Informacje ogólne

Minister do spraw Równości

Posłanka

Klub/koło: Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy (Nowa Lewica, PPS, Razem, Unia Pracy)
Data i miejsce urodzenia: 1977-02-01, Gryfino
Zawód: filolog angielski
Wykształcenie: wyższe
Absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nauczycielka i przedsiębiorczyni, właścicielka szkoły językowej. Zaangażowana w działania związane z obroną praw człowieka, w tym praw kobiet oraz osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Współzałożycielka Komitetu... Społecznego „Jesteśmy”. Działaczka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w Gryfinie i jedna z krajowych liderek tej inicjatywy. Była zaangażowana w tworzenie partii Wiosna Roberta Biedronia. W 2019 r. bezskutecznie ubiegała się o mandat europosłanki. Posłanka na Sejm od 2019 r. (IX-X kadencja), w Sejmie IX kadencji była wiceprzewodniczącą Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych oraz członkinią Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. W 2021 r. po rozwiązaniu Wiosny, została członkinią Nowej Lewicy.
Czytaj więcej
Zwiń

Biura:

  • Biuro Poselskie Katarzyna Kotula ul. Gdyńskich Kosynierów 11 80-866 Gdańsk woj. pomorskie tel. 606 916 104 biuro@katarzynakotula.pl
  • Biuro Poselskie Katarzyny Kotuli w Gardei ul. Kwidzyńska 28 82-520 Gardeja woj. pomorskie tel. 669 512 005 biuro@katarzynakotula.pl
  • Biuro Poselskie Katarzyny Kotuli w Kwidzynie ul. Braterstwa Narodów 46 82-500 Kwidzyń woj. pomorskie tel. 883 866 055 biuro@katarzynakotula.pl
  • Biuro Poselskie Katarzyny Kotuli w Sztumie ul. Adama Mickiewicza 39 82-400 Sztum woj. pomorskie tel. 606 916 104 biuro@katarzynakotula.pl
  • Biuro Poselskie Katarzyny Kotuli w Tczewie ul. Kopernika 1 83-110 Tczew woj. pomorskie biuro@katarzynakotula.pl
  • Zobacz więcej
    Zwiń

Artykuły

Wyniki 1–3 z 13
pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3 4 5
Znalezione artykuły

6.12.2024, Czy będziemy krócej pracować?

…za krótszym czasem pracy. W tym gronie jednomyślni byli reprezentanci jednego klubu parlamentarnego – Lewicy (Dorota Olko, Katarzyna Kotula, Joanna Wicha, Daria Gosek-Popiołek, Tadeusz Tomaszewski, Katarzyna Ueberhan) oraz była polityczka klubu Lewicy – Marcelina Zawisza (obecnie…

31.10.2024, Związki partnerskie coraz bliżej, pytanie – w jakiej formie?

…do kształtu przepisów wprowadzających instytucję związków partnerskich do polskiego porządku prawnego. Przygotowany przez ministrę ds. równości Katarzynę Kotulę (Lewica)  projekt ustawy spotkał się z krytycznym przyjęciem ze strony Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ludowcy zapowiedzieli, że…

13.07.2024, Podsumowanie 15. posiedzenia Sejmu

…doszło do podziału, bowiem 14 posłanek i posłów Lewicy w tym ministry Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Katarzyna Kotula głosowały przeciwko ustawie. Przeciwna nowym przepisom w ostatecznym kształcie była też trójka posłów KO. Konfederacja wstrzymała się…

pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3 4 5

Kwestionariusze

KWESTIONARIUSZ
Wybory parlamentarne (2023)

Kwestionariusz po wyborach

Dotychczasowa kariera zawodowa, działalność polityczna i aktywność społeczna.
Absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nauczycielka i przedsiębiorczyni, właścicielka szkoły językowej. Zaangażowana w działania związane z obroną praw człowieka, w tym praw kobiet oraz osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Współzałożycielka Komitetu Społecznego „Jesteśmy”. Działaczka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w Gryfinie i jedna z krajowych liderek tej inicjatywy. Była zaangażowana w tworzenie partii Wiosna Roberta Biedronia. W 2019 r. bezskutecznie ubiegała się o mandat europosłanki, w tym samym roku została wybrana do Sejmu IX kadencji, wiceprzewodnicząca Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych oraz członkini Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. W 2021 r. po rozwiązaniu Wiosny, została członkinią Nowej Lewicy.
Poniżej wymieniliśmy wybieralne funkcje publiczne.
Obecnie pełnię tę funkcję Pełniłam/pełniłem tę funkcję w przeszłości Nie dotyczy
Wójt/burmistrz/prezydent miasta
Radny/radna gminy
Radny/radna powiatu
Radny/radna sejmiku wojewódzkiego
Poseł na Sejm RP
Senator RP
Poseł do Parlamentu Europejskiego
W pracy parlamentarzystki/parlamentarzysty przydatna jest umiejętność komunikowania się w języku obcym. W jakim języku obcym swobodnie się Pani/Pan porozumiewa?
  1. Język angielski
  2. Język francuski
  3. Język niemiecki
  4. Język ukraiński
  5. Język rosyjski
  6. Nie porozumiewam się swobodnie w żadnym języku obcym.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KWESTIONARIUSZ
Migracje. Kryzys na granicy (2021)

Od sierpnia 2021 r. mamy do czynienia z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej. Reżim Aleksandra Łukaszenki uczestniczy w sprowadzaniu cudzoziemców na granicę, prowokuje akcje zaczepne wobec polskich służb. W Polsce dochodzi do przekroczeń zielonej granicy, kilkunastu cudzoziemców zmarło. Poniżej wymieniliśmy działania, jakie można wprowadzić w związku z kryzysem na polsko-białoruskiej granicy. Czy popiera Pani/Pan wprowadzenie wymienionych rozwiązań? Prosimy o wybranie wszystkich odpowiedzi, z którymi Pan/Pani się zgadza.
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Należy jak najszybciej postawić mur na granicy z Białorusią.
Należy odstawiać cudzoziemców na granicę z Białorusią, w razie potrzeby z zastosowaniem przymusu.
Władze polskie powinny pozwolić na działanie organizacji humanitarnych i pracowników służb medycznych w strefie stanu wyjątkowego.
Rząd powinien wprowadzić rozwiązanie zaproponowane przez Episkopat Polski, polegające na utworzeniu mostu humanitarnego.
Należy zaprzestać wyrzucania ludzi do lasu i zmuszania ich do ponownego niezgodnego z przepisami przekroczenia granicy z Białorusią.
Cudzoziemiec powinien mieć prawo wystąpić o ochronę międzynarodową (a jeśli odmówi, być odesłany do kraju pochodzenia). W międzyczasie należy zapewnić cudzoziemcom zakwaterowanie i adekwatną pomoc (np. medyczną, prawną).
Należy dopuścić media polskie i zagraniczne na teren objęty obecnie stanem wyjątkowym.
Po wygaśnięciu stanu wyjątkowego, jeśli kryzys na granicy nie ulegnie zmianie, należy utrzymać ograniczenie dostępu do strefy przygranicznej.
Należy otworzyć nowy ośrodek recepcyjny dla cudzoziemców przy granicy z Białorusią.
Rząd powinien przygotować się na przewidywaną zmianę ruchu migracyjnego i zabezpieczyć granicę Polski z Ukrainą.
Czy osoby, które niezgodnie z przepisami przekroczyły granicę, powinny mieć prawo złożyć w Polsce wniosek o ochronę międzynarodową? Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Tak, Polska powinna odpowiedzialnie reagować na prowokacje Aleksandra Łukaszenki i jednocześnie działać z poszanowaniem praw człowieka.
B. Nie, ponieważ obecne przekraczanie przez cudzoziemców wschodniej granicy to element prowokacji politycznej wymierzonej przeciwko Polsce i UE.
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
  1. zdecydowanie A
  2. raczej A
  3. zdecydowanie B
  4. raczej B
  5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Jakie działania polityczne i dyplomatyczne powinny być podejmowane przez Polskę w związku z kryzysem rozgrywającym się na granicy polsko-białoruskiej? Prosimy o wybranie maksymalnie trzech działań, które uważa Pan/Pani za priorytetowe.
  1. Polska powinna prowadzić rozmowy z Aleksandrem Łukaszenką i naciskać na zamknięcie szlaku migracyjnego przez Białoruś.
  2. Polska (wspólnie z UE) powinna prowadzić działania dyplomatyczne w krajach, z których startują samoloty przewożące cudzoziemców do Białorusi.
  3. Polska (wspólnie z UE) powinna prowadzić intensywną kampanię informacyjną w państwach, z których pochodzą cudzoziemcy, zniechęcającą do podróży „szlakiem Łukaszenki”.
  4. Polska powinna zamknąć granicę polsko-białoruską, blokując wymianę handlową, nawet za cenę naruszenia interesu przedsiębiorców.
  5. Potrzebujemy obecności Fronteksu na naszym wschodnim pasie przygranicznym.
  6. Polska powinna uruchomić art. 4 traktatu NATO. (“Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć - zdaniem którejkolwiek z nich - zagrożone będą: integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron”).
  7. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

KRÓTKA PIŁKA
Edukacja w Polsce (2021)

Czego Pani/Pana zdaniem przede wszystkim powinna uczyć szkoła?
Prosimy wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi
  1. Przygotowywać przyszłych absolwentów do funkcjonowania na rynku pracy.
  2. Uczyć umiejętności zdobywania wiedzy i krytycznego myślenia.
  3. Kształtować postawy i upowszechniać wspólne wartości.
  4. Wyrównywać szanse edukacyjne i życiowe uczniów.
  5. Rozwijać umiejętności społeczne, np. komunikację i pracę zespołową.
  6. Uczyć dbania o dobrostan emocjonalny i radzenia sobie ze stresem.
  7. Uczyć o wyzwaniach XXI wieku (np. klimatycznym, technologicznym, zdrowotnym).
  8. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Poniżej wymieniliśmy główne postulaty dotyczące zmian w oświacie obecne w debacie publicznej. Czy popiera Pani/Pan wprowadzenie wymienionych rozwiązań?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Należy wprowadzić obowiązek przedszkolny dla pięciolatków.
Należy wprowadzać rozwiązania korzystne dla tworzenia i prowadzenia małych szkół.
Podstawa programowa powinna być zredukowana i nastawiona na rozwój kompetencji kluczowych, a nie szczegółowe wiadomości.
Samorządy powinny mieć większy niż obecnie wpływ na program nauczania na swoim terenie.
Należy wrócić do trzystopniowego systemu edukacji (powrót gimnazjów).
Rolą kuratora powinno być wspieranie szkoły w przeprowadzaniu wewnętrznej ewaluacji i poprawie jakości działań, a nie kontrola pracy szkoły.
Szkoły niepubliczne nie powinny otrzymywać dofinansowania ze środków publicznych.
Pracodawcy powinni w większym niż obecnie stopniu finansować edukację zawodową.
Czy popiera Pani/Pan wprowadzenie wymienionych rozwiązań?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Należy zwiększyć tzw. pensum, czyli liczbę godzin, które nauczyciel ma przepracować w bezpośrednim kontakcie z uczniami (dziś to 18 godzin tygodniowo dla większości nauczycieli).
Dyrektor szkoły powinien mieć prawo zatrudniania i zwalniania nauczyciela na podstawie Kodeksu pracy.
Należy powołać Izbę Nauczycielską – samorząd zawodowy wszystkich nauczycieli.
Edukacja w większym niż obecnie stopniu powinna być realizowane przez podmioty prywatne.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

KRÓTKA PIŁKA
Zdrowie psychiczne w Polsce (2021)

Pandemia spowodowała kryzys w szeregu obszarów funkcjonowania państwa i gospodarki. Poniżej wymieniliśmy obszary szczególnie dotknięte przez skutki COVID-19.
Prosimy wybrać te, które według Pani/Pana wymagają strategicznych rozwiązań w Polsce: Prosimy wybrać maksymalnie trzy odpowiedzi
  1. przeciążenie sądownictwa
  2. ochrona zdrowia psychicznego
  3. powrót do szkół po okresie edukacji zdalnej
  4. branże gospodarki szczególnie dotknięte przez lockdown
  5. bezpieczeństwo na rynku pracy
  6. system ochrony zdrowia
  7. działanie instytucji kultury
  8. finanse samorządów
  9. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia (ok. 630 tys.) wymaga pomocy systemu lecznictwa psychologicznego i/lub psychiatrycznego (NIK, 2020 r.). Poniżej wymieniliśmy propozycje działań mogących poprawić stan ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Prosimy o wybranie propozycji, za których wprowadzeniem głosowałaby Pani/głosowałby Pan w pierwszej kolejności:
Prosimy wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi
  1. zatrudnienie psychologa w każdej szkole
  2. szkolenia dla nauczycieli z przeciwdziałania i wykrywania oznak przemocy i dyskryminacji oraz postępowania z osobami w kryzysie
  3. włączenie tematyki zdrowia psychicznego do programów nauczania
  4. zmiany w systemie kształcenia lekarzy pediatrów w kierunku wczesnego wykrywania nieprawidłowości w zachowaniu/rozwoju psychicznym dziecka
  5. szkolenia dla pracowników socjalnych ze wstępnej diagnozy kryzysów psychicznych
  6. szkolenia z wiedzy o zdrowiu psychicznym skierowane do rodziców
  7. zapewnienie finansowania ogólnopolskiego telefonu zaufania w trybie całodobowym
  8. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
  9. Inne (jakie?): Utworzenie Osrdkow Środowiskowej Opieki Psychologicznej I psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży - psycholog, psychoterapeuci, terapeuta środowiskowy.
W Polsce psychiatria dziecięca znajduje się na liście specjalizacji deficytowych. Zawód lekarza ze specjalizacją psychiatrii dzieci i młodzieży wykonuje 482 lekarzy (Naczelna Izba Lekarska, 2021 r.). Jakie działania należy według Pani/Pana podjąć, aby poprawić tę sytuację?
Prosimy wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi
  1. zwiększyć wynagrodzenie dla rezydentów na specjalizacji psychiatrii dzieci i młodzieży
  2. przygotować prognozę zapotrzebowania na lekarzy psychiatrów dzieci i młodzieży, która uwzględni rozwój demograficzny
  3. zadbać o równomierne rozmieszczenie specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży na terenie kraju
  4. zwiększyć liczbę pielęgniarek/pielęgniarzy psychiatrycznych oraz psychoterapeutów
  5. stworzyć zachęty do powrotu do kraju dla lekarzy-psychiatrów, którzy po studiach wyjechali do pracy w Unii Europejskiej
  6. zatrudnić lekarzy-psychiatrów z zagranicy (np. obywateli Białorusi, Rosji, Ukrainy)
  7. Zwiększenie liczby psychiatrów dziecięcych nie jest koniecznie.
  8. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

KWESTIONARIUSZ
Wybory parlamentarne (2019)

Jakich Pani/Pana zdaniem reform potrzebuje Polska w nadchodzącej kadencji Sejmu? Prosimy wskazać trzy najważniejsze.
1
Reforma modelu edukacji bez zmian strukturalnych. To jedna z podstawowych zmian potrzebnych do wprowadzenia Polskiej edukacji w XXI wiek. Potrzebujemy zredefiniowania roli i pozycji ucznia oraz nauczyciela. Polska nowoczesna szkoła powinna uczyć kreatywnego i krytycznego myślenia, samodzielności i odpowiedzialności ale zarazem współdziałania i współpracy w grupie, powinna dawać wolność ale uczyć też odpowiedzialności Powinna dawać uczniom możliwość wyrażenia siebie i poszukiwania wiedzy we własnym zakresie, powinna też stymulować rozwój uczniów do rozwoju indywidualnych talentów już na wczesnym etapie. Czas na prawdziwie nowoczesną edukację, opartą na odkryciach neuronauk i psychologi rozwojowej. Na porzucenie XIXw pruskiego modelu edukacji, i wprowadzenie polskiej szkoły w XXI wiek.
2
3
Jakie główne cele zamierza Pani/Pan osiągnąć jako posłanka/poseł lub jako senator? Prosimy wskazać trzy najważniejsze.
1
Polityka społeczna. Nowoczesna Edukacja. Wsparcie dla rodzin w tym rodzin ON. Prawa kobiet.
2
3
Czego Pani/Pana zdaniem przede wszystkim powinna uczyć szkoła?
Prosimy wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi
  1. Przygotowywać przyszłych absolwentów do funkcjonowania na rynku pracy.
  2. Uczyć umiejętności zdobywania wiedzy i krytycznego myślenia.
  3. Kształtować postawy i upowszechniać wspólne wartości.
  4. Wyrównywać szanse życiowe uczniów.
  5. Rozwijać umiejętności społeczne, np. komunikację i pracę w grupie.
  6. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Oświadczenia majątkowe

Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: poseł
Dane osobowe
Imię (imiona): Katarzyna Agata
Nazwisko: Kotula
Data urodzenia: 1977-02-01
Miejsce urodzenia: Gryfino
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 15 000 PLN
Środki pieniężne (dewizy)
Kwota: 5000 EUR
VII. Działalność gospodarcza
1. Prowadzenie działalności gospodarczej
Prowadzona działalność
Nazwa i forma prawna: Ekolang Katarzyna Kotula
Przedmiot działalności: działalność edukacyjna
Uwagi nt. Osobiście / Z innymi osobami: jednoosobowa działalność gospodarcza
Dochód / Przychód
Przychód: 165 PLN
Dochód: 105 PLN
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): Bank BPH (obecnie Alior Bank) 6.02.2009 - pożyczka gotówkowa
Cała kwota: 20 000 PLN
Uwagi: pożyczka w trakcie spłaty

Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): Bank BPH, pożyczka 10.08.2009
Cała kwota: 15 000 PLN
Uwagi: pożyczka w trakcie spłaty

Podpis
Data: 2019-11-06
Źródło