Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Były kandydat na posła do PE Komitet wyborczy: Lewica Okręg: 12, dolnośląsko-opolski Partia: Nowa Lewica Zawód: ekonomista

Informacje ogólne

Poseł

Klub/koło: Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy (Nowa Lewica, PPS, Razem, Unia Pracy)
Data i miejsce urodzenia: 1973-06-20, Głubczyce
Zawód: ekonomista
Absolwent kierunku finanse i bankowość na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych Instytucji Kultury. Brał udział w pracach przygotowujących Polskę do wstąpienia do struktur Unii Europejskiej w Krajowym Centrum Edukacji Europejskiej w Warszawie... oraz w Lille we Francji. Lider dolnośląskiej Nowej Lewicy. Współprzewodniczący dolnośląskiej rady wojewódzkiej. W 2018 r. bez powodzenia startował na radnego sejmiku wojewódzkiego z ramienia Koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD Lewica Razem. W wyborach parlamentarnych w 2019 r. bezskutecznie kandydował z listy Lewicy. W 2023 r. ponownie kandydował do Sejmu, uzyskując mandat posła na Sejm X kadencji.
Czytaj więcej
Zwiń

Biura:

 • Biuro Posła Lewicy Arkadiusza Sikory Pl. Magistracki 3A 58-300 Wałbrzych woj. dolnośląskie tel. 797 604 325 arkadiusz.sikora@sejm.pl

Kwestionariusze

KWESTIONARIUSZ
Wybory do Parlamentu Europejskiego (2024)

Około 30 proc. budżetu Unii Europejskiej przeznaczane jest na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Wszystkie polityki unijne powinny odpowiadać na zmiany klimatyczne, dlatego dopłaty dla rolników powinny być uzależnione od tego, czy dbają oni o przyrodę i klimat.
B. Produkcja żywności wewnątrz Unii jest kluczowa dla bezpieczeństwa żywieniowego krajów członkowskich. Dopłaty dla rolników nie powinny być uzależnione od przestrzegania przez nich zasad ochrony środowiska i klimatu.
 1. Zdecydowanie A
 2. Raczej A
 3. Raczej B
 4. Zdecydowanie B
 5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Czy zgadza się Pani/Pan z poniższymi stwierdzeniami?
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Unia Europejska powinna przyjąć cel redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r. (względem 1990 r.).
Unia Europejska powinna odroczyć zakaz rejestracji nowych aut spalinowych, który ma obowiązywać od 2035 r.
W Unii Europejskiej atom stanowi alternatywę dla produkcji energii z paliw kopalnych. Mimo to, w przeciwieństwie do odnawialnych źródeł energii, UE nie finansuje inwestycji w energię jądrową. Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Atom jest niezbędny do przeprowadzenia transformacji przy zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego. Unia Europejska powinna finansować inwestycje w energię jądrową, bo jest to stabilne źródło niskoemisyjne.
B. Inwestycje w atom nie powinny być finansowane przez Unię Europejską. Dalszy rozwój elektrowni jądrowych powinien być co najwyżej samodzielnie finansowany przez państwa członkowskie.
 1. Zdecydowanie A
 2. Raczej A
 3. Raczej B
 4. Zdecydowanie B
 5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KWESTIONARIUSZ
Wybory parlamentarne (2023)

Kwestionariusz po wyborach

Dotychczasowa kariera zawodowa, działalność polityczna i aktywność społeczna.
dealer rynków finansowych, członek zarządów spółek prawa handlowego, samorządowiec w latach 2002-2006 Radny Rady Miejskiej Wrocławia
Poniżej wymieniliśmy wybieralne funkcje publiczne.
Obecnie pełnię tę funkcję Pełniłam/pełniłem tę funkcję w przeszłości Nie dotyczy
Wójt/burmistrz/prezydent miasta
Radny/radna gminy
Radny/radna powiatu
Radny/radna sejmiku wojewódzkiego
Poseł na Sejm RP
Senator RP
Poseł do Parlamentu Europejskiego
W pracy parlamentarzystki/parlamentarzysty przydatna jest umiejętność komunikowania się w języku obcym. W jakim języku obcym swobodnie się Pani/Pan porozumiewa?
 1. Język angielski
 2. Język francuski
 3. Język niemiecki
 4. Język ukraiński
 5. Język rosyjski
 6. Nie porozumiewam się swobodnie w żadnym języku obcym.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Artykuły

Wyniki 1–1 z 1
pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie
Znalezione artykuły

19.10.2023, Kto tworzy klub Lewicy?

…Oznacza to, że Lewica wprowadzi do Sejmu czworo debiutantów – Dorotę Olko, Łukasza Litewkę, Joannę Wichę oraz Arkadiusza Sikorę. Choć KW Nowa Lewica startował do wyborów formalnie jako partia Nowa Lewica, to w parlamencie zasiądą przedstawiciele…

pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie