Informacje ogólne

Poseł do Parlamentu Europejskiego

Klub/koło: Grupa Renew Europe
Data i miejsce urodzenia: 1968-04-15, Warszawa
Zawód: dziennikarz
Wykształcenie: wyższe
Absolwent studiów licencjackich z zarządzania i przywództwa na Uniwersytecie SWPS. W l. 90. dziennikarz ekonomiczny w „Gazecie Wyborczej”, następnie zastępca redaktora naczelnego dziennika „Puls Biznesu” oraz szef portalu pulsbiznesu.pl. Pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Forbes...” (2005-2006), „Newsweek Polska” (2006-2009), „Dziennika Gazety Prawnej” (2009-2010), tygodnika „Wprost” (2012-2013). W 2013 r. zakończył karierę w branży mediów tradycyjnych. W l. 2013-2016 kierował polskim oddziałem Project Syndicate, a w l. 2013-2017 był dyrektorem zarządzającym Prime Speakers. W l. 2013-2019 szef biura waszyngtońskiego think tanku Atlantic Council. Współtworzył i prowadził programy radiowe (RMF FM) i telewizyjne (Polsat News, Wirtualna Polska). Juror konkursów dziennikarskich m.in. Grand Press od 2002 r. Członek Zarządu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości (l. 2012-2020) i prezes Fundacji Polska od Nowa (l. 2019-2021). W 2020 r. pełnomocnik wyborczy Komitetu Wyborczego kandydata na prezydenta RP Szymona Hołowni, współtwórca ruchu społeczno-politycznego Polska 2050, od 2022 r. I wiceprzewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni. Od 2023 r. poseł na Sejm X kadencji. Objął funkcję przewodniczącego Komisji ds. Unii Europejskiej oraz członka Komisji Spraw Zagranicznych. Objął też funkcję przewodniczącego delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE. W 2024 r. został przewodniczącym stowarzyszenia New Europeans.
Czytaj więcej
Zwiń

Kwestionariusze

KWESTIONARIUSZ
Wybory do Parlamentu Europejskiego (2024)

Około 30 proc. budżetu Unii Europejskiej przeznaczane jest na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Wszystkie polityki unijne powinny odpowiadać na zmiany klimatyczne, dlatego dopłaty dla rolników powinny być uzależnione od tego, czy dbają oni o przyrodę i klimat.
B. Produkcja żywności wewnątrz Unii jest kluczowa dla bezpieczeństwa żywieniowego krajów członkowskich. Dopłaty dla rolników nie powinny być uzależnione od przestrzegania przez nich zasad ochrony środowiska i klimatu.
  1. Zdecydowanie A
  2. Raczej A
  3. Raczej B
  4. Zdecydowanie B
  5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Czy zgadza się Pani/Pan z poniższymi stwierdzeniami?
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Unia Europejska powinna przyjąć cel redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r. (względem 1990 r.).
Unia Europejska powinna odroczyć zakaz rejestracji nowych aut spalinowych, który ma obowiązywać od 2035 r.
W Unii Europejskiej atom stanowi alternatywę dla produkcji energii z paliw kopalnych. Mimo to, w przeciwieństwie do odnawialnych źródeł energii, UE nie finansuje inwestycji w energię jądrową. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Atom jest niezbędny do przeprowadzenia transformacji przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego. Unia Europejska powinna finansować inwestycje w energię jądrową, bo jest to stabilne źródło niskoemisyjne.
B. Inwestycje w atom nie powinny być finansowane przez Unię Europejską. Dalszy rozwój elektrowni jądrowych powinien być co najwyżej samodzielnie finansowany przez państwa członkowskie.
  1. Zdecydowanie A
  2. Raczej A
  3. Raczej B
  4. Zdecydowanie B
  5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi.
Państwa członkowskie powinny ponosić gro kosztów związanych z inwestycjami w energetykę nuklearną, ale UE powinna wspierać takie inwestycje.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KWESTIONARIUSZ
Wybory parlamentarne (2023)

Kwestionariusz po wyborach

Dotychczasowa kariera zawodowa, działalność polityczna i aktywność społeczna.
Prawie 25 lat pracy w branży medialnej. Dziennikarz ekonomiczny, Redaktor Naczelny m.in. Forbes, Newsweek Polska, WPROST, Dziennik Gazeta Prawna. W latach 2013-19 dyrektor biura w waszyngtońskim think-tanku Atlantic Council. Od 2019 roku zaangażowany w kampanię prezydencką Szymona Hołowni, a potem w tworzenie ruchu społecznego i partii politycznej Polska 2050. Dziś I Wiceprzewodniczący Polski 2050 Szymona Hołowni.
Poniżej wymieniliśmy wybieralne funkcje publiczne.
Obecnie pełnię tę funkcję Pełniłam/pełniłem tę funkcję w przeszłości Nie dotyczy
Wójt/burmistrz/prezydent miasta
Radny/radna gminy
Radny/radna powiatu
Radny/radna sejmiku wojewódzkiego
Poseł na Sejm RP
Senator RP
Poseł do Parlamentu Europejskiego
W pracy parlamentarzystki/parlamentarzysty przydatna jest umiejętność komunikowania się w języku obcym. W jakim języku obcym swobodnie się Pani/Pan porozumiewa?
  1. Język angielski
  2. Język francuski
  3. Język niemiecki
  4. Język ukraiński
  5. Język rosyjski
  6. Nie porozumiewam się swobodnie w żadnym języku obcym.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Artykuły

Wyniki 1–3 z 7
pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3
Znalezione artykuły

24.09.2024, Czy Polacy współrządzą w Parlamencie Europejskim? O dynamice w grupach politycznych

…europosłów Nowej Nadziei, bez których ESN miałby problem z zebraniem 23 członków, wymaganych do założenia grupy. Michał Kobosko (Polska 2050), jedyny polski europoseł w Renew, jest jednocześnie członkiem biura frakcji. W związku z małą liczebnością…

6.08.2024, Podsumowanie kwestionariusza wyborczego dla europosłów i europosłanek

…i  Bogdan Zdrojewski z Platformy Obywatelskiej,  Michał Wawrykiewicz (formalnie bezpartyjny, wybrany z list Koalicji Obywatelskiej),  Adam Jarubas z Polskiego Stronnictwa Ludowego,  Michał Kobosko z Polski 2050,  Robert Biedroń ,  Joanna…

28.07.2024, ITRE, PETI I SANTE, czyli w których komisjach będą pracować europosłowie z Polski

…zasiada w niej 6 polskich eurodeputowanych: Mirosława Nykiel (KO, EPL),  Adam Jarubas (PSL, EPL),  Michał Kobosko (Polska 2050, Odnowić Europę),  Daniel Obajtek (PiS, EKR),  Beata Szydło (PiS, EKR) i  Marcin…

pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3