Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Wybrany na posła do PE Komitet wyborczy: Trzecia Droga Okręg: 4, Warszawa Partia: Polska 2050 Szymona Hołowni Zawód: dziennikarz

Informacje ogólne

Poseł do Parlamentu Europejskiego

Data i miejsce urodzenia: 1968-04-15, Warszawa
Zawód: dziennikarz
Wykształcenie: wyższe
Absolwent studiów licencjackich z zarządzania i przywództwa na Uniwersytecie SWPS. W l. 90. dziennikarz ekonomiczny w „Gazecie Wyborczej”, następnie zastępca redaktora naczelnego dziennika „Puls Biznesu” oraz szef portalu pulsbiznesu.pl. Pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Forbes...” (2005-2006), „Newsweek Polska” (2006-2009), „Dziennika Gazety Prawnej” (2009-2010), tygodnika „Wprost” (2012-2013). W 2013 r. zakończył karierę w branży mediów tradycyjnych. W l. 2013-2016 kierował polskim oddziałem Project Syndicate, a w l. 2013-2017 był dyrektorem zarządzającym Prime Speakers. W l. 2013-2019 szef biura waszyngtońskiego think tanku Atlantic Council. Współtworzył i prowadził programy radiowe (RMF FM) i telewizyjne (Polsat News, Wirtualna Polska). Juror konkursów dziennikarskich m.in. Grand Press od 2002 r. Członek Zarządu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości (l. 2012-2020) i prezes Fundacji Polska od Nowa (l. 2019-2021). W 2020 r. pełnomocnik wyborczy Komitetu Wyborczego kandydata na prezydenta RP Szymona Hołowni, współtwórca ruchu społeczno-politycznego Polska 2050, od 2022 r. I wiceprzewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni. Od 2023 r. poseł na Sejm X kadencji. Objął funkcję przewodniczącego Komisji ds. Unii Europejskiej oraz członka Komisji Spraw Zagranicznych. Objął też funkcję przewodniczącego delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE. W 2024 r. został przewodniczącym stowarzyszenia New Europeans.
Czytaj więcej
Zwiń

Kwestionariusze

KWESTIONARIUSZ
Wybory do Parlamentu Europejskiego (2024)

Około 30 proc. budżetu Unii Europejskiej przeznaczane jest na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Wszystkie polityki unijne powinny odpowiadać na zmiany klimatyczne, dlatego dopłaty dla rolników powinny być uzależnione od tego, czy dbają oni o przyrodę i klimat.
B. Produkcja żywności wewnątrz Unii jest kluczowa dla bezpieczeństwa żywieniowego krajów członkowskich. Dopłaty dla rolników nie powinny być uzależnione od przestrzegania przez nich zasad ochrony środowiska i klimatu.
 1. Zdecydowanie A
 2. Raczej A
 3. Raczej B
 4. Zdecydowanie B
 5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Czy zgadza się Pani/Pan z poniższymi stwierdzeniami?
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Unia Europejska powinna przyjąć cel redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r. (względem 1990 r.).
Unia Europejska powinna odroczyć zakaz rejestracji nowych aut spalinowych, który ma obowiązywać od 2035 r.
W Unii Europejskiej atom stanowi alternatywę dla produkcji energii z paliw kopalnych. Mimo to, w przeciwieństwie do odnawialnych źródeł energii, UE nie finansuje inwestycji w energię jądrową. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Atom jest niezbędny do przeprowadzenia transformacji przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego. Unia Europejska powinna finansować inwestycje w energię jądrową, bo jest to stabilne źródło niskoemisyjne.
B. Inwestycje w atom nie powinny być finansowane przez Unię Europejską. Dalszy rozwój elektrowni jądrowych powinien być co najwyżej samodzielnie finansowany przez państwa członkowskie.
 1. Zdecydowanie A
 2. Raczej A
 3. Raczej B
 4. Zdecydowanie B
 5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi.
Państwa członkowskie powinny ponosić gro kosztów związanych z inwestycjami w energetykę nuklearną, ale UE powinna wspierać takie inwestycje.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KWESTIONARIUSZ
Wybory parlamentarne (2023)

Kwestionariusz po wyborach

Dotychczasowa kariera zawodowa, działalność polityczna i aktywność społeczna.
Prawie 25 lat pracy w branży medialnej. Dziennikarz ekonomiczny, Redaktor Naczelny m.in. Forbes, Newsweek Polska, WPROST, Dziennik Gazeta Prawna. W latach 2013-19 dyrektor biura w waszyngtońskim think-tanku Atlantic Council. Od 2019 roku zaangażowany w kampanię prezydencką Szymona Hołowni, a potem w tworzenie ruchu społecznego i partii politycznej Polska 2050. Dziś I Wiceprzewodniczący Polski 2050 Szymona Hołowni.
Poniżej wymieniliśmy wybieralne funkcje publiczne.
Obecnie pełnię tę funkcję Pełniłam/pełniłem tę funkcję w przeszłości Nie dotyczy
Wójt/burmistrz/prezydent miasta
Radny/radna gminy
Radny/radna powiatu
Radny/radna sejmiku wojewódzkiego
Poseł na Sejm RP
Senator RP
Poseł do Parlamentu Europejskiego
W pracy parlamentarzystki/parlamentarzysty przydatna jest umiejętność komunikowania się w języku obcym. W jakim języku obcym swobodnie się Pani/Pan porozumiewa?
 1. Język angielski
 2. Język francuski
 3. Język niemiecki
 4. Język ukraiński
 5. Język rosyjski
 6. Nie porozumiewam się swobodnie w żadnym języku obcym.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Artykuły

Wyniki 1–3 z 4
pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2
Znalezione artykuły

26.06.2024, Zmiana po pierwszej kwarcie

…Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W latach 2008–2011 pełnił funkcję prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Michała Kobosko zastąpi  Bożenna Hołownia , z wykształcenia hydrolożka, obecnie emerytka i działaczka Polski 2050, niezwiązana jednak rodzinnie z…

11.06.2024, Kto będzie reprezentował Polskę w Brukseli? Podsumowanie wyborów do Parlamentu Europejskiego

…Walczak Mirosława Nykiel Jacek Protas Bartłomiej Sienkiewicz Michał Szczerba Michał Wawrykiewicz Marta Wcisło Bogdan Zdrojewski Prawo i Sprawiedliwość: Adam Bielan Tobiasz Bocheński Joachim Brudziński  Waldemar Buda Michał Dworczyk Małgorzata Gosiewska Patryk Jaki Mariusz Kamiński…

22.05.2024, „Będzie Pan zadowolony…”, czyli po jaką Europę idą „specjaliści”?

…o inicjatywę, w ramach której część potencjału nuklearnego USA jest przechowywana na terytorium innego kraju NATO. Michał Kobosko (Polska 2050-TD)  uważa, że bezpieczeństwo Polski powinno opierać się głównie na armii narodowej . „W sytuacji…

pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2