Informacje ogólne

Poseł

Klub/koło: Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska - Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni
Data i miejsce urodzenia: 1967-10-22, Rybnik
Zawód: nauczyciel
Wykształcenie: wyższe
Absolwent filologii germańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1993 r. nauczyciel, m.in. w prywatnej szkole podstawowej i liceum ogólnokształcącym w Rybniku. Od 1996 r. tłumacz przysięgły j. niemieckiego. W 2005 r. bez sukcesu kandydował do Sejmu, a w 2006 r. i 2010 r. na urząd prezydenta... Rybnika. W l. 2006-2007 radny, przewodniczący Rady Miasta Rybnika. Jest członkiem rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Od 2002 r. członek PO, przewodniczący struktur partii w Rybniku. Poseł od 2007 r. (VI-X kadencja), w Sejmie IX kadencji członek Komisji ds. Unii Europejskiej oraz Komisji Spraw Zagranicznych.
Czytaj więcej
Zwiń

Biura:

  • Regionalne Biuro Poselsko-Senatorskie ul. Chłodna 2A 40-311 Katowice woj. śląskie
  • Biuro Poselskie Marek Krząkała ul. Jana III Sobieskiego 7 44-200 Rybnik woj. śląskie tel. (32) 423 69 16
  • Zobacz więcej
    Zwiń

Kwestionariusze

KRÓTKA PIŁKA
Ostatni rok kadencji (2022)

Prosimy wymienić i zwięźle uzasadnić trzy najważniejsze sukcesy w Pani/Pana pracy jako posłanki/posła w Sejmie IX kadencji. Prosimy o wymienienie i ewentualne uzasadnienie odpowiedzi.
Pierwszy sukces
Pomimo braku wpływu na podejmowanie decyzji w parlamencie (opozycja), postępującą centralizację państwa, ograniczania roli samorządu w reprezentowanym przeze mnie regionie zostało zrealizowanych kilka kluczowych inwestycji (głównie dzięki determinacji samorządowców i wsparciu UE): droga regionalna Pszczyna - Racibórz, remonty na kolei, termomodernizacje placówek oświatowych.
Drugi sukces
Większy udział w wydarzeniach lokalnych, różnego rodzaju spotkaniach, współpraca z organizacjami pozarządowymi i grupami nieformalnymi reprezentującymi różne środowiska lokalne.
Trzeci sukces
Obrona interesów mieszkańców: walka o utrzymanie oddziałów w największym szpitalu w regionie, wsparcie dla protestów ws. CPK.
Miejsce na ewentualne skomentowanie lub uzasadnienie odpowiedzi.
Opozycja funkcjonowała w obecnej kadencji w skrajnie trudnym otoczeniu politycznym. Łamanie standardów demokratycznych, liczne kryzysy wywoływane przez władzę, pandemia, która na dwa lata wstrzymała wiele inicjatyw, obecnie wojna na Ukrainie.
Jakie Pani/Pana zdaniem trzy najważniejsze ustawy przyjął Sejm IX kadencji? Prosimy o wymienienie i ewentualne uzasadnienie odpowiedzi.
W trakcie obecnej kadencji Sejmu wszelkie poprawki i wnioski opozycji są automatycznie odrzucane.
Debata publiczna jest ograniczana, ze szkodą na jakości projektów ustaw.
Bardzo często od momentu pojawienia się projektu do jego uchwalenia miła zaledwie kilka dni.
W obecnej kadencji Sejmu działa 246 zespołów parlamentarnych zrzeszających posłów i posłanki zainteresowanych daną sprawą. Prosimy o przypomnienie, do których zespołów parlamentarnych Pani/Pan należy.
Parlamentarny Zespół ds. Języka Śląskiego i Kultury Śląskiej, Parlamentarny Zespół ds. Naprawy Rzeczypospolitej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

KRÓTKA PIŁKA
Szczepienia (2022)

Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pan poglądom? Szczepienia przeciw Covid-19 powinny być:
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
  1. Obowiązkowe dla wszystkich dorosłych Polaków (dorośli – powyżej 18 r.ż., pod warunkiem, że nie mają ku temu przeciwwskazań medycznych stwierdzonych przez lekarza)
  2. Obowiązkowe dla wybranych grup zawodowych (pod warunkiem, że nie mają ku temu przeciwwskazań medycznych stwierdzonych przez lekarza)
  3. Dobrowolne – tylko dla osób, które chcą z nich skorzystać
  4. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Prosimy o wskazanie, które grupy zawodowe powinny Pani/Pana zdaniem zostać objęte obowiązkowym szczepieniem (z pominięciem osób, które nie mogą zostać zaszczepione ze względów medycznych).
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
  1. Pracownicy ochrony zdrowia
  2. Nauczyciele
  3. Służby mundurowe
  4. Żołnierze
  5. Pracownicy handlu
  6. Pracownicy kluczowych usług publicznych (transport miejski, wodociągi, zaopatrzenie w energię, oczyszczanie miasta)
  7. Urzędnicy administracji centralnej i samorządowej
Czy osobom, które otrzymały pełny cykl szczepień złożony z 2 dawek, powinny przysługiwać ułatwienia w dostępie do wybranych usług i/lub ulg?
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
  1. Tak
  2. Nie
  3. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

KWESTIONARIUSZ
Migracje. Kryzys na granicy (2021)

Od sierpnia 2021 r. mamy do czynienia z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej. Reżim Aleksandra Łukaszenki uczestniczy w sprowadzaniu cudzoziemców na granicę, prowokuje akcje zaczepne wobec polskich służb. W Polsce dochodzi do przekroczeń zielonej granicy, kilkunastu cudzoziemców zmarło. Poniżej wymieniliśmy działania, jakie można wprowadzić w związku z kryzysem na polsko-białoruskiej granicy. Czy popiera Pani/Pan wprowadzenie wymienionych rozwiązań? Prosimy o wybranie wszystkich odpowiedzi, z którymi Pan/Pani się zgadza.
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie
Należy jak najszybciej postawić mur na granicy z Białorusią.
Należy odstawiać cudzoziemców na granicę z Białorusią, w razie potrzeby z zastosowaniem przymusu.
Władze polskie powinny pozwolić na działanie organizacji humanitarnych i pracowników służb medycznych w strefie stanu wyjątkowego.
Rząd powinien wprowadzić rozwiązanie zaproponowane przez Episkopat Polski, polegające na utworzeniu mostu humanitarnego.
Należy zaprzestać wyrzucania ludzi do lasu i zmuszania ich do ponownego niezgodnego z przepisami przekroczenia granicy z Białorusią.
Cudzoziemiec powinien mieć prawo wystąpić o ochronę międzynarodową (a jeśli odmówi, być odesłany do kraju pochodzenia). W międzyczasie należy zapewnić cudzoziemcom zakwaterowanie i adekwatną pomoc (np. medyczną, prawną).
Należy dopuścić media polskie i zagraniczne na teren objęty obecnie stanem wyjątkowym.
Po wygaśnięciu stanu wyjątkowego, jeśli kryzys na granicy nie ulegnie zmianie, należy utrzymać ograniczenie dostępu do strefy przygranicznej.
Należy otworzyć nowy ośrodek recepcyjny dla cudzoziemców przy granicy z Białorusią.
Rząd powinien przygotować się na przewidywaną zmianę ruchu migracyjnego i zabezpieczyć granicę Polski z Ukrainą.
Czy osoby, które niezgodnie z przepisami przekroczyły granicę, powinny mieć prawo złożyć w Polsce wniosek o ochronę międzynarodową? Które z poniższych stwierdzeń jest bliższe Pani/Pana poglądom?
A. Tak, Polska powinna odpowiedzialnie reagować na prowokacje Aleksandra Łukaszenki i jednocześnie działać z poszanowaniem praw człowieka.
B. Nie, ponieważ obecne przekraczanie przez cudzoziemców wschodniej granicy to element prowokacji politycznej wymierzonej przeciwko Polsce i UE.
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
  1. zdecydowanie A
  2. raczej A
  3. zdecydowanie B
  4. raczej B
  5. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Jakie działania polityczne i dyplomatyczne powinny być podejmowane przez Polskę w związku z kryzysem rozgrywającym się na granicy polsko-białoruskiej? Prosimy o wybranie maksymalnie trzech działań, które uważa Pan/Pani za priorytetowe.
  1. Polska powinna prowadzić rozmowy z Aleksandrem Łukaszenką i naciskać na zamknięcie szlaku migracyjnego przez Białoruś.
  2. Polska (wspólnie z UE) powinna prowadzić działania dyplomatyczne w krajach, z których startują samoloty przewożące cudzoziemców do Białorusi.
  3. Polska (wspólnie z UE) powinna prowadzić intensywną kampanię informacyjną w państwach, z których pochodzą cudzoziemcy, zniechęcającą do podróży „szlakiem Łukaszenki”.
  4. Polska powinna zamknąć granicę polsko-białoruską, blokując wymianę handlową, nawet za cenę naruszenia interesu przedsiębiorców.
  5. Potrzebujemy obecności Fronteksu na naszym wschodnim pasie przygranicznym.
  6. Polska powinna uruchomić art. 4 traktatu NATO. (“Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć - zdaniem którejkolwiek z nich - zagrożone będą: integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron”).
  7. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

KRÓTKA PIŁKA
Edukacja w Polsce (2021)

Czego Pani/Pana zdaniem przede wszystkim powinna uczyć szkoła?
Prosimy wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi
  1. Przygotowywać przyszłych absolwentów do funkcjonowania na rynku pracy.
  2. Uczyć umiejętności zdobywania wiedzy i krytycznego myślenia.
  3. Kształtować postawy i upowszechniać wspólne wartości.
  4. Wyrównywać szanse edukacyjne i życiowe uczniów.
  5. Rozwijać umiejętności społeczne, np. komunikację i pracę zespołową.
  6. Uczyć dbania o dobrostan emocjonalny i radzenia sobie ze stresem.
  7. Uczyć o wyzwaniach XXI wieku (np. klimatycznym, technologicznym, zdrowotnym).
  8. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Z jakimi umiejętnościami i wiedzą powinni wychodzić absolwenci szkół, by byli dobrze przygotowani do wejścia na rynek pracy?
Umiejetność logicznego myślenia, samodzielność wyciągania wniosków, otwartość i zdolność do pracy w zespole, idealna byłaby świadomość, ze rynek pracy wymaga uczenia się przez całe życie
Poniżej wymieniliśmy główne postulaty dotyczące zmian w oświacie obecne w debacie publicznej. Czy popiera Pani/Pan wprowadzenie wymienionych rozwiązań?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
Tak Nie Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Należy wprowadzić obowiązek przedszkolny dla pięciolatków.
Należy wprowadzać rozwiązania korzystne dla tworzenia i prowadzenia małych szkół.
Podstawa programowa powinna być zredukowana i nastawiona na rozwój kompetencji kluczowych, a nie szczegółowe wiadomości.
Samorządy powinny mieć większy niż obecnie wpływ na program nauczania na swoim terenie.
Należy wrócić do trzystopniowego systemu edukacji (powrót gimnazjów).
Rolą kuratora powinno być wspieranie szkoły w przeprowadzaniu wewnętrznej ewaluacji i poprawie jakości działań, a nie kontrola pracy szkoły.
Szkoły niepubliczne nie powinny otrzymywać dofinansowania ze środków publicznych.
Pracodawcy powinni w większym niż obecnie stopniu finansować edukację zawodową.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

KRÓTKA PIŁKA
Zdrowie psychiczne w Polsce (2021)

Pandemia spowodowała kryzys w szeregu obszarów funkcjonowania państwa i gospodarki. Poniżej wymieniliśmy obszary szczególnie dotknięte przez skutki COVID-19.
Prosimy wybrać te, które według Pani/Pana wymagają strategicznych rozwiązań w Polsce: Prosimy wybrać maksymalnie trzy odpowiedzi
  1. przeciążenie sądownictwa
  2. ochrona zdrowia psychicznego
  3. powrót do szkół po okresie edukacji zdalnej
  4. branże gospodarki szczególnie dotknięte przez lockdown
  5. bezpieczeństwo na rynku pracy
  6. system ochrony zdrowia
  7. działanie instytucji kultury
  8. finanse samorządów
  9. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Prosimy o uzasadnienie: W przypadku wybrania odpowiedzi 4, prosimy o wymienienie branży gospodarki.
Gastronomia, hotelarstwo, turystyka
W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia (ok. 630 tys.) wymaga pomocy systemu lecznictwa psychologicznego i/lub psychiatrycznego (NIK, 2020 r.). Poniżej wymieniliśmy propozycje działań mogących poprawić stan ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Prosimy o wybranie propozycji, za których wprowadzeniem głosowałaby Pani/głosowałby Pan w pierwszej kolejności:
Prosimy wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi
  1. zatrudnienie psychologa w każdej szkole
  2. szkolenia dla nauczycieli z przeciwdziałania i wykrywania oznak przemocy i dyskryminacji oraz postępowania z osobami w kryzysie
  3. włączenie tematyki zdrowia psychicznego do programów nauczania
  4. zmiany w systemie kształcenia lekarzy pediatrów w kierunku wczesnego wykrywania nieprawidłowości w zachowaniu/rozwoju psychicznym dziecka
  5. szkolenia dla pracowników socjalnych ze wstępnej diagnozy kryzysów psychicznych
  6. szkolenia z wiedzy o zdrowiu psychicznym skierowane do rodziców
  7. zapewnienie finansowania ogólnopolskiego telefonu zaufania w trybie całodobowym
  8. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

KWESTIONARIUSZ
Wybory parlamentarne (2019)

Jakie Pani/Pana zdaniem cele powinna zrealizować Polska w perspektywie 30 lat? Prosimy o opisanie Pani/ Pana propozycji w maksymalnie 900 znakach.
Polska powinna przede wszystkim odzyskać utraconą pozycję i wizerunek w Europie, powrócić do kręgu decyzyjnego, odbudować relacje z Francją i Niemcami w ramach Trojkata Weimarskiego, włączyć sie w rozwiązywanie wspólnych europejskich problemów a nie stanowić sama problemu. Polska musi jak najszybciej wrócić na drogę praworządności, uruchomienie Art. 7 wobec Polski szkodzi przede wszystkim społeczeństwu, jeżeli przyszły budżet unijny zostanie połączony z zasadą praworządności.
Jakich Pani/Pana zdaniem reform potrzebuje Polska w nadchodzącej kadencji Sejmu? Prosimy wskazać trzy najważniejsze.
1
Reforma sadownictwa (powrót na drogę praworządności)
2
Reforma służby zdrowia
3
Ochrona klimatu i walka ze smogiem - reformy związane z tym obszarem
Jakie główne cele zamierza Pani/Pan osiągnąć jako posłanka/poseł lub jako senator? Prosimy wskazać trzy najważniejsze.
1
Wrócić do kręgu decyzyjnego w polityce zagranicznej
2
Walka ze smogiem i zablokowanie budowy nowej kopalni na terenie Rybnika (zajmujemy niechlubne 4 miejsce w Europie pod względem zanieczyszczenia powietrza)
3
Zreformować system ochrony zdrowia
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KRÓTKA PIŁKA
Posłowie-nauczyciele o strajku (2019)

Z danych MamPrawoWiedziec.pl wynika, że w przeszłości wykonywał/a Pan/Pani zawód nauczyciela. Czy kiedykolwiek, jako nauczyciel/ka brał/a Pan/Pani udział w proteście?
Tak
Czy jako nauczyciel/ka należał/a Pan/i do związku zawodowego?
Nie
Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych Solidarność-Oświata przygotowują się do ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Czy Pani/ Pana zdaniem nauczyciele mają powody do strajku?
Tak
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KRÓTKA PIŁKA
Dzień uchodźcy. Jak reagować na kryzys migracyjny? (2017)

Europa jest celem migracji cudzoziemców z innych państw. W 2016 r. w Polsce wniosek o nadanie statusu uchodźcy złożyło ponad 12 tys. cudzoziemców, uciekających przed prześladowaniem lub poważną krzywdą. W tym samym okresie we wszystkich krajach UE obcokrajowcy złożyli 1,2 mln wniosków o nadanie statusu uchodźcy (Eurostat). Które z poniższych działań powinna Pani/ Pana zdaniem podjąć Polska w związku z kryzysem migracyjnym?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
  1. W ramach działań sojuszniczych zaangażować się militarnie w zakończenie wojny na Bliskim Wschodzie.
  2. Prowadzić pomoc rozwojową i humanitarną na Bliskim Wschodzie.
  3. Wspomóc finansowo państwa europejskie, do których przybywa najwięcej uchodźców.
  4. Wspomóc finansowo państwa na Bliskim Wschodzie i w Afryce, do których przybywa najwięcej uchodźców.
  5. Przyjąć uchodźców w Polsce.
  6. Nie angażować się w konflikt i dążyć do zmniejszenia liczby uchodźców przybywających do Polski z Bliskiego Wschodu i Afryki.
  7. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Jaki powinien być kierunek polityki państwa wobec imigrantów?
A. Celem Polski powinno być trwałe włączenie uchodźców do życia społecznego i rynku pracy.
B. Celem Polski powinno być przede wszystkim zapewnienie uchodźcom schronienia na okres przejściowy.
Zdecydowanie A Raczej A Raczej B Zdecydowanie B Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie

KRÓTKA PIŁKA
Kto głosował nad budżetem w sali kolumnowej? (2016)

Czy podczas 33. posiedzenia Sejmu wzięła Pani udział/ wziął Pan udział w głosowaniu nad całością projektu ustawy budżetowej na 2017 r. (głosowanie nr 18., link do procesu legislacyjnego), które odbyło się 16 grudnia 2016 r. w Sali Kolumnowej Sejmu?
  1. Tak
  2. Nie
Co było przyczyną przyczyną niewzięcia przez Panią/Pana udziału w głosowaniu nad ustawą budżetową na rok 2017 r., które odbyło się 16 grudnia w Sali kolumnowej Sejmu (głosowanie nr 18)?
  1. Byłam/łem nieobecna/y podczas całego posiedzenia.
  2. Nie przebywałam/łem w Sali Kolumnowej w momencie głosowania.

KRÓTKA PIŁKA
Jakich zmian potrzebują samorządy? (2016)

Jakie Pani/Pana zdaniem kwestie, aktualnie ważne dla samorządu powinny być rozwiązane na drodze ustawowej?
Cofnięcie reformy systemu edukacji i nadzoru, pochylenie się nad finansowaniem oświaty.
Samorządy finansują realizację swoich zadań z dochodów własnych oraz dotacji i subwencji z budżetu państwa. W 2015 r. 98 proc. samorządów było zadłużonych, w 105 dług na koniec roku przekroczył 60 proc. rocznych dochodów (źródło: wspólnota.org). Wg. Najwyższej Izby Kontroli m.in. z powodu zbyt niskich dochodów gminy do 5 tys. mieszkańców mają problem z wykonywaniem zadań publicznych. Jaki powinien być Pani/ Pana zdaniem główny kierunek działań, aby rozwiązać te problemy?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
  1. Należy zachęcać samorządy do oszczędności, m.in. przez wspólne z sąsiadami kontraktowanie usług (tzw. centra usług wspólnych).
  2. Należy zachęcać samorządy do realizacji zadań własnych wspólnie z sąsiadami.
  3. Należy zwiększać udział samorządów w podatkach PIT i CIT.
  4. Udziały w podatkach PIT i CIT powinny zostać zastąpione nowym podatkiem komunalnym/samorządowym.
  5. Należy rozszerzyć możliwości prowadzenia przez samorządy działalności gospodarczej.
  6. Należy przeznaczyć większą niż obecnie część budżetu państwa na finansowanie zadań narzucanych samorządom ustawami.
  7. Należy zmienić zasadę naliczania „janosikowego” (wpłata, którą bogatsze samorządy wnoszą do budżetu państwa na rzecz biedniejszych).
  8. Gminy, na których terenie znajdują się obszary chronione, powinny otrzymywać od państwa subwencję, jako rekompensatę za brak możliwości prowadzenia inwestycji na tych terenach.
  9. Należy wprowadzić wieloletnie kontraktowanie świadczeń zdrowotnych przez NFZ, by ograniczyć ryzyko finansowe jakie ponosi samorząd inwestując w zakład opieki zdrowotnej.
  10. Należy zwiększyć uprawnienia samorządów do egzekwowania należnych opłat od mieszkańców.
  11. Samorządy dysponują wystarczającymi środkami na realizację zadań, a ich problemy finansowe wynikają przede wszystkim ze złego zarządzania budżetem.
  12. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.

KWESTIONARIUSZ
Wybory parlamentarne (2015)

Kwestionariusz przed wyborami

Która z poniższych opinii na temat dopłat unijnych dla rolników jest bliższa Pani/ Pana poglądom?
A. Polska powinna podjąć działania na rzecz zmiany zasad ustalania wysokości dopłat unijnych do rolnictwa.
B. Obecne zasady ustalania wysokości dopłat unijnych do rolnictwa nie wymagają zmian.
Prosimy wybrać jedną odpowiedź
Zdecydowanie A Raczej A Raczej B Zdecydowanie B Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Które z poniższych działań powinna Pani/ Pana zdaniem podjąć Polska wobec konfliktu na Ukrainie?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
  1. Zachować neutralność, nie angażować po żadnej ze stron konfliktu.
  2. Działać na rzecz zniesienia sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji.
  3. Realizować politykę Unii Europejskiej, ale nie prowadzić odrębnych działań wspierających Ukrainę.
  4. Wspierać Ukrainę w tworzeniu demokratycznych instytucji państwa i samorządu (np. poprzez wysyłanie ekspertów).
  5. Zabiegać o udział w negocjacjach w sprawie wojny na Ukrainie (obecnie prowadzonych w tzw. formacie „normandzkim”).
  6. Dostarczać Ukrainie broń.
  7. Zaangażować się militarnie w konflikt.
  8. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Miejsce na ewentualne rozszerzenie, uzasadnienie lub skomentowanie odpowiedzi na powyższe pytanie.
Opowiadam się za dostarczaniem broni Ukrainie - powinno to jednak odbywać się bez zbędnego rozgłosu.
Z którymi państwami Pani/ Pana zdaniem Polska powinna rozwijać regionalną współpracę wojskową?
Prosimy wybrać wszystkie odpowiedzi, które pasują
  1. Ze wszystkimi państwami od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego (w tym z Ukrainą)
  2. Z państwami Europy Środkowej, które należą do NATO
  3. Z państwami Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Słowacja i Węgry)
  4. Z państwami bałtyckimi i nordyckimi
  5. Z Niemcami
  6. Polska nie powinna budować żadnych sojuszy poza tymi, w których obecnie uczestniczy
  7. Nie mam zdecydowanej opinii w tej sprawie.
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

KWESTIONARIUSZ
Wybory parlamentarne (2011)

Kwestionariusz przed wyborami

Jakie są według Pani/ Pana największe dokonania Parlamentu mijającej kadencji?
Pełne wykorzystanie funduszy unijnych. Wprowadzenie ustaw zdrowotnych. Profesjonalizacja armii. Udogodnienia dla przedsiębiorców. Wprowadzenie specustawy, która przyspieszyła budowanie dróg i autostrad.
Jakie są według Pani/ Pana największe niepowodzenia Parlamentu mijającej kadencji?
Brak zażegnania sporu wobec tragedii smoleńskiej, kontynuacja wojny polsko-polskiej.
Która z ustaw uchwalonych przez Parlament mijającej kadencji była Pani/ Pana zdaniem najważniejsza?
Było ich wiele (patrz - "dokonania Parlamentu").
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej
Pokaż wszystkie pytania
Pokaż mniej

Artykuły

Wyniki 1–3 z 9
pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3
Znalezione artykuły

21.07.2023, Jakie poglądy na aborcję deklarowali posłowie i posłanki w 2019 r.?

…Krajewski nie Koalicja Polska   Katarzyna Kretkowska tak Lewica   Paweł Krutul tak Lewica   Marek Krząkała nie KO Decyzja o aborcji powinna pozostać w gestii osoby(osób), która zmaga się z podjęciem…

2.02.2023, Sprawy do załatwienia na ostatni rok kadencji

…Łagodzenie skutków rosnących cen, jako zadanie na ostatni rok kadencji, wymienili m.in. Adam Szłapka (KO), Marek Krząkała (KO) i Czesław Buż (Lewica). Bolesław Piecha (PiS) twierdzi zaś, że w przedwyborczym roku kluczowy będzie…

22.02.2021, PO za liberalizacją prawa do aborcji. Jak zmieniały się poglądy polityków?

…status quo, czyli wprowadzanego w 1993 r. tzw. kompromisu aborcyjnego wyraziło trzech przeciwników liberalizacji.  Według Marka Krząkały „ decyzja o aborcji powinna pozostać w gestii osoby (osób), która zmaga się z podjęciem decyzji. Jestem…

pokaż  3 / 10 / 20 / 50 / wszystkie 1 2 3

Oświadczenia majątkowe

Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: poseł
Dane osobowe
Imię (imiona): Marek Grzegorz
Nazwisko: Krząkała
Data urodzenia: 1967-10-22
Miejsce urodzenia: Rybnik
Zatrudnienie
Stanowisko lub funkcja: poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 16 500 PLN
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa
Środki pieniężne (dewizy)
Kwota: 120 EUR
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa
IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: z tytułu zatrudnienia - uposażenie
Kwota: 122 121,52 PLN

Opis: dieta nieopodatkowana
Kwota: 30 697,30 PLN

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód osobowy
Marka: Mazda
Model: 3
Rok produkcji: 2016
Uwagi: współwłasność z córką
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): kredyt w banku Credit Agricole na sfinansowanie kampanii kampanii wyborczej
Kwota pozostała do spłacenia: 50 021,52 PLN
Uwagi: kwota do spłaty z odsetkami na dzień 7.11.19
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2019-11-07
Źródło
Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: poseł
Dane osobowe
Imię (imiona): Marek Grzegorz
Nazwisko: Krząkała
Data urodzenia: 1967-10-22
Miejsce urodzenia: Rybnik
Zatrudnienie
Stanowisko lub funkcja: poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 59 000 PLN
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa, uwzględnia środki z tytułu kredytu z pkt. XI
Środki pieniężne (dewizy)
Kwota: 120 EUR
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa
IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: z tytułu zatrudnienia - uposażenie
Kwota: 69 656,96 PLN

Opis: dieta parlamentarna
Kwota: 20 041,60 PLN

Opis: przychód z tytułu zwiększenia limitu na służbowe podróże zagraniczne
Kwota: 244,44 PLN

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód osobowy
Marka: Mazda
Model: 3
Rok produkcji: 2016
Uwagi: współwłasność z córką

Rodzaj (samochód, traktor...): samochód osobowy
Marka: Opel
Model: Corsa
Rok produkcji: 2012
Uwagi: współwłasność z córką

XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): kredyt w banku Credit Agricole na sfinansowanie kampanii kampanii wyborczej
Cała kwota: 45 000 PLN
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2019-08-30
Źródło
Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: poseł
Dane osobowe
Imię (imiona): Marek Grzegorz
Nazwisko: Krząkała
Data urodzenia: 1967-10-22
Miejsce urodzenia: Rybnik
Zatrudnienie
Stanowisko lub funkcja: poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 21 000 PLN
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa
Środki pieniężne (dewizy)
Kwota: 350 EUR
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa
IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: dieta nieopodatkowana
Kwota: 30 697,30 PLN

Opis: uposażenie
Kwota: 122 121,52 PLN

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód osobowy
Marka: Mazda
Model: 3
Rok produkcji: 2016
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): kredyt z banku PEKAO S.A. na remont domu i zakup samochodu
Kwota pozostała do spłacenia: 28 344,30 PLN
Uwagi: stan na 2018-12-31
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2019-04-25
Źródło
Oświadczenie
Rodzaj oświadczenia: poseł
Dane osobowe
Imię (imiona): Marek Grzegorz
Nazwisko: Krząkała
Data urodzenia: 1967-10-22
Miejsce urodzenia: Rybnik
Zatrudnienie
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 19 500 PLN
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa
Środki pieniężne (dewizy)
Kwota: 1100 EUR
II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 45 m2
Wartość: 150 000 PLN
Tytuł prawny: własność żony wartość około
IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: dieta
Kwota: 29 895,38 PLN
Uwagi: w tym dieta opodatkowana: 2535,38 PLN małżeńska wspólność majątkowa za rok 2017

Opis: uposażenie
Kwota: 130 271,50 PLN

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód osobowy
Marka: Mazda
Model: 3
Rok produkcji: 2016
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): kredyt z banku PEKAO S.A. na remont domu i zakup samochodu
Kwota pozostała do spłacenia: 56 118,65 PLN
Uwagi: stan na 2017-12-31
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2018-04-13
Źródło
Oświadczenie
Dane osobowe
Imię (imiona): Marek Grzegorz
Nazwisko: Krząkała
Data urodzenia: 1967-10-22
Miejsce urodzenia: Rybnik
Zatrudnienie
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 17 000 PLN
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa
II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 45 m2
Wartość: 150 000 PLN
Tytuł prawny: własność żony wartość około
IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: dieta
Kwota: 29 848,98 PLN
Uwagi: w tym dieta opodatkowana: 2488,98 PLN małżeńska wspólność majątkowa

Opis: uposażenie
Kwota: 128 913,62 PLN

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód osobowy
Marka: Mazda
Model: 3
Rok produkcji: 2016
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): kredyt z banku PEKAO S.A. na remont domu i zakup samochodu
Kwota pozostała do spłacenia: 82 442,62 PLN
Uwagi: stan na 2016-12-31
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2017-04-25
Źródło
Oświadczenie
Dane osobowe
Imię (imiona): Marek Grzegorz
Nazwisko: Krząkała
Data urodzenia: 1967-10-22
Miejsce urodzenia: Rybnik
Zatrudnienie
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 13 000 PLN
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa
II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 45 m2
Wartość: 150 000 PLN
Tytuł prawny: własność żony wartość około
IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: dieta
Kwota: 30 749,27 PLN
Uwagi: za rok 2015 w tym dieta opodatkowana 3389,27 zł

Opis: uposażenie
Kwota: 144 494,05 PLN

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód osobowy
Marka: Mazda
Model: 6
Rok produkcji: 2005
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): kredyt z banku PEKAO S.A. na remont domu
Kwota pozostała do spłacenia: 43 550,85 PLN
Uwagi: stan na 31.12.2015
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2016-04-28
Oświadczenie
Dane osobowe
Imię (imiona): Marek Grzegorz
Nazwisko: Krząkała
Data urodzenia: 1967-10-22
Miejsce urodzenia: Rybnik
Zatrudnienie
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 11 000 PLN
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa
II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 45 m2
Wartość: 150 000 PLN
Tytuł prawny: własność żony
IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: dieta
Kwota: 25 803,11 PLN
Uwagi: z tytułu zatrudnienia od 01.01.2 015 do 03.08.2 015 w tym dieta opodatkowana 3 003,11 zł dieta nieopodatkowana: 22 800 zł

Opis: uposażenie od 01.01.2015 do 03.08.2015
Kwota: 122 541,30 PLN
Uwagi: z tytułu zatrudnienia od 01.01.2015 do 03.08.2015

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód osobowy
Marka: Mazda
Model: 6
Rok produkcji: 2005
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): kredyt z banku PEKAO S.A. na remont domu
Kwota pozostała do spłacenia: 46 966,69 PLN
Uwagi: stan na 03.11.2015
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2015-11-03
Oświadczenie
Dane osobowe
Imię (imiona): Marek Grzegorz
Nazwisko: Krząkała
Data urodzenia: 1967-10-22
Miejsce urodzenia: Rybnik
Zatrudnienie
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 37 000 PLN
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa
II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 45 m2
Wartość: 150 000 PLN
Tytuł prawny: własność żony
IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: z tytułu zatrudnienia od 01.01.2015 do 03.08.2015: dieta
Kwota: 20 856,95 PLN
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa

Opis: uposażenie od 01.01.2015 do 03.08.2015
Kwota: 85 778,91 PLN
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód osobowy
Marka: Mazda
Model: 6
Rok produkcji: 2005
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): kredyt na remont domu, bank PEKAO S. A.
Kwota pozostała do spłacenia: 52 002,36 PLN
Uwagi: stan na 05.08.2015
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2015-08-05
Oświadczenie
Dane osobowe
Imię (imiona): Marek Grzegorz
Nazwisko: Krząkała
Data urodzenia: 1967-10-22
Miejsce urodzenia: Rybnik
Zatrudnienie
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 32 000 PLN
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa
II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 45 m2
Wartość: 150 000 PLN
Tytuł prawny: własność żony
IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: z tytułu zatrudnienia: dieta
Kwota: 31 403,96 PLN
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa

Opis: uposażenie
Kwota: 133 694,71 PLN
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód
Marka: Mazda
Model: 6
Rok produkcji: 2005
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): kredyt na remont domu, bank PEKAO S. A.
Kwota pozostała do spłacenia: 63 155,68 PLN
Uwagi: stan na 2014-12-31
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2015-04-23
Oświadczenie
Dane osobowe
Imię (imiona): Marek Grzegorz
Nazwisko: Krząkała
Data urodzenia: 1967-10-22
Miejsce urodzenia: Rybnik
Zatrudnienie
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 39 000 PLN
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa
II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 45 m2
Wartość: 150 000 PLN
Tytuł prawny: własność żony
IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: z tytułu zatrudnienia
Kwota: 129 243,36 PLN
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa

Opis: dieta opodatkowana
Kwota: 34344,28PLN
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód
Marka: Mazda
Model: 6
Rok produkcji: 2005
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): kredyt na remont domu, bank PEKAO S. A.
Kwota pozostała do spłacenia: 80 666,15 PLN
Uwagi: stan na 2013-12-31
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2014-04-23
Oświadczenie
Dane osobowe
Imię (imiona): Marek Grzegorz
Nazwisko: Krząkała
Data urodzenia: 1967-10-22
Miejsce urodzenia: Rybnik
Zatrudnienie
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 31 000 PLN
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa
II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 45 m2
Wartość: 150 000 PLN
Tytuł prawny: własność żony
IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: z tytułu zatrudnienia
Kwota: 129 243,36 PLN
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa

Opis: dieta opodatkowana
Kwota: 2713,67 PLN
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód
Marka: Mazda
Model: 6
Rok produkcji: 2005
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa
XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): kredyt na remont domu, bank PEKAO S. A.
Kwota pozostała do spłacenia: 96 002,59 PLN
Uwagi: stan na 2012-12-31
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2013-04-19
Oświadczenie
Dane osobowe
Imię (imiona): Marek Grzegorz
Nazwisko: Krząkała
Data urodzenia: 1967-10-22
Miejsce urodzenia: Rybnik
Zatrudnienie
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 26 000 PLN
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa
Środki pieniężne (dewizy)
Kwota: 450 EUR
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa
II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 45 m2
Wartość: 150 000 PLN
Tytuł prawny: własność żony
IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: z tytułu zatrudnienia
Kwota: 130 450,28 PLN
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa

Opis: dieta opodatkowana
Kwota: 2573,64 PLN
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód
Marka: Toyota
Model: Corolla
Rok produkcji: 2000
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa

Rodzaj (samochód, traktor...): samochód
Marka: Mazda
Model: 6
Rok produkcji: 2005
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa

XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): kredyt konsumpcyjny, bank PEKAO S. A.
Kwota pozostała do spłacenia: 29 466,15 PLN
Uwagi: stan na 2011-12-31
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2012-04-24
Oświadczenie
Dane osobowe
Imię (imiona): Marek Grzegorz
Nazwisko: Krząkała
Data urodzenia: 1967-10-22
Miejsce urodzenia: Rybnik
Zatrudnienie
Stanowisko lub funkcja: Poseł na Sejm RP
I. Zasoby pieniężne
Środki pieniężne (złotówki)
Kwota: 21 000 PLN
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa
II. Nieruchomości
2. Mieszkanie
Powierzchnia: 45 m2
Wartość: 150 000 PLN
Tytuł prawny: własność żony
IX. Inne dochody...
Dochód
Opis: uposażenie
Kwota: 107 937,44 PLN
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa

Opis: dieta opodatkowana
Kwota: 2187,48 PLN
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa

X. Mienie ruchome - składniki o wartości > 10.000 zł
Pojazd mechaniczny
Rodzaj (samochód, traktor...): samochód
Marka: Toyota
Model: Corolla
Rok produkcji: 2000
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa

Rodzaj (samochód, traktor...): samochód
Marka: Mazda
Model: 6
Rok produkcji: 2005
Uwagi: małżeńska wspólność majątkowa

XI. Zobowiązania pieniężne o wartości > 10.000 zł
Zobowiązanie
Opis (rodzaj, wobec kogo, w związku z jakim wydarzeniem): kredyt konsumpcyjny, bank PEKAO S. A.
Kwota pozostała do spłacenia: 33 682 PLN
Uwagi: stan na 2011-10-25
Podpis
Miejscowość: Warszawa
Data: 2011-10-25

Biografia

Filtruj wyniki

Rodzaj

Filtruj
Wyczyść filtry
Przefiltrowane przez:
2019
kandydat na posła, Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, Rybnik, liczba głosów: 33 962
źródło
Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej wybory.gov.pl
od 5.12.2018
Sejm RP VIII kadencji, Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska, członek
źródło
Oficjalna strona Sejmu RP www.sejm.gov.pl
12.11.2015 – 4.12.2018
Sejm RP VIII kadencji, Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska, członek
źródło
Oficjalna strona Sejmu RP www.sejm.gov.pl
Pokaż więcej