Informacje ogólne

Prezydent miasta Warszawa

Data i miejsce urodzenia: 1972-01-17, Warszawa
Zawód: politolog, nauczyciel akademicki
Wykształcenie: wyższe
Wygrana w wyborach: wybory na prezydentów miast 2024
Komitet wyborczy: Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska
Okręg: Warszawa
Liczba głosów: 444 006 (57,41%)
Absolwent międzynarodowych stosunków gospodarczych i politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako tłumacz symultaniczny i nauczyciel języka angielskiego. Wykładowca akademicki, m.in. w Collegium Civitas w Warszawie i Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Był analitykiem w Centrum... Europejskim Natolin. W l. 2000-2001 doradca sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej w gabinecie szefa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. W l. 2004-2009 doradca przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych PE Jacka Saryusz-Wolskiego oraz delegacji PO w PE. Członek, a obecnie wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. W l. 2009-2013 europoseł. W l. 2013-2014 minister administracji i cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska. W l. 2014-2015 sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz. Poseł w l. 2015-2018. W wyborach 2018 r. kandydował na prezydenta Warszawy; wygrał w pierwszej turze (56,67 proc. głosów). W 2020 r. startował w wyborach prezydenckich – przegrał w drugiej turze z Andrzejem Dudą. W wyborach samorządowych startuje z ramienia Koalicyjnego Komitetu Wyborzczego Koalicja Obywatelska.
Czytaj więcej
Zwiń

Kwestionariusze

KWESTIONARIUSZ
Wybory na prezydentów miast (2024)

Prosimy podać pełną nazwa komitetu, z którego kandyduje Pan/Pani w wyborach.
KKW KO
Prosimy wybrać miasto, w którym kandyduje Pan/Pani w wyborach na prezydenta.
 1. Warszawa
W celu zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa władze miasta współpracują z policją i strażą pożarną, instalują systemy monitoringu i powołują straże miejskie. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pana/Pani poglądom?
A. W naszym mieście jest bezpiecznie. Dodatkowe zmiany i inwestycje w poprawę bezpieczeństwa byłyby niepotrzebnym obciążeniem budżetu miasta.
B. W naszym mieście nie jest wystarczająco bezpiecznie. Należy przeznaczyć dodatkowe środki z budżetu miasta na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.
 1. Zdecydowanie A
 2. Raczej A
 3. Raczej B
 4. Zdecydowanie B
 5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KRÓTKA PIŁKA
Prezydenci miast o zmianach w edukacji (2019)

Prosimy o wymienienie trzech najważniejszych Pani/ Pana zdaniem celów strategicznych miasta w dziedzinie edukacji.
1
Cel strategiczny: Podniesienie jakości i konkurencyjności kapitału ludzkiego i społecznego Warszawy jako czynnika decydującego o rozwoju
2
Cele główne: Zapewnienie wysokiej jakości kształcenia i wychowania
3
Przygotowanie młodzieży do funkcjonowania we współczesnym świecie
Gdyby dysponował Pan/ dysponowała Pani dodatkowymi środkami na zadania związane z oświatą, na co w pierwszej kolejności należałoby je przeznaczyć?
 1. wyższe wynagrodzenia dla nauczycieli
 2. wyposażenie szkół w nowoczesne technologie
 3. zajęcia ponadprogramowe
 4. zatrudnienie nauczycieli wspierających
 5. inwestycje w infrastrukturę np. remonty budynków, dodatkowe boiska i place zabaw
Program nauczania w szkołach jest przygotowywany przez władze centralne, samorząd może jednak realizować własną strategię edukacyjną między innymi poprzez finansowanie zajęć dodatkowych. Jakie zajęcia dodatkowe Pani/Pana zdaniem są najbardziej potrzebne w mieście?
Prosimy wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi
 1. Dodatkowe godziny z przedmiotów szkolnych, by lepiej przygotować uczniów do egzaminów końcowych i zapewnić im lepszy start na kolejnych etapach edukacji.
 2. Dodatkowe zajęcia z tzw. „kompetencji miękkich”: komunikacji, pracy w zespole.
 3. Dodatkowe zajęcia, które zwiększą szanse uczniów na rynku pracy np. zajęcia językowe, programowanie.
 4. Dodatkowe zajęcia wychowawcze np. rozwijające tolerancję, patriotyzm, bezpieczeństwo czy aktywność obywatelską.
 5. Nie należy wprowadzać dodatkowych zajęć w szkołach w mieście.
 6. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KWESTIONARIUSZ
Wybory samorządowe — kandydaci na prezydentów miast (2018)

Co Pani/ Pana zdaniem powinno być strategicznym celem rozwojowym miasta w ciągu najbliższych 15 lat?
Poprawa jakości życia mieszkańców: zagwarantowanie, że w każdej dzielnicy Warszawy mieszkańcy mają zapewniony ten sam standard usług publicznych i miejskiej infrastruktury. Stworzenie najlepszego systemu transportu publicznego w tej części Europy, zbudowanie pozycji Warszawy jako regionalnego lidera w obszarze edukacji i ochrony zdrowia. Poprawa dostępu do służby zdrowia, likwidacja zagrożenia smogiem i stworzenie wizerunku najbardziej zielonej stolicy w Europie.
Jakie najważniejsze działania podejmie Pani/ Pan na rzecz mieszkańców naszego miasta? Prosimy o sformułowanie maksymalnie pięciu deklaracji, które składa Pani/ Pan wyborcom w swojej kampanii.
Rozbuduję sieć metra i linii tramwajowych, doprowadzę do powstania skrzyżowań bezkolizyjnych na głównych trasach i budowy nowych parkingów P+R oraz parkingów podziemnych w centrum.
Poprawię dostęp do służby zdrowia: wprowadzę dodatkowe, finansowane przez miasto dyżury specjalistów, weekendowe i świąteczne dyżury w przychodniach i nowe programy szczepień dla dzieci, kobiet w ciąży i seniorów.
Warszawa zwiększy pomoc dla seniorów i ich opiekunów: wprowadzę „urlopy wytchnieniowe”, będę budował windy w starych budynkach, rozwinę teleopiekę dla osób starszych, mieszkających samotnie, zapewnię seniorom potrzebne usługi na koszt miasta („złota rączka”, dedykowany transport).
Zainwestuję w warszawską opiekę nad dziećmi i edukację: zbuduję nowe żłobki, przedszkola i szkoły, podwyższę pensje nauczycielom, wydłużę pracę świetlic, miasto zapłaci za atrakcyjne zajęcia pozalekcyjne dla wszystkich uczniów.
Koniec ze smogiem w Warszawie: doprowadzimy do wymiany starych pieców, podłączymy tysiące mieszkań do miejskiej sieci ciepłowniczej, stworzymy sto nowych skwerów i miejsc zielonych w całej Warszawie.
Z poniższej listy prosimy wybrać 3 obszary polityk miejskich, które Pani/ Pana zdaniem wymagają szczególnego dofinansowania w nadchodzącej kadencji.
Prosimy wybrać maksymalnie trzy odpowiedzi
 1. Bezpieczeństwo i porządek publiczny
 2. Drogi
 3. Komunikacja miejska
 4. Edukacja
 5. Gospodarka komunalna (wodociągi, kanalizacja, ogrzewanie, śmieci)
 6. Ochrona środowiska
 7. Polityka mieszkaniowa
 8. Kultura
 9. Ochrona zdrowia
 10. Polityka społeczna
 11. Przestrzeń publiczna (parki, zieleń)
 12. Sport i turystyka
 13. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Artykuły

Wyniki 1–3 z 15
pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3 4 5
Znalezione artykuły

3.04.2024, Partyjni kandydaci i postulaty ruchów miejskich. Jaka polityka czeka Warszawę?

…najlepiej reprezentuje twoje poglądy.    W Warszawie o reelekcję ubiega się wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej,  Rafał Trzaskowski (KO), który już raz prawie zostawił stolicę w trakcie kadencji (w 2020 r. Trzaskowski kandydował na prezydenta…

20.03.2024, Kandydaci w liczbach, wyborcza demografia

…wystartuje zaś w Katowicach. Doświadczenie poselskie ma dwoje obecnych prezydentów: mandat poselski pełniła Hanna Zdanowska oraz Rafał Trzaskowski (oboje są członkami PO), który był także posłem do Parlamentu Europejskiego. Polityczne poparcie W porównaniu do…

10.10.2023, Głosuj w wyborach, nie w referendum! Deklaracja organizacji pozarządowych!

…klipie PiS przedstawił je wicepremier Jarosław Kaczyński, przywołując także wyrwane z kontekstu wypowiedzi Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego oraz dodając, że „Niemcy chcą osadzić Tuska w Polsce, aby wyprzedawać wspólny majątek” . Samo sformułowanie pytania także…

pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3 4 5

Biografia

Filtruj wyniki

Rodzaj

Filtruj
Wyczyść filtry
Przefiltrowane przez:
od 22.11.2018
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, prezydent miasta, Warszawa, Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska, liczba głosów: 505 187
źródło
Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej wybory2018.pkw.gov.pl
,
źródło
Serwis warszawa.wyborcza.pl warszawa.wyborcza.pl
2018 – 21.10.2018
kandydat na prezydenta m. st. Warszawy (wybrany), Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska, Warszawa, liczba głosów: 505 187
źródło
Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej wybory2018.pkw.gov.pl
od 26.02.2016
Platforma Obywatelska, członek Zarządu Krajowego
źródło
Oficjalna strona partii Platforma Obywatelska www.platforma.org
Pokaż więcej

Obietnice

Trybunał Konstytucyjny

(...) i ja zrobię absolutnie wszystko, żeby sądy w Polsce były niezależne. I na pewno powstrzymam rządzących przed kolejnymi inicjatywami, które będą próbowały upolityczniać sądy. Zrobimy wszystko również, żeby ten sparaliżowany Trybunał Konstytucyjny, który niestety stracił cały swój autorytet przez to jak PiS się z nim obchodził (...) i ja będę robił wszystko, żeby Sąd Najwyższy był niezależny, żeby przywrócić równowagę w Trybunale Konstytucyjnym i powagę w TK, ale ja nie zamierzam używać instrumentów PiS, tylko powoli będę odbudowywał powagę tych instytucji. (...) Ze specjalistami, którzy znają się na tym jeszcze lepiej niż ja, opracujemy dokładny program dochodzenia do pełnej praworządności w Polsce.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 6.07.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Walka z katastrofą klimatyczną

(...) Musimy walczyć z katastrofą klimatyczną, natomiast trzeba to robić w taki sposób, żeby walczyć o każde miejsce pracy. (...) Trzeba postawić na odnawialne źródła energii i to jest olbrzymia szansa dla polskiego górnictwa, dla każdej polskiej rodziny

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 6.07.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Konwencja stambulska

Oczywiście, że rodzice są od tego, żeby wychowywać swoje dzieci, nie Jarosław Kaczyński, nie pan prezydent i nie państwo, tylko rodzice i rodzice to robią, i bardzo się z tego cieszę. Jeżeli na przykład mówimy o walce z nienawiścią, jeżeli rozmawiamy z dziećmi o tym, żeby nie dzieliły się treściami intymnymi w Internecie, bo przyzna pan, że to bardzo ważne, to zawsze są to zajęcia dobrowolne.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 6.07.2020

edukacja
prezydent2020
Marsz Niepodległości

Jeżeli ten marsz nie będzie polityczny, jeżeli będą się mogły udać tam rodziny z dziećmi, czyli krótko mówiąc będzie bezpieczny, to ja bardzo chętnie w taki marszu wezmę udział. W ostatnich latach rzeczywiście było tak, że raczej byłem ze swoimi dziećmi na grobach swoich własnych rodzinnych bohaterów narodowych, natomiast jestem absolutnie gotów uczestniczyć w takim marszu

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 6.07.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Rynek pracy

I jasno mówię o tym, że również tematem Rady Gabinetowej, którą zapowiadałem od razu po zaprzysiężeniu, musi być również temat oszczędności, temat ewentualnych zwolnień, bo dzisiaj trzeba ratować każde miejsce pracy, no chyba że to miejsce pracy jest obsadzone przez partyjnego, pisowskiego nominata.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 6.07.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Polityka zagraniczna - współpraca z rządem

Przede wszystkim ja jestem gotów do współpracy, właśnie w polityce zagranicznej, dlatego, że polityka zagraniczna to przede wszystkim bezpieczeństwo, ale to również pieniądze na rozwój, to również solidarność i to również wartości. (...) Natomiast, jeżeli chodzi o politykę zagraniczną ja chcę odbudować silną pozycję Polski w Unii Europejskiej i deklaruję tutaj współpracę z rządzącymi dlatego że ja mam olbrzymie kontakty, 20 lat życia spędziłem właśnie na tym i chcę zaprzęgnąć te wszystkie kontakty w służbie Polsce i jestem absolutnie gotów wspierać rządzących, jeżeli chodzi o negocjacje z Unią Europejską (...). I ja tutaj na prawdę jestem ostatnią osobą, która się będzie chciała z rządzącymi wadzić w tej sprawie. Ja chce z rządzącymi współpracować. (...). Ja tu na pewno będę wielokrotnie rękę w kierunku rządzących wyciągał i na pewno nie będę się z nimi kłócił o krzesło

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 6.07.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Kryzys klimatyczny

Przede wszystkim odnawialne źródła energii, to jest pewne (...). Ja nie wykluczam innych środków, które będą brały udział w mixie (...)

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 6.07.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Wolność słowa

- Jaki jest pana stosunek do wolności słowa, czy usunąłby Pan wprowadzone przez tarczę 4.0 zapisy zaostrzające te kwestie i niechlubny artykuł 212? - Oczywiście, że tak. Wszyscy powinni być równi wobec prawa. (...) I teraz, żeby było jasne, gdy mamy do czynienia z hejtem, nienawiścią, są na to określone przepisy, które dotyczą nas wszystkich.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 6.07.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Nord Stream

(...) Jasno mówię, panie redaktorze, jestem przeciwny Nord Streamowi. Uważam, że te głosy, które dochodzą z administracji amerykańskiej, które krytykują ten pomysł i ten projekt, są słuszne, dlatego że to jest projekt, który po prostu nie służy bezpieczeństwu i powiem Panu więcej, nie tylko bezpieczeństwu Polski, ale ten projekt nie służy bezpieczeństwu Unii Europejskiej

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 6.07.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
200 zł dodatku dla emerytur dla kobiet

(...) Uważam, że to jest dobry pomysł [200 zł dodatku do emerytur dla matek - przyp. MPW], uważam że rzeczywiście trzeba docenić wszystkie kobiety, które nie były traktowane równo, dlatego, że ten czas, który spędzały z dziećmi tak na prawdę nie był wliczany w emerytury i należą im się te dodatki. Natomiast dokładnie w tej chwili będę badał sytuację finansową, bo to nie była, tak jak wszystkie inne moje propozycje są skalkulowane, gdyby chcieć ten projekt wprowadzić już od dziś, on był by bardzo bardzo kosztowny, ja tego nie wykluczam, natomiast projekt, który składała moja żona miał przede wszystkim dotyczyć przyszłości, również po to, żeby pobudzić dzietność i odpowiedzieć na duży problem demograficzny, żeby docenić kobiety (...) Natomiast, jaki będzie on miał kształt, o tym zadecyduje po poznaniu dokładnych danych, jeżeli chodzi o finanse państwa.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 6.07.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Przejrzystość majątków

Ja jasno mówiłem o tym i dałem też przykład ze swoją żoną składając oświadczenie majątkowe razem, że nie może być sytuacji takiej, w której panowie ministrowie i pan premier ukrywają swój majątek. Ja nie mam żadnego problemu z tym, że pan premier czy pan minister Szumowski są bardzo majętnymi ludźmi. Ja mam problem z tym, że przepisują majątki na żonę i próbują ten majątek ukryć. (...) Więc ja absolutnie uważam, że majątek powinien być ujawniony, wszystko powinno być jak najbardziej przejrzyste, nie tylko polityka, ale również żony.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 6.07.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Opieszałość sądów

(...) i ja na prawdę jestem z rządzącymi w sprawie tej gotów również współpracować, jeżeli chodzi o opieszałość sądów, bo znowu Państwo, możecie być zaskoczeni, ale niektóre analizy mówiące o opieszałości sądów były trafne, tylko trzeba się zająć dokładnie tym, a nie upolitycznianiem sądów (...).

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 6.07.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Prawo łaski

(...) ja nigdy nie ułaskawię pedofila (...) Dlatego ja jasno mówię, że jeżeli chodzi o ułaskawienia, to wyobrażam sobie cały katalog przestępstw, które nie powinny ułaskawieniu podlegać. Oczywiście sama możliwość ułaskawienia jest słuszna (...), ale co najważniejsze te wszystkie decyzje muszą być przejrzyste.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 6.07.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Sprawy zagraniczne

(...) Trzeba postawić na odbudowanie polskiej pozycji w UE, bo dzisiaj PiS wyprowadził ją na margines. Trzeba odbudować koalicje, trzeba odbudować umiejętność budowania koalicji (...). Jeżeli znowu Polska będzie siedziała przy tym najważniejszym stole w UE, to dużo łatwiej będzie wpływ na relacje pomiędzy UE a USA, amerykanie dużo bardzie partnersko będą nas traktować (...). I dzisiaj to co dla nas najważniejsze, to silne NATO, silna UE, bo oczywiście trzeba mieć dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi (...), i nasza silna w nich pozycja. I wtedy, zapewniam pana redaktora, że zarówno chińczycy jak i amerykanie będą nas traktowali dużo bardziej poważnie.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 6.07.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Edukacja

Po pierwsze odchudzić podstawy programowe. (...) Kolejna kwestia to jest kwestia przede wszystkim samorządów. Myśmy stawali na głowie, żeby pomóc nauczycielkom i nauczycielom i edukacji. Mieliśmy pieniądze na dodatkowe zajęcia, mieliśmy pieniądze na dodatki, mieliśmy pieniądze na poprawę infrastruktury, a rządzący co robią? Zrzucają całą odpowiedzialność na nas, na samorządy zabierając nam pieniądze. (...) więc jasno trzeba wyjaśnić subwencje, ta subwencja musi być większa, musi być powiedziane, na co jest ta subwencja (...). No i oczywiście na końcu nauczycielki i nauczyciele. Prezydent milczał, kiedy byli atakowani (...). Trzeba przede wszystkim przywrócić prestiż i walczyć o prestiż zawodu nauczyciela, bo jak tego nie zrobimy, to nie wiem, kto będzie uczył nasze dzieci.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 6.07.2020

edukacja
prezydent2020
Adopcja dzieci przez pary jednopłciowe

Jestem przeciw takiemu rozwiązaniu [adopcji dzieci przez pary jednopłciowe - przyp. MPW]

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 6.07.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Psychiatria dziecięca

(...) Musimy zrobić absolutnie wszystko, żeby specjalistów i od psychiatrii i od psychologii dziecięcej było w Polsce jak najwięcej. Ja mówię jasno, że trzeba zwiększyć nakłady na polską służbę zdrowia do 6 proc. PKB rocznie i przede wszystkim zrobić wszystko, żeby stworzyć zachęty do wybierania przez młodych lekarzy tej specjalizacji. (...) Musimy postawić na to, żeby dofinansowywać te specjalizacje, żeby stworzyć konkretne finansowe zachęty, tak żeby studenci mogli wybierać czy chcieli wybierać chętniej właśnie taką specjalizację.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 6.07.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Emerytury

Macierzyństwo to cudowne doświadczenie, misja, a przede wszystkim - ogromna odpowiedzialność. Powinno zostać wreszcie docenione. Również w wymiarze finansowym. Godność kobiety to także możliwość wyboru drogi życiowej. Czy ta praca jest mniej wartościowa? Oczywiście, że nie. I państwo w końcu musi wziąć to pod uwagę. Rozwiązaniem jest 200 zł dodatku do emerytury za każde dziecko. To pozwoli matkom mieć godne i sprawiedliwe emerytury za ogromną pracę, której do tej pory system emerytalny nie dostrzegał. Zmienimy to!

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 5.07.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Walka z kryzysem klimatycznym

(...) oczywiście data 2050 r. jest bardzo ważna, ale trzeba mówić o konkretach, trzeba mówić o tym, że zaproponujemy i ja to zaproponuje i zagwarantuje konkretne pieniądze. 10 tysięcy zł dla każdej rodziny, która będzie chciała wymienić piec węglowy, która będzie chciała zainstalować baterie słoneczne. To są prawdziwe propozycje. Dzisiaj, jeżeli mówimy o walce z kryzysem klimatycznym, trzeba jasno stanąć i powiedzieć, jaki się ma plan dla polskiej gospodarki, dla polskiego górnictwa. Trzeba jasno powiedzieć, że będzie się budować zbiorniki retencyjne, tak żeby w takich miastach, jak Skierniewice zawsze była woda.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 3.07.2020

politka klimatyczna
prezydent2020
Niezależna kancelaria prezydenta

Kancelaria prezydenta musi być niezależna. Będę zapraszał ludzi od prawa do lewa do współpracy. (...) Jeżeli zaproszę ludzi, którzy dzisiaj należą do partii politycznej to oni, dokładnie tak, jak ja, złożą legitymację partyjną.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 3.07.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Prawa zwierząt

Jeśli chodzi o zwierzęta w cyrku, ja jestem absolutnym wrogiem tego typu rozwiązań. Uważam, że to należy do wieku XIX czy XX, natomiast nie należy do XXI i ja na pewno będę twardo walczył o prawa zwierząt.

Źródło: tvn24.pl

Data obietnicy: 2.07.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Studia medyczne

Trzeba zaczynać od studiów, czyli przede wszystkim współpracować z uczelniami, też samorządy to robią do tego, żeby starać się, żeby jak najwięcej osób wybierało konkretne specjalizacje, np. psychiatrię dziecięcą, bo tam brak specjalistów i znajdą się pieniądze na podwyżki w momencie kiedy przekażemy te pieniądze, które rząd dzisiaj chce wydawać na wielkie programy infrastrukturalne, które nie są potrzebne dzisiaj.

Źródło: tvn24.pl

Data obietnicy: 2.07.2020

edukacja
prezydent2020
FInansowanie in vitro

(...) wprowadzenie z powrotem finansowania in-vitro z budżetu państwa, sto milionów złotych, to jest pierwszy i najważniejszy i chyba najbardziej udany pomysł na to, w jaki sposób radzić sobie z dzietnością.

Źródło: tvn24.pl

Data obietnicy: 2.07.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Dotacje z UE

(...) akurat w tym rządzącym pomogę i będę negocjował duże pieniądze z Unii Europejskiej.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 1.07.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Klimat i środowisko

Jeżeli pojawią się złe pomysły, które dalej będą niszczyć nasze środowisko naturalne, które nie będą chciały walczyć z katastrofą klimatyczną, to prezydent postawi weto.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 1.07.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Wojskowa Komisja Rozwoju Zawodowego

Potrzebna jest Wojskowa Komisja Rozwoju Zawodowego, tak jak w bardzo wielu innych państwach. Jeżeli ktoś idzie do wojska, to nie po to, żeby się kłaniać władzy, tylko po to, żeby nas bronić, ale po to również żeby budować szanse na przyszłość. Żeby poprzez wojsko można było się później edukować, iść na uniwersytet. Za to powinno płacić państwo, pomagać i dzięki temu będziemy mieli jak najwięcej apolitycznych specjalistów, którzy będą wzmacniać nasze państwo.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 1.07.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Kwota wolna od podatku

‪Podniesienie kwoty wolnej od podatku to jedna z głównych obietnic Andrzeja Dudy z 2015 r. Po 5 latach ktoś tę obietnicę musi zrealizować za niego. Jako prezydent złożę projekt ustawy podnoszącej kwotę wolną, dzięki której w praktyce osoby z płacą minimalną przestaną płacić podatek PIT.‬

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 1.07.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Stypendium dla młodzieży

( ...) Stąd moja inicjatywa wprowadzenia prezydenckiego stypendium dla młodzieży, dla 50 tysięcy najzdolniejsztch młodych ludzi z mniejszych miast, z polskiej wsi, po to, żeby wyrównywać szanse.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 30.06.2020

edukacja
prezydent2020
Pracownicy kancelarii prezydenta

W Warszawie współpracuję z bardzo różnymi ludźmi. Bardzo niewielu z nich ma legitymację partyjną, większość z nich jej nie ma. Większość z nich to społecznicy, specjaliści. Dokładnie tak samo będzie w kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej, bo trzeba się otaczać specjalistami, społecznikami, ludźmi dobrej woli, ludźmi którzy się znają na polityce także, ale to musi być kancelaria niezależna, bo to będzie niezależny prezydent Rzeczypospolitej.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 30.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Weto

Szymon Hołownia (...) jasno mówił na czym mu zależy, mówił o tym, że musi być weto samorządowe, mówił o tym, że musi być weto na wszystkie inicjatywy, które będą szkodzić środowisku, mówił o tym, że potrzebne jest weto demokratyczne. Panie Szymonie, we wszystkim się z Panem zgadzam i oczywiście te postulaty będą częścią mojego programu.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 30.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Komisja wyrównywania krzywd

W kancelarii prezydenckiej (...) będzie komisja wyrównywania krzyw dla wszystkich tych, którzy zostali poszkodowani przez tę [obecną - przyp. MPW] władzę, gdzie każdy będzie mógł się zgłosić jako świadek, żeby mówić o kolejnych aferach rządzących.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 30.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Weto podatkowe

Ja dzisiaj mówię o wolności dla przedsiębiorców, o tym, żeby państwo nie było zbyt opresyjne. Stąd właśnie weto podatkowe.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 30.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Frankowicze

Wymusimy na rządzących inicjatywy, które mają pomóc frankowiczom.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 29.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Podatki

(...) Nie ma zgody na podwyższenie podatków, nie ma zgody na nowe podatki (...)

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 29.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Kwota wolna od podatku

Jeżeli trzeba będzie wesprzeć inicjatywy zmierzające do tego, aby podwyższyć kwotę wolną od podatku, to będzie na to moja zgoda. I tego będziemy żądać od rządących.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 29.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Programy socjalne

Wiele lat temu powiedzieliśmy, że popieramy program 500+, że nie będzie podwyższenia wieku emerytalnego, że szanujemy trzynastą emeryturę. Te sprawy są już po prostu zamknięte. W związku z czym nie po co do nich wracać.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 29.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Ochrona środowiska

Szymon Hołownia mówił jasno o rzeczach, które są dla mnie bardzo ważne (...) kwestia ochrony środowiska, walka z katastrofą klimatyczną - to jest jeden z moich absolutnych piorytetów.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 29.06.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Komisja Wyrównania Krzywd

Ten rząd postanowił upolitycznić prokuraturę i wszystkie instytucje kontrolne. Dlatego jasno zapowiadam powołanie Komisji Wyrównania Krzywd dla tych wszystkich, którzy zostali bezpodstawnie oskarżeni, wyrzuceni z pracy; którzy są dzisiaj straszeni, piętnowani. Chcę powiedzieć jeszcze jedno, w tej komisji będzie instytucja Świadka Prezydenckiego dla wszystkich tych, którzy będą chcieli przyjść i opowiedzieć o tym, co PiS wyprawia, o wszystkich aferach, o uwłaszczeniu się. Właśnie tam, taka osoba zostanie wysłuchana. I po prostu rozliczymy PiS z tego co obiecywał. Rozliczymy pana prezydenta, bo naprawdę państwo musi być silne, uczciwe, a nie tak jak teraz.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 29.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Kryzys gospodarczy

Dzisiaj przed nami bardzo trudne decyzje. Potrzebne są racjonalne decyzje, jak wychodzić z epidemii, ale przede wszystkim jak poradzić sobie z jednym z największych kryzysów, który jest przed nami. Niestety, jeśli patrzymy, jakie ta władza ostatnio podejmowała decyzje dotyczące epidemii to trudno o optymizm, jeżeli chodzi o kryzys gospodarczy. Dlatego potrzebny jest silny, niezależny od partii prezydent, który będzię patrzył władzy na ręce, będzie proponował jasne rozwiązania, bo inaczej ta władza poprowadzi nas nie tylko w złym kierunku, ale poprowadzi nas do Polski, która nie będzie w stanie przez lata wyjść z kryzysu gospodarczego. Dlatego dzisiaj potrzebna jest równowaga, a nie monopol jednej władzy.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 29.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Polityka społeczna

Spory przeszłości zostały rozstrzygnięte, a mianowicie: 500+, wiek emerytalny, trzynasta emerytura. (...) Nie ma po co wracać do starych podziałów, do starych dyskusji, których wszyscy mają dosyć. Nie ma co wracać do walki z cieniem. Dzisiaj trzeba patrzeć na dzień jutrzejszy.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 29.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Wizja prezydentury

Dzisiaj, niestety, prezydent Andrzej Duda jest tylko i wyłącznie prezydentem jednej partii - PiS. Natomiast nam w tych trudnych czasach potrzebny jest silny prezydent, niezależny prezydent, który nie tylko będzie patrzył rządowi na ręcę. Będzie na rządzie wymuszał dobre działania. To jest nam dzisiaj potrzebne.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 29.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Służba zdrowia

(...) będziemy rozmawiali o służbie zdrowia, ponieważ to dzisiaj największy problem. Musimy przedstawić raport z COVID, z epidemii. Musimy dokładnie wiedzieć jakie wnioski wysnuć z tego, co się działo, aby być przygotowanym na ewentualną drugą fazę epidemii.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 28.06.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Wizja prezydentury

A o jedno zadbam na pewno, że nawet jeżeli politycy będą się spierać to będę robił wszystko, żeby coraz mniej musieli spierać się obywatele.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 28.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Wizja prezydentury

Pamiętajcie o tym, że chcemy odtworzyć wspólnotę, że chcemy rozmawiać ze sobą, że nie chcemy się tylko kłócić. Bycie twardym w sprawach pryncypialnych nie oznacza tego, że nie możemy po prostu rozmawiać, że nie możemy razem rozwiązywać problemów, że ja jako prezydent jestem absolutnie gotów do współpracy z rządzącymi w sprawach zasadniczych.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 28.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Tolerancja

Pokazałem to w Warszawie i wiecie, że zawsze będę walczył z wykluczeniem, że zawsze będę stał, tak samo jak lewica od niepamiętnych czasów w Polsce stała przy wszystkich słabszych, przy wszystkich atakowanych. Wiecie, że w tej sprawie mamy absolutnie takie same poglądy,

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 28.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Programy społeczne

(...) I dlatego chcę wam powiedzieć, że utrzymamy 500+, że nie podwyższymy wieku emerytalnego, że 13 emerytura jest bezpieczna.(...) Można mieć to wszystko, ale można mieć też jeszcze więcej. Można mieć wspólnotę.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 28.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Rola prezydenta

(...) I co najważniejsze, zadecydujecie już niedługo czy będziecie mieli silnego prezydenta, który będzie patrzył władzy na ręce.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 28.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Polityka społeczna

Chcę się zwrócić do wszystkich, którzy głosowali na prezydenta Andrzeja Dudę. Szanuję was, słyszę was. Rozumiem, że oceniacie ostatnie pięć lat pozytywnie. Nawet jeśli mamy inne zdanie, to co do niektórych spraw absolutnie się zgadzamy. Zgadzamy się co do 500+, wieku emerytalnego, trzynastej emerytury. Możecie być spokojni. To wszystko, co zostało zagwarantowane, na sto procent będzie podtrzymane.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 28.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Równość wobec prawa

(...) Chcę też zadeklarować, że te wszystkie afery, te wszystkie problemy, fenomen uwłaszczania się na państwie władzy, która obiecywałem dokładnie coś innego. Przecież krytykował III RP, czasami przedstawiając trafne diagnozy. Więc skoro ma być silne państwo, skoro mamy naprawdę rozmawiać o pomocy rodzinie, skoro naprawdę mamy rozmawiać o patriotyźmie,to również musimy zadać trudne pytania. Musimy rozliczyć wszystkich, którzy robili dokładnie coś odwrotnego. Chciałbym żebyśmy dobrze zrozumieli, to co jest dzisiaj najważniejsze, wszyscy muszą być równi wobec prawa. Takiej Polski chcemy.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 28.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Finansowanie wojska

Rolą prezydenta jest dbanie o zapewnienie finansowania bezpieczeństwa państwa na podstawie wieloletniego wskaźnika udziału w PKB, rosnącego aż do 2,5% w 2030 roku. Przeciwstawię się transferowi środków przeznaczonych na obronę narodową na inne cele. Dopilnuję, aby wydatki na obronność były dostosowane do możliwości gospodarki narodowej. Wzrost uposażenia żołnierzy i personelu cywilnego musi być zabezpieczony i gwarantowany.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Import śmieci

Rząd musi zagwarantować, że w Polsce zacznie obowiązywać zakaz sprowadzania odpadków z całego świata.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Psychiatria dziecięca

Stan polskiej psychiatrii dziecięcej jest tragiczny – dzieci pozbawione są realnej pomocy. Zażądam natychmiastowego podwyższenia wydatków na tę część służby zdrowia.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
System ocen

Dodatkowe kryteria ocen - egzaminy przestaną być wyłącznym kryterium oceny. Dodatkowo oceniane będą wyniki uczniów w całym okresie nauczania oraz zaangażowanie w wolontariat lub realizację projektu społecznego.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

edukacja
prezydent2020
Ochrona drzew

Zaproponuję wzmocnienie ustawy o ochronie przyrody w celu zwiększenia kontroli nad wycinkami. Gospodarka leśna musi być racjonalna, w perspektywie kilku lat wyrąb lasów musi być zmniejszony o 30%.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
PKB na ochronę zdrowia

Zwiększenie środków na służbę zdrowia - będę oczekiwał od rządu, że już w 2021 roku wydatki te wzrosną do co najmniej 6% PKB. Tylko realne zwiększenie wydatków na służbę zdrowia, między innymi na onkologię, przełoży się na skrócenie kolejek i szybszy dostęp do leczenia. Przeliczając to na głowę każdego Polaka, z obecnych 2757 zł wydatki wzrosną do 3676 zł.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Emerytury

Nie poprę inicjatyw podnoszenia wieku emerytalnego, ale będę wspierał programy aktywizacji seniorów i wprowadzania zachęt do pozostania na rynku pracy.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Telemedycyna

Rośnie liczba osób starszych potrzebujących opieki. Program medycyny cyfrowej przeniesie lekarza bliżej pacjenta i zagwarantuje mu częstszy z nim kontakt. Podniesie też efektywność leczenia dzięki dostępności do diagnozy lekarskiej w krótkim czasie.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Biała księga COVID-19

W pierwszych dniach urzędowania powołam zespół ekspertów, którzy przygotują „Białą księgę walki z epidemią”. Musimy uczyć się na własnych błędach i na doświadczeniach innych. Musimy zbadać, jakie błędy zostały popełnione w trakcie walki z epidemią i jak przygotować się na ewentualną kolejną falę.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Fundusz klęskowy

We współpracy z rządem wystąpię na forum Unii Europejskiej z inicjatywą utworzenia specjalnego funduszu klęskowego, który będzie pomagał rolnikom w trudnych sytuacjach, na przykład klęski żywiołowej.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Pensje nauczycieli

Będę domagał się wyższych płac dla nauczycielek i nauczycieli. Nauczyciel nie może zarabiać mniej niż średnia krajowa, a dyrektorzy powinni mieć większą możliwość premiowania najbardziej zaangażowanych osób.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

edukacja
prezydent2020
Liczba lekarzy i pielęgniarek

Wspólnie z rektorami uczelni medycznych i izbami lekarskimi zadbam o to, aby na studiach medycznych było więcej studentów, a ich liczba na specjalizacjach odpowiadała zapotrzebowaniu w kraju.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Społeczna Rada ds. Edukacji

Powołam radę złożoną z ekspertów, praktyków, a także uczniów i rodziców. Jej rolą będzie zainicjowanie debaty o systemowej zmianie edukacji w Polsce. Pierwszym zadaniem rady będzie wypracowanie rekomendacji, które usprawnią edukację zdalną, jeśli znowu będzie ona konieczna. Chciałbym, aby każdy mógł uczestniczyć w pracach Rady, więc zapewnię zdalny udział w jej pracach i debatach.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

edukacja
prezydent2020
Inwestycje lokalne

Inwestycje za rogiem - zaproponuję utworzenie specjalnego funduszu skierowanego do małych miejscowości i miast, którego celem będzie rozpędzenie gospodarki i impuls do powstania nowych miejsc pracy, blisko ludzi. W ramach funduszu, częściowo finansowanego ze środków Unii Europejskiej, samorządy, bo to one mają najlepszą wiedzę na temat potrzeb lokalnych społeczności i doświadczenie w realizacji projektów inwestycyjnych, otrzymają pulę środków – co najmniej 30 mln zł na miasto powiatowe. Będą z nich mogły zrealizować wybrane przez siebie inwestycje, w tym: -Centrum Rozwoju Lokalnego, -„Bazarek za rogiem”, czyli miejskie, zadaszone targowisko z potrzebną infrastrukturą, które zapewni lokalnym producentom żywności rynek zbytu, a mieszkańcom da dostęp do zdrowej i taniej żywności, -„Nowa Dzielnica” – nowa przestrzeń wypoczynku i kultury, -urządzenia zatrzymujące wodę, -modułowe żłobki i przedszkola, -lokalne centra przesiadkowe.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Płatności VAT

W celu wsparcia utrzymania płynności w przedsiębiorstwach dotkniętych recesją i problemem zatorów płatniczych zaproponuję rządowi następujące zmiany: po pierwsze, szybsze zwroty VAT (do 30 dni); po drugie, uproszczenie mechanizmu podzielonej płatności (ang. split payment) oraz ułatwienie i przyspieszenie dostępu przedsiębiorców do środków leżących na ich VAT-owskich kontach bankowych. Będzie preferencja dla uczciwych, zweryfikowanych podatników (zgodnie z tak zwaną białą listą podatników VAT), nie zaś nieznanych fiskusowi podatników VAT.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
E-medycyna

Rozwój e-medycyny - będę domagał się od rządu nowoczesnego zarządzania w służbie zdrowia, które poprawi dostęp do lekarzy. Za pomocą nowoczesnych technologii, a zwłaszcza elektronicznego systemu rezerwacji oraz e-karty pacjenta, można znacząco skrócić kolejki i poprawić dostęp do lekarzy. Dzięki informatyzacji lekarze będą̨ mogli koordynować́ opiekę nad pacjentem prowadzoną przez wielu specjalistów. Informatyzacja zredukuje też biurokratyczne obciążenia lekarzy.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Stypendia dla najzdolniejszych uczniów

Zaproponuję utworzenie systemu stypendiów prezydenta RP dla najzdolniejszych uczniów, zwłaszcza z mniejszych miejscowości. Takich stypendiów powinno być 50 tysięcy, stypendyści otrzymają 1000 zł miesięcznie. Stypendia będą przyznawane za wyniki w nauce, a także za zaangażowanie obywatelskie i społeczne.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

edukacja
prezydent2020
Ekoremonty

Zaproponuję utworzenie funduszu, z którego każda polska rodzina będzie mogła uzyskać 10 tys. zł na modernizację domu lub mieszkania – wymianę okien, ocieplenie budynku, montaż paneli fotowoltaicznych itp. Finansowanie z funduszu będzie rozłożone na 10 lat. Fundusz nie tylko pomoże osiągnąć strategiczne cele polityki klimatycznej, ale także pobudzi koniunkturę rynkową.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Bank Gospodarstwa Krajowego

Polskie banki wsparciem dla polskich firm - będę domagał się od rządu takich działań, które przy wykorzystaniu Banku Gospodarstwa Krajowego jako narzędzia państwa do finansowania inwestycji wspomagać będą finansowanie przedsiębiorców.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Koronawirus - druga fala zarażeń

Już dziś musimy szykować strategię na jesienną walkę z pandemią, wiedzieć, ile potrzebujemy respiratorów, leków i szpitalnych łóżek.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Profilaktyka

Podstawą powinna być profilaktyka zdrowia nauczana od najmłodszych lat, przede wszystkim w szkole. Lokalne programy profilaktyczne, prowadzone w ramach podstawowej opieki zdrowotnej we współpracy z samorządami, a także regularne badania przesiewowe w kierunku najgroźniejszych chorób, pozwolą zawczasu diagnozować ryzyko.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Lekarze rezydenci

Będę dążył do tego, aby spełnić obietnice złożone rezydentom: podwyższenie wydatków na ochronę zdrowia, poprawę warunków pracy i płacy personelu medycznego.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Finansowanie szkolnictwa

Zaproponuję reformę systemu subwencji oświatowej i klarowny podział obowiązków finansowych. Musi być jasne, na co ma wystarczać subwencja, a za co powinny płacić samorządy, tak aby koszty reform nie były przerzucane na gminy. Większe środki powinny trafiać tam, gdzie kumulują się problemy społeczne.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

edukacja
prezydent2020
Nakłady z budżetu na rolnictwo

Będę domagał się od rządu znaczącego zwiększenia wydatków na rolnictwo ze środków krajowych oraz wstrzymania decyzji, które mogą pogrążyć rolników produkujących na rynek. Zadbam, aby w przyszłości wydatki krajowe na rolnictwo wzrosły do poziomu 3% PKB.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Ekoremonty

Zaproponuję utworzenie funduszu, z którego każda polska rodzina będzie mogła uzyskać 10 tys. zł na modernizację domu lub mieszkania – wymianę okien, ocieplenie budynku, montaż paneli fotowoltaicznych itp. Finansowanie z funduszu będzie rozłożone na 10 lat. Fundusz nie tylko pomoże osiągnąć strategiczne cele polityki klimatycznej, ale także pobudzi koniunkturę rynkową.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Ochrona zdrowia

Szpitale powiatowe powinny działać jak centra szybkiej diagnostyki, w których każdy ma właściwy dostęp do podstawowego leczenia ostrego, w tym do szpitalnych oddziałów ratunkowych, oraz leczenia chorób przewlekłych. Leczenie bardziej zaawansowane powinno być oferowane w strategicznie rozmieszczonych w Polsce placówkach.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Kwota wolna od podatku

Dziś w Polsce najbardziej obciążone podatkami i obowiązkowymi składkami są te osoby, które zarabiają najmniej. Dlatego zaproponuję podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Trzeba dążyć do tego, żeby osoby zarabiające do 30 tys. zł rocznie nie płaciły PIT-u w ogóle. Dla osoby zarabiającej między 30 tys. zł a 65 tys. zł rocznie kwota wolna wyniesie 8 tys. zł. Dla osób z najwyższymi pensjami wysokość PIT i obowiązkowych składek jest relatywnie mniejszym obciążeniem, w ich przypadku obecne zasady nie uległyby zmianie. Rozliczaniem kwoty i podatku zajęłaby się administracja podatkowa (a nie pracownik i nie pracodawca).

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Wsparcie dla sektora kreatywnego

Wyjdę z inicjatywą stworzenia specjalnego funduszu inwestycyjnego, zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju, który wspierałby kapitałowo polskie firmy tworzące gry i świadczące usługi producenckie, w tym produkcję międzynarodowych filmów i seriali.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Prawa pracowników

Wszyscy – bez względu na formę umowy – powinni mieć dostęp do adekwatnej ochrony socjalnej, szczególnie w przypadku ryzyka utraty pracy. Oznacza to szybsze i prostsze procedury dostępu do świadczeń i programów aktywizujących oraz programów dla bezrobotnych, a także podniesienie wysokości zasiłków.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Wykluczenie cyfrowe na rynku pracy

Będę dążył do opracowania programu odpowiadającego na wyzwania związane z rewolucją cyfrową. Każda osoba, której stanowisko pracy jest zagrożone bezrobociem cyfrowym, powinna mieć szansę na zdobycie kompetencji pozwalających na zmianę pracy lub dostosowanie do zmian związanych z cyfryzacją. Szkoły i uczelnie powinny przygotowywać swoich absolwentów do pracy w warunkach gospodarki 4.0.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Oświadczenia zamiast zaświadczeń

Zaproponuję rozszerzenie stosowania oświadczeń składanych przez obywateli w miejsce urzędowych zaświadczeń. W ten sposób chcę uwolnić pracodawców i pracowników od nadmiaru biurokracji i zakończyć reformy systemu.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Konsultowanie ustaw

Jako prezydent będę domagał się od rządu przedstawiania do podpisu ustaw, które zostały skonsultowane przez Radę Dialogu Społecznego. Odbudujemy dialog społeczny w Polsce, w tym również ze wszystkimi związkami zawodowymi i wszystkimi organizacjami pracodawców.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Branżowe tarcze antykryzysowe

Będę mobilizował rząd do rozwiązania problemów branż, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii i które szczególnie potrzebują przewidywalnych warunków działania, w tym jasnych planów postępowania w przypadku drugiej fali pandemii (branża transportowa i turystyczna).

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Bezpieczeństwo w szkołach

Szkoły zbyt często są źródłem stresu dla uczniów i nauczycieli. Dlatego w każdej placówce powinien pracować jeden psycholog szkolny na maksymalnie 300 dzieci. Psycholog musi mieć szansę na bezpośredni kontakt z dziećmi, a uczeń – z psychologiem. Zaproponuję utworzenie stanowiska wojewódzkich rzeczników praw ucznia. Kuratoria oświaty muszą natomiast wspierać, a nie tylko kontrolować nauczycieli.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

edukacja
prezydent2020
Zaangażowanie społeczne

„Projektowe piątki” - zaproponuję, aby raz w tygodniu uczniowie realizowali lokalne projekty społeczne zamiast uczyć się teorii.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

edukacja
prezydent2020
Odszkodowania dla rolników

Będę upominał się o natychmiastową wypłatę rolnikom wszystkich należnych odszkodowań – za suszę, ASF i inne klęski. Rolnicy za długo czekają na te pieniądze.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Nauka przedsiębiorczości

Zaproponuję, aby w szkołach wprowadzono zajęcia z przedsiębiorczości i budżety uczniowskie – analogiczne do budżetów obywatelskich w miastach, dające uczniom szansę współdecydowania o części budżetu szkolnego. Należy też wspierać tworzenie spółdzielni uczniowskich.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

edukacja
prezydent2020
Ochrona zdrowia kobiet

Zaproponuję narodowy program zdrowia kobiety, odpowiadający europejskim standardom i potrzebom pacjentek w całym kraju. Jego celem będzie zapewnienie równego dostępu do lekarzy ginekologów i do badań, przygotowanie rozwiązań gwarantujących pakiety darmowej opieki medycznej dla kobiet w ciąży i dwa lata po urodzeniu dziecka, stworzenie systemu wczesnej wykrywalności nowotworów kobiecych i zapobiegania im poprzez wprowadzenie programu powszechnych badań USG piersi/mammograficznych i cytologicznych oraz profilaktycznych szczepień HPV także dla chłopców i młodych mężczyzn.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet

Prawo do bezpieczeństwa: będę domagał się od rządu wprowadzenia w życie i respektowania wszystkich postanowień Konwencji Rady Europy o Zapobieganiu i Zwalczaniu Przemocy Wobec Kobiet i Przemocy Domowej – dokumentu już ratyfikowanego przez Polskę – oraz właściwego wdrożenia unijnej dyrektywy ustanawiającej normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw. Doprowadzę do stworzenia Krajowej Strategii i Programu Przeciwdziałania Przemocy wobec Kobiet, a także programów i kampanii profilaktycznych mających na celu przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet i ich molestowania.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Równość wynagrodzeń

Złożę projekt ustawy o równej płacy za pracę tej samej wartości; zainicjuję kampanie na rzecz przedsiębiorczości i aktywizacji zawodowej kobiet.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Rada Kobiet przy Prezydencie RP

Powołam Radę Kobiet przy Prezydencie RP, której celem będzie stałe monitorowanie sytuacji kobiet w Polsce i współpraca z prezydentem na rzecz kobiet; powołam pełnomocniczkę na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Zadbam o to, aby kobiety były właściwie reprezentowane w kancelarii oraz wszystkich podlegających prezydentowi radach i ciałach kolegialnych.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Wypłaty dopłat unijnych dla rolników

Rząd powinien też przyspieszyć wypłaty dopłat unijnych – w całości powinny być wypłacane do końca roku budżetowego. W obecnej, trudnej sytuacji rolników – do końca 2020 roku.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Aborcja

Zawetuję każdą próbę zaostrzenia obecnie obowiązującej ustawy aborcyjnej.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Mieszkanie dla młodych

Nowe MDM: złożę projekt ustawy przywracającej dobrze sprawdzony program „Mieszkanie dla młodych”, na mocy którego młodzi będą mogli liczyć na pokrycie przez państwo wkładu własnego do kredytu.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Rynek pracy

Program „Praca dla młodych”: poprzez mobilne biura pracy służby zatrudnienia powinny docierać z ofertą pracy do wszystkich młodych osób, nie tylko zarejestrowanych w urzędach pracy, szczególnie mieszkańców wsi i małych miast.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Polityka klimatyczna

Będę oczekiwał od rządu, aby brał pod uwagę dalekosiężne skutki swoich decyzji, które w przyszłości odczują młodzi – dotyczy to przede wszystkim klimatu, dlatego będę domagał się od rządu przyjęcia Zielonego Ładu dla Polski, by młodzi i przyszłe pokolenia mogli cieszyć się czystym środowiskiem i lepszym powietrzem.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Wojskowa Komisja Rozwoju Zawodowego

Chcę, aby wojsko oferowało młodym atrakcyjną ścieżkę rozwoju zawodowego, tak jak funkcjonuje to w Stanach Zjednoczonych. Dlatego zaproponuję powołanie komisji, która będzie oferować stypendia edukacyjne w zamian za służbę wojskową. Będzie ona także pomagać żołnierzom odchodzącym ze służby w odnalezieniu się na rynku pracy. Wojsko jest służbą Ojczyźnie, ale powinno być również drogą dla młodych Polek i Polaków pragnących dołączyć do elity rynku pracy. Powinno wspierać żołnierzy w zdobywaniu lepszego wykształcenia i umiejętności.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Kształcenie podyplomowe

Zamierzam wesprzeć programy studiów podyplomowych i szkoleń podwyższających kompetencje absolwentów szkół zawodowych i uczelni.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

edukacja
prezydent2020
500 plus

Jako prezydent zawetuję każdą próbę naruszenia programu Rodzina 500+.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Osoby z niepełnosprawnościami

Wsparcie dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami: będę postulował zwiększenie wsparcia w dostępie do usług medycznych, rehabilitacyjnych i w edukacji oraz utrzymanie świadczenia w przypadku podejmowania pracy przez opiekuna (najczęściej matkę).

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

edukacja
prezydent2020
Osoby z niepełnosprawnościami

Wsparcie dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami: będę postulował zwiększenie wsparcia w dostępie do usług medycznych, rehabilitacyjnych i w edukacji oraz utrzymanie świadczenia w przypadku podejmowania pracy przez opiekuna (najczęściej matkę).

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
In vitro

Bezpłatny program zapłodnienia in vitro: będę domagał się od rządu przywrócenia dostępu do finansowanych przez państwo programów leczenia niepłodności, zwłaszcza do in vitro. Przywróceniu publicznego finansowania in vitro musi towarzyszyć lepsza niż obecnie opieka nad kobietami w ciąży. Będę domagał się zwiększenia finansowania NFZ w tym obszarze.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Mieszkanie wspomagane

Będę promował programy cohousingowe ze wsparciem pielęgniarki środowiskowej jako alternatywę dla domów pomocy społecznej. Takie programy zapewniają niezależność własnego mieszkania, gwarantując jednocześnie opiekę i zapobiegając samotności.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Mieszkania gminne

Jako prezydent zaproponuję narzędzie, które pomoże samorządom rozwiązać problem zasobów mieszkaniowych. Dziś samorządy dysponują gruntami pod budowę, ale brakuje im środków finansowych. Dlatego przedstawię pomysł stworzenia Samorządowego Funduszu Mieszkaniowego, prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, zasilonego także pieniędzmi unijnymi. Podstawową zmianą, którą zaproponuję w swojej inicjatywie legislacyjnej, będzie zmniejszenie wkładu własnego samorządów. W perspektywie pięciu lat samorządy mogłyby zbudować wiele tysięcy mieszkań. Im więcej mieszkań samorządowych, tym niższe ceny najmu na rynku.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Aktywizacja seniorów

Chcę aktywnie wspierać uniwersytety trzeciego wieku, programy edukacyjne klubów seniorów oraz wszelkie inne inicjatywy angażujące osoby starsze w aktywne budowanie gospodarki, życia społecznego i kulturalnego, a także wykorzystujące i doceniające ich wiedzę i życiowe doświadczenie. W ten sposób zapewnimy osobom starszym dostęp do odpowiednich kwalifikacji i umożliwimy im rozwinięcie umiejętności i wiedzy niezbędnych do pomyślnej kontynuacji ścieżki zawodowej.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Domy opieki dla seniorów

Domy godnej starości: zaproponuję rządowi plan rozbudowy infrastruktury świadczeń długoterminowych, w tym opiekuńczo-leczniczych, tak aby odpowiadała potrzebom zwiększającej się grupy seniorów.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Dopłaty unijne na rolnictwo

Będę wspierał rząd w negocjacjach dobrego dla Polski budżetu Unii Europejskiej na lata 2021–2027. Obowiązkiem rządu jest wynegocjowanie dla polskiego rolnictwa co najmniej 32 mld euro – tyle, ile wynegocjował rząd PO-PSL.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Bezpieczeństwo żywnościowe

W ramach walki ze skutkami koronawirusa – we współpracy z rządem i Komisją Europejską – podejmę działania w sprawie zwiększenia skupu interwencyjnego oraz prywatnego przechowalnictwa produktów rolno-spożywczych, między innymi masła, serów, mleka w proszku i wołowiny.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Emerytury

Zaproponuję wprowadzenie zasady, że kobiety ubezpieczone w KRUS do obliczenia wysokości emerytury będą mogły zaliczyć także okres przebywania na urlopie wychowawczym. Dzięki temu ich emerytury będą wyższe o kilkaset złotych. Taką zasadę wprowadzono w 2015 roku w ZUS.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Ochotnicze Straże Pożarne

Trzeba docenić szczególną rolę, jaką odgrywają strażacy – ochotnicy OSP, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich. Zaproponuję 5 procent dodatku emerytalnego dla strażaków z dziesięcioletnim stażem w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Związki partnerskie

W ramach przysługującej mi inicjatywy ustawodawczej przedstawię projekt ustawy o związkach partnerskich, zgodny z założeniami poselskiego projektu złożonego do Sejmu w poprzedniej kadencji.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Puszcza Białowieska

Cała Puszcza Białowieska parkiem narodowym - wystąpię z takim projektem ustawy. Zaproponuję także rządowi społeczne konsultacje w celu zwiększenia liczby parków narodowych, tak aby chronić jeszcze więcej obszarów cennych przyrodniczo.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Walka z hejtem

Badania nieodmiennie wskazują, że najpoważniejsze konsekwencje hejtu dotyczą osób młodych, często będących ofiarą przemocy rówieśniczej. W ostatnich latach czytaliśmy o samobójstwach młodych osób, które nie otrzymały pomocy od państwa i jego instytucji. We współpracy ze szkołami zamierzam zaangażować się w przeciwdziałanie tym zjawiskom w wielu wymiarach – poprzez edukację, a także wsparcie psychologiczne dla ofiar przemocy. W każdej polskiej szkole musi być dostępny wykwalifikowany psycholog bądź pedagog wspierający młodzież narażoną na hejt, zanim dojdzie do tragedii, a rząd powinien przywrócić finansowanie dla młodzieżowego telefonu zaufania.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

edukacja
prezydent2020
Formy zatrudnienia w NGO-sach

Jako prezydent będę dążył do stabilizacji pracy w sektorze pozarządowym, tak aby pracownicy trzeciego sektora byli zatrudniani na umowy o pracę lub elastyczny kontrakt. Zadecyduję, aby Kancelaria Prezydenta współpracowała przede wszystkim z organizacjami, które oferują swoim pracownikom takie formy zatrudnienia.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Prawo spółdzielcze

Będę dążył do zmiany ustawy ,,Prawo spółdzielcze’’, ułatwiając zakładanie i funkcjonowanie lokalnych kooperatyw, spółdzielni socjalnych i dużych spółdzielni spożywców. Ten ważny element trzeciego sektora zapewnia zaopatrzenie w żywność i inne podstawowe produkty w sytuacjach, gdy zawodzą podmioty kierujące się zasadą zysku. Doświadczenie epidemii COVID-19 dowodzi, jak niezbędne są takie instytucje.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Projekty obywatelskie

Zaproponuję wprowadzenie zasady polegającej na tym, że obywatelskie projekty ustaw muszą być wzięte pod obrady Sejmu w 30 dni od zgłoszenia – nie mogą leżeć w sejmowej „zamrażarce”.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Polityka klimatyczna

Polityka energetyczno-klimatyczna Polski potrzebuje zmiany o 180 stopni. W następnych dekadach musimy przestawić całą polską gospodarkę na nowe tory, przejść z epoki węgla do epoki energii odnawialnej. Jeszcze szybciej musimy rozwiązać problem smogu, który co roku zabija 40 tysięcy Polek i Polaków. W pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie jest siedem polskich – tak państwo dba o swoich obywateli.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Węgiel i neutralność klimatyczna

Będę domagał się od rządu przyjęcia unijnego Zielonego Ładu dla Polski i rozpoczęcia stopniowego odchodzenia od węgla – najpóźniej do 2030 roku w ogrzewaniu domów i do 2040 roku w elektroenergetyce. W 2050 roku, zgodnie ze zobowiązaniem przyjętym przez pozostałe państwa UE, polska gospodarka osiągnie neutralność – bilans emisji gazów cieplarnianych wyniesie zero. Zawetuję każdą ustawę, która stałaby w sprzeczności z tymi celami. Jednym z podstawowych źródeł taniej energii powinny być duże instalacje OZE, w tym morskie farmy wiatrowe. Polski węgiel pozostanie w rezerwie strategicznej, potrzebnej dla energetycznego bezpieczeństwa kraju.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Rada Bezpieczeństwa Energetycznego

Jako prezydent powołam przy kancelarii specjalną radę, której zadaniem będzie wypracowanie, wraz z niezależnymi ekspertami, zaleceń dla strategii energetycznej Polski do 2050 roku. W powiązaniu z polityką klimatyczną UE powinna opierać się na stabilnych przepisach, energetyce odnawialnej oraz idei energetyki rozproszonej, obywatelskiej, z mocną rolą samorządów terytorialnych, w pełni respektującej zdrowie obywateli oraz poszanowanie środowiska naturalnego.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Inwestycje lokalne

Będę promował platformy inwestycyjne, dzięki którym małe miasta i miejscowości będą mogły wspólnie pozyskiwać fundusze na zielone inwestycje (na przykład w energetykę odnawialną i poprawę efektywności energetycznej budynków). Platformy pozwolą mniejszym miejscowościom osiągnąć efekt skali, której szukają inwestorzy. Umożliwią także właściwe wydawanie pieniędzy z UE, poprzez łączenie ich ze środkami prywatnymi. Mieszkanki i mieszkańcy mniejszych miejscowości w Polsce zasługują na tańszy prąd i lepsze powietrze.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Edukacja klimatyczna

Potrzebna jest rzetelna nauka o klimacie, tak abyśmy jako społeczeństwo mogli świadomie włączyć się w ograniczanie skutków zmian klimatycznych. Dlatego będę zabiegał o rozwinięcie nauki o klimacie w programie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Inwestycje lokalne

Będę promował platformy inwestycyjne, dzięki którym małe miasta i miejscowości będą mogły wspólnie pozyskiwać fundusze na zielone inwestycje (na przykład w energetykę odnawialną i poprawę efektywności energetycznej budynków). Platformy pozwolą mniejszym miejscowościom osiągnąć efekt skali, której szukają inwestorzy. Umożliwią także właściwe wydawanie pieniędzy z UE, poprzez łączenie ich ze środkami prywatnymi. Mieszkanki i mieszkańcy mniejszych miejscowości w Polsce zasługują na tańszy prąd i lepsze powietrze.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Kopciuchy i walka ze smogiem

W ramach programu ekoremontów doprowadzę do zwiększenia wydatków państwa na wymianę starych pieców, tak zwanych kopciuchów, termomodernizację budynków, instalacje OZE oraz do zwiększenia wsparcia dla osób ubogich energetycznie – ze 103 mld zł (planowanych obecnie) do 120 mld zł w perspektywie do 2030 roku. Będę domagał się od rządu zaostrzenia systemu kontroli nad emisjami przemysłowymi. Likwidacja smogu powinna być naszym priorytetem.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Kopciuchy i walka ze smogiem

W ramach programu ekoremontów doprowadzę do zwiększenia wydatków państwa na wymianę starych pieców, tak zwanych kopciuchów, termomodernizację budynków, instalacje OZE oraz do zwiększenia wsparcia dla osób ubogich energetycznie – ze 103 mld zł (planowanych obecnie) do 120 mld zł w perspektywie do 2030 roku. Będę domagał się od rządu zaostrzenia systemu kontroli nad emisjami przemysłowymi. Likwidacja smogu powinna być naszym priorytetem.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Susza

Jedną z pierwszych moich decyzji będzie zwołanie Rady Gabinetowej w sprawie suszy. Polecę wtedy rządowi stworzenie sztabu kryzysowego. Zaproponuję nowy program wsparcia dla budowy infrastruktury retencji wody, obejmujący zarówno miasta, jak i tereny wiejskie.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Edukacja klimatyczna

Potrzebna jest rzetelna nauka o klimacie, tak abyśmy jako społeczeństwo mogli świadomie włączyć się w ograniczanie skutków zmian klimatycznych. Dlatego będę zabiegał o rozwinięcie nauki o klimacie w programie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

edukacja
prezydent2020
Ustawa śmieciowa

Przedstawię projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Samorządy słusznie wskazują, że błędne zapisy tej ustawy wymusiły podwyżki cen zagospodarowania odpadów w całej Polsce. Nowelizacja pozwoliłaby ograniczyć koszty zagospodarowania odpadów nawet o 1/3.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Odpady

Polska ma coraz większy kłopot z właściwą gospodarką odpadami. Już ponad 70% gmin w całym kraju alarmuje, że koszt zagospodarowania śmieci jest wyższy niż opłaty wnoszone na ten cel przez mieszkańców. Wysypiska płoną, góry śmieci rosną, produkujemy ich coraz więcej – przeciętny Polak wyrzuca już ponad 300 kg odpadów rocznie! Tymczasem w Polsce producenci praktycznie nie ponoszą odpowiedzialności finansowej za wprowadzanie na rynek tworzyw sztucznych. Koszt utylizacji odpadów, na przykład plastikowych butelek, pokrywają mieszkańcy, natomiast w Niemczech czy Austrii – producenci odpadów, czyli koncerny.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Recykling plastiku

Zaproponuję sprawiedliwe rozwiązanie, czyli przeniesienie części kosztów zagospodarowania odpadów opakowaniowych na ich producentów. Przedstawię projekt ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności producentów, mający dwa podstawowe elementy – system kaucyjny oraz sprawiedliwą i adekwatną opłatę za tworzywa, które producent wprowadza na rynek. Zastosowane kaucji i opłaty opakowaniowej skłoni wszystkie strony – producentów i konsumentów – do bardziej racjonalnych zachowań. Firmy wreszcie zaczną ponosić odpowiedzialność finansową za koszty recyklingu bądź utylizacji gór śmieci. Ustawa będzie premiować te firmy, które wprowadzają na rynek opakowania wielokrotnego użytku.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Recykling plastiku

Zaproponuję sprawiedliwe rozwiązanie, czyli przeniesienie części kosztów zagospodarowania odpadów opakowaniowych na ich producentów. Przedstawię projekt ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności producentów, mający dwa podstawowe elementy – system kaucyjny oraz sprawiedliwą i adekwatną opłatę za tworzywa, które producent wprowadza na rynek. Zastosowane kaucji i opłaty opakowaniowej skłoni wszystkie strony – producentów i konsumentów – do bardziej racjonalnych zachowań. Firmy wreszcie zaczną ponosić odpowiedzialność finansową za koszty recyklingu bądź utylizacji gór śmieci. Ustawa będzie premiować te firmy, które wprowadzają na rynek opakowania wielokrotnego użytku.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Narodowa Rada Rozwoju

Narodowa Rada Rozwoju 2.0 - uczynię Narodową Radę Rozwoju nie ciałem fasadowym, jakim jest obecnie, lecz faktycznym think tankiem, tworzącym rozwiązania dla społeczeństwa i gospodarki.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Lasy Państwowe

Lasy Państwowe muszą na zawsze pozostać przedsiębiorstwem państwowym, ale powinny być objęte społeczną kontrolą poprzez utworzenie rady, w której skład wejdą przedstawiciele nauki, samorządów, organizacji ekologicznych i przedsiębiorstw żyjących z gospodarki leśnej. Rada ta powinna sprawować kontrolę nad Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Ochrona zwierząt

Zaproponuję nowelizację ustawy o ochronie zwierząt – powołanie instytucji rzecznika ochrony zwierząt. Rzecznik będzie miał uprawnienia kontrolne, będzie też mógł samodzielnie inicjować procedury prawne w przypadku podejrzenia niehumanitarnego, niezgodnego z prawem traktowania zwierząt.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Rola kultury

Czas pandemii jasno pokazał, jak ważny w życiu człowieka jest dostęp do kultury. Ona jest nie tylko formą spędzania wolnego czasu, ale odgrywa ważną społeczną rolę – tłumaczy otaczający nas świat i pomaga budować więzi między nami. Kultura ma niebagatelny wpływ na gospodarkę – przemysły kultury przynoszą Polsce około 3,5% PKB rocznie, czyli więcej niż górnictwo, rolnictwo czy turystyka. Kultura to także wspólna przestrzeń i debata publiczna. Musimy dbać o jej ciągły rozwój i wzmacniać jej rolę.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Bilet wstępu do kultury

Zaproponuję, na okres najbliższych dwóch lat, kupon dla każdego dziecka i młodej osoby do 21. roku życia na zakup usługi kulturalnej o wartości 100 zł. Będzie mógł być przeznaczony na zakup biletu (z dojazdem) do kina, teatru, muzeum, czy na zakup książki. Ten program już sprawdził się w Warszawie, ale będzie ważny w mniejszych miejscowościach, w których dostęp do kultury nie jest tak łatwy, a samorządy są w złej sytuacji finansowej. Program będzie ograniczony do dwóch lat – ma pomóc sektorowi kultury wydostać się z kryzysu.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Edukacja kulturalna

Doprowadzę do przywrócenia edukacji kulturowej w powszechnym systemie nauczania – rozumianą nie tylko jako przybliżanie dziedzictwa, ale również jako naukę uczestnictwa w kulturze współczesnej. To także kwestia prowadzenia nowoczesnej edukacji medialnej, uczącej, jak świadomie korzystać z mediów i krytycznie je analizować. Edukacja kulturowa musi wspierać świadomych, niezależnych obywateli.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

edukacja
prezydent2020
Status zawodowy artysty

Będę wywierał nacisk na rząd, aby zakończył prace nad ustawą o statusie zawodowym artysty. Proponowane tam rozwiązania – postulowane od lat przez środowisko twórców – pozwolą na zbudowanie systemu ochrony socjalnej i bytowej artystów. Osobom o statusie artysty państwo gwarantowałoby świadczenia społeczne i emeryturę. Konieczne jest także rozszerzenie katalogu zawodów artystycznych zgodnie z nowoczesnymi sposobami tworzenia sztuki.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Rozliczenie podatku dla twórców kultury

Korzystniejsze rozliczenie podatku - będę postulował przywrócenie możliwości odliczania 50% kosztów uzyskania przychodu, bez górnego limitu.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Nakłady na kulturę

Będę postulował zwiększenie nakładów na kulturę i stworzenie specjalnych programów wspierających kulturę w małych miejscowościach i gminach. Zaproponuję ustawę zwiększającą opłatę na rzecz kultury w ramach ceny kuponu Lotto, tak aby dopłata do ceny kuponu Lotto na kulturę wzrosła z 5% do 20% i zrównała się z dopłatami na rzecz sportu.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Wolność w kulturze

Jako prezydent będę stał na straży wolności w kulturze. Ochronie muszą podlegać zarówno dzieła sztuki, instytucje, jak i artyści. Będę aktywnie walczył z cenzurą w każdym kontekście – prawnym, instytucjonalnym i finansowym. Instytucje kultury muszą mieć zagwarantowaną niezależność i autonomię programową. Powinny również mieć przejrzysty sposób powoływania swoich władz, zasady finansowania i ocenę programów.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Obywatelska Rada Kultury

Powołam przy moim urzędzie Obywatelską Radę Kultury, składającą się z przedstawicieli środowisk twórczych i animatorów kultury z całej Polski. Jej zadaniem będzie opiniowanie polityki kulturalnej i działalności edukacyjnej państwa.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Media publiczne

Media publiczne powinny zostać odpolitycznione, uspołecznione i muszą być wyznacznikiem jakości i etyki. To nasze dobro wspólne i powinniśmy o nie dbać. Nie ma w nich miejsca na hejt, przemoc, pomawianie ani szykanowanie. Profesjonalni dziennikarze mediów publicznych powinni być zatrudniani na warunkach gwarantujących im niezależność i stabilność pracy. Sytuacje, w których prezes lub dyrektor anteny wskazuje dziennikarzom, kto ma wygrać listę przebojów lub którego polityka wolno (lub nie wolno) zaprosić, nie mogą się zdarzać.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Internet światłowodowy

Zaproponuję zmiany prawne, zwłaszcza nowelizację ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych w celu uproszczenia inwestycji światłowodowych. Prostsze formalności to tańszy dostęp do internetu. Będę także wywierał nacisk na rząd, aby doprowadził do aktualizacji i rozszerzenia Narodowego Planu Szerokopasmowego, tak aby szybki internet w każdym polskim domu stał się faktem.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Ustawa o radiofonii i telewizji

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji - wprowadzenie gwarancji niezależności mediów publicznych i kontroli społecznej, zgodnie z najwyższymi standardami europejskimi.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Media publiczne

Gwarancja realizowania misji publicznej - sposób finansowania mediów publicznych zostanie zmieniony. Będą one finansowane z funduszu misji publicznej oraz – w mniejszym stopniu niż obecnie – z rynku reklamowego. Zaproponuję także wprowadzenie tak zwanej licencji programowej, która określi minimalne nakłady na edukację, programy dla dzieci i młodzieży, naukę, edukację obywatelską, kulturę itd.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Dostęp do internetu

Będę wywierał nacisk na rząd, aby zapewnić właściwe finansowanie dla Programu „Polska Cyfrowa” w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Polska powinna także zabiegać o zwiększenie nakładów unijnych na transformację cyfrową – w ramach programu „Cyfrowa Europa” powinno pozostawać do dyspozycji znacznie więcej niż 8 mld euro.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Abonament RTV

Koniec abonamentu - skandalem jest to, co dzieje się obecnie – ściganie emerytów przez komorników za zaległy abonament. Będę domagał się od rządu zaprzestania takich praktyk i wprowadzenia abolicji. Docelowo będę dążył do zastąpienia obecnego, archaicznego systemu abonamentu na rzecz innego, który odciąży naszą kieszeń.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Dostęp do internetu

Konieczne jest zaangażowanie środków Polskiego Funduszu Rozwoju, prywatnych inwestorów, zagranicznych funduszy w rozbudowę sieci szerokopasmowych na obszarach wiejskich. W Polsce dostęp do internetu powinien być taki sam dla wszystkich, i możliwości, jakie daje szybki internet, powinny być takie same dla wszystkich Polek i Polaków. Prezydent może być inicjatorem takich działań.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Dostęp do internetu

Nauka internetu blisko domu - będę walczył o to, aby w każdej gminie był punkt, w którym można nauczyć się lepiej korzystać z internetu. Takim punktem mogłyby być biblioteki.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
System ocen na uczelniach wyższych

Zaproponuję wprowadzenie zasady, że instytucje oraz uczeni są oceniani zgodnie z kryteriami doskonałości naukowej ich dyscyplin, a nie według wymyślonych przez urzędników standardów, które ograniczają kreatywność. Będę także dążył do tego, aby wszystkie stopnie i tytuły naukowe były nadawane przez uczelnie i instytuty w sposób merytoryczny i transparentny. Prezydent, minister czy inny urzędnik państwowy nie ma prawa być recenzentem tytułów naukowych.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

edukacja
prezydent2020
Finansowanie nauki

Przejrzyste gospodarowanie środkami - stanę na straży przejrzystych procedur przyznawania środków na naukę. Agencje przyznające środki na badania muszą być w pełni transparentne i gwarantować, że nie będzie dochodziło w nich do konfliktu interesów. Nie można pozwolić na to, aby krewni polityków sami sobie przyznawali środki, które miały służyć rozwojowi polskiej nauki i wdrożeniom badań naukowych.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

edukacja
prezydent2020
Badania naukowe

Wyjdę z inicjatywą uproszczenia ustawy „Prawo zamówień publicznych”, która w obecnym kształcie utrudnia prowadzenie badań naukowych w Polsce. Długotrwałe oczekiwanie na wyniki procedur przetargowych uniemożliwia rywalizację polskich ośrodków badawczych ze światową czołówką. Co jednak najważniejsze, uniemożliwia szybkie reagowanie na wyzwania cywilizacyjne, co udowodniła nam pandemia.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

edukacja
prezydent2020
Badania naukowe

Wyjdę z inicjatywą uproszczenia ustawy „Prawo zamówień publicznych”, która w obecnym kształcie utrudnia prowadzenie badań naukowych w Polsce. Długotrwałe oczekiwanie na wyniki procedur przetargowych uniemożliwia rywalizację polskich ośrodków badawczych ze światową czołówką. Co jednak najważniejsze, uniemożliwia szybkie reagowanie na wyzwania cywilizacyjne, co udowodniła nam pandemia.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Apolityczność służb specjalnych

Jako prezydent wykorzystam swoje konstytucyjne uprawnienia, aby zapewnić apolityczność służb specjalnych, ochronę wolności i praw obywatelskich. Służby wymagają szczególnej ochrony, ale też nadzoru. Społeczeństwo musi mieć pewność, że działają one w imię polskiej racji stanu, a nie w interesie tej czy innej partii.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Wspólpraca za start-upami

Będę otwarty na współpracę ze start-upami i będę wspierał odważne projekty, nawet te wysokiego ryzyka, działające między innymi w obszarze technologii medycznych, technologii srebrnej gospodarki itd.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Plan naprawy sądownictwa

Zorganizuję i przeprowadzę razem z sejmikami wojewódzkimi i urzędami marszałkowskimi debaty i wysłuchania obywatelskie, jak przywrócić państwo prawa. Plan naprawy musi obejmować zwłaszcza: -wypracowanie sposobów przywrócenia praworządności w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wykonania wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE, -wybranie Krajowej Rady Sądownictwa w zgodzie z europejskimi i konstytucyjnymi wymogami, -likwidację Izby Dyscyplinarnej SN, która dziś nie jest niezależnym sądem, oraz podjęcie inicjatyw zmierzających do prawidłowego funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, -informatyzację wymiaru sprawiedliwości, -odciążenie sądów poprzez fakultatywne przekazanie części kompetencji urzędom stanu cywilnego i notariuszom, -przywrócenie roli ławników w wymiarze sprawiedliwości w sądach rejonowych, przy jednoczesnej likwidacji tej instytucji w Sądzie Najwyższym, -zmianę systemu zarządzania i wynagradzania pracowników sądów, zwłaszcza osób wspierających sędziów i zatrudnionych w administracji wymiaru sprawiedliwości, tak aby płaca odzwierciedlała wykonywaną pracę, jej efektywność i jej znaczenie dla sprawnego działania sądów.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
System postulatów obywatelskich

Stworzę platformę online do składania wniosków i pomysłów, których celem ma być usprawnienie naszego państwa. Platforma będzie dostępna dla wszystkich obywateli.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Prokurator Generalny powoływany przez Prezydenta RP

Złożę projekt ustawy przyznający Prezydentowi RP prawo powołania Prokuratora Generalnego i rozdzielający funkcję Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Postępowanie związane z wyłonieniem kandydatów przedstawionych prezydentowi powinno być realizowane bez udziału polityków przez niezależny organ samorządu prokuratorskiego, na przykład Radę Prokuratorów, lub we współdziałaniu z Krajową Radą Sądownictwa, o ile ta będzie już działać w zgodzie z Konstytucją RP. Projekt ustawy zakładać będzie także wprowadzenie sześcioletniej i nieodnawialnej kadencji Prokuratora Generalnego.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Prezydencka Rada Samorządowa

Powołam taką radę jako ciało doradcze. Zaproszę do niej wszystkich 16 marszałków, prezydentów 18 stolic województw oraz przedstawicieli wszystkich korporacji samorządowych: Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Powiatów Polskich i Związeku Województw RP. Będę dążył do tego, by wszystkie prezydenckie projekty ustaw były przez nich zaopiniowane. Podstawowym celem Rady będzie analiza rozwiązań legislacyjnych tworzonych z inicjatywy prezydenta oraz opiniowanie aktów prawnych przyjętych przez parlament w kontekście ich wpływu na funkcjonowanie samorządu terytorialnego.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Odbudowa Służby Cywilnej

Odnowiona Narodowa Rada Rozwoju wypracuje rozwiązania zwiększające efektywność pracy administracji państwowej oraz plan naprawy Służby Cywilnej.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Kontrola służb specjalnych

Zgłoszę inicjatywę ustawodawczą w celu powołania specjalnego rzecznika, który w ramach Biura Bezpieczeństwa Narodowego przy Prezydencie RP będzie miał uprawnienia do kontroli służb specjalnych.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Niezależność służb mundurowych

Jako prezydent, strażnik bezpieczeństwa państwa, będę chronił policję i inne służby mundurowe przed jakimikolwiek próbami politycznych wpływów. Wykorzystam w tym celu konstytucyjne narzędzia, takie jak konsultacje z rządem.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Ustawa skromnościowa

Złożę projekt ustawy, która zmusi rząd do przestrzegania ustawy kominowej. Ustawa ta wprowadzi też zakaz wypłacania sowitych odpraw tym osobom, które zostały zwolnione z kierowniczych stanowisk w państwie i spółkach państwowych za popełnione błędy. Posłowie i senatorowie otrzymają jednocześnie zakaz zatrudniania się w spółkach Skarbu Państwa przez 2 lata od daty wygaśnięcia mandatu. Będę dążył do tego, aby spółkami Skarbu Państwa zarządzali profesjonaliści.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Przejrzyste finanse władzy

Będę patrzył władzy na ręce i interweniował w przypadkach kontrowersyjnych nominacji w spółkach Skarbu Państwa, niejasności w oświadczeniach majątkowych wysokich urzędników rządowych, w przypadkach omijania zamówień publicznych czy ukrywania sposobu wydatkowania środków publicznych.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Ochrona sygnalistów

Przedłożę projekt ustawy chroniącej sygnalistów, aby zwiększyć jawność życia publicznego. Państwo musi zapewnić wolność słowa i ochronę ludziom, którzy w imię wspólnego dobra sprzeciwiają się nadużyciom i korupcji w urzędach i przedsiębiorstwach. Nie ma zgody na omijanie prawa i rosnącą korupcję oraz omijanie zasad przejrzystości.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Rada Kryzysowa przy Prezydencie RP

Powołam zespół naukowców i ekspertów z różnych dziedzin (między innymi epidemiologów, klimatologów, ekonomistów, przedstawicieli związków zawodowych, małych i średnich przedsiębiorstw, psychologów społecznych i przedstawicieli samorządów lokalnych oraz organizacji pozarządowych). Jego zadaniem będzie monitorowanie zagrożeń kryzysowych i opracowanie planów działań strategicznych. Rada Kryzysowa przy Prezydencie RP pomoże rządowi przygotować Polskę na ewentualną drugą falę pandemii COVID-19 jesienią.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Wsparcie w negocjacjach unijnych

Polki i Polacy nie mogą być ofiarami błędów popełnionych przez rząd, któremu zaufali, a który odpowiada za politykę europejską naszego państwa. Jako prezydent będę oczekiwał współpracy i wspierał rząd w negocjacjach korzystnego dla Polski unijnego budżetu na lata 2021–2027, co najmniej na poziomie 441 mld zł wynegocjowanych przez rząd PO-PSL na lata 2014–2020.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Przejrzysty budżet

Zaproponuję uszczelnienie ram fiskalnych i umocnienie zasad budżetowych, tak aby finanse państwa, czyli finanse wszystkich Polek i Polaków, były w pełni przejrzyste, a rząd musiał respektować polskie i unijne reguły fiskalne.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Finanse samorządów

W ostatnich latach rząd nakładał na samorządy coraz więcej zadań, a jednocześnie zmniejszał ich dochody. Będę domagał się odwrócenia tego procesu. Zaproponuję wyższy udział samorządów w dochodach z podatku PIT i CIT oraz wprowadzenie bardziej elastycznych zasad zaciągania zobowiązań finansowych. W czasie kryzysu samorządy muszą mieć możliwość prowadzenia inwestycji, które w oczywisty sposób służą mieszkańcom: budowy nowych szkół i przedszkoli, nowych linii tramwajowych itp.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Polska w unijnej wielkiej piątce

Będę mobilizował rząd, aby zrezygnował z konfliktu z instytucjami unijnymi i większością państw członkowskich wokół praworządności oraz ze sporów ideologicznych. Polska jest piątym co do wielkości państwem w Unii Europejskiej i powinna w niej odgrywać rolę na miarę swojego potencjału, a rząd powinien mocno i świadomie włączyć się w kształtowanie przyszłości UE, a więc w budowę niskoemisyjnej i cyfrowej gospodarki UE.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Priorytety w bezpieczeństwie państwa

Dawno już minął czas, kiedy o bezpieczeństwie można było mówić jedynie w kategoriach bezpiecznych granic czy sprawnej i nowoczesnej policji i armii. To jest podstawa, ale równie ważne są dzisiaj dla nas bezpieczeństwo i ochrona prywatności, bezpieczeństwo obrotu prawnego czy pomoc ze strony instytucji państwa dla obywatelek i obywateli przebywających poza granicami Polski czy szukających nowych rynków zbytu. Te wszystkie elementy składają się na życie milionów Polek i Polaków, którzy codziennie przemierzają świat w poszukiwaniu wypoczynku, wiedzy, pracy czy partnerów w biznesie. Państwo jest zobowiązane do ich ochrony i wsparcia w potrzebie. Dotyczy to także ochrony Polek i Polaków przed negatywnymi skutkami globalizacji. Przeciwdziałanie im i zwalczanie ich skutków wymaga współpracy i solidarności z innymi.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Priorytety polityki zagranicznej

Słyszymy, że mimo członkostwa w Unii Europejskiej i NATO Polska wciąż znajduje się między Niemcami a Rosją, między dwoma potęgami, które nie chcą Polski silnej i suwerennej. Takie myślenie jest dzisiaj dowodem na niezrozumienie sukcesu naszej transformacji. Na zachodzie Polska sąsiaduje z silnymi Niemcami, które włożyły ogromny wysiłek w przezwyciężanie historii i promowanie rozszerzenia NATO i Unii Europejskiej. Robiły to zarówno w swoim, jak i naszym interesie. Współpraca Polski i Niemiec nie może jednak opierać się na poczuciu minionych sukcesów. Przed nami wiele wyzwań dotyczących choćby kierunku integracji europejskiej. Rolą prezydenta jest tworzenie przestrzeni dla takiej rozmowy. Taki dialog powinien dotyczyć również współpracy Polski z Francją, a także naszych południowych partnerów i sojuszników Polski w Europie, wśród których będę budował więcej zrozumienia dla polskich interesów.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Relacje ze Stanami Zjednoczonymi

Jako prezydent będę zawsze działał na rzecz silnych więzi atlantyckich i silnej Europy jako partnera Stanów Zjednoczonych. Jesteśmy bliskim sojusznikiem tego kraju, który mimo ogromnych przewartościowań w myśleniu o swojej globalnej roli zdecydował się zwiększyć swoją obecność wojskową w naszym regionie. Doceniam to, choć wiem, że sojusz Europy i Ameryki po raz kolejny przechodzi trudny czas. Będę zabiegał o naprawę tych relacji.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Relacje z Rosją

Decydując się na agresję na Ukrainę, a wcześniej Gruzję, Rosja zamknęła sobie drogę do kształtowania w Europie polityki opartej na zaufaniu i zasadach prawa międzynarodowego. Dzisiaj Rosja przechodzi dodatkowo głęboki kryzys gospodarczy. Polska i Rosja nauczyły się żyć obok, lecz bez siebie. Polacy i Rosjanie zawsze byli i są sobie bliscy. Jako prezydent zadeklaruję, że będę zawsze otwarty na rozmowę o tym, jak poprawić nasze kontakty z Rosją, bo dwa wielkie narody stać na o wiele więcej niż trwanie w ciągłym klinczu.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Polityka wschodnia

Na wschodzie sąsiadujemy z niepodległą Ukrainą, która jak żaden z naszych sąsiadów wie, co znaczy wojna i walka zbrojna o własne państwo. Jako prezydent zadeklaruję, że Ukraińcy mogą liczyć na nasze wsparcie, bo stabilność i dobrobyt Ukrainy mają wpływ na bezpieczeństwo i dobrobyt Polski. Chciałbym też, aby Białoruś podjęła wysiłek reform politycznych i gospodarczych. Zawsze będę kibicował naszym białoruskim sąsiadom w budowie silnej gospodarki i demokratycznego państwa. Musi to jednak być ich suwerenna decyzja.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Polska Fundacja Narodowa

Polska Fundacja Narodowa musi zostać zlikwidowana.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Promocja Polski za granicą

Będę dążył do skoordynowania pod nadzorem MSZ działań wszystkich instytucji państwa zajmujących się promocją Polski za granicą, tak aby realizowały cel polityki zagranicznej państwa, a nie jednej partii politycznej.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Etos żołnierza i Wojska Polskiego

Jako prezydent będę stał na straży pozycji żołnierza, etosu służby i tradycji Wojska Polskiego. Konstytucyjne narzędzia nakładają na prezydenta szczególną odpowiedzialność za kadrową sytuację Wojska Polskiego. Będę zabiegał o to, aby powoływani przeze mnie szef Sztabu Generalnego i najważniejsi dowódcy dawali siłom zbrojnym gwarancję bezpartyjności, profesjonalnego przygotowania i stabilizacji personalnej. Każdy zwalniany ze służby żołnierz będzie mieć prawo odwołania się do prezydenta od decyzji kadrowej.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
NATO

Podtrzymam tradycję reprezentowania Polski na szczytach NATO. Będę podejmował inicjatywy służące spójności sojuszu, a zwłaszcza utrzymywaniu więzi transatlantyckich i rozwojowi współpracy NATO z Ukrainą i Gruzją.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Apolityczność wojska

Będę stał nie tylko na straży etosu i honoru żołnierza oraz Wojska Polskiego, ale także ich absolutnej apolityczności. Nie pozwolę na wykorzystywanie wojska do celów jakiegokolwiek ugrupowania politycznego.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Kontrola stanu bezpieczeństwa Polski

Wielki audyt bezpieczeństwa Polski - niezwłocznie po wyborach zarządzę przegląd, którego zadaniem będzie rzeczywiste oszacowanie stanu bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, zagrożeń zewnętrznych i stopnia wykonania dotychczasowych planów rządu.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Polski przemysł obronny

Nasz przemysł obronny jest jednym z filarów polskiego bezpieczeństwa. Niezwłocznie zlecę przegląd potencjału i perspektyw poszczególnych zakładów. Większość środków na modernizację Wojska Polskiego musi trafiać do polskiego przemysłu obronnego i polskich ośrodków badawczo-rozwojowych lub przyczyniać się do zagranicznych inwestycji tworzących miejsca pracy w Polsce dla osób zatrudnionych o wysokich kwalifikacjach.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Strategia Bezpieczeństwa Narodowego

Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego - inaczej niż prace nad aktualnym dokumentem, będzie to proces możliwie transparentny i prowadzony w dialogu z opozycją i środowiskiem eksperckim. Rada Bezpieczeństwa Narodowego będzie forum dyskusji ze wszystkimi siłami politycznymi.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Przekształcę BBN w zaplecze strategiczne prezydenta. Będzie ono inicjować dyskusję na temat zagrożeń bezpieczeństwa, pozyskując opinie ośrodków naukowych i think tanków. W ramach BBN będzie działał urząd Rzecznika Kontroli Państwowej.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Weterani

Godne życie dla weteranów - szczególną uwagę będę poświęcał warunkom życia weteranów wojskowych i ich rodzin.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Wojska Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej. Pozostaną, będą podporządkowane Szefowi Sztabu Generalnego i włączone do systemu dowodzenia i rezerw armii zawodowej. Dla najlepszych żołnierzy WOT – stypendia. Trzeba wykorzystać zapał ​młodych ludzi, którzy chcą bronić Polski.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Emeryci

Będę dążył do zmiany polityki państwa wobec osób 60+ i wywierał nacisk na rząd, aby stworzył program „dla srebrnej gospodarki” – wspierający ich aktywność zawodową i społeczną, rozwijający sektor usług dla seniorów (biorąc pod uwagę ich ogromny potencjał). Koncepcja „srebrnej gospodarki” musi skupiać różnorodnych interesariuszy – pracodawców, przedsiębiorstwa, samorządy i organizacje pozarządowe.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Podatki

Podatek od dochodów od osób prawnych powinien być płacony dopiero w momencie wypłaty dywidendy i zostawać w firmie, gdy dochód jest reinwestowany. Dodatkowo zaproponuję przyspieszoną amortyzację na czas odbudowy gospodarki po COVID-19.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Podstawa programowa

Odchudzenie podstawy programowej i dostosowanie jej do wymogów współczesności - obecnie obejmuje ona zbyt wiele treści i teorii. Uczniowie potrzebują więcej czasu na rozwijanie kompetencji, a mniej na wkuwanie informacji.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

edukacja
prezydent2020
Fundusz klęskowy

We współpracy z rządem wystąpię na forum Unii Europejskiej z inicjatywą utworzenia specjalnego funduszu klęskowego, który będzie pomagał rolnikom w trudnych sytuacjach, na przykład klęski żywiołowej.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Trasnformacja regionów górniczych

Fundusze europejskie na transformację energetyczną i odejście od węgla powinny zostać wydane przede wszystkim w tych regionach Polski, które dziś są powiązane z przemysłem węglowym.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Trasnformacja regionów górniczych

Fundusze europejskie na transformację energetyczną i odejście od węgla powinny zostać wydane przede wszystkim w tych regionach Polski, które dziś są powiązane z przemysłem węglowym.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Angielski w szkołach

Powszechny program nauki języka angielskiego - w ramach zmiany podstawy programowej będę się domagał, aby nauka angielskiego w szkołach przestała być fikcją, a uczniowie mogli skorzystać z większej liczby godzin nauki tego języka.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 25.06.2020

edukacja
prezydent2020
In vitro

Dziś dzień ojca – właściwy dzień, by powiedzieć jasno: Mamy dość polityków powtarzających wciąż słowo "rodzina", a odmawiających wielu rodzinom prawa do szczęścia! Jeśli zostanę prezydentem, zrobię wszystko, aby przywrócić rządowy program In vitro.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 23.06.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Wizja prezydentury

Rozwiązywanie problemów zaczyna się od rzetelnej diagnozy. Dlatego jako prezydent RP będę prezentował co roku Raport o Stanie Państwa. Będę w nim też przedstawiał propozycje rozwiązań, które będą szeroko konsultowane - ze związkami zawodowymi, z przedsiębiorcami, z samorządami.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 22.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Koronawirus

Czas epidemii pokazał, jak pilnej naprawy wymaga polska ochrona zdrowia. Potrzeba dobrze wyposażonych placówek i wykwalifikowanego, godnie opłacanego personelu - tu i teraz! Proponuję przeznaczanie 6% PKB na ochronę zdrowia

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 21.06.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Ochrona zdrowia

Czas epidemii pokazał, jak pilnej naprawy wymaga polska ochrona zdrowia. Potrzeba dobrze wyposażonych placówek i wykwalifikowanego, godnie opłacanego personelu - tu i teraz! Proponuję przeznaczanie 6% PKB na ochronę zdrowia.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 21.06.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Reforma edukacji

Lista win PiS jest długa – łamanie konstytucji, spychanie nas na margines Unii, ignorowanie zmian klimatycznych. Ale to, że zniszczyli edukację bez żadnego powodu, dla jakiegoś kaprysu cofnęli 30 lat zmian, a my z żoną dzisiaj musimy godzinami siedzieć z dzieciakami, bo wkuwają bezsensowne informacje, zamiast mieć czas na rozwijanie zainteresowań, że zabrali samorządom pieniądze i nie możemy dopłacać do lekcji, które uczyły niezależnego myślenia, to mnie wyjątkowo wkurza. Za samo to, że zlikwidowali gimnazja, powinni smażyć się w piekle. To mnie denerwuje na trzech poziomach – jako ojca, jako prezydenta miasta i jako wykładowcę akademickiego, bo po tych gimnazjach wreszcie było widać, że jest więcej samodzielnego myślenia, umiejętności pracy w grupie. I to wszystko wyrzucono do kosza, jest chaos, nieprawdopodobna bezczelność i hucpa.

Źródło: www.newsweek.pl

Data obietnicy: 21.06.2020

edukacja
prezydent2020
500+

Nie dajcie sobie wmówić, że zmiana prezydenta to zagrożenie dla reform społecznych ostatnich lat. Zawetuję każdą próbę likwidacji programu 500+. Ale 500+ nie wystarczy - trzeba inwestycji lokalnych, tu i teraz! By tworzyć miejsca pracy i wyrównywać szanse

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 21.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Edukacja: stypednium prezydenta

Jeżeli chodzi o edukację, wszyscy widzimy ten nieprawdopodobny chaos, który nam rządzący zgotowali w edukacji. Mam konkretne propozycje – odchudzenie podstaw programowych, wyrównywanie szans w edukacji, a mianowicie stworzenie dużego programu stypendialnego prezydenta – 50 tyś. stypendiów dla najzdolniejszej młodzieży z tych mniejszych i średnich miast, bo musimy wyrównywać szansę również jeżeli chodzi o kwestię edukacji zdalnej, której będzie coraz więcej.

Źródło: tvn24.pl

Data obietnicy: 20.06.2020

edukacja
prezydent2020
Ochotnicza straż pożarna: plan dofinansowania

Ochotnicze służby są dla nas niesłychanie istotne - oni stoją na straży naszego bezpieczeństwa. Ja z nimi współpracowałem w bardzo wielu miejscach i dlatego mówię, że powinni dostawać 5% dodatku do emerytury po przepracowaniu 10 lat.

Źródło: tvn24.pl

Data obietnicy: 20.06.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Weto dla podwyższenia wieku emerytalnego

Obywatele jasno mówią, że chcą zachęt do tego, żeby ewentualnie dłużej pracować, jeżeli podejmą taką decyzję. Natomiast dzisiaj rzeczywiście zawetuję każdą ustawę, która będzie chciała podnosić wiek emerytalny, dlatego, że to obywatele powinni decydować.

Źródło: tvn24.pl

Data obietnicy: 20.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Służba zdrowia: fundusze

Jeżeli chodzi o służbę zdrowia, będę proponował podnoszenie wydatków do 6% PKB i nawet wiem skąd znaleźć do tego pieniądze – właśnie z tych wielkich inwestycji, które są planowane, a na razie nie widać, żeby miały być realizowane, czy w końcu z likwidacji TVP Info, gdzie też spore pieniądze można znaleźć i przeznaczyć je służbę zdrowia.

Źródło: tvn24.pl

Data obietnicy: 20.06.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Broń atomowa

Ja jestem olbrzymim sceptykiem takiego rozwiązania [żeby Amerykanie przenieśli broń atomową do Polski z Niemiec – przyp. MPW], ale to przede wszystkim wymaga debaty, a tej debaty nie ma.

Źródło: tvn24.pl

Data obietnicy: 20.06.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Edukacja

Edukacja – to sprawa absolutnie kluczowa. Dla przyszłości naszych dzieci, dla przyszłości naszego kraju. Ostatnie lata to w tej kwestii przede wszystkim ogromny bałagan. #MamyDość tego chaosu! Czas na przywrócenie prestiżu zawodu nauczyciela, czas na wyrównywanie szans edukacyjnych. Temu służy jedna z moich propozycji programowych - Prezydencki Funduszy Stypendialny, z którego korzystaliby najzdolniejsi i najbardziej aktywni młodzi ludzie z małych miast i wsi. Potrzebujemy równego dostępu do dobrej edukacji!

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 20.06.2020

edukacja
prezydent2020
500+ a inwestycje

Jeżeli chodzi o program 500+, to jesteśmy w tej chwili wszyscy przekonani, że ten program trzeba utrzymać, dlatego, że wszyscy Polacy na ulicach mówią mi „tak – ten program zadziałał”. Problem polega na tym, że to nie wystarczy, dzisiaj trzeba ratować każde miejsce pracy. Dzisiaj, kiedy dochodzimy do miliona bezrobotnych, dzisiaj kiedy rząd obiecuje nam wielkie inwestycje, które tak naprawdę nie ziszczą się w przeciągu najbliższych lat. Trzeba powiedzieć jasno – inwestycje potrzebne są tu i teraz. Na to stawiam w swoim programie – na centra rozwoju lokalnego w każdym mieście w Polsce tak, żeby czy to prezydent, czy to burmistrz, czy to wójt mógł zadecydować z mieszkańcami co w takim centrum za 30 mln będzie – czy najnowsza przychodnia, czy centrum nauki języków obcych – to są prawdziwe inwestycje.

Źródło: tvn24.pl

Data obietnicy: 20.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Wizja prezydentury: współpraca

Powiedziałem na początku swojej kampanii, że ja nie będę prezydentem opozycji totalnej, ja jestem gotów do współpracy z rządem tam, gdzie rząd będzie chciał podejmowac racjonalne decyzje.

Źródło: tvn24.pl

Data obietnicy: 20.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Równość płac

Po pierwsze - praca i równe szanse. Nie może być tak, że wykonując taką samą pracę kobiety mają niższe wynagrodzenia lub mniejsze szanse na awans niż mężczyźni. Nie tylko dlatego, że jesteśmy członkiem w Unii Europejskiej. Nie tylko dlatego, że aspirujemy do bycia państwem nowoczesnym. To przede wszystkim łamanie praw kobiet i niczym nieuzasadnione uderzanie w ich godność i wartość. Z tym trzeba walczyć. Dlatego jako prezydent złożę projekt ustawy zapewniającej kobietom równe wynagrodzenia.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 18.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Równouprawnienie

Mimo zapisów konstytucyjnych kobiety wciąż nie są traktowane na równi z mężczyznami - otrzymują niższe wynagrodzenie za taką samą pracę czy mają mniejsze szanse na awans. To niedopuszczalne. Kobiety w Polsce muszą mieć równe szanse - jako prezydent zrobię wszystko, by tak było. Równe płace za tę samą pracę. Powołanie Rady Kobiet przy Prezydencie RP oraz pełnomocniczki na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 18.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Ochrona zdrowia

Po drugie - zdrowie. Nowoczesne państwo musi być w stanie zapewnić swoim obywatelkom dostęp do nowoczesnej opieki medycznej. Dlatego wprowadzimy Narodowy Program Zdrowia Kobiety, który będzie odpowiadał na potrzeby pacjentek w całym kraju. Program zapewni Polkom lepszy dostęp do ginekologów i badań, co niejednokrotnie jest problemem w mniejszych miejscowościach. Do tego pakiety darmowej opieki medycznej dla kobiet w ciąży i matek - aż do dwóch lat po urodzeniu dziecka. Ale to nie wszystko. Bardzo ważna jest również profilaktyka. Postawimy na powszechne badania, tak ważne dla zdrowia kobiet: USG piersi, mammografia, cytologia, a także szczepienia przeciwko HPV - tak jak to zrobiliśmy w Warszawie. I tak, także dla młodych chłopców - co było przedmiotem żartów i kpin pewnej części Internetu. Niesłusznie, bo również oni mogą być nosicielami.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 18.06.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Unia Europejska

Problem polega na tym, że polityka zagraniczna dzisiaj to przede wszystkim bezpieczeństwo, pieniądze na inwestycje, pieniądze dla was. Niestety prezydent Duda mówi o wyimaginowanej wspólnocie, wspólnocie naiwniaków. A niestety - jeżeli takie słowa padają, to w Unii Europejskiej jest trudno cokolwiek załatwić. W Unii Europejskiej jesteśmy piątą potęgą i powinniśmy podejmować najważniejsze decyzje. A dzisiaj niestety rząd głównie szuka wrogów, zamiast szukać koalicjantów. A od walenia pięścią w stół może się co najwyżej wylać kawa.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 17.06.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Szczepionka na koronawirusa

Polki i Polacy powinni mieć dostęp do takiej szczepionki, natomiast dzisiaj chcemy wiedzieć przede wszystkim - i to są pytania do pana prezydenta, do rządu - czy epidemia się już skończyła, czy epidemia się nie skończyła? Czy te decyzje, które były podejmowane przez te ostatnie tygodnie, były na pewno racjonalne?

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 17.06.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Inwestycje

Tylko jeżeli mówimy o gospodarce, to trzeba powiedzieć o tym olbrzymim chaosie, który dzisiaj obserwujemy w naszym kraju. Rząd kompletnie nie panuje nad tym, co się dzieje, ludzie boją się o swoje miejsca pracy, przedsiębiorcy boją się o swoje firmy, polskie firmy i dzisiaj przede wszystkim trzeba się skupiać na inwestycjach. Nie na gigantomanii, na budowie największego lotniska na świecie, które może się ziści, albo nie, tylko na tych inwestycjach tu i teraz, które przyniosą dziesiątki tysięcy miejsc pracy. I właśnie dlatego mówię, żeby się skupić na inwestycjach samorządowych. Proponuję lokalne centra rozwoju, które mogłyby powstać w każdym mieście, najpierw w miastach powiatowych. Tak, żeby właśnie powodować rozwój tych miast, które same będą decydować o tym, co tam powinno się znaleźć. Czy przychodnia czy centrum edukacyjne dla dzieci. I to wygeneruje miejsca pracy.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 17.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Koronawirus

Gdzie jest program onkologiczny, jeżeli mówimy o służbie zdrowia? Mówiłem jasno o tym, że choćby pieniądze z likwidacji TVP Info można przeznaczyć na ten cel, jakieś pieniądze przynajmniej na ten cel by były. Ja nie wiem, czy panu prezydentowi się Jacek Kurski nagle spodobał, ale tam można znaleźć te pieniądze. Mamy prawo wiedzieć, czy wreszcie będą normalne operacje terminowe i kiedy w polskich szpitalach. Mamy prawo wiedzieć, czy dzieci wrócą do szkół i kiedy. Dzisiaj trzeba zadawać trudne pytania rządzącym i do tego jest potrzebny silny prezydent. Żeby się zaopiekował wszystkimi tymi, którzy dzisiaj zostali pozostawieni sami sobie. Żeby się zajął bezrobociem. Żeby się zajął ratowaniem miejsc pracy. I takie trudne pytania trzeba w tej chwili zadawać rządowi.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 17.06.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Euro

Sam traktat akcesyjny nas zobowiązuje do przyjęcia euro, ale na szczęście nie mówi kiedy. I ani Polska dzisiaj, ani UE nie jest do tego gotowa. Tutaj absolutnie najważniejszy jest interes obywateli.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 17.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Związki partnerskie

W moim programie są związki partnerskie, natomiast dzisiaj, w momencie, kiedy świat stanął na głowie, kiedy wychodzimy z epidemii, jeżeli poruszamy temat polityki społecznej, i nie mówimy o tym chaosie, który dzisiaj w Polsce jest, za który odpowiada rząd, kiedy nie wiemy nawet, kiedy się skończy epidemia, bo rząd nas o tym nie informuje, kiedy jest milion osób bez pracy - dzisiaj na tym się powinniśmy skupić.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 17.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Rynek pracy

Ja jeżdżę po całej Polsce. Rząd pozostawił samym sobie bardzo różne grupy ludzi, ludzi wolnych zawodów, ludzi, którzy żyją z turystyki, ludzi, którzy żyją z granicy, ludzi, którzy zajmują się uzdrowiskami. Dzisiaj tego typu pytania padają w debacie. Na tym się trzeba skoncentrować i dlatego ja mam w programie darmowe żłobki i przedszkola dla wszystkich, bo dzisiaj trzeba walczyć o każde miejsce pracy. I to powinno być przedmiotem debaty. Mam stypendia dla uzdolnionej młodzieży, 50 tys. stypendiów, z małych wsi czy małych miast, bo trzeba dzisiaj wyrównywać szanse.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 17.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Religia w szkołach

Wielokrotnie o tym mówiłem, że o tym, czy religia powinna być w szkole, czy też nie, powinni decydować rodzice.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 17.06.2020

edukacja
prezydent2020
Uchodźcy

Jeżeli chodzi o uchodźców, problem został rozwiązany w 2015 r., w momencie, kiedy podpisano umowę z Turcją, którą negocjował przewodniczący Rady, Donald Tusk. Nie było nigdy zgody na automatyzm, nie było zgody na przymus, natomiast kobietom, dzieciom doraźnie trzeba pomagać.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 17.06.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Energetyka: fundusze

Zaproponuję rządowi założenia Programu Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji oraz Programu Walki z Ubóstwem Energetycznym, bazujące na środkach dostępnych w ramach nowego WRF (w tym Planu Odbudowy), mechanizmów kompensacyjnych ETS i 100% przychodów ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, Zielonego Ładu i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Zaproponowałem, żeby w ramach nowego funduszu każda polska rodzina mogła dostać 10 tys. złotych na realizację eko-remontu własnego domu lub mieszkania. Po stronie odbiorcy końcowego powinno to pozwolić na sfinansowanie wymiany 100% „kopciuchów”, przeprowadzić na skalę ogólnopolską program głębokich remontów i termomodernizacji budynków, upowszechnić w całym kraju model energetyki prosumenckiej oraz włączyć przemysł i biznes w procesy transformacji. Źródła finansowania pozwolą radykalnie odciążyć nasze rachunki z tytułu nieuchronnego kosztu modernizacji i transformacji naszej energetyki i gospodarki.

Źródło: biznesalert.pl

Data obietnicy: 15.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Energetyka: przesyłanie energii

Przesył gazu z kierunku wschodniego powinien odbywać się w zgodzie z regulacjami rynkowymi i antymonopolowymi UE, tak jak ma to miejsce już dzisiaj.

Źródło: biznesalert.pl

Data obietnicy: 15.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Energetyka: import węgla

Niedopuszczalne jest zastępowanie polskiego węgla węglem z importu, szczególnie z Rosji.

Źródło: biznesalert.pl

Data obietnicy: 15.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Energetyka: samorządy

Polskie samorządy będą korzystać na włączeniu się do sieci inteligentnych i neutralnych klimatycznie miast. Będę zabiegał o decentralizację procesów transformacji, tak aby maksymalnie zwiększyć autonomię i odpowiedzialność samorządów za kierunek zmian przy poszanowaniu konstytucyjnej zasady subsydiarności. Samorząd terytorialny powinien zostać wyposażony w instrument prawny i środki (np. pochodzące z Pomocy Technicznej funduszy w ramach polityki spójności) niezbędne do przyjmowania Miejscowych Planów Energii i Klimatu, stanowiących zarazem spójną całość z planami zagospodarowania przestrzennego oraz z Krajowym Planem Energii i Klimatu.

Źródło: biznesalert.pl

Data obietnicy: 15.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Energetyka: strategia

W mojej ocenie przyszłość należy do energetyki odnawialnej, rozproszonej i obywatelskiej: prosumenci, klastry i spółdzielnie energetyczne będą pełnić ważną, jeśli nie podstawową rolę, w funkcjonowaniu i w przekształcaniu energetyki.

Źródło: biznesalert.pl

Data obietnicy: 15.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Energetyka: elektrownia jądrowa

Energetyka jądrowa stanowi obecnie dla wielu państw UE istotną opcję dochodzenia do neutralności klimatycznej i zabezpieczenia podstawy pracy systemu elektroenergetycznego, i z tego powodu nie należy jej z góry wykluczać. (...) Obecnie projekty tego typu realizowane w UE natrafiają na poważne, strukturalne problemy. Tego aspektu nie możemy lekceważyć, a w doborze bezemisyjnych technologii powinniśmy się kierować przede wszystkim racjonalnością ekonomiczną i wykonalnością projektową, aby unikać sytuacji jakich dzisiaj doświadczamy z nietrafioną i spisaną na straty inwestycją węglową w elektrowni w Ostrołęce. Będę chciał, aby przyszłość energetyki jądrowej, podobnie jak kwestia udziału innych paliw w miksie energetycznym kraju były przedmiotem ponadpartyjnego konsensusu mającego swój wyraz w Polityce Energetycznej Polski do 2050 roku. W tym dokumencie powinniśmy przesądzić czy i jakiego wsparcia chcemy udzielić wybranym paliwom i technologiom w procesie transformacji.

Źródło: biznesalert.pl

Data obietnicy: 15.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Energetyka: strategia

Zaproponuję projekt nowej i ambitnej Polityki Energetycznej Polski 2050 z planem transformacji całej gospodarki do modelu neutralności klimatycznej do 2050 roku zgodnie z założeniami koncepcji Zielonego Ładu oraz z wykorzystaniem konkretnych, unijnych i krajowych instrumentów wsparcia. Będę zabiegał o ponadpartyjny i ogólnonarodowy konsensus w tej sprawie; w tym celu będę prowadził regularny dialog ze wszystkimi interesariuszami.

Źródło: biznesalert.pl

Data obietnicy: 15.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Energetyka: odejsćie od węgla

Będę chciał zacząć kadencję od złożenia wniosku ws. szybkiego odejścia od węgla dla wszystkich nowych instalacji, a dla istniejących w kolejnych etapach (do 2030 roku wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2040 roku – w całej energetyce, do 2050 roku – neutralność klimatyczna całej gospodarki). Dopuszczę po stosownych uzgodnieniach rządu z UOKiK i Komisją Europejską ustanowienie Strategicznej Rezerwy Mocy dla elektrowni węglowych, które będą musiały być utrzymywane w dyspozycji z uwagi na bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Źródło: biznesalert.pl

Data obietnicy: 15.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Inwestycje

W każdym mieście powiatowym chcemy budować Lokalne Centra Rozwoju. To będą takie miejsca, w których burmistrz lub wójt z państwem, wspólnie zadecyduje co w takim centrum rozwoju jest najbardziej potrzebnego. Z jakich modułów takie centrum złożyć. Czy tam powinna być przede wszystkim przychodnia, czy tam powinno być centrum dla seniorów, czy tam powinno być centrum edukacyjne, w którym będziemy uczyli nasze dzieci języków obcych, żeby miały dokładnie takie same szanse. W każdym mieście Polski. Czy tam stworzymy specjalne miejsce dla nowych technologii, dla firm, które będą mogły tam się rozwijać za niewielki czynsz. Czy tam zbudujemy centrum multimedialne. Takie centrum może być miejscem, w którym będzie ogniskować się cała wspólnota, gdzie ludzie będą się zbierać, gdzie będą doskonalić swoje umiejętności. Ale przede wszystkim gdzie będą się spotykać, żeby rozwiązywać wspólne problemy. (...) Chodzi nam o inwestycje za rogiem, nie gigantomanię. Te wielkie inwestycje niech rząd odłoży na później. Niech dzisiaj przede wszystkim skoncentruje się na miejscach pracy tu i teraz.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 9.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Czyste powietrze

Druga kwestia o której chcę państwu powiedzieć, to kwestia czystego powietrza. Kwestia, która jest ważna wszędzie, gdziekolwiek pojedziemy. Dlatego, że jeżeli rozmawiam z ludźmi młodymi i oni mi mówią przez cały czas “Musi pan się zająć walką z ociepleniem klimatycznym”, ale musimy też mieć czyste powietrze w naszych miastach i miasteczkach, które często się po prostu duszą. Do tego potrzebne są inwestycje. Do tego, żeby dbać o nasze zdrowie, bo przecież 40 tys. osób rocznie umiera właśnie z tego powodu, z powodu powietrza, które nie jest dostatecznie czyste. I to nie jest abstrakcja, drodzy państwa. Każda rodzina, która podejmie wysiłek dostosowania się i walki o czyste powietrze, może liczyć na dotację 10 tys. zł. To są wyliczenia oparte o pieniądze, które już dzisiaj rząd obiecuje i które dzisiaj Unia Europejska kładzie na stole. Dzisiaj wszyscy, każda rodzina, w domu, czy mieszkająca w mieszkaniu, będzie miała szansę starać się dokładnie o takie pieniądze.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 9.06.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Darmowe żłobki

I trzecia propozycja, która jest mi szczególnie droga, bo od tego zaczynałem swój marsz po prezydenturę Warszawy. Mówiąc o równych szansach, jeśli chodzi o kwestię podjęcia pracy. Równych szansach między kobietami a mężczyznami. Zwłaszcza dziś, kiedy każde miejsce pracy jest tak ważne. Musimy mieć równe szanse. I dlatego chcemy budować przedszkola i żłobki modułowe i chcemy oferować darmowe przedszkola i żłobki w całej Polsce, tak, jak udało się nam to zrobić w Warszawie.

Źródło: trzaskowski2020.pl

Data obietnicy: 9.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Sądownictwo

Zawsze powtarzam, że PiS dokonał trafnej analizy niektórych bolączek III RP. Tyle że rozwiązania, które zastosował, okazały się wyniszczające dla naszego państwa. W ramach procesu naprawczego można przyjąć, aby sędziów – przede wszystkim tych do KRS – wybierała taka większość parlamentarna, która zagwarantuje, że unikną oni oskarżeń o partyjność. Takie propozycje były, ale ginęły w szumie politycznych awantur. Deficyty w sądownictwie, które PiS też kiedyś trafnie zdiagnozował, nie zostały zniwelowane. W kwestii efektywności wymiaru sprawiedliwości również nie ma żadnej poprawy.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Data obietnicy: 5.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Trybunał Konstytucyjny

Mimo to zgadzam się, że nominacje z 2015 r. były błędem, położyły się cieniem na cały TK. PiS na ważne stanowiska nominuje dziś jednak politycznych aparatczyków bez żadnych kompetencji. Tylko samobójca chciałby iść tą samą drogą. Gdybyśmy to zrobili, stracilibyśmy wiarygodność wśród naszego elektoratu w ciągu tygodnia.

Źródło: www.dziennik.pl

Data obietnicy: 5.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Frankowicze

-(pyt.) Czy uważa pan, że kredyty frankowe powinny być przewalutowane po kursie z dnia zaciągnięcia zobowiązania? -Tak, trzeba było dotrzymać złożonej obietnicy.

Źródło: www.dziennik.pl

Data obietnicy: 5.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Prokuratura

- (pyt.) A jaką gwarancję niezależności daje pana propozycja, aby urząd prokuratora generalnego został ponownie oddzielony od stanowiska ministra sprawiedliwości, a za powołanie kandydata odpowiadał prezydent? - Obecny model funkcjonowania prokuratury jest nie do przyjęcia. Dziś gdy wkraczają służby, jako prezydent miasta nie jestem w stanie odróżnić, co jest atakiem politycznym, a co reakcją na rzeczywiste nieprawidłowości. Niektóre działania prokuratury czy służb są tak absurdalne i do tego stopnia upolitycznione, że trudno nie stawiać pytań, o co tak naprawdę chodzi. - (pyt.) Poprzedni model prokuratury niezbyt się sprawdził. - Był lepszy od tego obowiązującego dziś. Prokuratura nie może być instrumentem partyjnym. To jest znacznie większe zagrożenie niż sytuacja, gdy jej relacje z rządem zgrzytają.

Źródło: www.dziennik.pl

Data obietnicy: 5.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Unia Europejska

Naczelnymi zasadami Wspólnoty są decentralizacja i subsydiarność. Obecnie rząd z jednej strony mówi, że tylko państwa narodowe poradzą sobie z kryzysem, a potem wypina pierś po ordery, kiedy Komisja Europejska sama z siebie proponuje pieniądze na odbudowę gospodarczą dla krajów członkowskich po pandemii. Ja uważam, że z takimi wyzwaniami jak ocieplenie klimatu czy COVID-19 rządy sobie same nie poradzą. Potrzebne jest wsparcie UE i wielopoziomowy model zarządzania, w którym samorządy bezpośrednio decydują o wydawaniu funduszy unijnych. Również dlatego Polsce potrzebny jest na tym polu aktywny prezydent, a nie taki, o którym ludzie na spotkaniach mówią, że robi tylko to, co każe mu Kaczyński.

Źródło: www.dziennik.pl

Data obietnicy: 5.06.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Instytucje kontrolne

PiS zlikwidował już właściwie wszystkie niezależne instytucje. Prokuratura jest upolityczniona, sądy sparaliżowane, organizacje kontrolne są w rękach ludzi władzy, CBA stała się policją polityczną.

Źródło: www.dziennik.pl

Data obietnicy: 5.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Wizja prezydentury: współpraca z rządem

Uważam, że jeżeli zjednoczona prawica nadal będzie chciała rządzić w kraju, a jeżeli prezydent będzie prezydentem opozycyjnym, to absolutnie nie będzie innego wyjścia [niż odbywanie poważnych rozmów rządu z prezydentem - przyp. MPW], bo nie da się zignorować prezydenta, z prezydentem trzeba rozmawiać i ja na pewno będę starał się pokazać swoje konstruktywne podejście i taką rozmowę jestem w stanie sobie wyobrazić.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 3.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Wizja prezydentury: współpraca z rządem

Jestem osobą koncyliacyjną i przede wszystkim nie jestem osobą małostkową. W związku z tym, póki nie zostaną przekroczone jakieś granice, to ja jestem absolutnie gotowy do współpracy z rządem. (...) Myślę, że rząd w tak trudnych sytuacjach, kiedy będzie wychodził z kryzysu, kiedy będzie musiał podejmować mnóstwo niepopularnych decyzji , nie będzie mógł sobie pozwolić na to, żeby iść na totalną wojnę z prezydentem. Ja na pewno jestem otwarty na współpracę, chociaż oczywiście będę twardy i pryncypialny tam, gdzie będą łamane podstawowe zasady.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 3.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Kościół katolicki: wymiar sprawiedliwości

- Czy Kościół katolicki powinien być sam sobie sądem w sprawach o pedofilię? - Nie.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 3.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Opozycyjny prezydent: wzmocnienie demokracji

Uważam, że to, co w demokracji jest najważniejsze, to jest pewna równowaga pomiędzy władzą ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, to jest abecadło; i to, że te poziomy władzy się równoważą. Uważam, że dzisiaj, w tych trudnych czasach, jest potrzebny silny prezydent, który patrzy władzy na ręce, i który tę władzę potrafi rozliczać, potrafi ją pobudzać do działania, ale i oczywiście współpracuje z nią tam, gdzie to konieczne. Uważam, że prezydent opozycyjny mógłby tylko i wyłącznie wzmocnić naszą demokrację i również pomóc rządowi podejmować decyzje w pełni racjonalne.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 3.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Wizja prezydentury: strategia

Na pewno będzie mnóstwo takich przypadków, jeżeli zostałbym prezydentem, że powiem: tak, zgadzam się z rządem. I pewnie duża część ludzi, którzy na mnie zagłosują, będzie mieć wątpliwości, „no jak to, z takim rządem nie wolno się zgadzać”. Wolno, jeżeli chcę wzmacniać państwo, jeżeli chcę ratować państwo przed kryzysem. Na pewno jeżeli będzie chodziło o uwłaszczenie państwa, marnotrawstwo, będę wtedy mówił NIE, i to gromkie nie, bo ja jestem politykiem całkowicie niezależnym i umiem podejmować twarde decyzje.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 3.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Kościół katolicki: relacje z rządem

Byłem ministrem administracji odpowiedzialnym również za relacje z kościołami, wyznaniami, to nie jest żadna dla mnie nowość. Uważam, te relacje powinny się opierać na szacunku, ale też na pewnej separacji. Kościół nie powinien mieć nic wspólnego z polityką i polityka nie powinna mieć nic wspólnego z Kościołem. (...) Myśmy mieli cały szereg ciekawych propozycji, np. mówiących o tym, żeby zlikwidować fundusz kościelny, ale pozwolić obywatelom robić odpis na kościoły i byliśmy po negocjacjach, które prowadziły w dobrą stronę, bo Kościół katolicki był gotów przystać na takie rozwiązania. (...) Szacunek nie wyklucza również twardego stawiania sprawy, jeśli chodzi o kwestię rozdziału Kościoła od polityki, twardego stawiania sprawy, wyjaśnienia wszystkich problemów związanych z najbardziej obrzydliwymi przestępstwami, jakie można sobie wyobrazić, przestępstwami pedofilii.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 3.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Edukacja seksualna w szkołach

Mówiłem o wprowadzeniu edukacji seksualnej do szkół po to, żeby można było porozmawiać na ten temat w sposób otwarty, ale to przecież nie jest obowiązkowe – jeżeli rodzice nie chcą posyłać dzieci na takie zajęcia, to przecież nie muszą tego robić.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 3.06.2020

edukacja
prezydent2020
Karta równości: założenia

Często się mówi o karcie równości, o karcie LGBT, byłem wielokrotnie za to atakowany. Problem polega na tym, że ta dyskusja została całkowicie wynaturzona przez telewizję publiczną i przez prawicowe portale. (...) To nie ma nic wspólnego z ideologią. Tu chodzi tylko i wyłącznie o to, żeby chronić mniejszości. Dzisiaj mamy coraz więcej samobójstw w szkołach, bo dzieciaki są atakowane (również prze internet), jeżeli są inne. I tu nie ma żadnego znaczenia czy są inne dlatego, że gorzej grają w jakiś sport, mają problemy z wagą, kibicują innemu zespołowi, mają inny kolor skóry, czy inną orientację seksualną i muszą się z tym gdzieś tam kryć, dlatego że się boją agresji. I po to to robiliśmy – po to, żeby uczyć tego, że trzeba walczyć z hejtem, uczyć tolerancji, uczyć pewnych postaw. (...) Tu chodzi o tolerancję, a nie o ideologię. Ta dyskusja została wynaturzona przez tych wszystkich, którzy chcieli użyć tego jako pałki na moją osobę i ja myślę, że gdyby o tym na spokojnie porozmawiać, to olbrzymia większość Polek i Polaków też by stwierdziła, że w tym nie ma żadnego zagrożenia, wręcz przeciwnie.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 3.06.2020

edukacja
prezydent2020
Zmiany klimatyczne: strategia

Byłem w Wielkopolsce wschodniej, w Koninie, który jest kompletnie przez rząd zapomnianym miejscem, bo rząd się koncentruje na Śląsku (i dobrze, że się koncentruje na Śląsku), natomiast właśnie tam są plany samorządowców przekształcenia Konina i całej okolicy, przestawienia ich na zupełnie nowe tory: energia wiatrowa, energia wodorowa, elektromobilność – w tę stronę musimy iść.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 3.06.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Kościół katolicki: relacje z rządem

Szacunek, współpraca tam, gdzie ta współpraca musi być (w organizowaniu życia społecznego) nie wykluczają pewnego rodzaju rozdziału między Kościołem a polityką, którego dzisiaj niestety w Polsce nie widać, dlatego, że większość prawicowych polityków zrobiło sobie z tego punkt honoru, żeby przez cały czas epatować swoją religijnością. Pozostańmy przy tym, że to jest indywidualna sprawa każdego z nas, nie uważam, żeby to była sprawa, którą trzeba epatować. O to oskarżam prawicę [o to, że to epatowanie przynosi polityczną korzyść - przyp. MPW].

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 3.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Recepta dla Polski: odbudowa

Jasno mówię o tym, że to musi być wyjście do przyszłości. To nie ma być tak, jak było. Trzeba wykorzystać, oczywiście, wszystkie doświadczenia dobre, bo w końcu zbudowaliśmy inną Polskę, ale też wyciągnąć wnioski tego, co nie było doskonałe, bo przecież PiS nie wygrywał wyborów tylko i wyłącznie dlatego, że był w stanie nazywać bolączki III RP, tylko też proponował pewne trafne rozwiązania, czy trafną diagnozę. Problem polega na tym, że później trochę się minął z tymi hasłami, z tymi propozycjami, które położyli na stole. Bo przecież PiS mówił o tym, że państwo powinno być silne i ono w wielu aspektach dostatecznie silne nie było, tylko zamiast silne państwo zbudować, co zwłaszcza teraz, po koronawirusie widzimy, dramatycznie osłabło [państwo - przyp. MPW]. Ja mówię o przyszłości, to nie jest żaden powrót do czegoś, co było, to jest wyciągnięcie wniosku z tego co było, próba odbudowania tego wszystkiego, co było pozytywne – polskiej pozycji w UE, niezależnych instytucji, ale również radzenia sobie z tym rozwarstwieniem społecznym, które spowodowało, że PiS mógł wygrywać wybory. Państwo powinno stać przy słabszym, ale nie tylko materialnie, tylko przy wszystkich słabszych.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 3.06.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Religia w szkołach

Często jest mi zadawane pytanie np. o religię w szkołach – ja uważam, że tutaj powinni decydować rodzice. Ja się uczyłem religii w salce katechetycznej u franciszkanów na Starym Mieście i uważam, że to było dobre rozwiązanie.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 3.06.2020

edukacja
prezydent2020
Gospodarka

Osobiście zgłoszę projekt ustawy skromnościowej. Takiej ustawy, która przywróci porządek i która zmusi rząd do tego, by przestrzegać ustawy kominowej. Skoro prezesi spółek wszystkich samorządowych mogą się mieścić w tej ustawie kominowej, to dokładnie tak samo powinno to wyglądać w państwie polskim w odniesieniu do spółek państwowych. Ludzie mają dosyć tego, że w momencie, kiedy oni mają problemy i martwią się o każdy kolejny dzień i o miejsce pracy, rząd tego nie zauważa i dalej marnotrawi pieniądze publiczne i nie zmienia swojego zachowania. I oczywiście powstaje pytanie co można zrobić z pieniędzmi, które zostaną w ten sposób zaoszczędzone. One mogłyby na przykład wspomóc podwyżki dla nauczycieli.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2.06.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
500 plus

Oczywiście lata 90-te, lata późniejsze to przecież nie tylko pasmo sukcesów. Polska się zmieniała i zmieniła, natomiast część naszego społeczeństwa miała takie poczucie, że zostali zostawieni gdzieś na marginesie, że może ta transformacja, może ten olbrzymi sukces nie był ich udziałem. I nasi konkurenci polityczni postawili dobrą diagnozę - że nie wolno nikogo zostawić. Że wszystkim należy się szacunek. Że słabszym trzeba pomóc. Że wszyscy muszą mieć udział w naszym wspólnym sukcesie. To była dobra diagnoza i trzeba to im oddać. Jaka była recepta? Receptą było 500 plus. Niektórzy z nas krytykowali ten program, ale ten program jest słuszny. On pozwolił ludziom się odnaleźć w nowej rzeczywistości, trzeba to przyznać. Jest to absolutnie niezbywalny filar naszej polityki społecznej. I to było dobre posunięcie, dobry ruch. Tylko niestety nie towarzyszyło temu wzmocnienie państwa. To, co przecież nasi konkurenci obiecywali. Nasze państwo, nasza ukochana ojczyzna została dramatycznie osłabiona, co właśnie widać w czasach epidemii.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 30.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Ułaskawienie: strategia

Jeżeli chodzi o ułaskawienia, mogę powiedzieć jedno – jeżeli ktoś łamał prawo i został skazany, i był politykiem i został skazany prawomocnym wyrokiem, to na pewno takich ułaskawień nie będzie. Na przykład jeżeli okaże się, że minister Sasin łamał prawo, przygotowując wybory bez żadnej podstawy prawnej, to tutaj na pewno ułaskawienia nie będzie. Natomiast w innych sprawach będę po prostu analizował to, jak rzeczywiście wyglądała sytuacja i czy ktoś zasługuje na ułaskawienie.

Źródło: wideo.wp.pl

Data obietnicy: 29.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Afera reprywatyzacyjna: działania sądów

Ja powiedziałem jasno, że jeżeli chodzi o kwestię działania prokuratury i sądów, to czekamy właśnie na konkretne działania i to jest w tej chwili najważniejsze, dlatego, że rząd się w tej chwili po prostu nie zajmuje sprawą reprywatyzacji.

Źródło: wideo.wp.pl

Data obietnicy: 29.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Oświadczenie majątkowe

Najważniejsza jest całkowita przejrzystość w życiu publicznym, zwłaszcza jeżeli chodzi o kwestie finansów, i jeżeli chcemy budować zaufanie do państwa, to tak dokładnie powinniśmy postępować, a nie szukać kruczków prawnych, żeby ten swój majątek ukryć.

Źródło: wideo.wp.pl

Data obietnicy: 29.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Współpraca z rządem w czasach koronawirusa

Ja jestem gotów do współpracy z rządem, ja przez 2 miesiące epidemii z rządem współpracowałem, z wojewodą, wcielając w życie wiele rozporządzeń, które rząd przygotował. Natomiast w pewnym momencie, jak większość Polaków, połapaliśmy się, że to postępowanie w czasie epidemii jest po prostu kompletnie nieracjonalne. I proszę sobie przypomnieć, jak rząd działa: mówi „otwierajcie żłobki, przedszkola, obiekty sportowe”, natomiast spycha odpowiedzialność na samorządy, nie dając nam zaleceń, nie pomagając nam w przygotowaniach do otwarcia tych placówek. Notabene zresztą te daty, które rząd wybiera, wyglądają na dosyć przypadkowe.

Źródło: wideo.wp.pl

Data obietnicy: 29.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Pożyczki dla mikroprzedsiębiorców

W Warszawie jest zarejestrowanych prawie pół miliona firm. Myśmy wypłacili już 110 mln zł, jesteśmy już w absolutnej czołówce kraju, 25 tyś. wniosków rozpatrzonych. Przyspieszamy – skierowaliśmy dodatkowych ludzi do pracy, nowy system komputerowy, a pani minister [minister Marlena Maląg, która wysłała list do Rafała Trzaskowskiego w sparawie zbyt małej liczby rozpatrzonych przez Urząd Pracy w Warszawie wniosków o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców - przyp. MPW] , notabene pokazując bardzo dziwne statystyki, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, próbuje zrzucać odpowiedzialność za własny brak pracy i skoncentrowania się na problemach przedsiębiorców, na samorządy. To jest niebywała wręcz bezczelność.

Źródło: wideo.wp.pl

Data obietnicy: 29.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Rola samorządów w dobie koronawirusa

PiS realizował swoje obietnice za pieniądze obywateli, za pieniądze samorządów. Dzisiaj w tym najtrudniejszym momencie, kiedy samorządy od samego początku mówią „jesteśmy na pierwszej linii kryzysu”, samorządy powinny dostać wsparcie od rządu, tak jak jest na całym świecie. No i oczywiście rząd nic takiego nie robi, nie ma tarczy dla samorządów, a przypominam, że jeżeli chodzi o zabezpieczenie np. moich szpitali miejskich, dziesięciu szpitali miejskich, olbrzymią część odpowiedzialności musieliśmy wziąć na siebie. Jeżeli chodziło o Domy Pomocy Społecznej my musieliśmy zapłacić za testy i je przeprowadzić, bo rząd zostawił ludzi samych sobie. Podobnie było na Śląsku, gdy rozmawiałem z samorządowcami, którzy od samego początku alarmowali, że będą problemy w kopalniach i tak się dokładnie stało, a ani rząd, ani prezydent nie zrobili nic.

Źródło: wideo.wp.pl

Data obietnicy: 29.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Rola samorządów

Ja wspieram się na samorządowcach, dlatego, że samorządowcy są najbliżej ludzi – to my musimy rozwiązywać te najtrudniejsze problemy, jesteśmy na pierwszej linii walki z koronawirusem. Niestety rząd, ani Jarosław Kaczyński, nie lubi niezależnych samorządów, próbuje odcinać nam fundusze, zabierać nam prerogatywy. Dzisiaj to, co nas czeka to jest walka o przyszłość samorządów.

Źródło: wideo.wp.pl

Data obietnicy: 29.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Wizja prezydentury

Niestety w tej chwili nad pałacem prezydenckim powiewa biała flaga, prezydent jest tylko i wyłącznie niemym świadkiem wydarzeń, a potrzeba tego typu prezydentury, która będzie prezydenturą aktywną, będzie pobudzała rząd do działania, i która przede wszystkim będzie patrzyła władzy na ręce.

Źródło: wideo.wp.pl

Data obietnicy: 29.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Recepta dla Polski po koronawirusie

Ja będę mówił o tym, jak wygląda świat po koronawirusie, jak wygląda Polska i jakie są nam potrzebne recepty. Nowa polityka, nowa solidarność, która ma się przede wszystkim skupić na tych wszystkich potrzebujących, dlatego, że świat naprawdę stanął na głowie. Ludzie, którzy do tej pory byli pewni swoich zarobków, czuli się bezpiecznie, dzisiaj mają mnóstwo pytań do rządu, mają mnóstwo pytań o to, jak będzie wyglądała ich przyszłość, no i wszyscy koncentrujemy się na tym, co najważniejsze, czyli przede wszystkim na służbie zdrowia i na bezpieczeństwie.

Źródło: wideo.wp.pl

Data obietnicy: 29.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Obietnice wyborcze: wiarygodność i realizacja

Ja realizuję swoje obietnice wyborcze: darmowe żłobki, wreszcie zagospodarowujemy teren wokół PKiN, kupiliśmy najwięcej autobusów zeroemisyjnych w Europie, dopłaciliśmy nauczycielom do pensji, zajęliśmy się powstańcami, zajęliśmy się seniorami, inwestycje drogowe – ja mógłbym wymieniać w nieskończoność. (...) Dokładnie przedstawię raport z realizacji swoich obietnic, natomiast oczywiście, że niektóre z tych obietnic były rozpisane na 5 lat albo nawet na dłużej. (...) Oddaliśmy kolejne 6 stacji metra i zaczęliśmy wczoraj [tj. 28.05.2020r. - przyp. MPW] kolejny odcinek, natomiast nie wybudowałem w półtora roku trzeciej linii metra, mimo że zaczynamy nad nią pracę, dlatego że na to potrzeba czasu. Tak samo jeżeli chodzi o zagospodarowanie terenu Skry [stadion RKS Skra na warszawskiej Ochocie - przyp. MPW] – nie da się tego zrobić w rok, czy półtora, bo to były obietnice rozpisane na 5 lat. Natomiast we wszystkich właściwie tych rzeczach rozpoczęliśmy prace, a bardzo wiele obietnic, choćby dotyczącej tych darmowych żłobków, która była obietnicą sztandarową, zaczęliśmy pracę i ją skończyliśmy, bo dowieźliśmy kilkanaście tysięcy miejsc w darmowych żłobkach.

Źródło: wideo.wp.pl

Data obietnicy: 29.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Telewizja publiczna: strategia

Telewizja publiczna w ogóle nie powinna się ścigać z telewizją prywatną, bo ma zupełnie inne zadania, ma zadania właśnie misji, pokazywania określonych programów kulturalnych, czy edukacyjnych.

Źródło: wideo.wp.pl

Data obietnicy: 29.05.2020

edukacja
prezydent2020
Telewizja publiczna: rozwiązanie TVP Info

Przez cały czas stoję na stanowisku, że po tym, jak PiS kompletnie zniszczył TVP Info, robiąc z tego tylko i wyłącznie rozsadnik nienawiści, TVP Info w mojej ocenie trzeba zlikwidować, dlatego, że nie będziemy w stanie naprawić tej telewizji informacyjnej i jeszcze odzyskać wiarygodność, bo ona została po prostu naruszona i zniszczona i niestety w tej chwili jest w zgliszczach. (...) Nie ma miejsca w demokratycznym kraju na telewizję z publicznych pieniędzy, która zajmuje się przez cały czas szczuciem, powtarzaniem manipulacji, atakowaniem ludzi i próbą ich odhumanizowania.

Źródło: wideo.wp.pl

Data obietnicy: 29.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Telewizja publiczna: strategia

Uważam, że potrzebujemy zupełnie nowej telewizji publicznej. (...) Po pierwsze powinna być to nowa platforma, na której będzie zarówno telewizja, jak i radio. Powinna być w pełni uspołeczniona, czyli sposób jej budżetowania powinien zależeć od obywateli, obywatele powinni mieć również wpływ na treść programową, po to, żeby utożsamiali się z telewizją publiczną. (...) Telewizja powinna być etyczna, powinna skupić się na misji zwłaszcza edukacyjnej, powinna kompletnie się odseparować od polityków.

Źródło: wideo.wp.pl

Data obietnicy: 29.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Współpraca z rządem opozycji

Oczywiście, że będę chciał współpracować z rządem, ja zresztą wielokrotnie współpracowałem z politykami PiS-u i w parlamencie europejskim, później również jako minister i teraz jako samorządowiec i prezydent miasta stołecznego Warszawy. (...) Współpracowałem i współpracuję z wojewodą Sipierą, a teraz z wojewodą Radziwiłłem i jak tylko nie ma kamer zajmujemy się rozwiązywaniem problemów. Ja jestem absolutnie nastawiony na współpracę tam, gdzie rząd będzie chciał podejmować odpowiedzialne decyzje, gdzie będzie podejmował trudne decyzje o wychodzeniu z kryzysu gospodarczego, gdzie będzie chciał wzmacniać państwo – tam wszędzie prezydent powinien pomagać rządowi. Natomiast w momencie, kiedy rząd będzie próbował państwo zawłaszczać, kiedy będzie chciał marnotrawić pieniądze (tak jak minister Sasin 70 mln zł wyrzuconych w błoto, przygotowując wybory, które nie powinny się były odbyć), tam oczywiście prezydent musi być silny, prezydent nie może być tylko i wyłącznie niemym świadkiem wydarzeń, tak jak prezydent Duda. Prezydent musi pobudzać rząd do działania, prezydent musi wychodzić z inicjatywami, prezydent musi patrzeć rządowi na ręce, ale tam gdzie trzeba, powinien współpracować.

Źródło: wideo.wp.pl

Data obietnicy: 29.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Unia Europejska

Cieszę się też bardzo, że pod wpływem kryzysu PiS zmienił zdanie na temat UE i dziś docenia i wspiera działania dażące do wzmocnienia Komisji Europejskiej, która będzie przecież zarządzać nową polityką kredytową. Polska musi być częścią tej nowej solidarności – to kwestia polskiej racji stanu. Szanować najważniejsze wartości UE, przestrzegać zasad praworządności, dbać o środowisko naturalne uczestnicząc w walce z ociepleniem klimatycznym. A prezydent powinien w tym kierunku aktywnie działać. Nie wystarczy wysyłać listów. Tu liczy się wiarygodność i osobiste kontakty, których obecny prezydent nie zbudował. Trudno o poważanie, kiedy cała Europa wie, że prezydent nie jest politykiem samodzielnym.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 28.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Rynek pracy

70 mld zł na ochronę miejsc pracy, zamiast na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 27.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Ochrona zdrowia

2 mld zł na premie dla lekarzy i pielęgniarek zamiast na przekop Mierzei Wiślanej

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 27.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Ochrona zdrowia

100 mln zł na Fundusz Pomocy Szpitalom zamiast na Polską Fundację Narodową

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 27.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Wybór I prezesa Sądu Najwyższego

Zwracam się z apelem do Pana prezydenta. A mianowicie: pierwszym prezesem Sądu Najwyższego powinna zostać osoba, która uzyskała większość w zgromadzeniu ogólnym. Taką osobą jest sędzia Andrzej Wróbel i jest niesłychanie istotne, żeby ta decyzja, którą Pan prezydent podejmie, była decyzją która szanuje konstytucję. W tej chwili Sąd Najwyższy stoi na straży polskiego prawa. (...) Pierwszy prezes Sądu Najwyższego jest również prezesem Trybunału Stanu. W związku z powyższym, ta osoba musi cieszyć się autorytetem wszystkich sędziów, i autorytetem wśród całego społeczeństwa.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 2020-0524

prezydent2020
ustrój państwa
Pozycja władzy wobec obywateli

Władza musi być traktowana dokładnie tak samo, i musi być traktowana równo, musi mieć dokładnie takie same prawa. A nawet więcej powiem: władzy wolno mniej. Dlatego, że władza powinna świecić przykładem, a niestety, dzisiaj w Polsce jest dokładnie odwrotnie. I nad tym wszystkim ubolewamy, bo władza przede wszystkim wspiera się dzisiaj - niestety władza PiSu - na kolegach, wspiera się przede wszystkim na prezesie, który jest "szeregowym posłem" i który nie bierze żadnej odpowiedzialności za to, co się dzieje. I to jest między innymi źródło tych wszystkich ostatnich problemów. Dlatego że, PiS obiecywał, że wzmocni państwo. Natomiast, niestety dramatycznie to państwo - czyli nasze państwo, Polskę - osłabił. I dlatego wszyscy tutaj jesteśmy, bo zależy nam na silnym państwie, które rozwiązuje problemy obywateli, które stoi obok obywateli, bo to państwo ma służyć obywatelom, a nie na odwrót.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 24.05.2020

prezydent2020
ustrój państwa
Sąd Najwyższy

Dla każdego, dla kogo ważne są Konstytucja i państwo prawa, to jest jasne: A. Duda powinien powołać prof. Włodzimierza Wróbla na stanowisko I Prezesa SN. To nie kwestia polityki, ale prawa i przyzwoitości. Tylko prof. Wróbel uzyskał poparcie większości Zgromadzenia Ogólnego SN.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 24.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Wojska Obrony Terytorialnej

Myślę, że w polskim systemie jest miejsce dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Ale te wojska muszą służyć konkretnym celom, jak na przykład Gwardia Narodowa w USA. Trzeba docenić patriotyzm młodych ludzi, którzy chcą angażować się w sprawy obronności kraju. Tylko trzeba to robić z głową.

Źródło: www.rp.pl

Data obietnicy: 24.05.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Wydatki na armię

- Prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych. Czy powinno zostać zwiększone PKB na obronność? - Na szczęście jako jedno z niewielu państw NATO wywiązujemy się ze swoich obowiązani w 100 proc. Będę dbał o to, żeby te wskaźniki były na tym najwyższym poziomie.

Źródło: www.rp.pl

Data obietnicy: 24.05.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Obronność

USA są gwarantem bezpieczeństwa światowego, dla nas również w Europie. Uważam, że potrzebne jest mocniejsze zaangażowanie NATO. W przeciwieństwie do dzisiaj rządzących, podkreślałbym także rolę Unii Europejskiej w polityce obronnej. Poza USA konieczne jest otwarcie się na naszych sojuszników europejskich.

Źródło: www.rp.pl

Data obietnicy: 24.05.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Referendum

- Jedną z prerogatyw prezydenta jest zarządzenie ogólnopolskiego referendum. Czy korzystałby pan z tej prerogatywy i w jakich kwestiach? - Trzeba tego instrumentu używać w bardzo odpowiedzialny sposób. Nie wykluczam, że w niektórych fundamentalnych sytuacjach, trzeba jednak będzie się do niego odwołać.

Źródło: www.rp.pl

Data obietnicy: 24.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Trybunał Stanu

Niepublikowanie wyroków, orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego czy organizacja procesu wyborczego wbrew prawu były łamaniem prawa. Przed Trybunałem Stanu zostaną postawieni ci, którzy łamali prawo. Ale z tego miejsca, szczególnie w kontekście ułaskawienia Kamińskiego przez prezydenta Dudę, powiem jasno i dobitnie: Nie ułaskawię żadnego polityka, który łamał prawo.

Źródło: www.rp.pl

Data obietnicy: 24.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Emerytury

Jeżeli chodzi wiek emerytalny, najważniejsza jest dziś ochrona miejsc pracy, to fundamentalne po epidemii. Trzeba stworzyć system, w którym to Polacy będą decydowali, ile chcą pracować, ale też żeby się opłacało pracować dłużej. Należy pozostawić tę decyzję w rękach obywateli.

Źródło: www.rp.pl

Data obietnicy: 24.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Stosunki z Rosją

Dziś Rosja nie jest odpowiedzialnym uczestnikiem stosunków międzynarodowych. Bardzo dobrze, że UE i NATO prowadzą twardą i pryncypialną politykę wobec Rosji. Nie ma innej drogi.

Źródło: www.rp.pl

Data obietnicy: 24.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Edukacja zdalna

Pandemia wymusza kompletnie inną politykę, system wartości, skupienie się na tym, co najważniejsze. I to COVID-19 już udowodnił. Na przykład w edukacji zdalnej szanse nie są wyrównane. Nie wszyscy mają dostęp do sprzętu. Jak pomagać dzieciom w odrabianiu lekcji, żeby nie były pozostawione same sobie?

Źródło: wyborcza.pl

Data obietnicy: 23.05.2020

edukacja
prezydent2020
Kontrola służb

Prezydent musi mieć też narzędzia do kontroli, dlatego powołam rzecznika kontroli państwowej przy BBN, który będzie miał uprawnienia do kontroli służb.

Źródło: wyborcza.pl

Data obietnicy: 23.05.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Związki partnerskie

Mówię jasno: jestem za związkami partnerskimi jak olbrzymia większość Polek i Polaków. Bardzo żałuję, że tego typu rozwiązania nie zostały wcześniej przyjęte.

Źródło: www.polsatnews.pl

Data obietnicy: 23.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Unia Europejska

Polska niestety jest dziś w polityce europejskiej na absolutnym marginesie.

Źródło: wyborcza.pl

Data obietnicy: 23.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
500 plus

Gdzie rząd PiS pokazał skuteczność? Tylko i wyłącznie w programie 500 plus. Dobrze zdiagnozował potrzeby obywateli, wprowadził ten mechanizm ku zadowoleniu większości naszych obywateli. Przyznaję, że to ich sukces, 500 plus wpisało się w politykę społeczną, musi pozostać jej filarem. Tyle że wprowadzenie programu, w którym rozdaje się pieniądze, jest bardzo proste. Czy rządzący rozwiązali jakikolwiek inny problem? Górnictwa? Energetyki? Transformacji gospodarki? Jakikolwiek inny, istotny problem polityki społecznej, choć tak się ponoć troszczą o słabszego obywatela?

Źródło: wyborcza.pl

Data obietnicy: 23.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Równość

Stoję przy wszystkich mniejszościach, jestem nie ideologiem, ale człowiekiem, który przede wszystkim podkreśla tolerancję. Kampanię warszawską zacząłem właśnie od walki o prawa kobiet oraz wszystkich mniejszości. Każdy prezydent zawsze powinien stać po stronie ludzi. Po prostu. Od darmowych żłobków, szpitali, równouprawnienia w miejscu pracy, walki o prawa seniorów, osób o innej orientacji seksualnej, wszystkich słabszych, którzy takiego wsparcia potrzebują. Nie chcę się licytować na słowa i wydarzenia.

Źródło: wyborcza.pl

Data obietnicy: 23.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Finanse samorządów

Zwracamy się do rządu o to, żeby uelastycznił nasze finanse [samorządów - przyp. MPW]. To jest interes nas wszystkich, żeby samorządy mogły kontynuować swoje inwestycje, bo bez tych inwestycji zapaść gospodarcza będzie jeszcze większa.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 22.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Edukacja zdalna

Wyciągnijmy z niego [kryzysu epidemicznego - przyp. MPW] wnioski. Dla przykładu, wszyscy wiemy, że po strasznej deformie edukacji rodzice, w tym ja, ja jestem odpowiedzialny za historię, za polski, za języki i tego uczę moje dzieci, ślęczeliśmy po nocach nad lekcjami. Można system zmienić, tak żeby odciążyć nauczycieli w szkole, ale na przykład zapewnić kontakt za pośrednictwem właśnie internetu z uczniami i odrabianie wspólne lekcji. Ale to by wymagało budowania specjalnych cyfrowych platform, myśmy taką w Warszawie właśnie wybudowali, po to żeby wzmocnić możliwość uczenia się zdalnego. Przecież to nie jest polityczna inicjatywa. Gdyby prezydent zgłosił taką inicjatywę trudno będzie rządowi powiedzieć: “nas to nie interesuje, bo to jest opozycyjne”.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 22.05.2020

edukacja
prezydent2020
500 plus

500 plus to program nienaruszalny, bo on teraz stanowi filar naszej polityki społecznej.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 22.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Zadania prezydenta

Silny prezydent musi patrzeć władzy na ręce - to jest w interesie wszystkich obywateli.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 21.05.2020

prezydent2020
ustrój państwa
Prokurator Generalny

Uważam, że to prezydent Rzeczypospolitej powinien powoływać Prokuratora Generalnego, który powinien być całkowicie niezależny.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 21.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Prokuratoria

Uważam, że to Prezydent powinien powoływać Prezesa Prokuratorii Generalnej, a Prokuratoria Generalna powinna mieć rozszerzone kompetencje tak, żeby badać celowość wydatków spółek skarbu państwa i kontrolować ich obsadzanie.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 21.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Powołam Rzecznika Kontroli Państwowej w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent musi mieć instrumenty do tego, żeby kontrolować służby specjalne. Dzisiaj służby specjalne są używane przez ministra Kamińskiego jako oręż do walki politycznej.

Źródło: twitter.com

Data obietnicy: 21.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Niezależne sądownictwo

Po pierwsze nie można dopuścić do tego, żeby został przejęty Sąd Najwyższy. I na szczęście najtęższe głowy w tym państwie współpracują z nami, jak doprowadzić do tego, żeby instytucje były dalej niezależne i żeby przywrócić na zawsze niezależność sądownictwa, bo to jest sprawa piekielnie ważna, ale nie tymi metodami co PiS i to jest niesłychanie istotne i bardzo trudne.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 20.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Darmowe żłobki

Ten mój program darmowych żłobków w Warszawie wynikał przede wszystkim z troski, z tego, żeby kobiety w momencie, kiedy podejmą taką decyzję, mogły podjąć pracę zarobkową. (...). Chodzi po prostu o to, żebyśmy byli partnerami i żeby zrobić wszystko, żeby to równouprawnienie nie było tylko w prawie, ale żeby ono było w rzeczywistości. Stąd moje decyzje dotyczące kwestii płac, moje decyzje dotyczące kwestii choćby opieki lekarskiej, moje decyzje dotyczące edukacji i właśnie darmowych żłobków.(...). I oczywiście, że ten program będziemy kontynuowali. (...) Ja uważam, że to jest program, który powinien być rozszerzony na całą Polskę, zwłaszcza dzisiaj, po epidemii, kiedy tak wielu z nas martwi się o miejsca pracy, kiedy tak wielu z nas te miejsca traci.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 20.05.2020

edukacja
prezydent2020
Relacje międzynarodowe

Naszą siłą jest przede wszystkim przynależność do Unii Europejskiej i NATO. Tylko, żeby być silnym, zwłaszcza w UE, to trzeba mieć odpowiednią pozycję. (...) trzeba po prostu mieć wpływy, trzeba budować takie koalicje, które są koalicjami efektywnymi, i trzeba mieć dobre pomysły, trzeba mieć konstruktywne pomysły. I tego nam brakuje. I wtedy jak się jest silnym, jak państwo jest silne w ramach UE, ma wpływ na UE, to wtedy i Amerykanie chcą z nami rozmawiać, i Chińczycy chcą z nami rozmawiać, i Rosjanie mają respekt, a Ukraińcy czy Mołdawianie, czy Gruzini czy Ormianie patrzną na nas jak na pewnego rodzaju drogowskaz, który jest w stanie im pomóc być jak najbliżej Unii Europejskiej, a przecież na tym nam wszystkim powinno zależeć, jeżeli chodzi o geopolitykę, żeby to sąsiedztwo było bezpieczne. (...) Ale kluczem jest wiarygodność. Bo najważniejsze jest to w polityce zagranicznej, żeby mieć partnerów, żeby proponować konkretne inicjatywy, żeby być twardym w obronie interesu swojego własnego, narodowego, bo to jest absolutna podstawa.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 20.05.2020

polityka zagraniczna
prezydent2020
Finansowanie służby zdrowia

Jeśli chodzi o zdrowie chcemy żeby pieniędzy na zdrowie było więcej i jednym ze źródeł poszukiwania tych funduszy będzie kwestia właśnie dotacji dla telewizji polskiej. To skandal, wszyscy byliśmy wtedy oburzeni, kiedy rząd zamiast przekazać miliardy złotych na onkologię, przeznaczył te pieniądze na tubę swojej propagandy. I stąd mój wniosek likwidacja TVP Info i budowa zupełnie nowych niezależnych mediów publicznych ma służyć również temu, żeby znalazły się pieniądze na zdrowie

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 20.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Podatek dla gigantów cyfrowych

Ja uważam, że absolutnie musimy o tym myśleć i dużo państw europejskich to zrobiło. Rząd polski się puszył puszył, rząd PiSu, a potem odpuścił. Nie wyobrażam sobie, żeby gigantów cyfrowych nie traktować poważnie, ale również nie wymuszać na nich odpowiednich zachować. I Unia Europejska to robi.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 20.05.2020

gospodarka i energetyka
prezydent2020
Biała księga COVID

Jedną z moich pierwszych decyzji jako prezydenta Rzeczypospolitej będzie przygotowanie białej księgi epidemii COVID, przygotowanej przez niezależną firmę audytorską i przez ekspertów, tak żebyśmy wyciągnęli wnioski z tego, co robił rząd, ale również z tego co robiły samorządy, i żebyśmy byli przygotowani na ewentualny nawrót epidemii. Nie możemy sobie już pozwolić na to, żeby ludzie zostawieni byli sami sobie, nie możemy być przygotowani na to, żeby nasze bezpieczeństwo i zdrowie było narażane na szwank.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 20.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Ocieplenie klimatu

Jeśli ktoś nie chce walczyć z ociepleniem klimatycznym, jeśli ktoś nie chce walczyć o czyste powietrze, nie jest nowoczesnym politykiem i nie rozumie kompletnie wyzwań współczesności. Ja rozumiem wyzwania współczesności. Notabene w komitecie regionów, gdzie reprezentuję polskie samorządy, jestem sprawozdawcą właśnie dokumentu, który ma mówić o zielonej przyszłości Europy. I są oczywiście takie momenty, gdy prezydent musi podejmować bardzo trudne decyzje, bo ja musiałem podjąć decyzję o ograniczonej wycince drzew, żeby zbudować wały przeciwpowodziowe i zagwarantować bezpieczeństwo, ale takie decyzje mnie fizycznie bolą, jeśli trzeba je podejmować.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 19.05.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Media publiczne

Ja jasno zapowiedziałem, że czas na debatę o mediach publicznych, które niestety ostatnio stały się mediami partyjnymi. Że w przyszłym tygodniu zorganizuję specjalną debatę w udziałem ekspertów po to, żebyśmy się zastanowili wspólnie, jak ma wyglądać telewizja publiczna w przyszłości, korzystając z najlepszych możliwych przykładów, takich jak BBC. Bo niestety ta telewizja, z którą mamy dzisiaj do czynienia, to telewizja partyjna, która sieje nienawiść i szczuje.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 19.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Onkologia

Muszą być priorytety. Onkologia jest takim priorytetem, zarówno moim, jak i Koalicji Obywatelskiej. Jest priorytetem w Unii Europejskiej, gdzie moi bliscy znajomi, którzy zostali wybrani na czołowe stanowiska UE i dowodzą unijnymi instytucjami, mówią, że Unia Europejska musi jako cel numer jeden postawić przed sobą walkę z rakiem. I my to możemy robić, na to będą też pieniądze unijne, tylko musimy je dobrze wykorzystać. Ale coś co mnie najbardziej poraziło, to to, że w momencie kiedy pojawiła się poprawka w Sejmie, żeby nie dawać pieniędzy na propagandę, 2 mld zł, żeby te pieniądze przeznaczyć właśnie na walkę z rakiem, to wtedy politycy PiS-u wybrali jednak propagandę. Również podobnie zachował się pan prezydent RP.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 19.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Ocieplenie klimatu

Jeżeli rzeczywiście mamy walczyć z ociepleniem klimatycznym, to musimy się skupić na wszystkich tych działaniach, które pozwolą nam zachować Polskę zieloną. Bo Polska jest zielona i przecież tę zieleń kochamy.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 19.05.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Broń jądrowa

Jeśli chodzi o broń nuklearną, to na szczęście mamy parasol nuklearny w postaci NATO. Mamy doktrynę dzielenia się odpowiedzialnością i również ochronę zapewnianą przez broń nuklearną. To na razie wystarczy.

Źródło: www.polsatnews.pl

Data obietnicy: 18.05.2020

bezpieczeństwo i obronność
prezydent2020
Transformacja energetyczna

Jak byłem ministrem spraw europejskich w rządzie Ewy Kopacz pomagałem negocjować największe porozumienie dotyczące walki z ociepleniem klimatycznym, gdzie wynegocjowaliśmy obrzymie pieniądze po to, żeby móc dokonywać transformacji. Bo wszyscy wiedzą, że chcemy walczyć z ociepleniem klimatycznym, i to jest dzisiaj sprawa niesłychanie istotna. Wszyscy wiemy, że chcemy mieć czyste powietrze. (...) Musimy zapewnić odpowiednią ochronę tej transformacji, temu przekształceniu się. (...) A rząd PiS-u [sprowadza - przyp. MPW] tony węgla z Rosji, ostatnio z Kolumbii. Czyli jak zwykle totalna hipokryzja.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 17.05.2020

polityka klimatyczna
prezydent2020
Rola prezydenta

To, co najważniejsze, to przywrócenie równowagi, a poza tym prezydent, który zabiera głos i pobudza rząd do działania. Ja na samym początku powiedziałem, że prezydent nie powinien być opozycją totalną. Tam, gdzie rząd będzie chciał wzmacniać Polskę, gdzie będzie musiał podejmować bardzo trudne decyzje wyprowadzające Polskę z kryzysu gospodarczego tam ja będę z rządem współpracował. (...) Ja jestem osobą koncyliacyjna. 22-05-2020

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 7.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Finansowanie służby zdrowia

Musimy przede wszystkim skoncentrować się na tym, żeby Polska była zdrowa. I moją pierwszą decyzją - właśnie dlatego - moją pierwszą inicjatywą ustawodawczą jako prezydenta będzie ustawa o zwiększeniu finansowania służby zdrowia do 6% PKB.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 7.05.2020

ochrona zdrowia
prezydent2020
Samorząd

Jedną z moich najważniejszych motywacji, żeby wystartować było to, że ja jestem absolutnie przekonany, że samorząd się tak naraził panu prezesowi Kaczynskiemu swoją niezależnością, że pan prezes będzie chciał w kolejnym kroku, jeżeli nie daj boże wybory prezydenckie wygra PiS, zniszczyć samorząd i go całkowicie ubezwłasnowolnić. I to jest niesłychanie istotne, żeby prezydent RP stał na straży silnego samorządu. Dzięki silnemu samorządowi Polska wygląda, jak wygląda.

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 7.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Równowaga, trójpodział

Kaczyński może i dobrze zdiagnozował bolączki trzeciej Rzeczpospolitej, mówił bardzo wiele o silnym państwie, natomiast to państwo dramatycznie osłabił. I postrzega demokrację w ten sposób, że jeżeli wygrywa partia rządząca to powinna podporządkować sobie wszystkie instytucje i je upolitycznić. Natomiast prawdziwa demokracja polega na równowadze.(...) Prezydent powinien być aktywny,a nie niemy. Powinien zgłaszać propozycje, powinien patrzeć władzy na ręce. Sądy też powinny temu służyć. Trybunał Konstytucyjny pilnować, czy przestrzegana jest konstytucja. Samorządy powinny być silne i niezależne. Natomiast PiS chciałby to wszystko osłabić. I w tym kontekście silny prezydent jest bardzo ważny. 22-05-2020

Źródło: www.youtube.com

Data obietnicy: 7.05.2020

ustrój państwa
prezydent2020
Refundacja szczepionki przeciwko wirusowi HPV

Polska jest w niechlubnej europejskiej czołówce zachorowań na raka szyjki macicy wywoływanego przez HPV. Uważam, że Warszawa powinna uruchomić program profilaktyczny szczepień przeciwko HPV dla dziewczynek

Źródło: warszawa.wyborcza.pl

Data obietnicy: 19.04.2018

PO
wybory samorządowe 2018
Warszawa
sprawy lokalne
ochrona zdrowia
Polityka senioralna w Warszawie

Ten program dla Warszawy obejmuje cztery najważniejsze hasła. Po pierwsze, seniorzy aktywni – to kontynuacja tych wszystkich programów, które w Warszawie się już od lat dzieją. Druga kwestia to kluby seniora, dlatego że dobrze by było tworzyć takie miejsca, w których seniorzy się mogą spotykać i spędzać czas oraz kwestia karty senioralnej i specjalnej strony internetowej, gdzie seniorzy będą mogli odnaleźć wszystkie usługi ze zniżkami lub za darmo, które miasto dla nich przygotuje. Zdrowy senior to są programy profilaktyczne. To jest kwestia również opieki długotrwałej. I w końcu stworzenie z prawdziwego zdarzenia centrum.

Źródło: 300polityka.pl

Data obietnicy: 15.03.2018

sprawy lokalne
polityka społeczna
seniorzy
13 Kraków
prezydent Warszawy
wybory samorządowe 2018
PO
Poprawa sytuacji kobiet

Da się poprawić w Warszawie sytuację kobiet. Od 3 miesięcy prowadzę spotkania z warszawiakami po to, żeby przygotować program. Każdemu, komu się wydaje, że przygotuje program ex catedra, bez rozmowy z warszawiakami, bez konsultacji, nie wie, jaka jest sytuacja i nie będzie w stanie odpowiedzieć na potrzeby wszystkich mieszkańców naszego miasta. Kwestia praw kobiet jest fundamentalna i trzeba się do niej odnieść bardzo szybko w związku z tym, co się dzieje w Sejmie (...) Dlatego podjąłem inicjatywę, żeby zgłosić propozycję, co można zrobić w Warszawie, żeby sytuację kobiet poprawić

Źródło: 300polityka.pl

Data obietnicy: 12.02.2018

sprawy lokalne
polityka społeczna
prezydent Warszawy
13 Kraków
PO
wybory samorządowe 2018
Równe pensje dla kobiet i mężczyzn

Zobowiązuje się, że w urzędzie, w spółkach, które podlegają miastu, zostanie przeprowadzony audyt i kobiety i mężczyźni będą zarabiali dokładnie tyle samo.

Źródło: 300polityka.pl

Data obietnicy: 12.02.2018

sprawy lokalne
administracja państwowa i samorząd
prezydent Warszawy
13 Kraków
PO
zarobki
wybory samorządowe 2018
Prawo do bezpłatnych żłobków

Najważniejszym postulatem tych propozycji jest to, żeby każdy mały warszawiak miał prawo do bezpłatnego żłobka, zarówno żłobka miejskiego, gdzie wszystkie koszty ponosi miasto, a jeżeli tych miejsc nie będzie, to miasto będzie dopłacało do pewnego pułapu do żłobków prywatnych i będzie też budować żłobki tak, żeby każdy maluch za darmo miał miejsce w miejskim żłobku. Za większość ułomności państwa, niestety, wychodzi na to, że kobiety muszą płacić cenę, bo to one najczęściej, niestety, rezygnują z pracy lub czasu wolnego.

Źródło: 300polityka.pl

Data obietnicy: 12.02.2018

sprawy lokalne
infrastruktura
polityka rodzinna
prezydent Warszawy
13 Kraków
PO
wybory samorządowe 2018
Realizacja praw kobiet w miejskich placówkach ochrony zdrowia

Prezydent miasta może wysłać do podległych mu jednostek sygnał, że pewne zachowania nie będą tolerowane. I za tym muszą pójść konkretne działania. Nie wyobrażam sobie, żeby miejska przychodnia mogła odmówić kobiecie pomocy np. w uzyskaniu dostępu do antykoncepcji awaryjnej, pojedynczy lekarz tak, ale nie cała placówka, a wiem, że obecnie tak niestety bywa (...) A co do klauzuli sumienia – jeśli w miejskiej placówce zdrowia jakiś lekarz ją podpisał, to obowiązkiem takiego szpitala czy przychodni jest tak poukładać pracę całego zespołu, żeby każda pacjentka mogła liczyć na pomoc we wszystkich kwestiach wypisanych w obowiązkach tej placówki w kontrakcie z NFZ, bo nierealizowanie części kontraktu to łamanie prawa. W Warszawie nie może być przyzwolenia na takie praktyki. Mój pomysł na tę sytuację to pozytywny znak jakości, który otrzymają te wszystkie przychodnie i szpitale, które w pełni realizują kontrakt z NFZ. Kobiety, widząc ten znak na drzwiach, będą wiedziały, że w tej placówce nie spotkają ich żadne szykany.

Źródło: warszawa.wyborcza.pl

Data obietnicy: 10.02.2018

sprawy lokalne
ochrona zdrowia
światopogląd
administracja państwowa i samorząd
13 Kraków
prezydent Warszawy
wybory samorządowe 2018
PO
Powołanie Pełnomocniczki ds. kobiet

- Dużo tych pomysłów. Ktoś to będzie spinał? Bo obecna pełnomocniczka ds. równego traktowania ma już bardzo szeroki zakres obowiązków. – Dlatego planuję powołanie pełnomocniczki ds. kobiet, która byłaby odpowiedzialna za realizację tych celów. Ta osoba będzie musiała ściśle współpracować z organizacjami, które mają wiedzę i doświadczenie w pomaganiu kobietom czy rodzinom, takimi jak Centrum Praw Kobiet, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Kongres Kobiet czy fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i wiele innych.

Źródło: warszawa.wyborcza.pl

Data obietnicy: 10.02.2018

sprawy lokalne
administracja państwowa i samorząd
polityka społeczna
13 Kraków
prezydent Warszawy
wybory samorządowe 2018
PO
Zapewnienie edukacji seksualnej i obywatelskiej

Nie możemy wpłynąć na programy nauczania, ale z pomocą organizacji pozarządowych można dzieciakom pomóc nadrobić to, czego w programie zabraknie, czyli zapewnić im rzetelną edukację seksualną i obywatelską, tak żeby nastolatki wiedziały, jak uniknąć niechcianej ciąży, ale też jak się nie zarazić ksenofobią i jak uodpornić się na populizm.

Źródło: warszawa.wyborcza.pl

Data obietnicy: 10.02.2018

sprawy lokalne
administracja państwowa i samorząd
edukacja i szkolnictwo wyższe
ngo
światopogląd
13 Kraków
prezydent Warszawy
PO
wybory samorządowe 2018
Działania przeciwko przemocy domowej

Przez szkoły i instytucje publiczne chciałbym się też dobrać do sprawy przemocy. Nauczyciele i pracownicy tych instytucji powinni przejść szkolenia dotyczące rozpoznawania symptomów przemocy domowej. Miasto robi już w swoich instytucjach szkolenia antymobbingowe, ale to wciąż za mało. Ratusz ma też wpływ na podejście straży miejskiej czy policji do tej sprawy. Ratusz może też uwalniać ofiary od sprawców w ramach odpowiedniej polityki lokalowej – zamierzam się tym zająć, bo w temacie przemocy ma sens polityka zera tolerancji – bez względu na tradycje czy poglądy.

Źródło: warszawa.wyborcza.pl

Data obietnicy: 10.02.2018

sprawy lokalne
administracja państwowa i samorząd
polityka społeczna
13 Kraków
prezydent Warszawy
wybory samorządowe 2018
PO
Aktywizacja niepełnosprawnych

Bardzo zaniedbany w Polsce temat aktywizacji niepełnosprawnych. Widuję „mrówki” z Ekon na Ursynowie przy zbiórce śmieci - kawał ciężkiej, ale świetnie wykonanej roboty. Ale potrzeba nam w Warszawie więcej dobrych, zaawansowanych programów aktywizacji.

Źródło: www.facebook.com

Data obietnicy: 9.12.2017

sprawy lokalne
rynek pracy
przedsiębiorczość
polityka społeczna
13 Kraków
prezydent Warszawy
wybory samorządowe 2018
PO
niepełnosprawni
Parada Równości w Warszawie

- A Parada Równości? Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz przez osiem lat konsekwentnie odmawiała tej imprezie patronatu. Pan takiego patronatu udzieli? - Nie tylko udzielę takiego patronatu, ale sam pójdę w paradzie. Z resztą od dwóch lat już chodzę. Zwłaszcza teraz, gdy PiS depcze wolności, miejsce opozycji jest przy wszystkich mniejszościach.

Źródło: O. Wasilewska, M. Dzierżanowski, Paliłem zioło i się zaciągałem, „Wprost” 2017, nr 46, s. 23.

Data obietnicy: 13.11.2017

sprawy lokalne
prawa i wolności obywatelskie
światopogląd
związki partnerskie
13 Kraków
prezydent Warszawy
wybory samorządowe 2018
PO
Współpraca z ruchami miejskimi

- Podbiera Pan postulaty ruchom miejskim… - Bardzo wiele ich obserwacji i pomysłów jest mi bliskich. Widzę w nich ważnego partnera. - Pana kandydatura nie została przyjęta w tych kręgach z entuzjazmem. - Ruchy miejskie są dla mnie niezwykle cennym partnerem, chcę z nimi rozmawiać i się w ich oczach uwiarygodnić. Mam nadzieję, że zmienią zdanie jak zobaczą mój program (…) - To zaproszenie do debaty? - Zdecydowanie tak. Czeka mnie teraz 10 miesięcy różnych spotkań (…)

Źródło: O. Wasilewska, M. Dzierżanowski, Paliłem zioło i się zaciągałem, „Wprost” 2017, nr 46, s. 23

Data obietnicy: 13.11.2017

sprawy lokalne
administracja państwowa i samorząd
partycypacja
ngo
13 Kraków
prezydent Warszawy
wybory samorządowe 2018
PO
Pomniki smoleńskie

Osobiście uważam, że nie trzeba już budować pomników smoleńskich, ale jestem za tym, by w tej sprawie wypowiedzieli się warszawiacy w referendum. Uszanuję ich decyzję. Jeżeli warszawiacy powiedzą, że taki pomnik jest potrzebny, to się podporządkuję.

Źródło: O. Wasilewska, M. Dzierżanowski, Paliłem zioło i się zaciągałem, „Wprost” 2017, nr 46, s.. 23.

Data obietnicy: 13.11.2017

sprawy lokalne
administracja państwowa i samorząd
referendum
13 Kraków
prezydent Warszawy
katastrofa smoleńska
wybory samorządowe 2018
PO
Priorytety dla Warszawy

Trzeba pokazać inny sposób zarządzania miastem, wyznaczyć nowe priorytety, stawić czoła problemom, które w Warszawie były rozwiązywanie niedostatecznie szybko, takim jak smog, nieład w przestrzeni publicznej czy korki w mieście.

Źródło: O. Wasilewska, M. Dzierżanowski, Paliłem zioło i się zaciągałem, „Wprost” 2017, nr 46, s.. 23.

Data obietnicy: 13.11.2017

sprawy lokalne
administracja państwowa i samorząd
przestrzeń miejska
13 Kraków
prezydent Warszawy
wybory samorządowe 2018
PO
Wiek emerytalny

Zostawimy decyzję w rękach obywateli […] tylko będą dokładne propozycje, które mówią tak: może ktoś przejść na emeryturę wcześniej, ale będzie wtedy miał tę emeryturę znacznie mniejszą, może później – decyzja jest Twoja […] Decyzja będzie decyzją obywatela, ale my stworzymy takie zachęty, żeby po prostu bardzo, ale to bardzo się opłacało zostawać długo na rynku pracy.

Źródło: www.tvn24.pl

Data obietnicy: 15.09.2017

sprawy ogólnopolskie
rynek pracy
reforma emerytalna
13 Kraków
PO
polityka społeczna
500+

Utrzymamy 500+. Utrzymamy 500+ z takimi zmianami, że po pierwsze: jest to niesłychanie niesprawiedliwe, że kobiety, które wychowują jedno dziecko samotnie, nie dostają pieniędzy, więc to trzeba poszerzyć na tę kategorię ludzi. Natomiast nie może być tak, że są tego typu mechanizmy, które doprowadzają do tego, że ludzie rezygnują z pracy, żeby dostawać 500+, czyli musisz być aktywnym uczestnikiem rynku pracy, żeby dostawać 500+.

Źródło: www.tvn24.pl

Data obietnicy: 15.09.2017

sprawy ogólnopolskie
polityka rodzinna
500+
13 Kraków
PO
Wotum nieufności dla Macierewicza (opinia)

Dajemy szansę PiS, żeby wreszcie podjęło rozsądną decyzję i usunęło najgorszego swojego ministra - powiedział w programie "Graffiti" w Polsat News Rafał Trzaskowski z PO komentując wniosek o wotum nieufności wobec szefa MON Antoniego Macierewicza. Dodał, że to człowiek, który "najbardziej szkodzi Polsce, demontuje polską armię i zachowuje się w sposób skrajnie nieodpowiedzialny"

Źródło: www.polsatnews.pl

Data obietnicy: 8.05.2017

sprawy ogólnopolskie
PO
bezpieczeństwo i obronność
administracja państwowa i samorząd
13 Kraków
"Lex Szyszko"

Uważam, że jeżeli (ktoś) ma (wyciąć- przyp.) stuletnie drzewo to dobrze by było, żeby jednak był papierek. Kłóciłem się o to z członkami własnej rodziny, którzy mówili, że "wolnoć Tomku w swoim domku". Ja uważam, że jeżeli chodzi o sprawy ekologii - smog właśnie, wycinka drzew - to tutaj jednak musimy trochę obywateli edukować. Nie lubię, jak państwo wtrąca się w nasze życie, ale jeżeli chodzi o smog, ja bym zakazał palenia flotem. Jeżeli chodzi o drzewa - też jakiegoś podstawowego zezwolenia od gminy bym oczekiwał w momencie, gdy mamy do czynienia z naprawdę starym drzewem.

Źródło: www.rmf24.pl

Data obietnicy: 4.05.2017

sprawy ogólnopolskie
ekologia i środowisko
PO
13 Kraków
Gabinet Cieni
500+

(o programie 500+) Ja uważam, że ten program musi być potraktowany w sposób racjonalny. Ludzie bogatsi nie powinni tych pieniędzy dostawać i tu musi być rozmowa o kryterium dochodowym. Natomiast matki z jednym dzieckiem, które tych pieniędzy potrzebują powinny takie pieniądze otrzymać.

Źródło: www.radiozet.pl

Data obietnicy: 24.04.2017

sprawy ogólnopolskie
polityka rodzinna
500+
PO
13 Kraków
Uchodźcy

My uważamy, że konkretną liczbę ludzi z potwierdzoną tożsamością Polska powinna przyjąć, zwłaszcza kobiety i dzieci, zarówno w systemie relokacji, ale przede wszystkim w systemie dobrowolnym, podkreślam – dobrowolnego przesiedlenia bezpośrednio z obozu uchodźców. Takie plany ma też UE właśnie głównie koncentrując się na ludziach, którzy byli prześladowani, na dzieciach i kobietach, a tutaj rząd też mówi gromkie “nie”. Nie chce się zgodzić nawet na ograniczone przesiedlenia, my uważamy, że to jest postępowanie niezgodne ze zobowiązaniami i po prostu niehumanitarne.

Źródło: MamPrawoWiedziec.pl pyta w Sejmie

Data obietnicy: 28.11.2016

MPW pyta
PO
uchodźcy
13 Kraków
sprawy ogólnopolskie
Komisja Europejska
migracje

Oświadczenia majątkowe

Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: prezydent miasta
Dane osobowe
Imię (imiona): Rafał Kazimierz
Nazwisko: Trzaskowski
Data urodzenia: 1972-01-17
Miejsce urodzenia: Warszawa
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Prezydent m.st Warszawy
Stanowisko lub funkcja: Urząd Miasta st. Warszawa

Miejsce zatrudnienia: Collegium Civitas
Stanowisko lub funkcja: wykładowca

I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 48 000 PLN
Środki pieniężne (dewizy)
Kwota: 4100 EUR
II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 79 m2
Wartość: 1 000 000 PLN
Tytuł prawny: prawo własności (w spadku po rodzicach)

Powierzchnia: 103,5 m2
Wartość: 930 000 PLN
Tytuł prawny: prawo własności (obciążona hipoteką - złożono wniosek o wykreślenie w związku ze spłatą kredytu hipotecznego), małżeńska wspólność ustawowa
Uwagi: łączna powierzchnia lokalu - 126,22 m2

4. Inne nieruchomości
Rodzaj: mieszkanie (kawalerka)
Powierzchnia
Powierzchnia lokalu: 38 m2
Wartość: 350 000 PLN
Tytuł prawny: dotyczy małżonki - umowa dożywocia

Rodzaj: działka
Wartość: 70 000 PLN
Tytuł prawny: dotyczy małżonki - współwłasność (1/2)

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: ZAIKS (prawa autorskie) - przychód za rok 2019
Kwota: 17 700,28 PLN

Opis: Collegium Civitas - wykłady - przychód za rok 2019
Kwota: 46 152,00 PLN

Opis: Związek Artystów Wykonawców "Stoart" - przychód za rok 2019
Kwota: 2460,34 PLN

Opis: Polskie Radio SA - przychód za rok 2019
Kwota: 45,00 PLN

Opis: umowa najmu mieszkania: przychód za rok 2019
Kwota: 50 647,70 PLN

Opis: Urząd m. st. Warszawy: przychód za rok 2019
Kwota: 151 837,59 PLN

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód
Marka: Volvo
Model: XC 70
Rok produkcji: 2011
Inne mienie
Opis: meble (antyki) - spadek po rodzicach

Opis: spadek po zmarłej w czerwcu 2019 [ukryte] (matce) - postępowanie spadkowe w toku

Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2020-05-26
Źródło
Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: prezydent miasta
Dane osobowe
Imię (imiona): Rafał Kazimierz
Nazwisko: Trzaskowski
Data urodzenia: 1972-01-17
Miejsce urodzenia: Warszawa
Zatrudnienie
Miejsce zatrudnienia: Prezydent m.st Warszawy
Stanowisko lub funkcja: Urząd Miasta st. Warszawa

Miejsce zatrudnienia: Collegium Civitas
Stanowisko lub funkcja: wykładowca

I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 187 000 PLN
Środki pieniężne (dewizy)
Kwota: 10 500 EUR
II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 79 m2
Wartość: 1 000 000 PLN
Tytuł prawny: prawo własnośc

Powierzchnia: 103,5 m2
Wartość: 930 000 PLN
Tytuł prawny: własność (obciążona hipoteką), małżeńska wspólność ustawowa
Uwagi: łączna powierzchnia lokalu - 126,22 m2

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: ZAIKS (prawa autorskie) - przychód za rok 2018
Kwota: 11 923,16 PLN

Opis: Collegium Civitas - wykłady - przychód za rok 2018
Kwota: 16 900,00 PLN

Opis: Kancelaria Sejmu: przychód za rok 2018
Kwota: 118 579,61 PLN
Uwagi: dochód - 117 467,11 PLN (przychód - koszty uzyskania przychodu)

Opis: Kancelaria Sejmu: dieta parlamentarna nieopodatkowana
Kwota: 24 488,33 PLN

Opis: Związek Artystów Wykonawców "Stoart" - przychód za rok 2018
Kwota: 2575,68 PLN

Opis: Polskie Radio SA - przychód za rok 2018
Kwota: 277,00 PLN

Opis: Uniwersytet Warszawski - wykłady: przychód za rok 2018
Kwota: 588 PLN

Opis: Uniwersytet Jagielloński: przychód za rok 2018
Kwota: 1900 PLN

Opis: umowa najmu mieszkania: przychód za rok 2018
Kwota: 39 121,51 PLN

Opis: Urząd m. st. Warszawy: przychód za rok 2018
Kwota: 16 892,55 PLN

Opis: Małgorzata Przedpełska-Bieniek - Sonoria (licencja do filmu): przychód za rok 2018
Kwota: 2500 PLN

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód
Marka: Volvo
Model: XC 70
Rok produkcji: 2011
Inne mienie
Opis: Posiadam 1/4 udziału w spadku, w którego skład wchodzi kilkanaście ruchomości o wartości powyżej 10 000 PLN - lustro weneckie, meble
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): kredyt hipoteczny na zakup mieszkania od 2010 do 2039 Bank Nordea
Cała kwota: 213 976,44 EUR
Kwota pozostała do spłacenia: 43 946,48 EUR
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2019-04-30
Źródło
Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: prezydent miasta
Dane osobowe
Imię (imiona): Rafał Kazimierz
Nazwisko: Trzaskowski
Data urodzenia: 1972-01-17
Miejsce urodzenia: Warszawa
Zatrudnienie
Stanowisko lub funkcja
Urząd Miasta st. Warszawa Prezydent m.st Warszawy
Collegium Civitas - wykładowca
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 178 000 PLN
Środki pieniężne (dewizy)
Kwota: 5200 EUR
II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 79 m2
Wartość: 1 000 000 PLN
Tytuł prawny: prawo własnośc
Uwagi: wartość około

Powierzchnia: 103,5 m2
Wartość: 930 000 PLN
Tytuł prawny: własność (obciążona hipoteką), małżeńska wspólność ustawowa
Uwagi: łączna powierzchnia lokalu - 126,22 m2, wartość około

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: ZAIKS (prawa autorskie) - przychód w okresie 01.01.2018 do 22.11.2018
Kwota: 7331,45 PLN

Opis: Collegium Civitas - wykłady - przychód brutto - 12 350 PLN, co stanowi dochód do opodatkowania 6 175 PLN
Kwota: 8925 PLN

Opis: Kancelaria Sejmu: uposażenie poselskie - przychód
Kwota: 118 579,61 PLN
Uwagi: dochód - 117 467,11 PLN (przychód - koszty uzyskania przychodu)

Opis: Kancelaria Sejmu: dieta parlamentarna nieopodatkowana
Kwota: 24 488,33 PLN

Opis: Związek Artystów Wykonawców "Stoart" - przychód za rok 2017
Kwota: 1033,74 PLN brutto

Opis: umowa najmu mieszkania
Kwota: 35 030,71 PLN

Opis: Uniwersytet Warszawski
Kwota: 588 PLN brutto

Opis: Uniwersytet Jagielloński
Kwota: 1900 PLN brutto

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód
Marka: Volvo
Model: XC 70
Rok produkcji: 2011
Inne mienie
Opis: Posiadam 1/4 udziału w spadku, w którego skład wchodzi kilkanaście ruchomości o wartości powyżej 10 000 PLN - lustro weneckie, meble
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): kredyt hipoteczny na zakup mieszkania od 2010 do 2039 Bank Nordea
Cała kwota: 213 976,44 EUR
Kwota pozostała do spłacenia: 44 454,65 EUR
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2018-11-22
Źródło
Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: poseł
Dane osobowe
Imię (imiona): Rafał Kazimierz
Nazwisko: Trzaskowski
Data urodzenia: 1972-01-17
Miejsce urodzenia: Warszawa
Zatrudnienie
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 165 000 PLN
Środki pieniężne (dewizy)
Kwota: 7500 EUR
II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 79 m2
Tytuł prawny: własnościowe
Uwagi: wartość do 1 000 000 PLN

Powierzchnia: 103,5 m2
Wartość: 930 000 PLN
Tytuł prawny: własność (obciążona hipoteką), wartość do 930 000 PLN
Uwagi: łączna powierzchnia lokalu - 126,22 m2, wartość do

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: ZAIKS (prawa autorskie) - przychód za rok 2017
Kwota: 6987,80 PLN

Opis: Polskie Radio S.A. - przychód za rok 2017
Kwota: 157 PLN

Opis: Collegium Civitas (wykłady) - przychód za rok 2017
Kwota: 8925 PLN

Opis: Związek Artystów Wykonawców "Stoart" - przychód za rok 2017
Kwota: 2762,42 PLN

Opis: Kancelaria Sejmu: uposażenie poselskie
Kwota: 145 979,31 PLN

Opis: Kancelaria Sejmu: dieta parlamentarna
Kwota: 30 849,89 PLN
Uwagi: w tym opodatkowane: 3534,89 PLN

Opis: Uniwersytet Warszawski, wykłady - przychód za rok 2017
Kwota: 784 PLN

Opis: Uniwersytet Jagielloński, wykłady - przychód za rok 2017
Kwota: 3610 PLN

Opis: wynajem mieszkania w 2017 roku
Kwota: 33 444 PLN
Uwagi: działalność prowadzona na własne nazwisko

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód
Marka: Volvo
Model: XC 70
Rok produkcji: 2011
Inne mienie
Opis: Posiadam 1/4 udziału w spadku, w którego skład wchodzi kilkanaście ruchomości o wartości powyżej 10 000 PLN - lustro weneckie, meble
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): kredyt hipoteczny na zakup mieszkania od 2010 do 2039 Bank Nordea
Cała kwota: 213 976,44 EUR
Kwota pozostała do spłacenia: 45 282,44 EUR
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2018-04-25
Źródło
Oświadczenie
Dane osobowe
Imię (imiona): Rafał Kazimierz
Nazwisko: Trzaskowski
Data urodzenia: 1972-01-17
Miejsce urodzenia: Warszawa
Zatrudnienie
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 230 000 PLN
Środki pieniężne (dewizy)
Kwota: 8200 EUR
II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 79 m2
Tytuł prawny: własnościowe
Uwagi: wartość do 1 ml PLN

Powierzchnia: 103,5 m2
Wartość: 930 000 PLN
Tytuł prawny: własność (obciążona hipoteką), wartość do 930 000 PLN
Uwagi: łączna powierzchnia lokalu - 126,22 m2, wartość do

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: ZAIKS (prawa autorskie) - przychód za rok 2016
Kwota: 10 186,04 PLN

Opis: Polskie Radio S.A.
Kwota: 142 PLN

Opis: Collegium Civitas (wykłady) - przychód za rok 2016
Kwota: 12 075 PLN

Opis: Związek Artystów Wykonawców "Stoar"
Kwota: 3678,61 PLN

Opis: Kancelaria Sejmu (wynagrodzenie posła) - przychód za 2016 rok
Kwota: 149 375,74 PLN
Uwagi: + czynności nieopodatkowane 3102,54 PLN

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód
Marka: Volvo
Model: XC 70
Rok produkcji: 2011
Inne mienie
Opis: Posiadam 1/4 udziału w spadku, w którego skład wchodzi kilkanaście ruchomości o wartości powyżej 10 000 PLN - lustro weneckie, meble
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): kredyt hipoteczny na zakup mieszkania od 2010 do 2039 Bank Nordea
Cała kwota: 213 976,44 EUR
Kwota pozostała do spłacenia: 46 672,16 EUR
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2017-04-25
Źródło
Oświadczenie
Dane osobowe
Imię (imiona): Rafał Kazimierz
Nazwisko: Trzaskowski
Data urodzenia: 1972-01-17
Miejsce urodzenia: Warszawa
Zatrudnienie
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 295 000 PLN

Kwota: 24 000 PLN
Uwagi: współwłasność z matką: rachunek bankowy

Środki pieniężne (dewizy)
Kwota: 12 000 PLN
II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 79 m2
Tytuł prawny: własnościowe

Powierzchnia: 103,5 m2
Wartość: 930 000 PLN
Tytuł prawny: własność (obciążona hipoteką)
Uwagi: łączna powierzchnia lokalu - 126,22 m2, wartość do

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: ZAIKS (prawa autorskie) - przychód za rok 2015
Kwota: 4923,97 PLN

Opis: Polskie Radio (prawa autorskie) - przychód za rok 2015
Kwota: 501,00 PLN

Opis: Collegium Civitas (wykłady) - przychód za rok 2015
Kwota: 8950,00 PLN

Opis: Instytut Podstaw Informatyki PAN (prawa autorskie) - przychód za rok 2015
Kwota: 1000,00 PLN

Opis: MSZ (Sekretarz Stanu) - przychód za rok 2015 - wynagrodzenie
Kwota: 132 806,00 PLN
Uwagi: + inne 2200,00 PLN

Opis: Kancelaria Sejmu (wynagrodzenie posła) - przychód za 2015 rok
Kwota: 23 444,75 PLN
Uwagi: + czynności nieopodatkowane 193,08 PLN

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód
Marka: Volvo
Model: XC 70
Rok produkcji: 2011
Inne mienie
Opis: Posiadam 1/4 udziału w spadku, w którego skład wchodzi kilkanaście ruchomości o wartości powyżej 10 000 PLN - fortepian, lustro weneckie, meble
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): kredyt hipoteczny na zakup mieszkania od 2010 do 2039 Bank Nordea
Cała kwota: 213 976,44 EUR
Kwota pozostała do spłacenia: 48 823,15 EUR
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2016-04-28
Oświadczenie
Dane osobowe
Imię (imiona): Rafał Kazimierz
Nazwisko: Trzaskowski
Data urodzenia: 1972-01-17
Miejsce urodzenia: Warszawa
Zatrudnienie
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 314 000 PLN

Kwota: 4056,89 PLN
Uwagi: współwłasność: rachunek bankowy

Kwota: 41 000 PLN
Uwagi: lokata matki

Środki pieniężne (dewizy)
Kwota: 15 000 EUR
II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 75 m2
Wartość: 1 000 000 PLN
Tytuł prawny: własnościowe

Powierzchnia: 103,5 m2
Wartość: 930 000 PLN
Tytuł prawny: własność (obciążona hipoteką)
Uwagi: łączna powierzchnia lokalu - 126,22 m2

IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: ZAIKS (prawa autorskie) - przychód za rok 2014
Kwota: 9547,33 PLN

Opis: Związek Artystów i Wykonawców "Stoart" - przychód za rok 2014
Kwota: 12 009,33 PLN

Opis: Collegium Civitas (wykłady) - przychód za rok 2014
Kwota: 8575,00 PLN

Opis: MSZ (sekretarz stanu) - przychód za rok 2014
Kwota: 42 149,36 PLN

Opis: MAiC (minister) - przychód za rok 2014
Kwota: 128 574,80 PLN