, jako nauczyciel/ka brał/a Pan/Pani udział w proteście?
Tak
W jakiej sprawie Pani/ Pan protestował? W jakiej formie?
Trudno dzisiaj przypomnieć mi sobie szczegóły. To było w pierwszej dekadzie mojej pracy na stanowisku nauczyciela. Akcja była prowadzona przez ZNP i chyba dotyczyła planowanych zmian w karcie nauczyciela.
Czy jako nauczyciel/ka należał/a Pan/i do związku zawodowego?
Tak
Do jakiego związku zawodowego Pan/Pani należał/a? W jakim okresie? Jakie funkcje Pan/Pani w nim pełnił/a?
ZNP od około 1990 roku do przerwania pracy w szkole, tj. 2009 r.
Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych Solidarność-Oświata przygotowują się do ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Czy Pani/ Pana zdaniem nauczyciele mają powody do strajku?
Tak
Miejsce na ewentualne skomentowanie odpowiedzi.
Wynagrodzenie jest nieadekwatne do wykonywanej pracy i odpowiedzialności.
Średnia pensja nauczyciela z 5-letnim stażem pracy to, zgodnie z Kartą nauczyciela, ok. 3380 zł brutto (pensja nauczyciela kontraktowego z tytułem magistra). Samorządy finansują pensje nauczycieli z subwencji, którą dostają z budżetu państwa. Mogą też opłacić dodatkowe podwyżki dla nauczycieli. Ile Pana/Pani zdaniem powinien zarabiać nauczyciel z pięcioletnim stażem?
Ok. 3 380 zł brutto, jak przewiduje Karta Nauczyciela.
Ok. 4 000 zł brutto.
Ok. 5 000 zł brutto.
Ok. 6 000 zł brutto lub więcej.
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Jakie kluczowe zmiany w systemie oświaty należy Pani/ Pana zdaniem wprowadzić w nadchodzących pięciu latach? Prosimy wymienić maksymalnie pięć najważniejszych zmian.
Podnieść wynagrodzenia.
Skrócić czas na uzyskiwania poszczególnych stopni awansu.
Zadbać o prestiż tego zawodu poprzez wprowadzenie np. egzaminu państwowego na Nauczyciela, co zapewni pozyskiwanie najlepszych kandydatów do pracy w zawodzie.
Zapewnić wysoką jakość kształcenia nauczycieli z dużym pakietem zajęć praktycznych.
Ustalić liczebność klas na poziomie max 20 w celu uzyskania pożądanych efektów kształcenia przy zastosowaniu indywidualizacji w prowadzeniu zajęć.
Poniżej wymieniliśmy główne postulaty dotyczące zmian w oświacie, aktualnie obecne w debacie publicznej. Czy popiera Pan/Pani wprowadzenie wymienionych rozwiązań?
Tak
Nie
Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
likwidacja Karty nauczyciela
zwiększenie nauczycielskiego pensum (dziś to 18 godzin tygodniowo)
uzależnienie wysokości pensji od nauczanego przedmiotu
zminiejszenie podstaw programowych
skrócenie ścieżki awansu zawodowego (dziś potrzeba ok. 15 lat, aby uzyskać najwyższy stopień awansu)
likwidacja godzin statutowych, w czasie których dyrektor może przydzielić nauczycielom realizację różnych zadań, np. prowadzenie zajęć dodatkowych
wprowadzenie nowego systemu oceny pracy nauczyciela, który powiąże ocenę z wysokością dodatku motywacyjnego
zmiany w sposobie sprawozdawania pracy nauczycieli
powrót do trzystopniowego systemu edukacji (powrót gimnazjów)