Informacje ogólne

Poseł

Klub/koło: Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy (Nowa Lewica, PPS, Razem, Unia Pracy)
Data i miejsce urodzenia: 1979-12-30, Łódź
Zawód: ekonomista
Wykształcenie: wyższe
Absolwent Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej oraz podyplomowego studium finansów i strategii spółek na Uniwersytecie Łódzkim. Pracował w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. W l. 2006, 2010, 2014 i 2018 startował do Rady Miejskiej w Łodzi.... Mandat uzyskał w 2010, 2014 i 2018 r. W 2014 r. bezskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta miasta. Następnie objął stanowisko wiceprezydenta Łodzi, które piastował także po wyborach w 2018 r. W wyborach parlamentarnych w 2019 r. uzyskał mandat posła na Sejm IX kadencji. W Sejmie został członkiem Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. W lutym 2020 r. został szefem sztabu Roberta Biedronia podczas wyborów prezydenckich. W wyborach w 2023 r. ponownie uzyskał mandat posła.
Czytaj więcej
Zwiń

Biura:

 • Biuro Poselskie Posła Tomasza Treli ul. AL.T.Kościuszki 48 lok. 14U 90-427 Łódź woj. łódzkie Tomasz.Trela@sejm.gov.pl
 • Filia Biura Poselskiego Posła Tomasza Treli ul. Międzyzakładowa 2 98-330 Pajęczno woj. łódzkie tel. 501-959-296 tomasz.trela@sejm.pl
 • Filia Biura Poselskiego Posła Tomasza Treli ul. Jagiellońska 29 lok. 312 69-100 Skierniewice woj. łódzkie tel. 733-341-000 tomasz.trela@sejm.pl

Kwestionariusze

KWESTIONARIUSZ
Wybory parlamentarne (2023)

Kwestionariusz po wyborach

Dotychczasowa kariera zawodowa, działalność polityczna i aktywność społeczna.
POSEŁ NA SEJM RP IX KADENCJI WICEPREZYDENT MIASTA ŁODZI (2014 – 2019)
Poniżej wymieniliśmy wybieralne funkcje publiczne.
Obecnie pełnię tę funkcję Pełniłam/pełniłem tę funkcję w przeszłości Nie dotyczy
Wójt/burmistrz/prezydent miasta
Radny/radna gminy
Radny/radna powiatu
Radny/radna sejmiku wojewódzkiego
Poseł na Sejm RP
Senator RP
Poseł do Parlamentu Europejskiego
W pracy parlamentarzystki/parlamentarzysty przydatna jest umiejętność komunikowania się w języku obcym. W jakim języku obcym swobodnie się Pani/Pan porozumiewa?
 1. Język angielski
 2. Język francuski
 3. Język niemiecki
 4. Język ukraiński
 5. Język rosyjski
 6. Nie porozumiewam się swobodnie w żadnym języku obcym.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KRÓTKA PIŁKA
Ostatni rok kadencji (2022)

Prosimy wymienić i zwięźle uzasadnić trzy najważniejsze sukcesy w Pani/Pana pracy jako posłanki/posła w Sejmie IX kadencji. Prosimy o wymienienie i ewentualne uzasadnienie odpowiedzi.
Pierwszy sukces
Złożenie przez Lewicę ponad 180 projektów ustaw w tym o drugiej waloryzacji rent i emerytur, lekach za 5 zł
Drugi sukces
Pomoc dla naszych Sióstr i Braci z Ukrainy - zbiórka darów w moim biurze poselskim i przekazanie ich Ukraińcom, którzy czasowo zatrzymali się w Łodzi
Trzeci sukces
Aktywność poselska większa niż 3 posłów z okręgu łódzkiego - 54 wystąpienia w sejmie (Panowie posłowie w sumie 54), 468 interpelacji (posłowie z PIS razem aż 2), 30 pytań bieżących i 15 zapytań (posłowie z PIS razem 0). Dane na dzień 9.11.2022
Jakie Pani/Pana zdaniem trzy najważniejsze ustawy przyjął Sejm IX kadencji? Prosimy o wymienienie i ewentualne uzasadnienie odpowiedzi.
Rząd Prawa i Sprawiedliwości w tej kadencji pokazał, że Sejm traktuje, jak walec do przepychania własnych propozycji. Niejednokrotnie procedowalismy ustawy w ciągu jednego dnia czy nawet w nocy i to należy podkreślić.
Ważne, lecz nie idealne były ustawy, które w czasie kryzysu pomagały Polkom i Polakom, takie jak tarcze antykryzysowe w czasie pandemii Covid - 19, bony turystyczne dla dzieci, tarcza antyinflacyjna, czy wakacje kredytowe
.
W obecnej kadencji Sejmu działa 246 zespołów parlamentarnych zrzeszających posłów i posłanki zainteresowanych daną sprawą. Prosimy o przypomnienie, do których zespołów parlamentarnych Pani/Pan należy.
Łódzki Zespół Parlamentarny, do którego należę nie tylko ponieważ jestem Posłem z tego okręgu, ale wcześniej pełniłem funkcję Wiceprezydenta Miasta Łodzi i ważne są dla mnie nadal losy mojej małej ojczyzny.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

KRÓTKA PIŁKA
Szczepienia (2022)

Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pan poglądom? Szczepienia przeciw Covid-19 powinny być:
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
 1. Obowiązkowe dla wszystkich dorosłych Polaków (dorośli – powyżej 18 r.ż., pod warunkiem, że nie mają ku temu przeciwwskazań medycznych stwierdzonych przez lekarza)
 2. Obowiązkowe dla wybranych grup zawodowych (pod warunkiem, że nie mają ku temu przeciwwskazań medycznych stwierdzonych przez lekarza)
 3. Dobrowolne – tylko dla osób, które chcą z nich skorzystać
 4. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Czy osobom, które otrzymały pełny cykl szczepień złożony z 2 dawek, powinny przysługiwać ułatwienia w dostępie do wybranych usług i/lub ulg?
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
 1. Tak
 2. Nie
 3. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Prosimy o wskazanie, ułatwienia w dostępie do jakich usług i/lub ulg powinny przysługiwać osobom zaszczepionym. Pytanie otwarte, obowiązkowe.
Paszport covidowy
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

KRÓTKA PIŁKA
Zdrowie psychiczne w Polsce (2021)

Pandemia spowodowała kryzys w szeregu obszarów funkcjonowania państwa i gospodarki. Poniżej wymieniliśmy obszary szczególnie dotknięte przez skutki COVID-19.
Prosimy wybrać te, które według Pani/Pana wymagają strategicznych rozwiązań w Polsce: Prosimy wybrać maksymalnie trzy odpowiedzi
 1. przeciążenie sądownictwa
 2. ochrona zdrowia psychicznego
 3. powrót do szkół po okresie edukacji zdalnej
 4. branże gospodarki szczególnie dotknięte przez lockdown
 5. bezpieczeństwo na rynku pracy
 6. system ochrony zdrowia
 7. działanie instytucji kultury
 8. finanse samorządów
 9. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Prosimy o uzasadnienie: W przypadku wybrania odpowiedzi 4, prosimy o wymienienie branży gospodarki.
Branża turystyczna, gastronomiczna, fitness, hotelarska
W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia (ok. 630 tys.) wymaga pomocy systemu lecznictwa psychologicznego i/lub psychiatrycznego (NIK, 2020 r.). Poniżej wymieniliśmy propozycje działań mogących poprawić stan ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Prosimy o wybranie propozycji, za których wprowadzeniem głosowałaby Pani/głosowałby Pan w pierwszej kolejności:
Prosimy wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi
 1. zatrudnienie psychologa w każdej szkole
 2. szkolenia dla nauczycieli z przeciwdziałania i wykrywania oznak przemocy i dyskryminacji oraz postępowania z osobami w kryzysie
 3. włączenie tematyki zdrowia psychicznego do programów nauczania
 4. zmiany w systemie kształcenia lekarzy pediatrów w kierunku wczesnego wykrywania nieprawidłowości w zachowaniu/rozwoju psychicznym dziecka
 5. szkolenia dla pracowników socjalnych ze wstępnej diagnozy kryzysów psychicznych
 6. szkolenia z wiedzy o zdrowiu psychicznym skierowane do rodziców
 7. zapewnienie finansowania ogólnopolskiego telefonu zaufania w trybie całodobowym
 8. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

KWESTIONARIUSZ
Wybory parlamentarne (2019)

Jakie Pani/Pana zdaniem cele powinna zrealizować Polska w perspektywie 30 lat? Prosimy o opisanie Pani/ Pana propozycji w maksymalnie 900 znakach.
1. Umocnienie pozycji na arenie międzynarodowej, szczególnie w UE. 2. Wprowadzenie szeregu zmian systemowych w kraju pozwalających na rozwój i "dogonienie" państw Europy Zachodniej. 3. Umocnienie pozycji i niezależności samorządów. 4. Dostosowanie rozwiązań krajowych do postępujących zmian klimatycznych - ochrona klimatu.
Jakich Pani/Pana zdaniem reform potrzebuje Polska w nadchodzącej kadencji Sejmu? Prosimy wskazać trzy najważniejsze.
1
Edukacja - określenie sposobu finansowania zadań oświatowych ze szczegółowym podziałem za co płaci samorząd, a za co budżet krajowy.
2
Rozdział kościoła od państwa - m.in. opodatkowanie "tacy" i kasy fiskalne w kancelariach parafialnych, koniec funduszu kościelnego, lekcje religii w salce katechetycznej.
3
1600 najniższa emerytura na rękę, 2700 płaca minimalna, leki na receptę za 5 zł, tanie mieszkania na wynajem.
Jakie główne cele zamierza Pani/Pan osiągnąć jako posłanka/poseł lub jako senator? Prosimy wskazać trzy najważniejsze.
1
1600 najniższa emerytura na rękę, 2700 płaca minimalna, leki na receptę za 5 zł
2
tanie mieszkania na wynajem
3
rozdział kościoła od państwa
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Artykuły

Wyniki 1–3 z 10
pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3 4
Znalezione artykuły

26.04.2024, Relacja z obrad 10. posiedzenia Sejmu

…społecznościowe grę komputerową. Pan minister Ziobro mówił, że to jest jakiś koń ze skrzydłami” – tak  Tomasz Trela (Lewica) przypominał wypowiedzi polityków ówczesnego obozu rządzącego, którzy w 2017 r. publicznie zaprzeczali używaniu w Polsce systemu…

29.01.2024, Podsumowanie 4. posiedzenia Sejmu

…Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej; Paweł Śliz z Polski 2050; Magdalena Sroka z Polskiego Stronnictwa Ludowego; Tomasz Trela z Lewicy oraz Przemysław Wipler z Konfederacji. Członkowie komisji wybrali na przewodniczącą Magdalenę Srokę. Pod koniec drugiego…

19.10.2023, Kto tworzy klub Lewicy?

…Arkadiusz Sikora 16. Wiesław Szczepański 17. Andrzej Szejna 18. Krzysztof Śmiszek 19. Tadeusz Tomaszewski 20. Tomasz Trela 21. Katarzyna Ueberhan 22. Joanna Wicha 23. Dariusz Wieczorek 24. Adrian Zandberg 25. Marcelina Zawisza 26. Anna Maria…

pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3 4

Oświadczenia majątkowe

Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: poseł
Dane osobowe
Imię (imiona): Tomasz Dominik
Nazwisko: Trela
Data urodzenia: 1979-12-30
Miejsce urodzenia: Łódź
Zatrudnienie
Stanowisko lub funkcja: poseł na Sejm IX kadencji
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 27 000,00 PLN
Papiery wartościowe
Nazwa: Esaliens Globalnych Papierów Dłużnych, Generali Obligacje, MFundusz Konserwatywny, PKO Akcje Rynku Złota
Pełna kwota: 150 000 PLN
Uwagi: współwłasność małżeńska

Nazwa: akcje Polimex MS
Liczba jednostek: 34

Nazwa: akcje Wark
Liczba jednostek: 361

Nazwa: akcje FON
Liczba jednostek: 47

II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 66 m2
Wartość: 400 000,00 PLN
Tytuł prawny: własność odrębna

Powierzchnia: 52,97 m2
Wartość: 35 313,00 PLN
Tytuł prawny: majątek odrębny - udział 1/6

4. Inne nieruchomości
Rodzaj: działka z domkiem letniskowym wraz z tarasem
Powierzchnia lokalu: 65 m2
Powierzchnia działki: 2000 m2
Wartość: 34 166,00 PLN
Tytuł prawny: majątek odrębny - udział 1/6

Rodzaj: działka z rozpoczętą budową domu
Powierzchnia działki: 0,0832 ha
Wartość: 550 000,00 PLN
Tytuł prawny: współwłasność

IV. Udziały w spółkach handlowych
1. Spółki z udziałem państwowych lub...
Spółka
Uwagi: patrz punkt: papiery wartościowe
IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: umowa o pracę
Kwota: 192 326,92 PLN
Uwagi: za rok 2018

Opis: dochód małżonki
Kwota: 212 745,07 PLN
Uwagi: za rok 2018

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód osobowy
Marka: Toyota
Model: Avensis
Rok produkcji: 2010
Uwagi: majątek odrębny
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): kredyt PKO BP, od 28.04.2008 r., na 40 lat
Cała kwota: 158 745,43 CHF
Kwota pozostała do spłacenia: 118 827,66 CHF

Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): kredyt mBank, limit: 100 000 PLN
Uwagi: niewykorzystany

Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): pożyczka z funduszu socjalnego Uniwersytetu Łódzkiego, z 18.06.2019 r., umowa na 5 lat
Cała kwota: 50 000,00 PLN
Kwota pozostała do spłacenia: 49 914,33 PLN

Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2019-10-28
Źródło